Станови во Скопје, совети за купување.

Член од
30 ноември 2007
Мислења
6.297
Поени од реакции
3.475
Имаше и косовска реклама некаде постувана на форумов, за продажба на станови во Џевахир.
Цената беше пониска од онаа која ја бараше инвеститорот кај нас. Истото се збореше и за продажбата на Џевахир-станови, во Турција. Само немаше реклама од таму.

Инаку ИВЗ или кој и да е, како што веќе постирав со линк поназад, изјави дека ќе изгради џамија таму, кога ќе биде побарано од нив. Молитвен муслимански дом се збореше дека веќе има во зградите. Колку е точно - не знам. Во главно, беа спремни џамија да изградат. Можеби крстот што им го лупна у двор Кисела Вода ги спречи плановите за муслиманска енклава у сред каурски дел од градот, а можеби и не. Никој не може да каже колку Албанци и слични, се имаат населено таму. Од тој момент, па до моментот - син ми е у ИСИС, никој не знае колку време може да помине.

Во секој случај, ни еден каур не би сакал да живее помеѓу муслимани. Не е будала, бидејќи безброј примери од денешнинава и од кај нас, посебно имаме, за тоа како си поминуваат тие луѓе.
и.
Истото важи и за становите кај Сити Мол, кои ги градеа Албанци. Сега се скупи, ама кога ќе се напуни тоа со албанци, од Косово и тука, сите каури кои купиле таму стан ќе ги продадат, исто како нивните соверници, што праат, во места како Чаир, Тетово..., после деценискиот ситемтски притисок, од страна на нивните комшии Албанци.
Што не отидеш до Џевахир и да прашуваш, речи им дека си интересиран за стан, но сакаш да знаеш кои ќе ти се соседи.

И јас можам да ти обезбедам имиња и потекло на станарите, ако не за сите, барем за добар дел од нив. Од тие сопственици што јас ги знам, ниеден не е од Косово. Има турски државјани, има еден од Јордан, но нема косовски. Повторувам дека преку 90% се македонци, а потоа се турци.

Исто така за зградата кај Сити мол, нема ниеден косовски државјанин, НИЕДЕН, има само еден сопственик од Албанија, и тука македонците се мнозинство, со тоа што тука има околу 15% албанци (околу 60 станови), но тука има кореанци и азиати, евреи, турци, бошњаци, торбеши, власи, срби, мешани бракови, македонци од западна и источна Македонија ... тоа е најмешаната зграда во цела држава, тие луѓе не се параноични како тебе.
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
32.793
Поени од реакции
48.624
... тоа е најмешаната зграда во цела држава, тие луѓе не се параноични како тебе.
Not for long

Сите знаеме што се дешава со каури кои живеат со вас у зграда, населба...
Милион и еден пример.

Самото тоа што најголемиот пропонент на албанскиот национал-шовинизам на форумов, знае списоци од станари во Џевахир и Сити Мол, доста кажува.
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
6.297
Поени од реакции
3.475
Not for long

Сите знаеме што се дешава со каури кои живеат со вас у зграда, населба...
Милион и еден пример.

Самото тоа што најголемиот пропонент на албанскиот национал-шовинизам на форумов, знае списоци од станари во Џевахир и Сити Мол, доста кажува.
Македонци од Чаир купувале станови и во Џевахир и во Сити мол, не знаеле дека ќе имаат соседи албанци. Кај беше ти да ги опомениш.

Секој што купувал станов, можел да знае кој му се соседи. Само ти шириш страв, без да имаш никаква точна информација, ни најмалку не се мачиш да ја дознаеш вистината, колку пати досега, насекаде имаш напишано дека во зградите од Џевахир е полно со косовари. И сега било лошо ако се појави некој што кажува каква е реалната состојба.
 
Последно уредено:
Член од
1 септември 2018
Мислења
169
Поени од реакции
496
Што не отидеш до Џевахир и да прашуваш, речи им дека си интересиран за стан, но сакаш да знаеш кои ќе ти се соседи.

И јас можам да ти обезбедам имиња и потекло на станарите, ако не за сите, барем за добар дел од нив.
Нема друг начин да ја решиме дилемава. Постирај ја листата тука и да видиме кој живеј таму.
 
Член од
4 октомври 2018
Мислења
2.158
Поени од реакции
5.116
Можете да отворите на катастар и да проверувате на чие име се станевите, ако веќе толку ве интересира и имате слободно време толку :icon_lol:
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
6.297
Поени од реакции
3.475
Можете да отворите на катастар и да проверувате на чие име се станевите, ако веќе толку ве интересира и имате слободно време толку :icon_lol:
Немој така, што ќе пишува после @Beric Dondarrion, ќе му снема материјал.
 
Член од
30 ноември 2011
Мислења
875
Поени од реакции
500
Можете да отворите на катастар и да проверувате на чие име се станевите, ако веќе толку ве интересира и имате слободно време толку :icon_lol:
Повеќе не може, тргнато е името на корисникот.
 
Член од
4 октомври 2018
Мислења
2.158
Поени од реакции
5.116
Повеќе не може, тргнато е името на корисникот.
Не е тргнато еве сега отворив 2-3 и си пишува име презиме и локација на живеење на купувачот, за подетално на становите мораш еден по еден да отвараш а огромна е листата. Јас онака отворив неколку страни и би рекол грубо земено 8 од 10 станови се на луѓе со Македонско презиме, др 2 Турци, Албанци и Бошњаци
 
Последно уредено:
Член од
8 октомври 2020
Мислења
1
Поени од реакции
0
Здраво дечки, дали има некој некакво искуство со САНИК. Заинтересирам сум да купам од таму стан кој е во градба па еве ако има некој некое искуство би му бил благораден.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
16.860
Поени од реакции
10.223
Честопати за една зграда може да се прочитаат и плус и минус мислења. Можда минус е антиреклама од конкуренција што е чест случај по социјални мрежи, можда е некој од инвеститорите кој ќе го фали објектот.
Најдобро е да се оди лично да се види како е граден, каква е изолацијата меѓу станови (сендвич со тервол или обична цигла), каква е вентилација и можност за влага, какви се прозорци и врати, дали се искривени и ред слични атрибути за еден стан. Однадвор мене зградата кај ф-ка Карпош не ми делува лошо ама внатре не знам...треба да се види.
 
Член од
1 септември 2018
Мислења
169
Поени од реакции
496
Не е тргнато еве сега отворив 2-3 и си пишува име презиме и локација на живеење на купувачот, за подетално на становите мораш еден по еден да отвараш а огромна е листата. Јас онака отворив неколку страни и би рекол грубо земено 8 од 10 станови се на луѓе со Македонско презиме, др 2 Турци, Албанци и Бошњаци
Дај линк. Можи да се автоматизира, не мора да се клика еден по еден.
 
Член од
14 ноември 2014
Мислења
291
Поени од реакции
233
леле ајде напраете го тоа дечки и да се стаи крај на канцер муабетот на берик.
 
Член од
12 април 2020
Мислења
148
Поени од реакции
310
Добра тема, малку ја читав. Скопје е ептем добра инвестиција.
Еве ја математиката. Дете да го пуштиш на студии во Скопје мораш немаш некој голем избор. Тоа е 5години х 12 месеце х 150 евра да речеме кирија за нешто културно, а скромно = 10 000 eвра. Ако имаш две деца тоа е 20 000 евра. Додај уште малку тоа е една солидна гарсоњера или еднособен стан. Ако останатиот дел од времето го издаваш станот сам ти се исплаќа. Башка што не го пушташ дете да зе зафркава по домови по кирии со секакви цимери. Тоа е бесценето.
Крај краева факт е дека децата на крај и ќе ти живеат во Скопје после студии што уште повеќе ја зголемува атрактивноста.
Не знам како некои што коментирале во темава си ги замислуваат малите градови, ама мртви се начисто, селењето во Скопје ќе продолжи и тоа како. Додека има кој да се сели разбира се. На пример селењето село град е одамна завршено пошо во селата и онака не живее никој повеќе.
Во помалите градови нема ништо, нема работа како прво. Во слободно време едно игралиште за фудбал без деца и два кафиќи, тоа е се. Зона сумрака.
Сите што ги познавам што отидоа во Скопје чуда направија во споредба со тие што останаа. Луѓе знам што немале ни врски ни ништо сеа имаат работни места што во помал град можеле да ги сонуваат. Еден братучед ни врски ни ништо, не беше ни некој којзнае каков ученик во банка се вработи во Скопје. Ова само како пример, еден куп ги познавам кој архитект, кој правник кај адвокати. Не знам како е тоа вреднувано во Скопје ама во помал град само да спомнеш банка или адвокат и Скопје во иста реченица мислат Господ си лично и персонално.

Се додека и последниот Македонец од внатрешноста не купи барем гарсоњера во Скопје цените ќе растат пошо потребите и исплативоста како што напишав погоре се огромни.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
16.860
Поени од реакции
10.223
Ако имаш две деца тоа е 20 000 евра. Додај уште малку тоа е една солидна гарсоњера или еднособен стан. Ако останатиот дел од времето го издаваш станот сам ти се исплаќа. Башка што не го пушташ дете да зе зафркава по домови по кирии со секакви цимери. Тоа е бесценето.
за уште малку ти треба и трето дете:) Гарсоњера од минимум 26-7 м2 по минимум 1000-1200 плус евра се 26-31 илјади (Гарсоњера обично оди од 30-32 илјади нагоре (помал стан, поскапа квадратура). Плус опремувањето неколку илјади евра (еден аголен ти е 25000+, гардеробер, маси, столици, кујна (изгор), купатилски елементи и останато), негде од рака зборам 4-5000 евра (прилично се качени цените на мебелот) и тоа е минимум за мебел. Имаш гарнитури по 1000-1500 евра. Ко ќе видиш...плус хипотека и учество.
На страна фактот што не се изнајмува баш туку така. Ако го изнајмиш, треба да го пријавиш со договор и во ујп што е најсигурно. Па какви се не кираџии ќе се погодат, може повеќе дара него масло да имаш. Башка за втора некористена недвижнина како што прочитав, се качува данокот на негде 150 евра, значи мора да се изнајми или да се живее во него.
Самиот стан (веројатно тоа е целта на тие што се доселуваат, стан воглавно) си има заеднички трошоци просечно по 10тина евра месечно плус екстра трошоци за одредени зафати. Да не збориме за начинот на живот во стан и куќа, разликата е огромна во корист на куќа.

Да, е догледна инвестиција, но многу се обиделе вака и сега нешто се предомислуваат. Градат куќи во Волково.

Еве неколку огласи први што ми излегоа за гарсоњера. 31000, 35000 и 43000 евра.
и овие
 
Последно уредено:
На врв Bottom