Стипендии

Џ

ЏинЏер

Гостин
Дали има шанси да ми прават проблеми бидејќи последната плата на татко ми е од август и е под 8000 (најниската плата во МК) бидејќи работеше со скратено работно време? а во УЈП за 2011 му покажува бруто плата од околу 20000 ден месечно...
Не би требало да имаш проблеми. И двете се официјални документи, не мора да значи дека секој месец мора да има иста плата.
 
Член од
8 септември 2009
Мислења
147
Поени од реакции
5
Не би требало да имаш проблеми. И двете се официјални документи, не мора да значи дека секој месец мора да има иста плата.
Да значи имам и потврда за плата и декларација...па мислам дека не би требало да има проблеми...
 

Божана

Morning sun
Член од
17 август 2009
Мислења
226
Поени од реакции
111
Треба и образецот и уверение од факс нели??? Од прееска се расправаме со еден колега и не можам да го убедам дека е така :)
--- надополнето: 15 декември 2012 во 23:00 ---
И двете ти требаат, во УППИ образецот не ти ги пишува оценките, само бројот на положени и предвидени испити и освоените кредити.
 
Член од
30 јануари 2012
Мислења
22
Поени од реакции
18
Ме интересира што се случува доколку еден од родителите не е пријавен под биро за невр. како невработен. Извадив потврда, но, не пишува дека е невработен, туку дека е непријавен, а не оди на работа. Ме интересира дали е потребно нешто друго, или е океј вака, иако не е пријавен... Истиот има примања на уверението од УЈП, и се од земјоделска дејност. Па ако некој имал случај, или знае како оди тоа, го замолувам за помош. Тенкс.
 
Член од
29 ноември 2008
Мислења
5.970
Поени од реакции
3.574
Јас учев 11 предмети во прва година, сите ми се положени 11/11 ама имам еден предмет шо ми е 6ка, и сега да прашам дали можи тој предмет да не го покажувам? Оти нели тие бараат 90% положени.. во уппи пишав 10 положени 11 предвидени, 58 освоени кредити, 64 предвидени.. Точно е вака ? овие 4 кредити фазла се оти имам 1 предмет запишано повеќе требаше 10 минимум јас си одбрав + уште 1 предмет кој носи 4 кредити а другиве се сите по 6. точно е или да преправам ??
 

Божино

4815162342
Член од
27 јуни 2007
Мислења
8.591
Поени од реакции
13.279
Дали можи другар мој (не роднина) да ми ги поддај документите? Ми треба сигурна информација.
--- надополнето: 17 декември 2012 во 16:15 ---
Ме интересира што се случува доколку еден од родителите не е пријавен под биро за невр. како невработен. Извадив потврда, но, не пишува дека е невработен, туку дека е непријавен, а не оди на работа. Ме интересира дали е потребно нешто друго, или е океј вака, иако не е пријавен... Истиот има примања на уверението од УЈП, и се од земјоделска дејност. Па ако некој имал случај, или знае како оди тоа, го замолувам за помош. Тенкс.
Каква е таа потврда? Татко ми е невработен и не е пријавен во Заводот, освеј Уверението од УЈП што треба да извам?
 
Член од
7 јануари 2008
Мислења
5.366
Поени од реакции
804
Јас учев 11 предмети во прва година, сите ми се положени 11/11 ама имам еден предмет шо ми е 6ка, и сега да прашам дали можи тој предмет да не го покажувам? Оти нели тие бараат 90% положени.. во уппи пишав 10 положени 11 предвидени, 58 освоени кредити, 64 предвидени.. Точно е вака ? овие 4 кредити фазла се оти имам 1 предмет запишано повеќе требаше 10 минимум јас си одбрав + уште 1 предмет кој носи 4 кредити а другиве се сите по 6. точно е или да преправам ??
Ако ти е положен, мислам дека неможеш да го сокриеш, затоа што ќе се појави на уверението за положени испити.
--- надополнето: 17 декември 2012 во 17:54 ---
Дали можи другар мој (не роднина) да ми ги поддај документите? Ми треба сигурна информација.
--- надополнето: 17 декември 2012 во 16:15 ---

Каква е таа потврда? Татко ми е невработен и не е пријавен во Заводот, освеј Уверението од УЈП што треба да извам?
Може да ги однесе билокој се додека документацијата е комплетна :). За второто, не би требало ништо друго да извадиш, затоа што на уверението од УЈП си пишува се' (дека нема материјални примања т.е. е невработен како и останатата имотна состојба).
 
Џ

ЏинЏер

Гостин
Ја пак да позамарам... Каква е таа декларација за прием од плата? Нели треба потврда од октомври+тоа од УЈП? Ова другово што е?
 
Член од
18 декември 2012
Мислења
9
Поени од реакции
0
А дали знае некој што се случува доколку едниот родител не е со македонско државјанство и треба да се земе работна пријава од местото во кое е пријавен ?
 
Член од
8 септември 2009
Мислења
147
Поени од реакции
5
Ја пак да позамарам... Каква е таа декларација за прием од плата? Нели треба потврда од октомври+тоа од УЈП? Ова другово што е?
Тоа се вади од фирмата каде што работат родителите, исто за октомври се вади...и мислам дека ги пишува придонесите, и било задолжително да се однесе, од лани не носеле ама сеа...
 
Џ

ЏинЏер

Гостин
Тоа се вади од фирмата каде што работат родителите, исто за октомври се вади...и мислам дека ги пишува придонесите, и било задолжително да се однесе, од лани не носеле ама сеа...
Ама само за приватни фирми пишува во конкурсот... Валда не треба за државни?
 
Член од
8 октомври 2009
Мислења
312
Поени од реакции
153
Treba li od ujp za samiot kandidat iako ne prima prihodi, zasto vo evidentniot list ima i toa navedeno... ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom