Среде операција докторите си прават селфи(?!?)

Дискусија во форумот 'Вести и случувања' започната од Триптико, 20 април 2016.

 1. LepiDzoni

  LepiDzoni

  Член од:
  25 јули 2014
  Мислења:
  458
  Допаѓања:
  712
  На Aleksandar91, MiaSanMia и Feisty им се допаѓа ова.
 2. dragonsky

  dragonsky Hate leads to suffering

  Член од:
  25 декември 2010
  Мислења:
  31.930
  Допаѓања:
  63.491
  Колку треба да си ретардиран за ваква слика да ставиш слика на фејсбук?

  Сигурно не се н ипрви ни последни што се сликале со некој пациент, ама треба ептен глуп да си да ставиш ваква слика на фејсбук..
   
  На Vanlok му/ѝ се допаѓа ова.
 3. V.E.N.0.M

  V.E.N.0.M

  Член од:
  29 јануари 2010
  Мислења:
  1.539
  Допаѓања:
  1.314
  Е , од овакви глупачи си патиме, амеби .
   
 4. Dardan-ia

  Dardan-ia

  Член од:
  30 ноември 2007
  Мислења:
  5.831
  Допаѓања:
  3.011
  Селфито успешно, пациентот мртов.

  Ќе ти го заборават селфи стикот во желудник.
   
 5. bucio

  bucio Урбан индијанец.

  Член од:
  8 јули 2008
  Мислења:
  14.800
  Допаѓања:
  6.021
  Го знам тоа :icon_lol:.
  --- Споено дупло мислење, 20 април 2016 ---
  Го знам тоа :icon_lol:.
   
  На ManowaR му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Vespertine

  Vespertine The Ugly Duckling

  Член од:
  22 септември 2009
  Мислења:
  2.737
  Допаѓања:
  2.890
  животот нема никаква смисла ако неможеш да направиш селфи кај сакаш.
   
 7. Solaire of Astora

  Solaire of Astora

  Член од:
  30 јули 2014
  Мислења:
  1.918
  Допаѓања:
  3.698
  Според сликата не постои никаква контаминација со надворешен предмет. Едноставно, се што влегува во сала, вклучувајќи го и персоналот, не може да биде стерилно. Важно е запазување на стерилноста на оперативното поле и на се тоа што доаѓа во допир со истото при извршување на оперативната интервенција. Поточно, стерилни хируршки ракавици, стерилен оперативен веш - за изолација на оперативното поле вклучувајќи и стерилни хируршки мантили на персоналот и стерилни инструменти и преврзочен материјал.

  Повреда е извршена врз правото на приватност на пациентот. И дечкото во бела униформа не смее да помисли да припари во сала. Смее единствено во зелена.
   
 8. Гард

  Гард

  Член од:
  27 септември 2010
  Мислења:
  3.080
  Допаѓања:
  4.353
  Единствен начин да се преживее во гевгелиската болница е да не се влегува во неа.
   
  На MAJA 345, zee German и Spiegel им се допаѓа ова.
 9. SaltNPepa

  SaltNPepa Other's envy, owner's pride!!!

  Член од:
  14 септември 2012
  Мислења:
  1.614
  Допаѓања:
  2.138
  Ќе се чудиме после од каде луѓево со MRSA, постоперативни инфекции, врагови чудесии....Нека биде ексцентрик дома колку сака, на работно место се знае каков треба да биде, професионален и коректен и ги почитува правилата. Се слика, се снимаат и операции, поготово на универзитетски клиники, но секогаш пациентот е претходно известен и потпишува согласност, во спротивно може да тужи.
   
  На Phoenixx, krkac и Ilumious им се допаѓа ова.
 10. WeAreWhoWeAre

  WeAreWhoWeAre Mia san mia

  Член од:
  12 јули 2015
  Мислења:
  240
  Допаѓања:
  508
  ФИРОМ АКБАР!!!
   
 11. Daedalus

  Daedalus

  Член од:
  29 март 2012
  Мислења:
  3.829
  Допаѓања:
  8.343
  Лошо ти е поставена дилемата.
  Секако дека ќе го одберам Жан Митрев и да праи селфи на операција. Али сеа, друго прашање. Имаш 2 опции. Да го одбереш Жан Митрев кој прави селфи и Жан Митрев кој не прави селфи. Кој ќе биде поефективен? Поентата е да се елиминира било каков фактор кој би имал удел у перформансот на лекарот, посебно во ситуации кои се поврзани со животот на пациентот. Шансата операцијата да биде успешна, расте со елиминирање на фактори кои може да не ја направат успешна. И на тоа се темели цел муабет тука. Што е во моќта на лекарот, да биде регулирано колку што е можно, за да не се заебе операцијата.
   
  На ми се може му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Toma

  Toma од Бардовци + тврд со кора + ОоОоОоО

  Член од:
  22 април 2014
  Мислења:
  1.952
  Допаѓања:
  520
  Јас познавам доктор кој се вработи во брзата помош, а е СДСМ-овец.
  Кога имало оглас само он се јавил и го земале.
   
 13. Ilumious

  Ilumious Патник, педер, поет, администратор, масон

  Член од:
  29 јануари 2007
  Мислења:
  68.942
  Допаѓања:
  131.824
  Морбидна им е малце брзата помош, затоа никој не се јавува и мал е интересот. Мислам дека 90% од завршениве во денешно време и да им дадеш плата од 1000 евра не одат таму. Секоја чест за другар ти што може да глеа такви ствари :)
  али за горе на клиника гарантирам дека нема шанси да се влезе, едино ако си дете на професор.
   
  На Solaire of Astora и Blondi им се допаѓа ова.
 14. Blondi

  Blondi

  Член од:
  19 март 2011
  Мислења:
  1.237
  Допаѓања:
  2.291
  Во Брза Помош платите се очајни, иначе до сега ќе беа илјадници од дпмне напикани внатре т.н докторчиња...И самата служба Брза Помош ќе добиеше во "моќ" - логистички и финансиски ќе беше ојачана... :D А со тоа и кадровски спремна... :)))))
   
  На Ilumious му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Toma

  Toma од Бардовци + тврд со кора + ОоОоОоО

  Член од:
  22 април 2014
  Мислења:
  1.952
  Допаѓања:
  520
  Не ми е баш близок другар и смените им се од по еден ден-два мислам (оваа сум сигурен оти сум го видел дека е на работа минимум 24h), така се договараат со другите да си имале слободно време.
  Едншка кога дојде со чизми целите со кал, како му се изнасмеавме:pos:
  они да го викнале во едно село дека немало пат:cautious:
   

Сподели преку: