Среде операција докторите си прават селфи(?!?)

Дискусија во форумот 'Вести и случувања' започната од Триптико, 20 април 2016.

 1. Триптико

  Триптико

  Член од:
  21 мај 2014
  Мислења:
  2.592
  Допаѓања:
  1.895
  НОВ СКАНДАЛ ВО ГЕВГЕЛИСКАТА БОЛНИЦА - СЕ СЛИКАЛЕ ВО ТЕК НА ОПЕРАЦИЈА

  Медицински тим направил селфи покрај отворен стомак на пациент кој бил под анестезија, а фотографијата е ставена на социјалните мрежи. Против нив ќе бидат преземени дисциплински мерки

  Нов скандал во гевгелиската општа болница. Медицински тим во операциона сала направил селфи во тек на операција и се сликал покрај отворен стомак на пациент кој под анестезија бил на хируршки стол. Фотографијата потоа била поставена на една социјална мрежа на профилот на една од докторките, каде што луѓето ја поздравуваат нејзината работа. Притоа никој не реагира на тоа колку е неетички да се прават фотографии со пациенти, особено среде работа и тоа во операциона сала. Од болницата во Гевгелија најавуваат дисциплински мерки против тим кој учествувал на „фотосесијата“.

  Директорот на болницата, д-р Сретко Јованов, го осуди ваквото однесување на своите колеги и најави дека ќе преземе соодветни санкции против сите согласно со Законот за здравствена заштита и хоспитална култура.

  „Докторката на чиј профил е постирана сликата не е наша вработена, туку е гостинка од КАРИЛ од Скопје, која во нашата болница доаѓа на испомош. За другите вработени ќе се преземаат соодветни мерки и казни, но се уште не е дефинирано какви ќе бидат санкциите“, ни изјави денеска д-р Јованов кој беше затечен од ваквата ситуација.

  Тој не знае кој бил во улога на фотографот, но како што рече, во секој случај ќе бидат казнети сите кои се на фотографијата. За него не е спорно што колегите се сликале, бидејќи сите операции и без тоа се снимаат со камерите кои се во надлежност на Министерството за здравство. Сепак, кратко по изјавата на директорот, од гевгелиската болница ни беше испратено соопштение во кое се вели дека согласно со Законот за здравствена заштита (член 186, став 1, точка 1), станува збор за дисциплински престап за кој се поведува соодветна дисциплинска постапка.

  „За целиот случај ќе биде изготвен и соодветен извештај кој веднаш ќе биде доставен до клиниката во Скопје каде што е вработена една од докторките од случајот“, се вели во соопштението.

  Дали докторката на чиј профил е ставена фотографијата ќе биде казнета, не добивме објаснување од директорката на КАРИЛ, д-р Татјана Спироска каде што докторката е редовно вработена.

  Од Министерството за здравство засега не размислуваат да преземат некои чекори против раководството на болницата во Гевгелија, иако овој скандал доаѓа само половина година по смртта на родилката од Дојран. Општата болница Гевгелија се оградува од индивидуалните постапки на поединци кои го нарушуваат угледот на установата.

  Сличен скандал имаше пред повеќе од пет години, кога на Хируршки клиники во Скопје, и тоа во Ургентниот центар, две докторки позираа за фотографирање додека во заднината лежи пациент во бессознание. Докторките се правдаа дека не знаеле кој ги фотографирал, но подоцна една од нив доби отказ. (Ј.Ј.В.)

  Утрински весник

  И после плачат кога некој роднина на пациент ќе удри доктор :tapp:
   
  Јаневски, Curious, callejón de la muerte и на уште 1 друга личност им се допаѓа ова.
 2. Kadaif

  Kadaif M.D.

  Член од:
  21 јануари 2008
  Мислења:
  3.384
  Допаѓања:
  2.284
  Фотографијата е дно, нема спор, меѓутоа од оваа фотка воопшто не се гледа лицето и никој не може од фотографијава да го утврди идентитетот на пациентот. Малку пренапумпана работава.
   
 3. Forza Milan!!!

  Forza Milan!!!

  Член од:
  1 јуни 2011
  Мислења:
  17.341
  Допаѓања:
  25.805
  За лајкови свашта ќе објават на фб. Јас да сум сега нив ќе ги отворам како конзерви.

  Sent from my GT-I9300 using Tapatalk
   
 4. bucio

  bucio Урбан индијанец.

  Член од:
  8 јули 2008
  Мислења:
  14.800
  Допаѓања:
  6.021
  Ко се стерилни мобилните зошто да не.
   
  На Јаневски и ManowaR им се допаѓа ова.
 5. Триптико

  Триптико

  Член од:
  21 мај 2014
  Мислења:
  2.592
  Допаѓања:
  1.895
  А треба да се гледа лицето на пациентот? :facepalm: На операција само со мантил би ги пуштил. И тоа без џебови!
   
  На Јаневски и Bojan Van Buuren им се допаѓа ова.
 6. Groove.M

  Groove.M

  Член од:
  18 јануари 2012
  Мислења:
  327
  Допаѓања:
  646
  Дебили....
  Постои повреда на правото на приватност предвидено во Законот за заштита на правата на пациентите.
  Не постои согласност од пациентот.
  Таман работа да ако не може да се утврди идентитетот на пациентот, да преминеме преку ова неетичко дејствие.
  Пациентот ќе се препознае и ќе се чувствува загрозено во поглед на својата приватност, идентитет, достоинство.
  Од друга страна присутните во операционата сала имаат обврска да го зачуваат животот и здравјето на пациентот, на начин што целото внимание ќе биде насочено кон него, не да позираат и се сликаат додека тој крвари.
   
  На Иван CFC, Ashburton Grove, pLaToOn и уште 4 други им се допаѓа ова.
 7. SaltNPepa

  SaltNPepa Other's envy, owner's pride!!!

  Член од:
  14 септември 2012
  Мислења:
  1.614
  Допаѓања:
  2.138
  Во Словенија не ми дозволија да снимам операција на коњ, материјал за кој нагласив дека ќе биде строго искористен како пример за предавања и вежби. Зборуваме за животно.
   
  На Erich Zann, Ashburton Grove, Spiegel и уште 3 други им се допаѓа ова.
 8. Brutus

  Brutus

  Член од:
  31 јануари 2014
  Мислења:
  5.170
  Допаѓања:
  2.260
 9. Bodhidharma

  Bodhidharma Avatara

  Член од:
  17 септември 2011
  Мислења:
  5.008
  Допаѓања:
  2.940
  Се додека некој прави успешни операции може и да му го пуши некоја додека некој оперира и да не е битно тоа.
   
 10. Groove.M

  Groove.M

  Член од:
  18 јануари 2012
  Мислења:
  327
  Допаѓања:
  646
  Колку проблематична логика и пример. Ако некој праи успешни операции, не значи дека сите операции што ќе ги направи ќе бидат успешни. Тука влегуваат во игра многу фактори, меѓу кои и вниманието.
   
 11. Kadaif

  Kadaif M.D.

  Член од:
  21 јануари 2008
  Мислења:
  3.384
  Допаѓања:
  2.284
  Читај убаво пред да реплицираш.
  Остај ти таа зоофилска држава.
   
 12. Ilumious

  Ilumious Патник, педер, поет, администратор, масон

  Член од:
  29 јануари 2007
  Мислења:
  68.942
  Допаѓања:
  131.824
  Највеќе ретарди сега за сега во Гевгелија. Не е етички да се глупираш онака на сред операција, на запад лиценцата лета. Од 100 души во операциона еден кадарен не се нашол да рече чекајте, што правиме. Партиски упикан кадар.
   
  На RedStarFan, Gag, Топче и уште 18 други им се допаѓа ова.
 13. јас

  јас

  Член од:
  22 февруари 2007
  Мислења:
  7.007
  Допаѓања:
  1.899
  Дали се гледал или не гледал пациентот според мене не е битно. Мислам му додава само дополнителна тежина на случајот.
  Поголем проблем е неозбилноста на персоналот.
  Операциона сала е пример за работно место каде се треба да е строго дефинирано и да нема отстапувања.

  Се надевам дека сите членови на екипата ќе си добијат соодветни суспензии.
   
 14. Bodhidharma

  Bodhidharma Avatara

  Член од:
  17 септември 2011
  Мислења:
  5.008
  Допаѓања:
  2.940
  Jaс имам едно другарче скисна по операциони сали, од инструментар до анестетичар......кои приказни ги имам чуено памет да ти штукне. Еве нека се јави некој доктор овде и да демантира. Треба да ви биде јасно, секој ден се со саати таму и нормално е се тоа. Затоа вредноста се мери со успешни операции, се друго е небитно.
  Еве ти на пример во една замислена ситуација, треба да правиш операција на срце. Ќе го одбереш некој(во квалитет) како Жан Митрев што си прави сефи на операција или некој ноу-нејм што работи гледано од страна се под конец а има 70% смртност на операции?
   
 15. Триптико

  Триптико

  Член од:
  21 мај 2014
  Мислења:
  2.592
  Допаѓања:
  1.895
  Читај што пишуваш!
   
  На Јаневски и ElNinho им се допаѓа ова.

Сподели преку: