Сребро - инвестиција на декадата

Член од
20 јули 2016
Мислења
7.645
Поени од реакции
4.945
Можи да допишеш само зошто сметаш така?
Среброто си ги има фундаментите, ништо не е сменето. Плус сеуште е најниско од сите друг метали. Кај златото малце е друг муабетот.
Прегледај го приврзокот 287058
Каматите има добри шанси да растат и во иднина фед мора да ги крева ффр плус следна рецесија кој ќе биде дефлациоана а инфлација во сад се очекува овој месец да е 1.6% ффр е 0% поради оваа очекувам проблеми во идина за сребро и злато фунадаментите не се добри за долгорочно. За 10 години со исклучок на краток бул маркет сребро а и злато ќе бидат горе доле со иста цена како денес. Јас не би ставал лонг терм на злато пари. Повеќе од година 2 3 не би идел лонг, дури и барам добра прилика да шортам гдх и сил. Моментално сум холд со чекање прилика за шорт, кој сигурно ќе се отвори.
 
Член од
22 февруари 2019
Мислења
315
Поени од реакции
305
Каматите има добри шанси да растат
Цело време збораат дека уште долго ќе ги држат на ова ниво. Немам видено ново инфо за нивно подигање. Денес плус го одобија новите 2 трилиони стимулус и како што спомна мислам понеделнички ќе почнат нагоре и добра позиција за шорт како што спомна.
фед мора да ги крева ффр
Што е ова? :)
Инфлација во сад се очекува овој месец да е 1.6%.
Да, официјалните информации велат така CPI. Исто и кај нас. Јас искрено гледам реално само Food Inflation оти CPI е просек од цени на сите работи, а авио билетите, хотели, туристички аранжмани цените нурнаа солидно па сега просекот испаќа умерен. Америка гледам цените на разни производи од секојдневието се кренати солидно.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.645
Поени од реакции
4.945
Цело време збораат дека уште долго ќе ги држат на ова ниво. Немам видено ново инфо за нивно подигање. Денес плус го одобија новите 2 трилиони стимулус и како што спомна мислам понеделнички ќе почнат нагоре и добра позиција за шорт како што спомна.

Што е ова? :)

Да, официјалните информации велат така CPI. Исто и кај нас. Јас искрено гледам реално само Food Inflation оти CPI е просек од цени на сите работи, а авио билетите, хотели, туристички аранжмани цените нурнаа солидно па сега просекот испаќа умерен. Америка гледам цените на разни производи од секојдневието се кренати солидно.
FFR e federal funds rate. За исто зборувам. Фед ќе ги држи окулу 0% (FFR) ама неможе вечно сигурно е дека ќе одат нагоре кога тогаш, затоа сум песимист на долг рок или не очекувам да расте многу долго. Инфлацијата CPI е сега 1.4% консензус за февруари е 1.6% колку може уште да оди ? Максимум 4% без фед драстично да реагира тоа се 2.4% не е малку ама далеку од многу затоа комодитс има Лимитед уссајд потенцијал. Значи 0%-1.6% е -1.6% рекордно е -4% окулу таа вредност Лонг терм меан е +1.0% речиси повеќе од една стандардна девијација по Лонг терм Реал интерест рента се сегашните тоа значи ќе одат нагоре Лонг терм затоа сум умерен или на долг рок беар на благородни метали. Сега трендот е нагоре на благородни но ако одат уште едно 100% нагоре продавам се пополека додека расте и отварам шортови на пикови. Тоа ми е горе доле стратегијата. Нормално ако се смени ситуацијата се менува и таа.
Автоматски споено мислење:

Бонус стимулусот ќе го кратат пополека ќе има тејперинг(види 2014-16) плус најчесто рецесиите се дефлациони (далеку сме од една но сепак ќе дојде кога тогаш) два меч кои се над главата на златото плус и фед мора кога тогаш да крева камати плус и инфлација е со лимитиран капацитет за раст. 4 причини да не си Лонг терм во стоки и благородни метали.
Посебно биди внимателен со сребро види ја 2011та и 1980та. Може да има повторување со доста сличности а малку разлики.
 
Последно уредено:

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.069
Поени од реакции
11.434
Посебно биди внимателен со сребро види ја 2011та и 1980та. Може да има повторување со доста сличности а малку разлики.
Тоагаш во што би било најпаметно да се инвестрира на краток и среден рок за да се избегне инфлацијата?
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.645
Поени од реакции
4.945
Тоагаш во што би било најпаметно да се инвестрира на краток и среден рок за да се избегне инфлацијата?
Шорт на ус бондс(говермнет и Корп) , акции кој се осетливи на инфлација, енерџи, материјал. Или комодитс можеби. Може и АУД и КАД или Цхф во зависнист како ќе се движат каматите ако растат многу тогаш усд. Од прилика тоа.
 
Член од
22 февруари 2019
Мислења
315
Поени од реакции
305
Не се разбирам во технички анализи, но она што кажуваат дечкиве дава перспектива за следниве 4 години. Целото видео на линков, а подолу издвојувам само еден график за каматните стапки. Дечкиве прогнозираат до 180 УСД сребро и 6000 УСД злато во нов бул ран налик на 80та и '11та за 2024 кога завршува трет цикличен редоследен пад на доларот (посебен график имаат за ова). Останува да видиме како ќе ги управуваат каматните стапки периодов.

realyields.JPG
 
Последно уредено:
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.645
Поени од реакции
4.945
Не се разбирам во технички анализи, но она што кажуваат дечкиве дава перспектива за следниве 4 години. Целото видео на линков, а подолу издвојувам само еден график за каматните стапки. Дечкиве прогнозираат до 180 УСД сребро и 6000 УСД злато во нов бул ран налик на 80та и '11та за 2024 кога завршува трет цикличен редоследен пад на доларот (посебен график имаат за ова). Останува да видиме како ќе ги управуваат каматните стапки периодов.

Прегледај го приврзокот 287462
Јас мислам дека ќе одат во еден момент и до +2.0%. Мислам дека ова е ниска вредност сега. Нормално не директно до +2.0% ќе има многу горе доле.
 
Член од
22 февруари 2019
Мислења
315
Поени од реакции
305
Техничарите пикот го очекуваат крај на јуни, почеток на јули. Но во меѓувреме ќе се случат уште куп геополитички, монетарни и здравствени дешавки.


Sent from my Alpha 20 using Tapatalk
 
Член од
22 февруари 2019
Мислења
315
Поени од реакции
305
Gold-Silver Ratio. Коцките си се редат. Среброто година наназад расти побрзо од златото.

gold-silver ratio fall.JPG
 
Член од
22 февруари 2019
Мислења
315
Поени од реакции
305
Ако сакаш да вежбаш трпеливост инвестираj во благородните метали :)

silver comex 2 years.jpg
 
Член од
12 април 2020
Мислења
468
Поени од реакции
866
Samo futures-i so leverage. Fizicko ne priznavam, da go kljankam sto godini za edvaj 100% profit batali toa. Leverage mu e majkata!!!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom