Средношколски протести

Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Реплика за RickyLFC9:
Прво... без математиката НЕМА (денешен) живот. И со тоа е се речено. Историјата и јас приватно ја „истражувам“ по интернет... ама тоа ми е разонода. И да сме Словени, и Антички... и Александров да е ваков или онаков... многу не ни влијае на животот. НО... дома сакаш бојлер да вклучиш? Или сакаш да се бањаш со потурање со леѓени? И водата да е греана на шпорет. Сакаш и мобилен, сакаш и возила, и патишта, и компјутер, и, и ...... и милијарда други работи... кои без историја нема ни да ги забележиш, ама без математика нема. А башка што тежината да се „проучува“ историјата (или филозофијата) и да се изучи, научи математиката (и она што произлегува од неа) не е за „муабет“.
Историјата е наука што ја пишуваат ПОБЕДНИЦИТЕ. На пример, македонската историја што сме ја учеле на училишта е „вагинален дим“ према она што било реалност.

Не сакам да бидам разбран како понижувач, туку факултетите да добијат реална вредност. Во државните фирми, и Педагошки фак. и Електро (и слични) фак. имаат иста плата (во иста фирма). Демек, иста стручна подготовка. Со маркетинг се занимаваат многумина кои не учеле тоа. Ама зграда, мост, пат... не може да проектира некој самоук. Ниту пак да биде лекар.
 

RickyLFC9

Модератор
Член од
28 март 2012
Мислења
19.565
Поени од реакции
41.147
Реплика за RickyLFC9:
Прво... без математиката НЕМА (денешен) живот. И со тоа е се речено. Историјата и јас приватно ја „истражувам“ по интернет... ама тоа ми е разонода. И да сме Словени, и Антички... и Александров да е ваков или онаков... многу не ни влијае на животот. НО... дома сакаш бојлер да вклучиш? Или сакаш да се бањаш со потурање со леѓени? И водата да е греана на шпорет. Сакаш и мобилен, сакаш и возила, и патишта, и компјутер, и, и ...... и милијарда други работи... кои без историја нема ни да ги забележиш, ама без математика нема. А башка што тежината да се „проучува“ историјата (или филозофијата) и да се изучи, научи математиката (и она што произлегува од неа) не е за „муабет“.
Историјата е наука што ја пишуваат ПОБЕДНИЦИТЕ. На пример, македонската историја што сме ја учеле на училишта е „вагинален дим“ према она што било реалност.

Не сакам да бидам разбран како понижувач, туку факултетите да добијат реална вредност. Во државните фирми, и Педагошки фак. и Електро (и слични) фак. имаат иста плата (во иста фирма). Демек, иста стручна подготовка. Со маркетинг се занимаваат многумина кои не учеле тоа. Ама зграда, мост, пат... не може да проектира некој самоук. Ниту пак да биде лекар.
Не можеш да бидеш ни самоук историчар и да ги конструираш работите кои се случиле во минатото ако немаш соодветна обука, ќе fail-неш мизерно ако пробаш. А трагично е што премногу луѓе мислат дека можат.

Нема да ти зборам за Словени, Антички, пошто очигледно си од тие кои нејќат веќе да слушаат за таа полемика. Исполитизирана до даска, и мене ми е преку глава верувај. Само што тоа не е цела историја, а крај-краева, историјата не те ни учи дека примарната цел е да ги дознаеш фактите. Историјата повеќе те учи за животот, примарната цел е да го согледаш процесот. Поврзувајќи се со сосема други теми од сосема различно време, јас денес можам многу поубаво да ти образложам зошто на пример Русија го сака Крим, зошто Заев пушта „бомби“, зошто ИСИС го прави тоа што го прави и така натаму. Не пошто тоа има некаква конкретна историска основа, туку поради тоа што изучувајќи ја историјата го гледаш размислувањето на човекот, можеш да сфатиш зошто се случуваат работите кои се случуваат. И сакаш да ми кажеш дека овие работи не се важни? Па ова има многу поголема важност за денешниот живот. Ова е многу поважно од вклучување бојлер, тоа го можеме и јас и ти, без разлика дали знаеме равенка да решиме.

А тоа дека историјата ја пишуваат победниците само ми оди во прилог на аргументот дека не е така лесно да се изучи истата. Ако сакаш да ја дознаеш вистината, треба да го знаеш ова и да го надминеш истото, да ја проучуваш критички, да ги тргнеш емоциите на страна, да дадеш свој сопствен суд, наместо да се потпираш на записи стари илјадници години извршени само за политичка пропаганда.

А ако без математиката немало денешен живот, да не збориме за историјата. Колку и да звучи банално, успешните држави се успешни бидејќи ги познаваат грешките на нивните предци и сега не ги повторуваат. За разлика од нас, каде што политичар нема најосновно познавање од историјата. Бидејќи се форсираат технички науки, поради мислењето дека ако одиш на технички факултет ќе бидеш попаметен отколку ако одиш на друг, поради занемарувањето на важноста на општествените науки кои можат да те научат многу повеќе отколку што луѓето мислат (можат да те научат зошто ти всушност можеш да имаш бојлер наместо да те научат како да го направиш истиот), поради тие причини ги правиме и дискусииве, дискусии кои не би ги правеле ако ни била во ред државата. А не ни е, делумно од овие причини. Не, реалната вредност на техничките факултети не е таква каква што пробуваш да ја прикажеш, не е над другите. Има и многу други работи кои се еднакво важни со неа. Можеби не сите, но техничките факултети не се приматот.
 

VeS

.
Член од
16 мај 2008
Мислења
4.749
Поени од реакции
2.355
Признал или не,база е на многу науки за разлика од ете историјата кога веќе ја спомна. Речиси сите од тие науки во кој основата е математика го донесле општеството на ова ниво кое е сеа,зборам во технолошки развој.

Па таа реченица во склад со примарно е да го сакаш тоа што студираш те сватив дека ако не ја сакаш струката ќе ти биде потешко него ете на некој од техничките.Лошо те сватив не ти вртам зборови,али еве и за ова конкретно.На државниот факултет Уким,има смерови да не ги набројувам кој се гола вода. Значи немаат сите факултети своја тежина. Сите имаме другари на сите факултети на Уким,знаеме кој колку учел,колку учи сеа и кој проаѓа и кој паѓа.

Правен го спомињаат низ муабет како хиперпродукција пошто незнаат да ги именуваат другите илјада факултети кај што не се учи ништо конкретно.Па идат аутоматски еј економски/правен. Економски има 1000 студенти ама е барана струка во секој сектор,проблемот е што се запишуваат слаби студенти и критериумот е нула.
А, ко демек на техничките факултети постои критериум некаков?
Просек да не ви бараат случајно, о Вие севишни божества?
Не заебавајте, квотите се тие, ако не се пополнат ќе влезат и некои шо биле единичари во средно.
Еве ќе ти споредам, пошо викаш 0 критериум имало за на економски.
Конкретно за финансиски менаџмент, јас кога се запишував на факултет заклучно државна квота влегоја со 92 поени.
На машински на моторни возила во државна квота имаше студенти со 60 поени.
Така да криетириумот е тој, кај нас има многу поголема конкуренција и цело време се бараат рачки за да се елиминира истата.
Се доаѓа на факултет и така од општа култура се ни е нас. Пошо нели општествена наука е економијава, па секој можи да заврши.
Секој можи и кој било технички факултет да заврши ако е за така, не ако го бива туку ако има доволно пари да плати приватни часови.
 
Член од
13 април 2008
Мислења
3.998
Поени од реакции
1.086
Оставете не сами да си бираме што сакаме.
Реклами за математика, давање награди за прво второ трето место по математика и триста други мизерни и бизарни работи. Денес математика, утре ќе почнат со физика, хемија и така натака. Никакво фајде од вашите глупави реклами.

Оставете не да живееме во демократија и слобода!
Денес секој завршува факултет и скеој се вработува со ВМРО врски, друго не е битно, најмалце дали некој го бивало или не за математика.
 

Amaterasu

123123113
Член од
17 април 2012
Мислења
1.141
Поени од реакции
1.085
@RickyLFC9
Кога велиме дека некој факултет е потежок од другиот, тоа значи дека споредуваме колку е тешко да завршиш на едниот факултет а колку на другиот. Таа споредба најчесто се темели на тоа, колку е тешко да добиеш 6ка. Она што сакаме да го кажеме е дека на некои факултети треба да се окозиш за да добиеш 6ка, а на некои ептен е боза. Еве да ги земеме најтешкиот предмет од ФИНКИ и најтешкиот предмет од Економски. Што мислиш, кој прв ќе положи, финкашот на економски или економистот на финки? Како што безброј пати кажавме на темава, техничките факултети се потешки бидејќи бараат континуираност. Ако некој не учел математика во средно, тогаш тој никогаш (или со страшни маки) ќе успее да положи математика на факултет. Додека некој кој еве не учел економија да речеме (макар да сите знаеме дека најтежок предмет на економски им е математика) истото ќе може да го научи во многу пократко време.
Никој не тврди дека луѓето што се на технички факултети се поинтелигентни или не знам што. Финтата е што луѓето на технички факултети во просек вложуваат повеќе време од луѓето на општествени науки. Можеби постои некој кој е на економски и учи 2 пати повеќе од најдобриот студент на електро, ама тој е еден. Колку влијае на просекот? Сигурно има и некој на ФОН кој учи повеќе од некои студенти на УКИМ. Ама сепак, колку тој влијае на просекот?
Просекот е оној кој што не дефинира. И за крај, не треба да споредуваме области кои се измислени од страна на човекот и области кои едноставно постојат. Математичките правила се универзални и тие би биле исти без разлика дали на земјата живееле луѓе или гремлини. Тоа што математиката е егзактна наука е баш тоа што и дава најголема тежина. Тоа што ако е нешто е математички докажно значи дека можеме да се потпреме на него и врз таа основа да градиме нешто поголемо, подобро. Едноставно не можеш да споредиш математика и историја. Замисли што би се случило кога еве, на некој магичен начин би успеале да ја исфрлиме историјата од нашите животи. А после замисли што би се случило кога би ја исфрлиле математиката....
 

RickyLFC9

Модератор
Член од
28 март 2012
Мислења
19.565
Поени од реакции
41.147
@RickyLFC9
Кога велиме дека некој факултет е потежок од другиот, тоа значи дека споредуваме колку е тешко да завршиш на едниот факултет а колку на другиот. Таа споредба најчесто се темели на тоа, колку е тешко да добиеш 6ка. Она што сакаме да го кажеме е дека на некои факултети треба да се окозиш за да добиеш 6ка, а на некои ептен е боза. Еве да ги земеме најтешкиот предмет од ФИНКИ и најтешкиот предмет од Економски. Што мислиш, кој прв ќе положи, финкашот на економски или економистот на финки? Како што безброј пати кажавме на темава, техничките факултети се потешки бидејќи бараат континуираност. Ако некој не учел математика во средно, тогаш тој никогаш (или со страшни маки) ќе успее да положи математика на факултет. Додека некој кој еве не учел економија да речеме (макар да сите знаеме дека најтежок предмет на економски им е математика) истото ќе може да го научи во многу пократко време.
Никој не тврди дека луѓето што се на технички факултети се поинтелигентни или не знам што. Финтата е што луѓето на технички факултети во просек вложуваат повеќе време од луѓето на општествени науки. Можеби постои некој кој е на економски и учи 2 пати повеќе од најдобриот студент на електро, ама тој е еден. Колку влијае на просекот? Сигурно има и некој на ФОН кој учи повеќе од некои студенти на УКИМ. Ама сепак, колку тој влијае на просекот?
Просекот е оној кој што не дефинира. И за крај, не треба да споредуваме области кои се измислени од страна на човекот и области кои едноставно постојат. Математичките правила се универзални и тие би биле исти без разлика дали на земјата живееле луѓе или гремлини. Тоа што математиката е егзактна наука е баш тоа што и дава најголема тежина. Тоа што ако е нешто е математички докажно значи дека можеме да се потпреме на него и врз таа основа да градиме нешто поголемо, подобро. Едноставно не можеш да споредиш математика и историја. Замисли што би се случило кога еве, на некој магичен начин би успеале да ја исфрлиме историјата од нашите животи. А после замисли што би се случило кога би ја исфрлиле математиката....
Се согласувам со тоа што го кажа за тешкотијата на факултетите. Да, многу полесно е 6ка да извадиш кај мене отколку на ФИНКИ. Но, имам приметено кога сум се споредувал со другари и со себе, дека доколку научиш како што треба, на ФИНКИ без проблем можеш да извадиш 9 или 10. Некако ми изгледа како разликата да е во тоа што кај мене се проаѓа, ама само тие кои се најдобри добиваат високи оценки, другите положувааат со ниски, додека на ФИНКИ е тешко да научиш, меѓутоа откако ќе го совладаш матерјалот, никогаш не би останал на ниска оценка. Сега не можам да кажам, не сум студирал таму, туку од муабети од другари така некако ми делува, може и не сум во право. Како и да е, критериумот е некако различен и затоа е тешко да се споредат.

Добро, во главно се согласувам со ова што го рече. Се додека нема тврдења дека другите факултети се небитни во споредба со техничките и дека оние кои се на технички се поинтелигентни од другите, немаме никаков проблем :)
 

VeS

.
Член од
16 мај 2008
Мислења
4.749
Поени од реакции
2.355
@Amaterasu без разлика колку и да си ги мериме кој факултет е потежок, практичното знаење си го прави своето. Да не се фаќаме ко слеп за стап, како шо слушам од луѓе шо ги познавам како се полага на некои од техничките факултети и јас можам да извадам 6ка, ако сум од економски :)
Ако споредуваш тежини споредувај го ФИНКИ со Апостол Павле од Охрид. Или медицина-Скопје со медицина-Штип, економски-Скопје со економски-Прилеп.
Тука веќе ќе споредуваме, не можиш да убедуваш некој дека така се учат предмети на некои факултети. И на техничките и на општите има така предмети шо се полагаат со мижење, ама имаат и те какви некои шо бараат време колку и да викаш дека можел за многу пократко време да се спреми.
Еве имаш можност, земи си го пример од економски- ревизија нареден летен семестар како изборен од друг факултет, па кажи ми колку време ќе изгубиш во учење од просечен студент на економски.
 

Amaterasu

123123113
Член од
17 април 2012
Мислења
1.141
Поени од реакции
1.085
@Amaterasu без разлика колку и да си ги мериме кој факултет е потежок, практичното знаење си го прави своето. Да не се фаќаме ко слеп за стап, како шо слушам од луѓе шо ги познавам како се полага на некои од техничките факултети и јас можам да извадам 6ка, ако сум од економски :)
Ако споредуваш тежини споредувај го ФИНКИ со Апостол Павле од Охрид. Или медицина-Скопје со медицина-Штип, економски-Скопје со економски-Прилеп.
Тука веќе ќе споредуваме, не можиш да убедуваш некој дека така се учат предмети на некои факултети. И на техничките и на општите има така предмети шо се полагаат со мижење, ама имаат и те какви некои шо бараат време колку и да викаш дека можел за многу пократко време да се спреми.
Еве имаш можност, земи си го пример од економски- ревизија нареден летен семестар како изборен од друг факултет, па кажи ми колку време ќе изгубиш во учење од просечен студент на економски.
Никој не вика дека сите предмети на ФИНКИ се тешки. Има предмети и тука што се положуваат со 2-3 дена учење, или пак со бубање прашања од база. Има и луѓе што на ФИНКИ слушаат повеќе предмети од општествен него ли од технички карактер, како на пример Бизнис и менаџмент, Е-влада, Етика, Психологија и што ти ја знам таму. И не е проблем, ќе го земам јас ревизија, а ти земи некој од овие ВеројатностИстатистика/ТеоријаНаИнформации/ОперативниСистеми, па ќе видиме кој ќе успее полесно да положи :).
 

Mondonico

ВАР експерт
Член од
15 јануари 2013
Мислења
10.058
Поени од реакции
17.753
Па ти ја почна темата,дека сите факултети се еднакво тешки мало морген. Има и приватни технички факултети,кој се далеку полесни од сите државни а не па од државните технички.Да не ги спомињам џаболебарските факултети туризам,администрација,менаџмент и тн.
Да не го барам членот погоре што тресеше глупости,пазарот е тоа што ја диктира цената а не факултетот.Факултетот е за полесно да се пробиеш во струката(а ја се кладам дека знам поише за економија од пола економски).
Нема ништо чудно тој што е задолжен за маркетинг да зима поише пари од еден инжињер, тоа што од 1000 завршени еден ќе најде таква работа е друг муабет.
Дечко според глупостите кои ги трескаш не ми стои баш дека добро ти оди економијата. Што ја одредува цената на пазарот на трудот според тебе? Имаш ли идеја воопшто на било кој пазар според што се утврдува цената?

Има една разлика меѓу техничките/природните науки и општествените науки. Општествена наука може да завршат поголем дел од масата луѓе. Но знаењето кое се добива од овие науки не е експлицитно и подлежи на огромни промени и интерпретации. Затоа на луѓето кои ги завршуваат овие факултети со знаење само за колоквиум и испит, без никаква практична позадина оваа диплома им вреди исто како и обично парче хартија. Едноставено кажано доколку положиш кредитна политика не мора да значи оти утре ќе бидеш способен да учествуваш во кредитен одбор на банка и да одобруваш/одбиваш правилно кредитни барања.

Од друга страна природните и донекаде техничките науки гарантираат одредено практично знаење со самото завршување на факултетот. Тоа е добро од таа страна бидејќи се добива во квалитет, но не значи дека завршените на природни/технички науки се повредни од оние кои завршиле општествени науки, но не само да ги завршиле туку од истите да излезат со практично применливо знаење. Тука реалниот пазар на труд (исклучувајќи ги државните институции) врши селекција помеѓу оние кои само зацршиле општествени науки и оние кои ги завршиле со практично знаење и позадина. Е тие кадри се поплатени од сите оние техничари, физичари и хемичари и тоа токму поради она што го кажав, а тебе пријателе ти се чинеше глупост: истите придонесуваат за компанијата многу повеќе од останатите, а тоа значи дека нивната маргинална продуктивност е многу поголема од оние работници со техничка или природна едукација.
 

VeS

.
Член од
16 мај 2008
Мислења
4.749
Поени од реакции
2.355
Никој не вика дека сите предмети на ФИНКИ се тешки. Има предмети и тука што се положуваат со 2-3 дена учење, или пак со бубање прашања од база. Има и луѓе што на ФИНКИ слушаат повеќе предмети од општествен него ли од технички карактер, како на пример Бизнис и менаџмент, Е-влада, Етика, Психологија и што ти ја знам таму. И не е проблем, ќе го земам јас ревизија, а ти земи некој од овие ВеројатностИстатистика/ТеоријаНаИнформации/ОперативниСистеми, па ќе видиме кој ќе успее полесно да положи :).
Па ти де го дрвиш од прееска. Јас не се жалам(читај : фалам) на секој пост дека учам најтежок факултет и дека овие општествениве се лесни факултети.
Ќе се согласиме околу едно, еве и сам кажа, како што ти имаш лесни предмети, така и јас имам. Како шо ти имаш тешки предмети, така и јас имам предмети кои се со задачи со мозгање, како шо имаш ти предмети каде шо една нула е една кула, така и кај мене има каде шо една буква е една кула.
Сакав да ти кажам, да не споредуваш две различни работи. Мислев дека тоа фалењето кој на кој факултет беше во прва година.
Е, да. Можиме едино да споредуваме кај кого е пореалксирано за препишување. Тука можиме да си поприкажиме, ама како шо јас немам врска од ОС, така и ти немаш врска како е ревизија полагање, учење, предавање, вежби и ред други работи.
 

Amaterasu

123123113
Член од
17 април 2012
Мислења
1.141
Поени од реакции
1.085
Па ти де го дрвиш од прееска. Јас не се жалам(читај : фалам) на секој пост дека учам најтежок факултет и дека овие општествениве се лесни факултети.
Ќе се согласиме околу едно, еве и сам кажа, како што ти имаш лесни предмети, така и јас имам. Како шо ти имаш тешки предмети, така и јас имам предмети кои се со задачи со мозгање, како шо имаш ти предмети каде шо една нула е една кула, така и кај мене има каде шо една буква е една кула.
Сакав да ти кажам, да не споредуваш две различни работи. Мислев дека тоа фалењето кој на кој факултет беше во прва година.
Е, да. Можиме едино да споредуваме кај кого е пореалксирано за препишување. Тука можиме да си поприкажиме, ама како шо јас немам врска од ОС, така и ти немаш врска како е ревизија полагање, учење, предавање, вежби и ред други работи.
Каде сум се жалел дека учам на најтежок факултет ?
Она што сакам да го кажам е дека завршувањето на технички факултет би му одзело повеќе време на просечен студент одколку завршувањето на факултет од општествени науки. Значи го споредуваме времето поминато во учење за да се заврши факултетот. Едноставно, зборуваме за просек. Земи го бројот на луѓе кои се запишале и спореди го со бројот на луѓе кои завршиле. Имам безброј примери на луѓе кои се префрлиле од Финки на други факултети (вклучувајќи го и економски) и сега таму успешно си тераат а тука едвај 2 предмети положија. Па мислам дека тука и на форумов еднаш прочитав мислење од член кој рече дека студирал и на двата факултета и кажа дека има разлика во тежината.
Дали тоа значи дека економијата како наука е попроста од информатиката? Не, тоа значи дека на тој факултет едноставно полесно се доаѓа до пролазна оцена. На пример во примерот кој го претстави, веројатно јас полесно ќе го спремам ревизија за 6ка, одколку што ти ќе го спремиш ОС да речеме (под претпоставка дека сме просечни студенти ), затоа што за тој предмет ти треба познавање од 3-4 други предмети како предуслов. Финтата е што кај нас предметите се многу повеќе меѓусебно поврзани, се надополнуваат и дупките во знаењето по еден предмет лесно се пренесуваат на друг.Никој не вика дека материјата е нешто WOWOW и дека само "избраните" може да научат. Финтата е што треба веќе да поседуваш одредено знаење за да можеш да го надоградиш. Не можеш да изградиш кров ако немаш куќа нели?
Искрено не сфаќам зошто толку ве погодува тоа ако некој рече дека некој факултет е потежок од некој друг. Моите другари од економски воопшто немаат проблем со тоа. Ме интересира, ако речев дека американскиот MIT е потежок од економски, дали ќе се согласеше ?
И за крај, што требаше да значи ова со препишувањето?
 

Mondonico

ВАР експерт
Член од
15 јануари 2013
Мислења
10.058
Поени од реакции
17.753
Каде сум се жалел дека учам на најтежок факултет ?
Она што сакам да го кажам е дека завршувањето на технички факултет би му одзело повеќе време на просечен студент одколку завршувањето на факултет од општествени науки. Значи го споредуваме времето поминато во учење за да се заврши факултетот. Едноставно, зборуваме за просек. Земи го бројот на луѓе кои се запишале и спореди го со бројот на луѓе кои завршиле. Имам безброј примери на луѓе кои се префрлиле од Финки на други факултети (вклучувајќи го и економски) и сега таму успешно си тераат а тука едвај 2 предмети положија. Па мислам дека тука и на форумов еднаш прочитав мислење од член кој рече дека студирал и на двата факултета и кажа дека има разлика во тежината.
Дали тоа значи дека економијата како наука е попроста од информатиката? Не, тоа значи дека на тој факултет едноставно полесно се доаѓа до пролазна оцена. На пример во примерот кој го претстави, веројатно јас полесно ќе го спремам ревизија за 6ка, одколку што ти ќе го спремиш ОС да речеме (под претпоставка дека сме просечни студенти ), затоа што за тој предмет ти треба познавање од 3-4 други предмети како предуслов. Финтата е што кај нас предметите се многу повеќе меѓусебно поврзани, се надополнуваат и дупките во знаењето по еден предмет лесно се пренесуваат на друг.Никој не вика дека материјата е нешто WOWOW и дека само "избраните" може да научат. Финтата е што треба веќе да поседуваш одредено знаење за да можеш да го надоградиш. Не можеш да изградиш кров ако немаш куќа нели?
Искрено не сфаќам зошто толку ве погодува тоа ако некој рече дека некој факултет е потежок од некој друг. Моите другари од економски воопшто немаат проблем со тоа. Ме интересира, ако речев дека американскиот MIT е потежок од економски, дали ќе се согласеше ?
И за крај, што требаше да значи ова со препишувањето?
Тоа е тоа. Еве јас сум на економски и сметам дека полесно е овде да се стигне до прелазна оценка, отколку на некој технички или природен факултет. Но тоа самото по себе не ги деградира оние студенти кои го завршуваат факултетот со знаење и реална практична способност наученото да го преточат во пракса. Затоа луѓето кои се запишуваат и завршуваат (иако и на мојот факултет барем многу запишани нема да завршат) само со 6ки и само со учење колку да се положи испит и колоквиум самите на себе си прават лошо затоа што се таква кадровска натрупаност ќе се приморани да се влечат по партии и државни работни места. Иако за жал многу луѓе од ваков тип работат како професори во средно школо, како чиновници низ УЈП, социјално, полиција и друг вид администрација.

Јас отсекогаш сум велел. Економист не треба да си по професија, туку по вокација.
 

VeS

.
Член од
16 мај 2008
Мислења
4.749
Поени од реакции
2.355
Каде сум се жалел дека учам на најтежок факултет ?
Она што сакам да го кажам е дека завршувањето на технички факултет би му одзело повеќе време на просечен студент одколку завршувањето на факултет од општествени науки. Значи го споредуваме времето поминато во учење за да се заврши факултетот. Едноставно, зборуваме за просек. Земи го бројот на луѓе кои се запишале и спореди го со бројот на луѓе кои завршиле. Имам безброј примери на луѓе кои се префрлиле од Финки на други факултети (вклучувајќи го и економски) и сега таму успешно си тераат а тука едвај 2 предмети положија. Па мислам дека тука и на форумов еднаш прочитав мислење од член кој рече дека студирал и на двата факултета и кажа дека има разлика во тежината
Дали тоа значи дека економијата како наука е попроста од информатиката? Не, тоа значи дека на тој факултет едноставно полесно се доаѓа до пролазна оцена. На пример во примерот кој го претстави, веројатно јас полесно ќе го спремам ревизија за 6ка, одколку што ти ќе го спремиш ОС да речеме (под претпоставка дека сме просечни студенти ), затоа што за тој предмет ти треба познавање од 3-4 други предмети како предуслов. Финтата е што кај нас предметите се многу повеќе меѓусебно поврзани, се надополнуваат и дупките во знаењето по еден предмет лесно се пренесуваат на друг.Никој не вика дека материјата е нешто WOWOW и дека само "избраните" може да научат. Финтата е што треба веќе да поседуваш одредено знаење за да можеш да го надоградиш. Не можеш да изградиш кров ако немаш куќа нели?
Искрено не сфаќам зошто толку ве погодува тоа ако некој рече дека некој факултет е потежок од некој друг. Моите другари од економски воопшто немаат проблем со тоа. Ме интересира, ако речев дека американскиот MIT е потежок од економски, дали ќе се согласеше ?
И за крај, што требаше да значи ова со препишувањето?
Kaко што реков,ако правиш споредба, споредувај факултети од иста бранша, а не да ми речиш можиш без проблем музичка академија да завршиш, пошо си нели на некој технички факултет и за се те бива, и полесно ќе ги совладаш нотите и ќе ја исвириш 4 сезони, него ли музичар да положи ОС.
Не потценувај, кога не знаеш и слушаш муабети од други.
Во прва година предмет со предмет си нема врска, понатаму како шо учиме стручни од смер ни се и те како поврзани еден со друг и со нула основа верувај нема да се снајдиш. Затоа учиме пример од основи на сметководство до 4 различни други сметководства, шо не ги учат другите смерови.
Не го прам економски научна фантастика, ама не можиш да кажиш дека овде ние учиме нафрлани предмети, а кај вас е се под конец.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.767
Поени од реакции
17.482
Дечко според глупостите кои ги трескаш не ми стои баш дека добро ти оди економијата. Што ја одредува цената на пазарот на трудот според тебе? Имаш ли идеја воопшто на било кој пазар според што се утврдува цената?

Има една разлика меѓу техничките/природните науки и општествените науки. Општествена наука може да завршат поголем дел од масата луѓе. Но знаењето кое се добива од овие науки не е експлицитно и подлежи на огромни промени и интерпретации. Затоа на луѓето кои ги завршуваат овие факултети со знаење само за колоквиум и испит, без никаква практична позадина оваа диплома им вреди исто како и обично парче хартија. Едноставено кажано доколку положиш кредитна политика не мора да значи оти утре ќе бидеш способен да учествуваш во кредитен одбор на банка и да одобруваш/одбиваш правилно кредитни барања.

Од друга страна природните и донекаде техничките науки гарантираат одредено практично знаење со самото завршување на факултетот. Тоа е добро од таа страна бидејќи се добива во квалитет, но не значи дека завршените на природни/технички науки се повредни од оние кои завршиле општествени науки, но не само да ги завршиле туку од истите да излезат со практично применливо знаење. Тука реалниот пазар на труд (исклучувајќи ги државните институции) врши селекција помеѓу оние кои само зацршиле општествени науки и оние кои ги завршиле со практично знаење и позадина. Е тие кадри се поплатени од сите оние техничари, физичари и хемичари и тоа токму поради она што го кажав, а тебе пријателе ти се чинеше глупост: истите придонесуваат за компанијата многу повеќе од останатите, а тоа значи дека нивната маргинална продуктивност е многу поголема од оние работници со техничка или природна едукација.
Што се запали,го прочита ли воопшто постот?
Кај реков дека придонесуваат помалце и кај реков дека помалце плата зимаат?Реков дека повеќето од тие нема да работат по струка,бидејки врска немаат од тоа што го учат.На техничките факултети не можеш да пројдеш ако врска немаш од струката,нешто што и сам потенцираше.Дај болдирај кај не се согласуваш да знам за што се расправам.
А, ко демек на техничките факултети постои критериум некаков?
Просек да не ви бараат случајно, о Вие севишни божества?
Не заебавајте, квотите се тие, ако не се пополнат ќе влезат и некои шо биле единичари во средно.
Еве ќе ти споредам, пошо викаш 0 критериум имало за на економски.
Конкретно за финансиски менаџмент, јас кога се запишував на факултет заклучно државна квота влегоја со 92 поени.
На машински на моторни возила во државна квота имаше студенти со 60 поени.
Така да криетириумот е тој, кај нас има многу поголема конкуренција и цело време се бараат рачки за да се елиминира истата.
Се доаѓа на факултет и така од општа култура се ни е нас. Пошо нели општествена наука е економијава, па секој можи да заврши.
Секој можи и кој било технички факултет да заврши ако е за така, не ако го бива туку ако има доволно пари да плати приватни часови.
Не е фората дали ќе влезат туку дали ќе пројдат.
Не викам дека ви е гола вода,али не е ништо тешко, математиката што ја влече цела генерација и положува кај тој со приватните часови е смешки,7 предмети имате во прва и тн.

Е тука се согласувам до негде,има деца што ги бива али нив ќе ги бива на секој факултет,капацитет се. Секој може да заврши технички факултет ако сака(не мора приватни да зема). Нормално зависи и од основата што ја има толку и ќе се мачи. Али нема шанси да дипломира и врска да нема од струката.
 

VeS

.
Член од
16 мај 2008
Мислења
4.749
Поени од реакции
2.355
Дали тебе @Dimitar171, материјалот на предметот ти е репер за неговата тежина, а не принципот на полагање, барањата на професорот, предавањата итн?
Не зборувам конкретно за математика, ама нели и ти имаш предмети каде материјалот е едно,а на полагање се дешава да ти даде све, освен она што го кажал професорот на предавање или на вежби демонстраторот? Сам можат да ти текнат задачи кои би ги дал, ако не имаш тип на задачи да вежбаш?

А, не.. секој можи и технички да заврши и да дипломира и врска да си нема од струката, ако ја има потегнато таму некоја влијателна врска. И за тие истите ќе правиме мубает шо утре ќе се вработат и пред мене и пред тебе и ќе ни се смеат во лице, истите шо полагале со повикај пријател да им го завршат цел факултет.
За кој било факултет, не само технички и да ти се фалат леле јас со пола саат пред полагање го положив најтешкиот предмет на кој 90% од колегите паѓаат ко круши. Wow.
A, ние овде се докажуваме кој факултет повеќе вреди.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom