Станови во Скопје, совети за купување.

Член од
22 декември 2018
Мислења
344
Поени од реакции
443
Што ми вреди све ова ако се Албанци сите таму.

Треба да се плашам секој ден за децата дали ќе ми се вратат дома неистепани?
Колата треба со стража да ја чувам?
Ако не дај боже, има уште некоја епидемија, ќе треба да се иселам, само затоа што они не веруваат во тоа?
Дали може на некој од комшиите детето да се погоди исламски радикал? Што со целата зграда у тој случај?
Молитвениот дом/џамијата што ја има во Џеваир, пушта езан на звучници?

и т.н.
и т.н.

Не е све до квалитетот на градба. Ако ми дадат квалитетна градба, а сите комшии гледаат некако да ти наштетат, само затоа што си каур (како што тоа им се случува на Македонците во доминатно албански средини), што ќе ми е квалитетната градба?
Незнам шо си машко или женско. Ако си женско ајде ќе те сватам. Ама шо се овие муабети детето ќе ми го истепаат, радикали глупости. Животот не е лесен мораш да се бориш за да успееш најлесно е собери си ги парталите и бегај.. НЕ треба да си тука и да се бориш со глава горе. Па што ако биле албанци.. Детето мора да го учиш да се брани да другарува со сите околу и никогаш да не потклекнува и да се плаши. Мора да се храни здраво и да вежба само така ќе успее. Ако не му посветиш внимание и не го оставиш во некои случаи да се снаоѓа сам нормално во позитивна смисла, не да прави глупости, ќе ти стане милениче и цел живот ќе се влечкаш по него.

Се извинувам што скокнав од темава муабетот ми беше за постот горе.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.273
Незнам шо си машко или женско. Ако си женско ајде ќе те сватам. Ама шо се овие муабети детето ќе ми го истепаат, радикали глупости. Животот не е лесен мораш да се бориш за да успееш најлесно е собери си ги парталите и бегај.. НЕ треба да си тука и да се бориш со глава горе. Па што ако биле албанци.. Детето мора да го учиш да се брани да другарува со сите околу и никогаш да не потклекнува и да се плаши. Мора да се храни здраво и да вежба само така ќе успее. Ако не му посветиш внимание и не го оставиш во некои случаи да се снаоѓа сам нормално во позитивна смисла, не да прави глупости ќе ти стане милениче и цел живот ќе се влечкаш по него.

Се извинувам што скокнав од темава муабетот ми беше за постот горе.
Па зашто тогаш огромна бројка на иселени Македонци од албански доминантните средини?
Зарем сите тие не го знаеле ова што го пишуваш?

Не. Не е тоа проблемот. Ти можеш да го правиш ова, што го збориш и треба да се прави, не викам не. Само, џабе ти е, кога државата и законите се применуваат двоаршински, во тие случаи. Затоа се иселуваат од такви места. И кога е така, многу полесно е најпрвин да провериш кај се вселуваш.
 
Член од
22 декември 2018
Мислења
344
Поени од реакции
443
Па зашто тогаш огромна бројка на иселени Македонци од албански доминантните средини?
Зарем сите тие не го знаеле ова што го пишуваш?

Не. Не е тоа проблемот. Ти можеш да го правиш ова, што го збориш и треба да се прави, не викам не. Само, џабе ти е, кога државата и законите се применуваат двоаршински, во тие случаи. Затоа се иселуваат од такви места. И кога е така, многу полесно е најпрвин да провериш кај се вселуваш.
Вие најдобро си знаете јас така размислувам и луѓето со кои имам контакт. Доколку вие мислете таков живот да живеете со бегање и иселување поради страв не е најдобра опција. Мора да живееш со луѓе и да се дружиш да си искрен човек да остваруваш контакти со сите без разлика каков е. Доколку увидиш не го бива ти ствара проблеми го откачуваш и немаш никаков контакт.
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.885
Поени од реакции
14.366
Мило ми е што не ги гледаш како ограничувања.
Бидејќи 90% од луѓето со кои имам разговарано ми кажале "Како смее да ми забрани да бушам на тераса, тоа е моја тераса, ако сакам тенда, дополнителна клима, па можеби сакам да ја преградам и машина за перење да чувам таму. Секако и едно ќумбе за зимница...."
Фасадата е од некој самовентилирачки тип и јас ако бушам тогаш ке немаат правилна изолација барем 3 спрата... затоа е забрането.
Тоа е малку common sense, ако имаш паркинг место не значи дека треба да ставаш стар плакар за да ја чуваш зимницата. Или зимските гуми, па и санката за на зима.

Затоа ги напишав како ограничувања, бидејки типичен македонец нема осет за "заеднички простории" и "заедничка одговорност за фасада, покрив и влез" па кога купува стан очекува дека сите ходници, скали и влезови се негова сопственост и може да прави што сака.
Тоа не се Македонци, тоа е стока :)
 
Член од
4 јуни 2014
Мислења
123
Поени од реакции
40
Мислење на Мулти Офис? Во Ѓорче продаваат по 850 евр/квадрат. Само незнам што е финтата што од 2018 уште не е пуштена зградата...
 
Член од
21 септември 2011
Мислења
638
Поени од реакции
1.741
...прашање дали детето или таткото ќе изеде ќутек!:(
Или мајката нешто друго :D
Автоматски споено мислење:

Имаат сериозни објекти, јас ги знам по големата зграда кај старо Корнер...
Знам дека газдата е принципиелен, ама сепак собери повеќе информации, проверувај имотни листови...
Најдобри. Се е по стандарди, без превари, со најнови модели и материјали секоја зграда се прави. Се гледа и газдарицата си ја сака работата, не гледа само цена да лупне туку да има квалитет
Им пратив порака и добив понуда на емаил. Градбите може изгледаат атрактивно и внатре се користат квалитетни материјали ама распоредот на становите катастрофа, барем на новава што е во изградба.
Автоматски споено мислење:

Имаат сериозни објекти, јас ги знам по големата зграда кај старо Корнер...
Знам дека газдата е принципиелен, ама сепак собери повеќе информации, проверувај имотни листови...
Најдобри. Се е по стандарди, без превари, со најнови модели и материјали секоја зграда се прави. Се гледа и газдарицата си ја сака работата, не гледа само цена да лупне туку да има квалитет
Им пратив порака и добив понуда на емаил. Градбите може изгледаат атрактивно и внатре се користат квалитетни материјали ама распоредот на становите катастрофа, барем на новава што е во изградба.
 
Последно уредено:
Член од
14 ноември 2014
Мислења
336
Поени од реакции
254
Па зашто тогаш огромна бројка на иселени Македонци од албански доминантните средини?
Зарем сите тие не го знаеле ова што го пишуваш?

Не. Не е тоа проблемот. Ти можеш да го правиш ова, што го збориш и треба да се прави, не викам не. Само, џабе ти е, кога државата и законите се применуваат двоаршински, во тие случаи. Затоа се иселуваат од такви места. И кога е така, многу полесно е најпрвин да провериш кај се вселуваш.
Клучниот момент е доминатно албански средини, аеродром како што знам не е доминантно албанска средина, и ако дочекавме да се иселуеме од сред аеродром поради страв од тоа копиљаци дека ќе ни го закачаат детето тогаш сме стварно у курац отидени.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.273
Клучниот момент е доминатно албански средини, аеродром како што знам не е доминантно албанска средина, и ако дочекавме да се иселуеме од сред аеродром поради страв од тоа копиљаци дека ќе ни го закачаат детето тогаш сме стварно у курац отидени.
Ако те стаат у зграда со Албанци и у Ватикан нека се наоѓа, сеедно.
 
Член од
22 јуни 2019
Мислења
813
Поени од реакции
1.295
Ако те стаат у зграда со Албанци и у Ватикан нека се наоѓа, сеедно.
Па добро и разбираме... Македончето северно е такво што секогаш чека на готово и е со страв исто така и секогаш бега кога е тешко и е склоно кон самоуништување себеси и на другите околу него, и многу обожава да гледа саир и да јаде гоVна за секој и секого... Затоа и не заслужаваме ни држава поради тај мајндсет...
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Па добро и разбираме... Македончето северно е такво што секогаш чека на готово и е со страв исто така и секогаш бега кога е тешко и е склоно кон самоуништување себеси и на другите околу него, и многу обожава да гледа саир и да јаде гоVна за секој и секого... Затоа и не заслужаваме ни држава поради тај мајндсет...
Па и не е баш без врска.. Еве кај другаркава во Карпош на први има албанско семејство.. Симпатична зграда, не преголема, влегуваш и 18 пара кондури пред вратава.. И тука го имаш скечот од К-15 со прескокнување додека дојдеш до скали.. Ако веќе си купил нов стан очекуваш и цивилизиран начин на живеење. Тоа нема врска со мајдсет.
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.764
Поени од реакции
29.026
,,,e aj davajte soveti okolu kvalitetot na izgradbata , materijalite , shto ima vgradeno shto ne , sigurnost okolku kupoprodazhbata , parternite reshenija , cena na parking prostorot
,,,ne deka ne e vazhno i shto sosedi se ima okolu no toa e vekje rabota na organizaciska sposobnost na samite stanari,,,
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
2.702
Поени од реакции
6.755
,,,e aj davajte soveti okolu kvalitetot na izgradbata , materijalite , shto ima vgradeno shto ne , sigurnost okolku kupoprodazhbata , parternite reshenija , cena na parking prostorot
,,,ne deka ne e vazhno i shto sosedi se ima okolu no toa e vekje rabota na organizaciska sposobnost na samite stanari,,,
Многу е важно прашањето за соседите, но тоа на форум тешко се решава
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.764
Поени од реакции
29.026
Многу е важно прашањето за соседите, но тоа на форум тешко се решава
,,,edno od najvazhnite,,,oti rodninite se koshula a komshiite se podkoshulata no kako shto rekov toa se ureduva so toa kolku se slozhni i sposobni samite stanari da go reshat problemot,,,
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.664
Поени од реакции
12.060
Во стара зграда воглавно може да се бираат комшии, во нова како ќе ти се паднат. Овде нема албанец ама додека ги одучивме македонците да не оставаат сандачиња за чевли и кеси ѓубре (од кои тече посебно од бостан) во ходник, окапавме. А опушоци, кеси од бурек и хамбургер па и од дома, лименки од сокови и пиво редовно наоѓаме пред зграда. Има други проблеми (темава не е соживот) ама за ова менталитетот ни е тука негде.
 
Последно уредено:

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
4.405
Поени од реакции
29.797
Па и не е баш без врска.. Еве кај другаркава во Карпош на први има албанско семејство.. Симпатична зграда, не преголема, влегуваш и 18 пара кондури пред вратава.. И тука го имаш скечот од К-15 со прескокнување додека дојдеш до скали.. Ако веќе си купил нов стан очекуваш и цивилизиран начин на живеење. Тоа нема врска со мајдсет.
Тоа им е како правило со кондурите.....јас кога одам кај еден другар во Чаир каде што само он и уште две фамилии се наши.....смрди, корне цел влез на чорапи. Не можам да разберам како уште издржува да живее таму.
Кога се купува стан прво и основно е локацијата и многу добро да се провери дали ги има во зграда/околина......доколку не после останува да се моли човек да не му се населат некои Муслимани.....со наш прост човек ќе се разбереш некако колку и да те нервира, со нив тоа е невозможно
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom