Срцето или разумот?

IsidoraD

Neko to od Gore vidi Sve!
Член од
18 октомври 2005
Мислења
671
Поени од реакции
29
Skoro sekogas prvo RAZUM pa posle srce.
 

Скулгрл

Queen of the superficial::..
Член од
17 јануари 2006
Мислења
5.059
Поени од реакции
69
Сите мои постапки се раководени според разумот,па и оние љубовните не се исклучок.Разум пред се.
 

*P|nK_G|rL*

~Pretty in Pink~
Член од
21 мај 2006
Мислења
761
Поени од реакции
5
yin yang напиша:
Кај мене се координираат едно со друго. Ако го пуштам само срцето, ќе завршам кој знае каде, а ако го пуштам само разумот, ќе останам сама.
Epten epten se SOGLASUVAM! Istoto se desava i so mene. Si gi slusam i dvete podednakvo :)
 

asterix_m

Регулатор
Член од
19 април 2006
Мислења
2.765
Поени од реакции
33
Два три пати сум послушал срце и сум се заебал, затоа слушајте разум ако го имате, де
 

Нате

УџУџУ
Член од
7 јуни 2006
Мислења
159
Поени од реакции
0
Разумот е многу битен и треба да си го слушаме него. Пример сакате некоја особа ама не е од ваша вера а вашите родители не го дозволуваат тоа. Срцето ви вели да бидете со неа ама пошто ќе треба на сето тоа еднаш да се стави крај против ваша желба , не би го послушале разумот да останете само пријатели? Или зе оние кои биле во брак па се развеле, сигурно срцето не им рекло разведи се, туку разумот, затоа што има сериозна причина за тоа. ПА на кој му кажува срцето само онака ''разведи се'', ''раскини'' или уште полошо ''убиј се'' и слично:lud:???
 
Ч

Чек Он Ит

Гостин
Па срцето мене ми е посилно од разумот. Не ме заебало никогаш ама јас мислам дека срцето треба само да води, а разумот да одреди дали е тоа правиот пат, и секако ако е погрешниот на време да не освести :) :)
 

I am a bitch

Мачкица
Член од
24 февруари 2006
Мислења
2.016
Поени од реакции
2
I follow my heart!! :wub: :icon_lol: па вака .. ви принцип си го следам срцето дека понекогаш е посилно од разумот .. се трудам да ги користам и двете, но повеќе срцето :wink:
 
Член од
8 мај 2006
Мислења
33
Поени од реакции
2
ma kakvo srce toa ti e poezija. se e vo rezumot, te vo mislite. se vo zivotot e psihologija.
 

JuveFan

Џабарлак
Член од
11 мај 2006
Мислења
918
Поени од реакции
7
Вистината на тоа како размислува една личност во својот живот е од функцијата која срцето ја пренесува до мозокот и во тј момент сФаќаме дека сакаме да ја направиме таа работа. Секогаш на крај срцето ја донесува последната одлука, а разумот е она што не прави да сФатиме дека има некоја одлука перцепирана во мозокот за која треба да има некое влијание од наша страна. Срцето ќе те одведе секаде низ бескрајните патеки во кои ќе го сретнеш слаткиот дожд на убавината, но сепак има дожд кој ти го огорчува животот па на крај се каеш за тие работи што си ги направил. Мораме да грешиме за да научиме како да живееме и да го слушаме нашето срце. Послем ова знаете дека си го слушам моето мало срценце во кое има место за сите :))
 

RealGirL

My LiFе...My ST0Ry
Член од
13 февруари 2006
Мислења
2.348
Поени од реакции
19
Го слушав срцето до пред 2 месеци..додека не си реков хелоооу до кога вака?!?!
Не се каам што сум го слушала,но среќна сум што разумот на време ми проработи!
Срцето никогаш нема да те излаже и секогаш знае што сака а разумот те враќа во реалноста !
 
Член од
6 јули 2006
Мислења
23
Поени од реакции
0
mnogumina od nas vo minatoto segasnosta a se nadevam i vo idninata ke se najdat vo situacija kade sto ..ke bidat vo ljubof usloveni od razumot
da se bide so taa licnost ili ne ?!
da se bide protiv srceto ili da se sluza razumot ?!

kade ste vie i kako ke reagirate ?!:wub:
 

MoNa`

Do you believe in perfection ?
Член од
18 април 2006
Мислења
1.702
Поени од реакции
6
Bi ti rekla deka ima slicna vakva tema razumot ili srceto? I bi te sovetuvala proveri pred da otvoris tema za kade e ,dali ima,i dali voopsto vredi da se otvori.
 

АуРоРа

Засекогаш
Член од
15 мај 2005
Мислења
1.109
Поени од реакции
15
Bacillus gagous напиша:
Функциите што се одвиваат и кои ги обележуваме како разум и срце(фигуративно) всушност се наоѓаат во мозокот.
Може да се направи и една интересна споредба:
разум-рационално размислување,
„срце”-нерационално размислување.

А љубовта мислам дека е најрацоинално нерационалната работа што може да ви се случи.

е да ти кажам за ова си тотално во право...Се е од мозокот.Ако го програмираш мозокот така и срцето ќе ти работи на истиот начин, I agree
 
С

Сатори

Гостин
А нели најдобра комбинација е да се поклопуваат???
 

Goddess of Chaos

Nixe Nox
Член од
16 август 2005
Мислења
6.250
Поени од реакции
228
Lady Satori напиша:
А нели најдобра комбинација е да се поклопуваат???
Најдобра и многу често невозможна.
Според мене најдобро е секогаш според разум, а според срце ЕДИНСТВЕНО кога ЈАС разумно ќе решам да одам како шо ми вика срцето.
Слепото следење на срцето скоро никогаш не испаѓа ко шо треа.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom