Стари слики и разгледници од Македонија

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.423
Демир Капија - Група бегалци Срби и Македонци
Млади МАКЕДОНЦИ кои го поправаат патотМАКЕДОНСКИ Фармер - БИТОЛА ( Србија???:helou: )
Македонски револуционери - КОМИТАДИС
МАКЕДОНИЈА - ВелесМакедонија - МеџитлијаМакедонија - село Врбени
Српскиот принц Александар во Битола
Скопје плоштад Македонија, во тоа време се викал “Крал Петар“

Слика од двајцата синови на Кралот Петар со принцезата Хелена ( ќерката) СКОПЈЕМакедонија- ВоденМакедонки селанки
МАКЕДОНЦИ ПартизаниЗадушница во МакедонијаКРУШЕВО


Распоред на силите на фронтот во Битолскиот реон:
под број 3. ФРАНЦУСКИТЕ трупи

број 4. БУГАРСКИТЕ трупи


Битола ЗАПАЛЕНА од БУГАРИТЕЏамија во БИТОЛА после БУГАРСКОТО БОМБАРДИРАЊЕ
“ПИРИНСКИОТ ЦАР“ Јане убиен од злобната Бугарска рака

 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.423
Македонски бегалци во СолунМакедонија - Селска чешмаМакедонски овчар :)
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.423
Бегалци

 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.423
Млада МАКЕДОНКАМакедонски селани

ЛеринЖелово (Vounoplagia) - МАКЕДОНКИ ( на Грчки и тоа ):helou:
значи посебен етнитет биле Македонците


НЕГОЧАНИ - “Српска“ граница


 
Член од
22 април 2005
Мислења
2.823
Поени од реакции
1.099
штета што сме немале своја држава многу порано, со свои институции, своја власт, архива... затоа ваквите слики ни се реткост и секогаш кога ги гледам некако чудно ги доживувам.

како од некој си изгубен свет, изгубено време.. посебно периодот за време прва светска војна
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.423
Можеш да замислиш низ што се поминале луѓето во тоа време, а сега доаѓаме во ситуација кога стенкаме од едно ВЕТО и спремни сме доброволно да си ги туриме гаќите удолу , да се самоукинеме како народ.

За кого страдале луѓено?
И пак издржале толку војски, палења, бомбардирања, колења.
 

Apokalipto

(М)
Член од
4 март 2007
Мислења
15.578
Поени од реакции
2.575
Слики и докази има... во турските архиви.
 
Член од
22 април 2005
Мислења
2.823
Поени од реакции
1.099
eве ќе издвојам неколку што ми се допаѓаат, а подоле ќе го има и линкот. мислам.. познати се овие слики ама нема гајле нека стојат :)изградба на патот маврово-дебар 1915-1918


св јован бигорски 1908


лазарополе 1861

пра пра дедо ми марко е роден тука некаде, некаде тие години :)

http://www.reka.org.mk/gallery.asp?lang=mac&izdanie=01&avtor=840
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.580
Поени од реакции
27.061

Мартин$

Модератор
Член од
2 март 2007
Мислења
5.235
Поени од реакции
148
Последниве слики поста супер си се, само да немаа БЕЛА ЧИСТА ДОЛНА (?!) рамка ... со ЈАСНИ НОВИ букви

п.с. http://www.postcardman.net/
 
Член од
16 март 2008
Мислења
124
Поени од реакции
7
Луѓе ,браво за сликите.Убаво се гледа на сликите зборовите Македонци,Македонско ,Македонија.Сега распрскајте ги по светските форуми.Многу ке ни послужат сликите.
 
На врв Bottom