Стан или куќа?

Статус
Затворена за нови мислења.

tiffany

Тифаниум
Член од
20 мај 2007
Мислења
742
Поени од реакции
13
мала кука и околу наоколу 200 метра двор,ах мерак
 

Razor

u jelly?
Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.543
Поени од реакции
167
мала кука околу 200 квадрата доста ке да е
 

Don Corleone

I'll make you an offer you cannot refuse
Член од
8 април 2007
Мислења
82
Поени од реакции
0
Живеам во стан али дефинитивно би одбрал куќа
 

СпаЈдеР

DissentiveMoron202
Член од
1 март 2006
Мислења
3.201
Поени од реакции
52
Ова се зависи,на пример куќата е мала(да биде мала),живееш на место каде пред тебе има улица со секакви коли(и бучава од нив),у близина има куќи,ама со стари луѓе со кои не би се дружел...или пак куќата е онака доволно голема,ете да кажеме средна,ко повеќето луѓе што имат,околу тебе многу блиски другари,а кај што живееш,пред тебе има една долга уличка кај што ретко поминуваат коли,и каде секојдневно се собирате,па идете до продавницата 200 метри подолу каде продаваат топли кифли секој ден. За станот пак,дали е стан во кој има само една мала дневна,и една спална у која цело семејство живеете,дали у зградата има луѓе кои се на возраст колку-толку блиску до тебе,и повторно какво е местото пред зградата. Јас во Скопје кога живеев,живеев у зграда,у зградата имав едно 6-7 другари на моја возраст,а у околните зградите имав уште 50тина ко мене(спроти јбт зградите живеев =) ),секоја вечер игравме,коли не идеа,до нас имаше продавници да седнеме да јадеме нешто,центарот на 250 метри од нас,а родителите од горе ќе ни викнат и сите се прибиравме,становите во зградите беа средни,убаво распоредени и прекрасни за живеење,значи ми беше топ таму. Е сега сум у гевгелија,се наоѓам у голема куќа со двор(не е мал,не е ни којзнае колку голем),ама излегувам,има тротоар и улица на која секоја 2 секунда излегуваат 5 коли,у соседството најблизу до возраст ми е девојче 7 години помало од мене(значи сега има она 8 години,а јас полнам 15),а поголеми луѓе си има,онака од 20 нагоре :pos: Значи многу лошо место за живеење,така да стан или куќа ми е се исто,нормално доколку станот е средно голем,и куќата е исто средно голема,се зависи од што има надвор од станот/куќата. И ќе заборавев....градот :) Значи да би бирал помеѓу моите куќа и стан,би живеел во станот,во скопје....ама ете тука сум во гевгелија во куќа(која скоро сите гледам ја одбирате),а сепак не гледма ништо лошо во живеењето у стан :)
 
Член од
8 август 2007
Мислења
1.541
Поени од реакции
48
Куќа дефинитивно. Да можеш кога ќе станеш сабајле да излезеш на раат у двор по пижами и уууубаво да се оптегнеш! :pos2: Е тоа у стан го нема!
 

burn84

Говорете Македонски
Член од
4 февруари 2006
Мислења
6.579
Поени од реакции
1.500
Сега на овие години и на овој памет би живеел во стан.
Но верувам во иднина тоа ќе се промени.
 

jutel

"убавите работи доаѓаат на крај"
Член од
25 март 2007
Мислења
952
Поени од реакции
2
jas nikogas ne bi ziveel vo stan vi vo leto ni vo zima
drugo e koga bi ziveel vo stan vo 50m2 a drugo e kogo e koga bi ziveel vo kuka vo 200m2
 
Член од
16 август 2007
Мислења
27
Поени од реакции
0
живеам во куќа со многу мало дворче,а би сакала куќа со огромееен двор во каква што живеев порано :)
 

Clen 7

Од Форумот
Член од
5 јуни 2007
Мислења
2.843
Поени од реакции
360
Zavisi za sto.Za semejstvo e bolje kukja.Za mladi mislam deka poise odgovara stan.Poednostavno e.Jas do pred 2 godini ziveev u kukja sea sum u stan.
 

Lost Angel

Машко сум, конечно.
Член од
28 јуни 2007
Мислења
417
Поени од реакции
21
Дефинитивно куќа, со огромна тераса на вториот кат, од каде што ке се гледа море/океан и целиот хоризонт...
 

John Doe

Not handsome enough to tempt me
Член од
29 мај 2007
Мислења
784
Поени од реакции
7
Или стан или куќа на еден спрат (голема, на еден спрат)

мммм
 

Bush(av)

Aut inveniam viam aut faciam.
Член од
30 април 2007
Мислења
758
Поени од реакции
7
Живеам во куќа, ама сакам во мал, убао среден стан, кој ке си биде само мој.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom