Стари слики и разгледници од Македонија

Ч Е Н Т О

Методија Андонов
Член од
3 јули 2008
Мислења
1.698
Поени од реакции
1.611
Кој е четвртиот од лево. Тој со брковите тој треба да е јуда. Не е Александров друг е.
Хехе, не знам од каде толкава потреба од барање "Јуда" на монтажава, ама нејсе.
Четвртиот од лево "со брковите" е Васил Чакаларов, а не Александров.

И ај да не ја расипеме и оваа тема без потреба, зашто сличево е фотошоп монтажа.
 
Член од
26 октомври 2011
Мислења
3
Поени од реакции
3
Каде поточно се наоѓало последново мовче?

Ептен сликовито, претпоставувам дека било уништено за време на војните.
Мостот колку што можев јас да пронајдам се наоѓал на река Пчиња, кога ичезнал и од кога е фотографијата немам податоци.
 
Член од
26 октомври 2011
Мислења
3
Поени од реакции
3
Пронајдов една колекција на фотографии снимени 1863 од Josef Székely, некој можеби се повторуваат но ќе ги постирам сите.

ДебарОхридОхридОхрид КанеоКалиштаСвети Наум :(

Велес

ПрилепБитолаЕве и линк од целосните фотографии направени од авторот

https://picasaweb.google.com/112135975732557232345
 

606

Член од
24 септември 2005
Мислења
511
Поени од реакции
50
Каде поточно се наоѓало последново мовче?

Ептен сликовито, претпоставувам дека било уништено за време на војните.
Море не е мовче, убав мост... а по реката и карпите мене ми личи на Пчиња кај Катланово...
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
4.452
Поени од реакции
11.016
Каква штета направил земјотресот во 63та. Баш супер ќе било со овие стариве градби во Центар, плус уште неколку нови градби и МИЛИНА, град ИПОЛ!
 
Член од
18 јануари 2009
Мислења
1.407
Поени од реакции
339
Штип 1912 (се гледа и црквата Св. Никола)

Штип 1925

Штип 1942 (поглед од Исарот кон Ново Село)
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
7.987
Поени од реакции
15.152
-174- Еврејско Мало-(во преден план)
сликано од тврдината-... год.(во српско)
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.580
Поени од реакции
27.101


Македонки од Лерин
--- надополнето: 4 март 2012 во 22:41 ---

1918 : les troupes françaises entrent dans Monastir (auj. Bitola en Macédoine)
--- надополнето: 4 март 2012 во 22:44 ---

Jeunes Macédoniennes de Prilep au début du XXe siècle
 

spas72

Oficial
Член од
13 мај 2008
Мислења
271
Поени од реакции
40

Стар Прилепски адет за прошка.


Прилепско фотографско друшво -1943.


Линија Прилеп - Велес...
Некаде по стариот пат за Велес преку Бабуна


1952 г.
Прилепското претпријатие за јавен АУТО транспорт со новокупените автобуси на ескурзија.


1901 година
Гоце Делчев (Седи крајно десно) на гости за Митровден, кај семејството Бабовци во Прилеп.
Стои: Алекса Бабе, со ќурк на рамениците и шубара на главата. Од лево на десно: Браќата Владо, Ицо...

30тите години од XX век.
Мариовска невестинска носија.

1917 г.
Селани од Прилепско.

Мариовско оро.Задушница во Плетвар.1917 г.
Вооружен арнаут чувар на манастирот Трескавец.


1917 г.
Оџата од с. Канатларци.


1908 г -Чета сликана за време на Хуриетот. Наj одпреде воjводата Милан Матов.


10та Прилепска дружина во Кукуш .Македонски доброволци и комити.

1917. г Лупење пченка.

1916г. Изградба на железничка пруга во Прилеп

Српска војска во Прилеп.


Септември 1944 г. .Заеднички митинг на Македонските и Бугарските војски при првото ослободување на Прилеп.


Краjот на август 1944 г. .Формирање на Петтата (Прилепска) ударна бригада на Кожув Планина.


Октомври-1944 год. Прилепски борци на Мукос.
Методија Андонов - Ченто сликан во старата чаршија
 
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.711
Поени од реакции
1.151
Една молба,ако може да се најде некоја слика од Долно Водно,тоа е оноа село каде што присилно биле иселени луѓето некаде после 50-тите години.
Жалам шт се уште не сум го видела,а тоа е родното село на баба ми.
 

karan

бивш поет, плукач, вљубеник во слободата
Член од
31 мај 2006
Мислења
3.592
Поени од реакции
2.710
[Fig. folio 298 costume des femmes de Macédoine en Grèce. XVIè siècle.] Femme de Macédoine..jpg
Жена од Македонија - ХVI век.

Dernier visite du sultan Mehmed V à Uskub [en carrosse dans une rue de la ville]1912.jpg
Последната посета на султанот Мехмед V на Скопје - 1912.

Uskub [femmes macédoniennes]1912.jpg
Скопје. Македонски жени - 1912.

Patrouille serbe dans les rues d'Uskub1912.jpg
Српска патрола низ скопските улици - 1912.

Uskub, officiers turcs prisonniers1912.jpg
Заробени турски офицери, Скопје - 1912.

Uskub, embarquement de prisonniers turcs [dans des trains]1912.jpg
Качување на Турци-затвореници во возовите, Скопје - 1912.

Guerre des Balkans, transformation de la gare turque d'Uskub en gare serbe de Skopje1912.jpg
Војната на Балканот, трансформација на турската жел. станица во Ускуб во српска железничка станица во Скопје - 1912.

l'infanterie serbe dans le jardin du palais appartenant au sultan de Turquie à Uskub1914.jpg
Медицинска сестра од "Црвен крст" му ги мие нозете на војник од српските единици во градината на палатата која му припаѓала на турскиот султан во Скопје - 1914.

L'entrée du prince héritier Alexandre de Serbie à Uskub1914.jpg
Влегувањето на српскиот принц Александар во Скопје - 1914.

Vue générale de Veles1914.jpg
Изглед на Велес - 1914.

VueGeneraled'Uskub1915.jpg
Изглед на Скопје - 1915.

Yenitsé-Vardar [Giannitsà]1916.jpg
Ениџе-Вардар (Јаница) - 1916.

Devant Monastir [Bitola] un cavalier serbe demandant un renseignement1916.jpg
Пред Битола, српски коњаник бара информации - 1916.

En Macédoine  une batterie bien défilée1916.jpg
Движење на една артилериска батерија во Македонија - 1916.

Les charmes de la route en Macédoine [voiture Brasier embourbée]1916.jpg
"Шармот" на македонските патишта - 1916 :)

En Macédoine, prisonniers bulgares préparant leur soupe-1918.jpg
Бугарски заробеници си подготвуваат супа - 1918.

Klestina [Macédoine] jeunes mariés bulgares, 16 et 17 ans [en habits traditionnels]1918.jpg
Клестино, Македонија, "бугари" младоженци, на 16 и 17 години (во народна носија) - 1918.

Klestina (Macédoine) [hommes et femmes en habits traditionnels]  -1918.jpg
Клестино, Македонија, мажи и жени во народна носија - 1918.

Halte de Macédonniennes1918.jpg
Македонки одмораат по пат - 1918.

Macédoniennes se révitaillant en eau1918.jpg
Македонки се освежуваат со вода - 1918.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom