Стипендии

Член од
28 јуни 2010
Мислења
63
Поени од реакции
15
Двете дати би требало да ти се исти сега (т.е. ко втората), провери дали ти се сменала првата. А идентификационите броја треба двата, за секој тип е посебен.
Од министерство рекоа можете наеднаш и за двата да донесете документи ако ви се различни термините, нека биде тоа во првиот рок...
А во врска со поднесувањето на документите на телефон рекоа во студентски дека треба да се носат.. ајде ќе појдеме и ќе видиме...доколку некој има деновиве за поднесување, нека пише што како каде :)
 

Јунајтед

Indifferent
Член од
5 јануари 2009
Мислења
3.974
Поени од реакции
1.622
Луѓе дај малце да се заангажираме да ни исплатат некоја рата пред НГ... ни требаат пари. :)
На кој мејл би требало да пишеме? :)
Стварно бе кој беше мејлот ? Дај пишете озбилно :)
 
Член од
12 октомври 2008
Мислења
1.945
Поени од реакции
89
Koj се условите за пријавување за стипендија? И од кога до кога може да се пријавуваш и каде? Може да аплицираш ако си прва година?
 
Член од
7 јануари 2008
Мислења
5.366
Поени од реакции
804
Koj се условите за пријавување за стипендија? И од кога до кога може да се пријавуваш и каде? Може да аплицираш ако си прва година?
Стипендија А - просек >8.5 (технички факултети), просек >9.0 за останатите
Стипендија Б - просек >8.0 (технички факултети), просек 8.5 за останатите
Стипедија В - категорија за социјални случаеви (незнам кои се условите за ваквиот тип на стипендија)
Пријавувањето БЕШЕ од 22.11 до 12.12 на сајтот www.stipendii.mon.gov.mk, и неможеш да аплицираш ако си прва година.
--- надополнето: 13 декември 2011 во 13:05 ---
Од министерство рекоа можете наеднаш и за двата да донесете документи ако ви се различни термините, нека биде тоа во првиот рок...
А во врска со поднесувањето на документите на телефон рекоа во студентски дека треба да се носат.. ајде ќе појдеме и ќе видиме...доколку некој има деновиве за поднесување, нека пише што како каде :)
Јас сум пријавен за во четврток во 14 часот, после тоа ќе напишам како поминав.
 
Член од
13 септември 2010
Мислења
114
Поени од реакции
2
На евидентниот лист ние ли треба да заокружеме кои документи се доставуват?
 

vlatko_95

Чоек
Член од
26 септември 2008
Мислења
260
Поени од реакции
66
Ајде кога ќе отиде некој нека пише дали државјанството треба да е заверено на нотар или не... Ми нема логика да треба бидејќи не е наведено, ама пошто слушнав некој шпекулации, ве молам кој ќе отиде да пише да знам, јас во понеделник треба да поднесам :)
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
14
Поени од реакции
1
Дали некој знае дали е можно некој друг да ги достави документите а не кандидатот? Фала однапред
 
Член од
7 јануари 2008
Мислења
5.366
Поени од реакции
804
Дали некој знае дали е можно некој друг да ги достави документите а не кандидатот? Фала однапред
Дали мора лично да ги доставам документите?
- Документите може да ги достават и Ваши поблиски роднини, доколку сте оправдано отсутни и доколку документите се комплетирани.
 

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
11.710
Поени од реакции
6.647
Кај се носат документите, во Министерството на ул. Мито Хаџи-Василев Јасмин (кај Европски) или во Студентски Дом Кузман Јосифовски-Питу? Во официјалниот конкурс го пишува првото, а во веб апликацијата второто.
 
Член од
7 јануари 2008
Мислења
5.366
Поени од реакции
804
Кај се носат документите, во Министерството на ул. Мито Хаџи-Василев Јасмин (кај Европски) или во Студентски Дом Кузман Јосифовски-Питу? Во официјалниот конкурс го пишува првото, а во веб апликацијата второто.

Сепак, мора да те корегирам затоа што информацијава не е точна. Значи, како што напоменав, аплицирањето за информатички стипендии се вршело во МОН, додека аплицирањето за останатите стипендии е во студентскиот дом Куман Јосифовски Питу. Информацијата е од вработен во министерството, така да не се сомневам во нејзината веродостојност.
 
Член од
1 октомври 2011
Мислења
828
Поени од реакции
785
Кај се носат документите, во Министерството на ул. Мито Хаџи-Василев Јасмин (кај Европски) или во Студентски Дом Кузман Јосифовски-Питу? Во официјалниот конкурс го пишува првото, а во веб апликацијата второто.
Второто,проверено.
 
Член од
26 април 2006
Мислења
13.024
Поени од реакции
1.940
Дали е важечка потврда од банка за земена плата или не? Пошо незнам каква потврда за плата да извадам татко ми има своја фирма.
 

Mind In Motion

Smirking Revenge
Член од
29 мај 2007
Мислења
816
Поени од реакции
46
Видов дека имам грешка во уверението за положени испити. Во УППИ пишува дека имам во прва година положено 10/10 испити = 60 кредити, во втора година ми пишува дека имам 8/10 =48 кредити, вкупно 108. Е сеа во Уверението за оцени ми пишува дека имам 20 положено а 108 кредити, што не е точно, бидејќи 20 положени испити се 120 кредити. Дали ќе ми прават проблем бидејќи бројот на положени испити не е точен а бројот на освоени кредити се поистоветува со образецот therefore со електронската пријава? :O

Aко треба да ги поправам документите дали ќе ме примат во погрешен термин? Мислам, надвор од тој терминот што го одбрав во е-апликацијата? Фала.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom