Срцето или разумот?

Член од
17 април 2006
Мислења
31
Поени од реакции
0
pred i pose se treba da ne vodi razumot ,ali ako si zaljuben ne ti pomaga nisto 1000000 dusi da ti kazat deka gresis ti ke go negiras nivnoto i pak ke si teras po svoe
 

Македонец

мразам патетика во натпис
Член од
12 февруари 2007
Мислења
3.928
Поени од реакции
3.813
abe lugje vie toa sto go vikate "srce" vsusnot zborite za delot od mozokot kade sto e skladirana memorijata i emociite za taa licnost...a poradi toa sto opstestvoto ne uci da sakame i neli normalno ne privlekuva taa osoba toa go stimulira toj del od mozokot odnosno se isprakjaat golem broj na nervni impulsi kon srceto i zatoa nie(vie) velime deka ne vodi srceto a sepak kako sprotivnost na "srceto" e razumot koj pravi razlika pomegju emociite-"srceto" i delot od mozokot vo koj se naogja oformenoto ego na samata licnost(karakter i sekojdnevnite nacela po koj se naveduva sekoja osoba individualno)

i zatoa ima lugje koj custvuvaat kon nekoj nesto a sepak ne mozat da si dozvolat da si ja pogazat gordosta ili obratno...znaci se e do mozokot samo treba da citnete malce literatura a ne da tresete deka emociite doagjale od srceto oti sramota e mozebi nekoj od vas uci medicina taka da .....:wink:
 

BoYd

женско сум
Член од
1 февруари 2007
Мислења
707
Поени од реакции
4
BaSkEt напиша:
Epa vaka spored mene mnogu e bitno srceto no zamislete kako bi bilo dokolku go sledite samo srceto i vi e najubavo na svet se dodeka nekoj/a ve izneveri ili bilo sto... togas sto e pobitno srceto ili razumot? Spored mene najbitna e gordosta a toa e razumot....
E sea ako te izneveri..ne bila za tebe jebiga.Taka trebalo da bide.A zaradi taa gordost neretko se ostanuva sam i so prstot vo usta.Ne ti e poubavo koga znaes deka si vlozil?
 

*БоРовИнкА*

јас не сум ЛУДА, јас ЛУДО живеам
Член од
20 јули 2007
Мислења
638
Поени од реакции
16
pa kako sto velat vistinskata ljubov po4nuva vo razumot no prodolzuva da raste vo srceto i tamu ostanuva zasekogas... pa zatoa prvo razmisluvas no podocna samo mislis deka razmisluvas :)
 

dusicka

UBAVA KAKO CVET
Член од
5 март 2006
Мислења
301
Поени од реакции
0
razumot zosto ako go slusame sekogas srceto ke ne natera na roboti koi ne sme svesni deka ne smeeme da gi pravime
 

Шмизличка

Let the good things roll
Член од
11 мај 2007
Мислења
355
Поени од реакции
4
Срцето, без оглед на се. Кога сакам сакам со срцето, и затоа тоа ме води.
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
Сакај со срцето рамислувај со разумот.
Но никогаш не го пуштај срцето пред разумот, оти и срцето прави грешки.
 
Член од
6 јуни 2006
Мислења
280
Поени од реакции
5
Разумот вели едно срцето друго...

Дали некогаш сте се нашле во ваква ситуација да не знаете што да изберете?
Дали треба да се слуша срцето или пак разумот?
Дали кога разумот и срцето ќе се поклопат сме го постигнале најдоброто?
Што кога неможеш против тоа што го вели срцето, а знаеш дека тоа не те води на арно...што тогаш?!?!?!
 

Slatka mala

*** unique ***
Член од
10 јули 2007
Мислења
652
Поени од реакции
2
Sto znam, mislam deka koga i razumot i srceto go velat istoto se postignuva sovrsenstvoto.Togas e top i licnosta e zadovolna.
No,za zal toa retko se slucuva. Najcesto covekot e vo dilema, da izbere pomegu edno i drugo.
Dosta cesto mi se slucuva srceto da me vlece nakaj nekoja licnost koja ja sakam i koja premnogu mi znaci za da ja ostavam i da se trgnam od nea samo zaradi toa sto razumot toa go vika.
Sekogas go slusam srceto i mislam deka toa e ona koe ne vodi so emociite i samo taka mozeme da bideme srekni. Dzabe mi e ako sum so nekoj kon koj ne osekam nisto i ako toa sum go napravila samo zatoa sto razumot taka diktiral. Da, treba i toj da se slusa, no ne da bide vodic za emociite. Tie sepak doagaat nepovikani, a toa go pravi samo srceto.
 

Ljupco

...ExtraVagant...
Член од
20 јули 2006
Мислења
1.810
Поени од реакции
12
...mnogu pati sum se nashol vo situacija vo koja spored se bi trebalo da se poslusha razumot, megutoa sum za toa da ako mislata mi e od srce vo momentot taka i postapuvam...ne se kajam nikogash otposle zasto znam deka sum postapil kako sto treba bez razlika na ishodot...
 

SCORPIO__20

Your sex is on fire
Член од
1 февруари 2007
Мислења
4.380
Поени од реакции
71
Кога срцето зборува разумот треба да молчи .
 

Ashley

بين الحياة والموت
Член од
26 јануари 2007
Мислења
1.043
Поени од реакции
35
Дали некогаш сте се нашле во ваква ситуација да не знаете што да изберете?
Да, верувам секој се е нашол.
Дали треба да се слуша срцето или пак разумот?
Кое е појако тоа :)
Дали кога разумот и срцето ќе се поклопат сме го постигнале најдоброто?
Веројатно.
Што кога неможеш против тоа што го вели срцето, а знаеш дека тоа не те води на арно...што тогаш?!?!?!
Го слушаш срцето, се додека не го победи разумот :)
 

CuCeNcE

perfectly imperfect
Член од
19 јуни 2006
Мислења
1.878
Поени од реакции
7
Велат љубовта е слепа и дека кога си заљубен не гледаш некои работи што се толку очигледни, не размислуваш само го следиш срцето. Сум била во таква ситуација во која не сум знаела што да изберам.Срцето и разумот за жал кај мене воопшто не ми се поклопуваа.Знаев дека ако го послушам можам да се повредам али сепак го направив тоа...Во тој момент кога одлучував така да биде не ми беше ништо друго важно освен да бидам среќна барем за момент..Не викам дека се каам зашто и не се чувствувам така али сепак според мене во некои работи треба да се уклучи малце поише мозокот.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom