Сребро - инвестиција на декадата

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.288
Поени од реакции
22.528
neznam za mkd dali i kade moze ama mozes da si poracas po net kit set za da topis i da si pravis SVOJ pracki... Sepak zaebancija e ova i ne sum siguren dali ke mozes da gi najdes potrebnite materijali vo mkd.

Moj sovet sobiraj gi i cuvaj gi kako sto se, ako imas moznost cuvaj gi bez da se dopiraat ako ne tubiraj... Jas taka cuvam americki srebreni dolari i avstraliski 50centi paricki od 1966. Denes samo srebroto vo 50centkata mi vredi nekoj 13tina (AUS) dolari ali posto imaat i numizmaticka vrednost ako gi prodavam bi daval od 15-20 dolari parce zavisno co kolku dobra sostojba e. Americkive dolari na primer vredat dosta poveke posto godinive stanaa dosta po barani, srebroto vo niv e nekoj 22 USD ali imam i takvi parcinja sto lesno bi idele i po nekolku iljadarki.

Od ona sto se naoga kaj nas bugarski levovi i kralstvo jugoslavija 10,20,50 dinari ima srebreni. 10 i 20kite se 0.500 a 50kite se 0.750 srebro.

Crnogoskite perpera se na primer dosta ceneti, 100 perpera zlatnikot ide 25-35K evra.

Cesto se naogaat i komemorativnite "titovki"... Ovie se pari sto ustvari sega NIKOJ ne gi saka. Cesto mozes da se kupat za pomala vrednost nego vrednosta na srebroto, a se so odlicen kvlaitet i dosta visok procent pogotovo ako se proof. Ovie se idealni za stacking, sobiraj i svirkaj si...
 
Член од
22 февруари 2019
Мислења
315
Поени од реакции
305
Фино и корисно видео ко за пред викенд. Тематски поделено и може да си гледате само темата која ве интересира. Најава за бурен Март-Април. До тогаш ќе има консолидација до нивото од 30 долари. После тоа веројатно следува ролер костер од кој со голема веројатност среброто ќе излезе со повисока цена и пробиено ниво на отпорот 30 долари.

1. Банките ги затвораат шорт позициите и се припремаат.

2. Март излегува новиот извештај за понудата и производство на сребро при што се знае кој ќе биде заклучокот, дека се намалува понудата. Во услови кога економијата заживува побарувачката на сребро на сребро се зголемува.

4. Бајден до Април ќе го претстави новиот план за зелена економија (електрични возила, соларни панели, фотоволтаици...)

Овие дена е актуелен Елон Маск кој со Тесла најави инвестиција во алтернативи. Ако е паметен може да ги претрка конкурентите и со време да си купи сребро што ќе ја катапултира цената.

Среброто е ограничено и на повисоката цена ќе стане исплатливо да се истражува и ќе се интензивира работата во рудниците. Така што земајте си со време по некоја акција во рудници или микс на рудници SIL или SILj.


Sent from my Alpha 20 using Tapatalk
 
Член од
22 февруари 2019
Мислења
315
Поени од реакции
305
Едно од ретките видеа со бомбастични наслови кои се веројатно оправдани. Многу добро интервју. Криво ми е што цел изминат период немаме место каде може да се купи сребро во монети и плочки. Мин пола позиции во ЕТФ би ги продал за да купам добро физичко сребро. Мириса на затишје пред бура. Тие кои имаат физичко сребро во секој случај ќе профитираат дебело. Дали ние со инвестиции во ЕТФ ќе профитираме од ситуацијава или изгориме ќе се знае за скоро.


Sent from my Alpha 20 using Tapatalk
 
Член од
19 април 2014
Мислења
402
Поени од реакции
1.117
Едно од ретките видеа со бомбастични наслови кои се веројатно оправдани. Многу добро интервју. Криво ми е што цел изминат период немаме место каде може да се купи сребро во монети и плочки. Мин пола позиции во ЕТФ би ги продал за да купам добро физичко сребро. Мириса на затишје пред бура. Тие кои имаат физичко сребро во секој случај ќе профитираат дебело. Дали ние со инвестиции во ЕТФ ќе профитираме од ситуацијава или изгориме ќе се знае за скоро.


Sent from my Alpha 20 using Tapatalk
Тешко дека ќе профитираат батко. Кај нас златарите не продаваат/откупуваат по spot price. Златарата што ја постиравме продава 9999 fs монета за 2200 денари што е 20$ над берзанска цена. 23.4$ била на денот кога постирале, исто и грам златна плочка продаваа за 65€ а реалната цена беше многу пониска. Таа канадската монета во странство се продава моментално за околу 31$ околу 3.5$ over spot што е реално и се исплати да ја купиш и чуваш во Македонија тоа не е можно.
 
Член од
22 февруари 2019
Мислења
315
Поени од реакции
305
за 2200 денари што е 20$ над берзанска цена. 23.4$ била на денот кога постирале
23,4 + 18% ДДВ + 20% премиум = 1.680 МКД реална цена. Тие бараат 2.200. Значи кај нас плаќаме 38% над spot price (под претпоставка премиум да е 20%)
31$ околу 3.5$ over spot што е реално и се исплати да ја купиш
Кај овие ДДВ+премиум=12%. Се додека во Скопје нема 5 места од каде да купиш т.е. нема конкуренција вака ќе е. Spot price секаде ќе е иста врз основа на берза, ДДВ исто, значи ќе се натпреваруваат кој помал премиум би наплатил за ист квалитет. Ова ќе дојде ако рипне цената и повеќе им се исплаќа. Или пак се појави пасиониран човек за сребро-злато надвор од златарите.
Автоматски споено мислење:

bullion-gold-silver-premiums.jpg
 
Член од
19 април 2014
Мислења
402
Поени од реакции
1.117
Кај нас колку што сум запознат се уште не можеме да купуваме легално инвестициско злато/сребро затоа и ќе има вакви цени. Ти ставаш 18% ддв ама тој не верувам дека плаќа, дали и ќе ти даде фискална за монетите и за плочките со нивни жиг исто. Дури и да набавиш од странство и да им ги понудиш ќе ти дадат крш цена како да откупуваат стар накит.
 
Член од
3 март 2010
Мислења
633
Поени од реакции
359
Од каде порачувате од интернет сребро и колку плаќате за данок царина
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Сребро 999 немојте ни да барате во Макњсонија. Нема да најдете, прашано и проверено во неколку проданици низ Акопје и сите ми кажаа дека нема никаде сребро 999 во Македонија во форма на плочка.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.633
Поени од реакции
4.934
Јас од дамна се откажав од физичко само gld, gdx,gdxj,sil,slv акции се исплати на физичко имате ддв, премиум,сториџ и можност за измама. Купувајте само хартија т.е. битови. Сега тоа е легално во Мк. Не сум баш ни сигурен дека сега е иделано време за благородни метали воопшто да се купуваат лонг терм катастрофа ќе бидат шорт терм и медиум има шанса за добивка.
 
Член од
22 февруари 2019
Мислења
315
Поени од реакции
305
Јас од дамна се откажав од физичко само gld, gdx,gdxj,sil,slv акции се исплати на физичко имате ддв, премиум,сториџ и можност за измама. Купувајте само хартија т.е. битови. Сега тоа е легално во Мк. Не сум баш ни сигурен дека сега е иделано време за благородни метали воопшто да се купуваат лонг терм катастрофа ќе бидат шорт терм и медиум има шанса за добивка.
Можи да допишеш само зошто сметаш така?
Среброто си ги има фундаментите, ништо не е сменето. Плус сеуште е најниско од сите друг метали. Кај златото малце е друг муабетот.
silver vs metals.png
 

Kajgana Shop

На врв Bottom