Срцето или разумот?

С

Сатори

Гостин
Goddess of Chaos напиша:
Најдобра и многу често невозможна.
Според мене најдобро е секогаш според разум, а според срце ЕДИНСТВЕНО кога ЈАС разумно ќе решам да одам како шо ми вика срцето.
Слепото следење на срцето скоро никогаш не испаѓа ко шо треа.
Зш. така?
Па зарем мојата ситуација, не комбинација и од двете.Малку разум малку срце ... итн. итн.:toe:
 

Ivy_K

/
Член од
29 мај 2006
Мислења
1.206
Поени од реакции
16
nema srce ako postoi razum i obratno !! toa samo ni doaga a nie sme tie koi nemozeme da go sprecime cukaneto na srceto a u toj slucaj razumot se gubi...:love1: :pipi:
 

burn84

Говорете Македонски
Член од
4 февруари 2006
Мислења
6.579
Поени од реакции
1.500
Зависи за што? Но на пример се разбира во љубовта срцето а на работа разумот или нешто слично јас мислам дека не може и едното и другото.
 

Ivy_K

/
Член од
29 мај 2006
Мислења
1.206
Поени од реакции
16
burn84 напиша:
Зависи за што? Но на пример се разбира во љубовта срцето а на работа разумот или нешто слично јас мислам дека не може и едното и другото.

pa normalno e deka vo ljubovta i samite ne si priznavame deka potsvesno ggo slusame glasot na srceto!!:pos2:

moze i zatoa vikaat deka po nekogas boli ljubovta!!!:wub:
 

schtranga

Кратовчанче
Член од
7 август 2005
Мислења
1.295
Поени од реакции
18
nekogas odamna srceto , a sega razumot , bidejki koga i da pustev srce sekogas bev povredena , vo denesno vreme emociite mora da bidat iskluceni
 

Ivy_K

/
Член од
29 мај 2006
Мислења
1.206
Поени од реакции
16
schtranga напиша:
nekogas odamna srceto , a sega razumot , bidejki koga i da pustev srce sekogas bev povredena , vo denesno vreme emociite mora da bidat iskluceni
abe ne mora iskluceni treba da se samo skrieni neli?? a ako se iskljuceni togas ne postoi ni privlecnost ili vrskata e od interes
 

love

The one and only
Член од
2 мај 2006
Мислења
716
Поени од реакции
1
Porano srceto,ama otkoga gadno se zafrkav ne mi paga na pamet da ja povtoram istata greska i sum za razumot.
 
Член од
1 август 2006
Мислења
39
Поени од реакции
0
Ja ednas go poslusav razumot i gadno se zaebav.Taka da si go slusam samo srceto i ne mi e bitno nisto drugo.Ne me interesira sto mislat drugite za mene,jas go slusam i ke go slusam srceto.Eve i edna dobar misla za toa:
Nikogas,ama NIKOGAS ne se somnevaj
vo tvoeto srce zosto samo toa znae koj
ja zasluzuva tvojata ljubov.
Poslusaj go i nikogas nema da te izlaze!

Ziva vistina e.:toe:
 

CuCeNcE

perfectly imperfect
Член од
19 јуни 2006
Мислења
1.878
Поени од реакции
7
sweet chick напиша:
Nikogas,ama NIKOGAS ne se somnevaj
vo tvoeto srce zosto samo toa znae koj
ja zasluzuva tvojata ljubov.
Poslusaj go i nikogas nema da te izlaze!

Ziva vistina e.:toe:
Не е секогаш така совршено ко у шпанските серии кога го слушаш срцето.Да точно некогаш е и боље него да го слушаш,но некогаш и не е.Ќе вииш може некад ќе имаш такво искуство па ќе го сфатиш тоа.бај д веј и ја од искуство ти кажувам ;)
 
Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.202
Поени од реакции
1.943
mn pati sum go poslusala srceto...a potoa se imam pokaeno...
vo posledno vreme poveke go slusam razumot...a umiram od zelba da go poslusam srceto :) no ne :) ke go slusam razumot i tocka. :)
 

Buterfly

*Just Fabulous*
Член од
4 јули 2006
Мислења
4.616
Поени од реакции
114
Definitivno razumot!!! Sekogas odam prvo so razumot pa so srceto, vo bilo sto vo zivotot, koga treba da donesam nekoja odluka, dobro, ne se zaljubuvam so razum no koga treba da se napravi nesto za bilo sto togas razumot e toj sto odlucuva. Samo ednas go poslusav srceto, i se izgorev, mnogu patev i se uste zakrapnuvam. Taka da slusajte si go razumot.
 

"Свршаваат само што ќе ме погледнат"

...а плус имам опасна техника
Член од
17 февруари 2007
Мислења
102
Поени од реакции
1
Секогаш срцето. Со разумот и така не можеш многу добро да се водиш зашто многу пати се водиме по некои предрасуди и разумот паѓа во заблуди итн а плус се се восприема преку сетилата, искуството. Затоа секогаш според срцето, за мене. Тука ми текнува на дел од текстот од Хотел Калифорнија од Иглс кога пее - Ја видов како стои покрај пролазот на вратата и си помислив во себе, ова може да биде рај или може да биде пекол. Епа на жал така е секогаш...
 

Diabolical !llusion

Магец
Член од
3 август 2006
Мислења
2.238
Поени од реакции
22
пробав умот,и истрајав доста време,ама не се може против срцето....нека поминат и 10 години,кога -тогаш,ќе извојува победа
 

SCORPIO__20

Your sex is on fire
Член од
1 февруари 2007
Мислења
4.380
Поени од реакции
71
kolku i da se trudime da balansirame srce razum.. razum srce ne ne i ne ide toa zaedno...kolku poveke vodime inaet protiv srceto svoe tolku poveke se povreduvame..a da ponekogas razumot e vo pravo..ali vo ljubovta srceto gi drzi site konci i koga togas ima emotivna ekspozija.pravam kako mi veli srceto dali gresham ili ne toa e...
intuicijata ponekogas kazuva mn.raboti
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Не знам што би требало да ме води,али секогаш мене ме води срцето.Џабе ако во мозокот знам дека таа личност не е за мене,кога секогаш ќе го видам срцево ми се качува во глава....
 

Kajgana Shop

На врв Bottom