Стипендии

Божана

Morning sun
Член од
17 август 2009
Мислења
226
Поени од реакции
111
Ме интересира дали на некој му се има случено да запише погрешна сума на приходи во онлајн пријавата? Јас ја пополнив таа пријавата за средношколска стипендија, но во еден од приходите запишав 50000 денари (не бев сигурна колкави се), а кога го добив уверението од УЈП пишува 114000 денари :tapp: Чаре? Пишав 3 имејли, на никој ми немаат вратено, звонам на бројот што е запишан на mon.gov.mk, никој не крева. Некој друг број да ми дадете ако има само за прашања во врска сто стипендиите?
А да пробаш од ново да аплицираш? Кога ќе ги носиш документите ќе го дадеш бројот од новото аплицирање.
 
Член од
21 септември 2012
Мислења
132
Поени од реакции
50
А да пробаш од ново да аплицираш? Кога ќе ги носиш документите ќе го дадеш бројот од новото аплицирање.
Одново аплицирање не е можно зашто онлајн пријавувањето заврши пред 4-5 дена. Ми вратија на емаилот и ми рекоја дека може да напишам изјава и да образложам како дошло до грешните информации, па комисијата би требало да ја земи во предвид изјавата.
 
Член од
29 октомври 2012
Мислења
28
Поени од реакции
0
Zdravo, sakav da ve prasam bidejki prv pat apliciram za stipendija. Bidejki me ima na konecniot spisok pisuva deka treba da se isprati po posta pliko so dogovorot i transakciska smetka. Sakav da ve prasam dali moze da se odnesat direktno dokumentite vo ministerstvoto ili mora preku posta
 
Член од
29 ноември 2008
Мислења
5.970
Поени од реакции
3.574
Дали знај некој шо се случува годинава со конкурсот за стипендии ? Многу закаснаа ..
 

DB.

Член од
23 септември 2005
Мислења
173
Поени од реакции
330
Конкурсто е објавен денеска од утре започнува екелтронското пријавување...
Само имам едно прашање.. во документите бараат
Изјава на кандидатот дека не е корисник на друга стипендија или кредит, објавена на интернет порталотstipendii.mon.gov.mk;
Јас имам земено студентски кредит од банка... ќе ми прави тоа проблем за стипендија?.. или па воопшто да не го пријавувам да речам дека немам ништо?
 

OziLLLL

MADRIDISTA
Член од
8 октомври 2008
Мислења
3.334
Поени од реакции
1.892
И дали може да се аплицира за 2 стипендии, Пример имам просек за А, но во случај да не добијам да имам веќе аплицирано и за Б. Дали у тој случај би ја добил стипендија Б ?
Фала
 

DB.

Член од
23 септември 2005
Мислења
173
Поени од реакции
330
И дали може да се аплицира за 2 стипендии, Пример имам просек за А, но во случај да не добијам да имам веќе аплицирано и за Б. Дали у тој случај би ја добил стипендија Б ?
Фала
Можи... знам лани колеги што конкурираа за двете оти многу тешко ја даваат тип А, па за секој случај конкурирај и за Б
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.616
Поени од реакции
31.821
И дали може да се аплицира за 2 стипендии, Пример имам просек за А, но во случај да не добијам да имам веќе аплицирано и за Б. Дали у тој случај би ја добил стипендија Б ?
Фала
Можи, за А ти требаат малку врски и финти. Б ти е посигурна, пробај им се на двете, мој предлог. Б ти е сигурна чим го имаш просекот и за А.
 

Anne.

~
Член од
4 декември 2009
Мислења
4.629
Поени од реакции
10.284
За А ти е доволно да имаш добар просек и ниски месечни примања... Мене за малце ќе ме премислеа да конкурирам за Б ради муабетот со врски. И еве, со добар просек без никакви врски си добив тип А.
Ако си имаш просек конкурирај си слободно. Уствари најубаво поднеси документи и за А и за Б, само прашај дали треба да вадиш два пати документи или доволно е едните да се копија.
 
Член од
8 октомври 2009
Мислења
312
Поени од реакции
153
Kaj da go najdam toj ,, uppi '' obrazec ? .... go baram po net , ne mozam da go najdam, ima samo za prodolzuvanje na stipendija ..
--- надополнето: 6 декември 2012 во 22:37 ---
Kaj da go najdam toj ,, uppi '' obrazec ? .... go baram po net , ne mozam da go najdam, ima samo za prodolzuvanje na stipendija ..
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.616
Поени од реакции
31.821
Kaj da go najdam toj ,, uppi '' obrazec ? .... go baram po net , ne mozam da go najdam, ima samo za prodolzuvanje na stipendija ..
--- надополнето: 6 декември 2012 во 22:37 ---
Kaj da go najdam toj ,, uppi '' obrazec ? .... go baram po net , ne mozam da go najdam, ima samo za prodolzuvanje na stipendija ..
Мислам дека не е уште излезен.........јас завршив работа за продолжување. Конкурсот за нови, допрва треба да излези
 
Член од
5 јуни 2008
Мислења
3.632
Поени од реакции
5.724
Ние првачињата не мојме да аплицираме, така? :/
Не. Направете добар просек и догодина аплицирајте :)
За тип В и нема потреба од некој голем просек бидејќи секогаш останува непополнета листата што е навистина чудно...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom