Среде операција докторите си прават селфи(?!?)

Дискусија во форумот 'Вести и случувања' започната од Триптико, 20 април 2016.

 1. Ilumious

  Ilumious Патник, педер, поет, администратор, масон

  Член од:
  29 јануари 2007
  Мислења:
  69.043
  Допаѓања:
  132.108
  Налет тоа... ајде саативе ќе поминат, има и дежурства од по 36 часа ама глетките што ќе ги видиш низ кариерата се траорни. Тетин ми прво таму почнал да работи пред 30 години, прв ден на работа, повик за утврдување смрт, падната во када некоја подуена од вода што и течела, после 2 дена ја нашле, потоп :facepalm: отров работно место е тоа :)
   
 2. Sungerot Bob

  Sungerot Bob Живеј го животот

  Член од:
  7 август 2012
  Мислења:
  30.931
  Допаѓања:
  36.022
  Не се ни први, ни последни што прават слика/селфи за време на операција додека на некој животот му е во опасност. Сигурно еден куп доктор и останат медицински персонал си имаат по некоја ваква слика, само што сликата не дошла во јавност.

  Јас разбирам да се сликаат и да прават селфиња додека се шетаат низ болница, но за време на операција е срамота. Ем е нехигиенски, ем е нехумано ти да се забавуваш додека на некој животот му е во опасност, ем е идиотски да се сликаш со испокасапено месо, било да е човечко или животинско. А сликата уште ја ставиле и на Фејсбук за да се пофалат................., срамота! Чисто ме занима што ќе биде казната за ,,медицинскиов персонал".
   
 3. Forza Milan!!!

  Forza Milan!!!

  Член од:
  1 јуни 2011
  Мислења:
  17.359
  Допаѓања:
  25.831
  Јако ми е ова: Кога имало оглас само он се јавил и го земале. :pos:
  Знаеш колку има такви што се кажуваат како сдс, а гласаат за жмро и траејќи си добиваат работа?

  Јас знам една жена што се вработи во болницата како медицинска сестра и за краток рок доби и решение, за разлика од некои што чекаат со години. Спиеше во штаб на сдс, одеше на митинзи и по домовите собираше гласови. Ја сврте капата, сите ја знаат како сдс, а она уствари тајно си лапна членска од жмро. :icon_lol:
  И директорот на една гимназија кој ми е роднина цел живот е за сдс, а за да остане на таа функција гласа за жмро и има членска.
   
 4. Kadaif

  Kadaif M.D.

  Член од:
  21 јануари 2008
  Мислења:
  3.384
  Допаѓања:
  2.285
  Не се согласувам, за секој лекар професионалец тоа не представува проблем. Тие гледки се веќе видени уште од вежбите по Анатомија.
   
  На Phoenixx и Ilumious им се допаѓа ова.
 5. Ilumious

  Ilumious Патник, педер, поет, администратор, масон

  Член од:
  29 јануари 2007
  Мислења:
  69.043
  Допаѓања:
  132.108
  така е ама од поновиве кадри ретко кој го има или па го немаат тоа сфаќање и ете од каде потекнува проблемот за кој зборам дека со оваа наука треба да се бавиш само ако си карактерно силен :)
   
 6. Бавча

  Бавча идол на младите

  Член од:
  25 декември 2007
  Мислења:
  10.614
  Допаѓања:
  8.405
  Да да, во право си, ова се реформите и реформираното здравство. Или див запад по нашки.
  Додека министерот е задолжен стрикно да вежба карате и сече ленти.
  Претпоставката е почеток на сите заебанции пријателе. Од друга страна сигурно и реформираното здравство си ноcи свои нови практики, па така сега ако имаш среќа ќе излезеш од болница со отворен стомак, за разлика од други што умираат внатре.
  А за момент помислив дека живееме во паралелен универзум. (y)
   
  На Smert му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Триптико

  Триптико

  Член од:
  21 мај 2014
  Мислења:
  2.592
  Допаѓања:
  1.896
  Што би рекол син на хирург на Торакална: јас од бебе сум по операциони сали и сум видел многу студенти како "паѓаат" :D Ќе паднеш неколкупати и после ќе ги гледаш пациентите како кукли од пластика. "Стомак" се "зацврстува" со секојдневно соочување со такви ситуации и глетки. Не со бегање во амбуланта ;) Замисли сообраќајка, скршеница на екстремитет (без разлика кој) и коска пробила кожа, крв на сите страни...и имаш баш таков, со слаб стомак. Нема да знаат дали на повредениов или на него да му пружат помош :D

  Туку, муабетов беше за докторска етика и професионално однесување на работно место (со посебен акцент на операциона сала во тек на оперативен зафат!!!). Не расплинувајте по Брза Помош и слични муабети.
   
  На Ilumious му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Идиот на Социјализмот

  Идиот на Социјализмот fekalija

  Член од:
  28 декември 2011
  Мислења:
  4.238
  Допаѓања:
  5.936
  Најефективен лекар е тој што се разбира во алкохоли. Научно е докажано дека одредени алкохоли ја подобруваат моториката и когнитивните способности, што посебно е од полза ако си физијатар.
   
  На Daedalus му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Saladin

  Saladin

  Член од:
  5 февруари 2007
  Мислења:
  9.791
  Допаѓања:
  9.874
  Да бе као оние у струмица пред нешо година дена. :D
   
  На Идиот на Социјализмот му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Ireal

  Ireal

  Член од:
  12 март 2009
  Мислења:
  7.784
  Допаѓања:
  3.284
  не се глупирајте, доктори нема.... не мешајте наставничко место во централниот дел на Скопје и докторско во Гевгелија. А и наставничко место зависи од профилот, ете знам наставник по математика во Јосип Броз како се вработи без никакви врски
   
 11. мкд владе

  мкд владе Гостин

  Член од:
  21 ноември 2009
  Мислења:
  8.973
  Допаѓања:
  5.220
  Така е, во нивно време немаше ни чистачи ни доктори. Пациентите сами се лечеја :facepalm:
  Не бе стварно , шо се сторија комуњарските доктори? Не е дека сите ги отпуштија или се пензионираја пошто по автоматизам чим видиш доктор одма се подразбира дека се од ВМРО.
  Ајде сега прашај ме дали сум јаден сендвич.
   
 12. k3b

  k3b

  Член од:
  17 декември 2010
  Мислења:
  2.232
  Допаѓања:
  3.336

  Нема да, сеа има доктори со завршен факултет за 2 червени во бугарија кои незнаат шо е шприц , и се испопикани по 5 души на едно работно место со книшката од вемеро. Тешко на тој шо отишол да се лечи во нашето здравство , уште да кажиш седи покрисе таму жити господ
   
 13. macedon89

  macedon89 Провокатор по вокација

  Член од:
  22 јули 2008
  Мислења:
  762
  Допаѓања:
  521
  Јас имав професор по детска хирургија шо пушеше на сред операција. Тој во споредба со овие селфи шо напрајле е гола вода.
   
 14. мкд владе

  мкд владе Гостин

  Член од:
  21 ноември 2009
  Мислења:
  8.973
  Допаѓања:
  5.220
  Јас не реков дека ни е супер здравството. Каде прочита такво нешто, дај посочими, болдирај ако не.
  Нити пак го оправдав настанот на било кој начин, напротив ако го прекршиле протоколот ако сака и Жан Митрев нека е лично треба да биде соодветно санкциониран.
  Само прашав каде отидоја сите комуњарски доктори чим по автоматизам се подразбира дека чим видиш доктор мора да е од ВМРО. Не е дека сите ги оптпуштија или се пензионираја. Така да ако знаеш сподели информација каде отидоја сите комуњарски доктори, тие што не завршија за две чрвени, што беа прави професионалци а не како овие денешниве мочковци и шмизли. Јас последен пат кога бев во болница а тоа беше пред едно два месеци не ми се виде дека баш се младо и пицнато беше, напротив имаше и бааѓи во поодминати години, оној познат стар ков на доктори и докторки. Сигурно не е дека се во опозиција од 1960 година па сите партиски примени стигнале до пред пензија?
   
 15. Miss Paranoia

  Miss Paranoia Модератор

  Член од:
  15 август 2009
  Мислења:
  1.822
  Допаѓања:
  4.313
  Може ли темата да не ја направите политичка бувљотина? Фала
   
  На krkac, Saladin и Триптико им се допаѓа ова.

Сподели преку: