Станови во Скопје, совети за купување.

Член од
14 јануари 2015
Мислења
7.614
Поени од реакции
12.413
Тоа им е како правило со кондурите.....јас кога одам кај еден другар во Чаир каде што само он и уште две фамилии се наши.....смрди, корне цел влез на чорапи. Не можам да разберам како уште издржува да живее таму.
Кога се купува стан прво и основно е локацијата и многу добро да се провери дали ги има во зграда/околина......доколку не после останува да се моли човек да не му се населат некои Муслимани.....со наш прост човек ќе се разбереш некако колку и да те нервира, со нив тоа е невозможно
Секаде ги има веќе, а кога земаш стан во изградба тешко да дознаеш кој ќе ти биде комшија.
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
1.713
Поени од реакции
9.283
Секаде ги има веќе, а кога земаш стан во изградба тешко да дознаеш кој ќе ти биде комшија.
Затоа подобро во веќе населена зграда, каде што и од аспект на градба веќе делумно се покажани аномалиите.
Сеуште има релативно чисти наши предели во Скопје......ако се испита теренот детално (јас кога би купувал секако дека би го испитал) сеуште може да се најде добра средина.
 
Член од
14 јануари 2015
Мислења
7.614
Поени од реакции
12.413
Затоа подобро во веќе населена зграда, каде што и од аспект на градба веќе делумно се покажани аномалиите.
Сеуште има релативно чисти наши предели во Скопје......ако се испита теренот детално (јас кога би купувал секако дека би го испитал) сеуште може да се најде добра средина.
Види пазарот е динамичен, денес е сопственик еден, утре е друг.
Во Аеродром еве ги има, во Автокоманда што беше демек една од најчистите населби слушам дека почнале да купуваат станови во тие доградбите (инвеститорите беше шипци во пола од нив), во Карпош ги има, во Тавталиџе (ете во Трим и Лум сум ги начекувал булки повеќе пати), во Кисела Вода јас не би го зел бакшиш да ми го даваш поради лошата инфраструктура, евентуално не знам дали ги има во Лисиче (а верувам и да ги нема ќе влезат, полека во Џевахир па после и во другите згради). Ме мрзи да ги отворам на ossp.katastar.gov.mk зграда по зграда али гарант ќе излезе и таму дека е сопственик некој нивен.
Едноставно прифатете си дека во Скопје ги има веќе на цела територија и или ќе „живеете“ со нив, или чаре на аеродром и што подалеку од тука.

Еве јас идам од екстремно „патриотска“ и нагласена средина против нив, па и таму се напикаа полека, во институциите врие вработени од нив (идат од по селата), а слушам почнале да купуваат куќи и станови и во градот.
 
Член од
26 јануари 2012
Мислења
15
Поени од реакции
15
Интересна тема, нема многу вакви теми по форумите.
Живееме (и се уште планираме да останеме) во порано македонска, а сега речиси чисто албанска средина, во Скопје, 4,5 км од плоштад. За овие 30 години не сме доживале ниту еден инцидент од страна на комшиите албанци, така да не би се согласила со урбаните легенди дека на чаирската улица се пука со калашњикови, и сл. Единствена замерка ми е што не можеме да купиме пиво во круг од 2 километри.
Минатата година купивме стан во изградба во Стар Аеродром во како што си ги нарекувам - наполитанките, и тоа го купивме без препораки, без пријатели онака на среќа. Главна препорака ми беше кога отидовме во банка да побараме кредит, веднаш ни одобрија и тоа со учество од само 13%, бидејки проценката на станот беше по речиси пазарна цена, а инвеститорот соработува со банката.
Становите беа скроз распродадени уште во мај 2019, а вселувањето беше на крај на април 2020 и тоа точно на денот кој беше дефиниран во преддоговорот. Станот е преграден со комшиите со цигла -9 цм - тервол 5 цм - цигла 9 цм, и кога сме таму апсолутно ништо не се слуша, како да сме сами во зградата. Преградните зидови се 9 цигла. Подот е дабов прва класа. Искаблирани интернет штекери по соби итн. Ова е состојба 4 месеци по вселување, ќе видиме понатака дали ќе се појават некои скриени недостатоци..

Во моментов овој инвеститор не ма активна зграда за продавање, па да не го рекламирам за џабе.
И најважно од се, имотни листови на денот на вселување, бидејќи гледам на сајтот на катастар доста згради вселени веќе неколку години без решено имотно прашање за станарите.
 
Член од
14 ноември 2014
Мислења
297
Поени од реакции
233
Стварно еј, ако си у зграда со албанци на спиење ќе ти влагаат дома и шота ќе ти играат, со калаши ќе ти пукаат сабајлечки дур спиеш. Прав си реално.
 
Член од
6 октомври 2020
Мислења
4
Поени од реакции
0
Здраво, заинтересирана сум за купување на стан во Скопје :) барам да е двособен, околу 50 квадрати -+ не менува многу.. за населби Центар, Карпош, Тафталиџе, Капиштец, Козле, Аеродром..греење на парно, и да е вселив за брзо, до кај Јануари,Февруари... секакви информации тука или лична порака би биле добредојдени :) да напоменам, побарав скоро секаде, преку Настел, Урбан гарден, Адора, Дабар, Голден арт, Саник, Елена Лука, Би холдинг, Порта, Фине, Капитол инженеринг, Хантерс, Луна, Тим инженеринг.. меѓутоа или воопшто немаа според тоа што барам, или па вселиви беа за година, две, во згради што веќе се градат.. некоја друга препорака, каде да барам? Или доколку знаете приватни лица што продаваат, уште поубаво.
Најдов 2,3 наместени станови во Џевахир, меѓутоа многу поделени мислења слушам за таму.. читав низ странициве наназад, меѓутоа и некој друг доколку има лично искуство или слушнал од друг може да ми каже бидеќи ми е ептен итно и важно..:)
Фала ви однапред :)
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
1.713
Поени од реакции
9.283
Здраво, заинтересирана сум за купување на стан во Скопје :) барам да е двособен, околу 50 квадрати -+ не менува многу.. за населби Центар, Карпош, Тафталиџе, Капиштец, Козле, Аеродром..греење на парно, и да е вселив за брзо, до кај Јануари,Февруари... секакви информации тука или лична порака би биле добредојдени :) да напоменам, побарав скоро секаде, преку Настел, Урбан гарден, Адора, Дабар, Голден арт, Саник, Елена Лука, Би холдинг, Порта, Фине, Капитол инженеринг, Хантерс, Луна, Тим инженеринг.. меѓутоа или воопшто немаа според тоа што барам, или па вселиви беа за година, две, во згради што веќе се градат.. некоја друга препорака, каде да барам? Или доколку знаете приватни лица што продаваат, уште поубаво.
Најдов 2,3 наместени станови во Џевахир, меѓутоа многу поделени мислења слушам за таму.. читав низ странициве наназад, меѓутоа и некој друг доколку има лично искуство или слушнал од друг може да ми каже бидеќи ми е ептен итно и важно..:)
Фала ви однапред :)
Од Џеваир бегај подалеку....има објаснето причини наназад.
Друга работа. Доста градежни фирми градат под кредит/хипотека па ги продаваат становите и на тој начин го отплаќаат кредитот. Во оваа криза е ризично да купуваш стан од таков инвеститор, бидејќи не се знае што може да се случи, односно како ќе напредува кризата.
Барај стан од "чист" односно незадолжен инвеститор. Оваа информација ми е пренесена од пријатели кои се во таа дејност.
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
6.297
Поени од реакции
3.475
Здраво, заинтересирана сум за купување на стан во Скопје :) барам да е двособен, околу 50 квадрати -+ не менува многу.. за населби Центар, Карпош, Тафталиџе, Капиштец, Козле, Аеродром..греење на парно, и да е вселив за брзо, до кај Јануари,Февруари... секакви информации тука или лична порака би биле добредојдени :) да напоменам, побарав скоро секаде, преку Настел, Урбан гарден, Адора, Дабар, Голден арт, Саник, Елена Лука, Би холдинг, Порта, Фине, Капитол инженеринг, Хантерс, Луна, Тим инженеринг.. меѓутоа или воопшто немаа според тоа што барам, или па вселиви беа за година, две, во згради што веќе се градат.. некоја друга препорака, каде да барам? Или доколку знаете приватни лица што продаваат, уште поубаво.
Најдов 2,3 наместени станови во Џевахир, меѓутоа многу поделени мислења слушам за таму.. читав низ странициве наназад, меѓутоа и некој друг доколку има лично искуство или слушнал од друг може да ми каже бидеќи ми е ептен итно и важно..:)
Фала ви однапред :)
Немој да дозволиш некој параноичен форумаш да те убеди кај да купуваш стан. Во зградите од Џевахир преку 90% од сопствениците се македонци, потоа доаѓаат турците од Турција (бизнисмени?), турците од Македонија, а тек потоа некој албанец, бошњак и др.
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
32.885
Поени од реакции
48.811
Не ги слушај никако параноичните форумаши!
Купи си стан у Чаир - најефтино и најблиску до центар.

Сите непараноични форумаши, како кулрис, тенеке, анон и чолсимо, таму живеат и гајле си немаат.
 
Член од
5 август 2007
Мислења
515
Поени од реакции
539
Не ги слушај никако параноичните форумаши!
Купи си стан у Чаир - најефтино и најблиску до центар.

Сите непараноични форумаши, како кулрис, тенеке, анон и чолсимо, таму живеат и гајле си немаат.
Околу полициската станица е најубаво, во близина на стара чаршија, битпазар, пластичарска и пет џамии. Уникатна атмосфера, незаменлива ни за Менхетен.
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
3.640
Поени од реакции
6.535
Околу полициската станица е најубаво, во близина на стара чаршија, битпазар, пластичарска и пет џамии. Уникатна атмосфера, незаменлива ни за Менхетен.
Топ е локацијата ако ти е фетиш да се паркираш на 2км оддалеченост...
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
6.297
Поени од реакции
3.475
Не ги слушај никако параноичните форумаши!
Купи си стан у Чаир - најефтино и најблиску до центар.

Сите непараноични форумаши, како кулрис, тенеке, анон и чолсимо, таму живеат и гајле си немаат.
Да беше некој друг, ќе велев дека е платен од конкуренцијата на Џевахир, но сепак тоа си ти.

Една лага што ја извадиле конкурентите на Џевахир, тебе ти е доволна за да ја засилиш паранојата и да влијаеш и кај други. Барем да беше платен.
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
32.885
Поени од реакции
48.811
Имаше и косовска реклама некаде постувана на форумов, за продажба на станови во Џевахир.
Цената беше пониска од онаа која ја бараше инвеститорот кај нас. Истото се збореше и за продажбата на Џевахир-станови, во Турција. Само немаше реклама од таму.

Инаку ИВЗ или кој и да е, како што веќе постирав со линк поназад, изјави дека ќе изгради џамија таму, кога ќе биде побарано од нив. Молитвен муслимански дом се збореше дека веќе има во зградите. Колку е точно - не знам. Во главно, беа спремни џамија да изградат. Можеби крстот што им го лупна у двор Кисела Вода ги спречи плановите за муслиманска енклава у сред каурски дел од градот, а можеби и не. Никој не може да каже колку Албанци и слични, се имаат населено таму. Од тој момент, па до моментот - син ми е у ИСИС, никој не знае колку време може да помине.

Во секој случај, ни еден каур не би сакал да живее помеѓу муслимани. Не е будала, бидејќи безброј примери од денешнинава и од кај нас, посебно имаме, за тоа како си поминуваат тие луѓе.
и.
Истото важи и за становите кај Сити Мол, кои ги градеа Албанци. Сега се скупи, ама кога ќе се напуни тоа со албанци, од Косово и тука, сите каури кои купиле таму стан ќе ги продадат, исто како нивните соверници, што праат, во места како Чаир, Тетово..., после деценискиот ситемтски притисок, од страна на нивните комшии Албанци.
 
Член од
22 декември 2018
Мислења
15
Поени од реакции
9
Имаше и косовска реклама некаде постувана на форумов, за продажба на станови во Џевахир.
Цената беше пониска од онаа која ја бараше инвеститорот кај нас. Истото се збореше и за продажбата на Џевахир-станови, во Турција. Само немаше реклама од таму.

Инаку ИВЗ или кој и да е, како што веќе постирав со линк поназад, изјави дека ќе изгради џамија таму, кога ќе биде побарано од нив. Молитвен муслимански дом се збореше дека веќе има во зградите. Колку е точно - не знам. Во главно, беа спремни џамија да изградат. Можеби крстот што им го лупна у двор Кисела Вода ги спречи плановите за муслиманска енклава у сред каурски дел од градот, а можеби и не. Никој не може да каже колку Албанци и слични, се имаат населено таму. Од тој момент, па до моментот - син ми е у ИСИС, никој не знае колку време може да помине.

Во секој случај, ни еден каур не би сакал да живее помеѓу муслимани. Не е будала, бидејќи безброј примери од денешнинава и од кај нас, посебно имаме, за тоа како си поминуваат тие луѓе.
и.
Истото важи и за становите кај Сити Мол, кои ги градеа Албанци. Сега се скупи, ама кога ќе се напуни тоа со албанци, од Косово и тука, сите каури кои купиле таму стан ќе ги продадат, исто како нивните соверници, што праат, во места како Чаир, Тетово..., после деценискиот ситемтски притисок, од страна на нивните комшии Албанци.
Според тебе кај е најдобро да се купи стан доколку можеш поточно некое мало или локација да ни дајш?
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
32.885
Поени од реакции
48.811
Според тебе кај е најдобро да се купи стан доколку можеш поточно некое мало или локација да ни дајш?
Не знам. Зависи од многу фактори - твои и надворешни.

Ја ти каувам кај не мислам дека е.

Инаку, според мене лично, а не објективно, нигде у Скопје више не е добро стан да купиш.
Можда Тафталиџе, Карпош.
 
На врв Bottom