Срцето или разумот?

UnMistakable

Love's divine
Член од
16 февруари 2006
Мислења
342
Поени од реакции
1
vikicka напиша:
n e etocno deka sekogas srceto bir a...mislam deka vo denesto vreme poveke razumot bira.....a deka razumot odlucuva...neznam bas i za toa ....ima slucaevi koa toa go pravi srceto...se e relativno:pehar:
neznam zosto velis deka ne e tocno koga i samata kazuvas deka sve e relativno. sepak toa e samo moe mislenje, mozebi go prifakas mozebi ne.
 
Член од
10 февруари 2006
Мислења
358
Поени од реакции
8
Samo razumot inace tesko ke ste iskoristeni ako odite po srceto, a mozebi i ne ama toa e 0.01%
 
N

NeMiRnA

Гостин
Ni toa ni toa intuicijata,so mi kaze taa toa nekogas se odlucuva za srceto nekogas za razumot.
 
Член од
13 март 2006
Мислења
245
Поени од реакции
1
срцето или разумот? Не можам да се одлучам,затоашто иако се различни поими имаат некои допирни точки, односно се надополнуваат оти коа ке го загубиш разумот срцето надвладува,а кога ке го загубиш срцето е тогаш нема назад...отиде одрака но ти треба многу време за да го вратиш паметот...јас секогаш ги слушам тато и мама :pos:
СРЦЕТО СЕ РАЗБИРА!:wub:
 

еци^^^

Walking the line of nature's palm
Член од
9 декември 2005
Мислења
2.945
Поени од реакции
58
aj vaka be:se zaljubis najmnogu vo nekoj/a,ti znaci najmnogu na svetot,nemozes da zivees bez nego/nea...se vi odi najdobro,koga eden den doznavas deka vsusnost ima druga nacionalnost/religija ili sl. Toa ama bas ic ne se vklopuva vo svetot vvo koj zivees,sleduvaat predrasudi muabeti,moralni i eticki zabrani...blablabla...i na krajot moras da mu/i kazes cao!BRAVO!!Postapuvas RAZUMNO,a SRCETO,moze da ide u p*m*!!kaj e logikata!!
 
Член од
27 февруари 2006
Мислења
13
Поени од реакции
1
Ne znam, vo poveketo slucaevi se obiduvam da gi koordiniram dvata faktori, iako mislam deka redosledot e najcesto srceto pa razumot.
 
Член од
29 јуни 2006
Мислења
1
Поени од реакции
0
sto e podobro da se slusa srceto ili razumot

mnogu pati vo zivotot go slusav raazumot no sega mozam da uvidam deka sum pravel greski nekaogas trebalo i srceto da go poslusam i da ja primenam narodnata um ne mi dava no srce ne me slusa :duel:
 

АуРоРа

Засекогаш
Член од
15 мај 2005
Мислења
1.109
Поени од реакции
15
Епа јас секогаш сум терала по разумот и никад не сум го слушала срцето...Ама што сфатив деновиве...Дека секогаш треба да си го слушаш срцето,она знае најдобро...И да се завркниш некогаш,ако, секое лошо за добро е...Еден единствен пат го послушав срцето и сега не се каам,супер ми е,а ако го слушав разумот ништо од моите желби немаше да ми се остварат...Така да... Моја порака е песната на Билбилов и Елена...
Доста е се се повторува,
слушај што срце ти зборува,
љубовта е спааас за нааас...

 

MoNa`

Do you believe in perfection ?
Член од
18 април 2006
Мислења
1.702
Поени од реакции
6
Sekogas treba da se slusa srceto,nikogas ne gresi a razumot skoro sekgoas gresi:)
 

JeCILaDy

Move Away
Член од
18 април 2006
Мислења
2.350
Поени од реакции
22
MoNa` обратно е, срцето може да погреши.
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.186
Поени од реакции
34.419
MoNa` напиша:
Sekogas treba da se slusa srceto,nikogas ne gresi a razumot skoro sekgoas gresi:)
Некако ми нема логика ова... Објаснувањето мое, неколку страни наназад. Разумот е битен, срцето е само мускул кој си пумпа крв.

И она што вие мислите дека е „срцето“, сепак е разумот.
 

PuMbA

BUCENCE
Член од
22 февруари 2006
Мислења
1.064
Поени од реакции
2
Љубам,сакам со моето срценце
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
Функциите што се одвиваат и кои ги обележуваме како разум и срце(фигуративно) всушност се наоѓаат во мозокот.
Може да се направи и една интересна споредба:
разум-рационално размислување,
„срце”-нерационално размислување.

А љубовта мислам дека е најрацоинално нерационалната работа што може да ви се случи.
 

elen4e_bonjovi

Dark Angel
Член од
10 мај 2006
Мислења
240
Поени од реакции
0
Sekogas me vodelo srceto pa zatoa sum napravila i nekoi glupi raboti za koi se kaam ali koa e za ljubov go ostavam srceto...
 

ПрИтИ_гРл

Unforgivable ♥
Член од
6 јуни 2006
Мислења
2.554
Поени од реакции
21
секогаш го слушам срцето и досега ме нема изневерено.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom