Сребро - инвестиција на декадата

Член од
22 февруари 2019
Мислења
315
Поени од реакции
305
Што добиваш со сертификатот?
Автентичност. Дека тоа што го купуваш не е нешто друго т.е. не е друг состав и квалитет. Ќе ти е од корист ако сакаш сребрените монети да ги препродадеш на друг. Но ако купиш од златара и после пак во златара го продадеш двата пати тие ќе го проверат секако.

Sent from my Alpha 20 using Tapatalk
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Автентичност. Дека тоа што го купуваш не е нешто друго т.е. не е друг состав и квалитет. Ќе ти е од корист ако сакаш сребрените монети да ги препродадеш на друг. Но ако купиш од златара и после пак во златара го продадеш двата пати тие ќе го проверат секако.

Sent from my Alpha 20 using Tapatalk
Дали тоа значи дека во чаршија во Скопје, знаејќи ги како работат браќава, нема да ми дадат сертификат?
Во еден таков случај, дали се исплати да купам од попознативе златари како Сигма и сличните?
 
Член од
22 февруари 2019
Мислења
315
Поени од реакции
305
За сертификатите:
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Во чаршија во 5 дуќани влегов и прашав за сертификат, едни рекоа дека не даваат, други дека може гаранција колку сакам да ми дадат, но не и сертификат, трети кога прашав за сребро прво ми рекоа дека имаат, за отпосле откако им побарав сертификат културно ме избркаа и ми рекоа дека им се потрошиле. o_O

Значи во чаршија сребро купување никако.
Ги прашав и за сребро 999, ми рекоа дека немаат и да барам само плочки/парички оти бил мек и како ланче и нараквица тешко би ги нашол.

Бев и во Сигма и Алтинбаш, они немаат.

Трето место каде би купил сребро со сертификат стварно не знам.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.309
Поени од реакции
22.594
Во чаршија во 5 дуќани влегов и прашав за сертификат, едни рекоа дека не даваат, други дека може гаранција колку сакам да ми дадат, но не и сертификат, трети кога прашав за сребро прво ми рекоа дека имаат, за отпосле откако им побарав сертификат културно ме избркаа и ми рекоа дека им се потрошиле. o_O

Значи во чаршија сребро купување никако.
Ги прашав и за сребро 999, ми рекоа дека немаат и да барам само плочки/парички оти бил мек и како ланче и нараквица тешко би ги нашол.

Бев и во Сигма и Алтинбаш, они немаат.

Трето место каде би купил сребро со сертификат стварно не знам.
Sertifikat izdava mintot i toa obicno za pracki ili moneti ko kanadskata. Dobro e na kloci sto ne te izbrkale, pogotovo ako mislele deka gi zezas.

Sto ustvari ti sakas da postignes i kolku si spremen da investiras/potrosis?
 
Член од
22 февруари 2019
Мислења
315
Поени од реакции
305
Во чаршија во 5 дуќани влегов и прашав за сертификат, едни рекоа дека не даваат, други дека може гаранција колку сакам да ми дадат, но не и сертификат, трети кога прашав за сребро прво ми рекоа дека имаат, за отпосле откако им побарав сертификат културно ме избркаа и ми рекоа дека им се потрошиле. o_O

Значи во чаршија сребро купување никако.
Ги прашав и за сребро 999, ми рекоа дека немаат и да барам само плочки/парички оти бил мек и како ланче и нараквица тешко би ги нашол.

Бев и во Сигма и Алтинбаш, они немаат.

Трето место каде би купил сребро со сертификат стварно не знам.
Во Златара Рубин и во онаа претходно што постираа во ТЦ Бисер.

Sent from my Alpha 20 using Tapatalk
 
Член од
19 април 2014
Мислења
406
Поени од реакции
1.131
Во чаршија во 5 дуќани влегов и прашав за сертификат, едни рекоа дека не даваат, други дека може гаранција колку сакам да ми дадат, но не и сертификат, трети кога прашав за сребро прво ми рекоа дека имаат, за отпосле откако им побарав сертификат културно ме избркаа и ми рекоа дека им се потрошиле. o_O

Значи во чаршија сребро купување никако.
Ги прашав и за сребро 999, ми рекоа дека немаат и да барам само плочки/парички оти бил мек и како ланче и нараквица тешко би ги нашол.

Бев и во Сигма и Алтинбаш, они немаат.

Трето место каде би купил сребро со сертификат стварно не знам.
9999 сребро е чисто сребро и е меко затоа и го мешаат со друг метал најчесто бакар за да добие цврстина и да биде употребливо како накит.
 
Член од
22 февруари 2019
Мислења
315
Поени од реакции
305
Споредба на два периоди на булл маркети, денешниов (со сино) со тој од 70тите.
Знаеме што претстои во следниве 2-3 години. Затоа товарај магарињата со злато и сребро ;) 70's.JPG
 
Член од
19 април 2014
Мислења
406
Поени од реакции
1.131
Се исплати ли 1000€ да се вложат во ETF или ќе те изедат провизиите на брокерот?
 
Член од
22 февруари 2019
Мислења
315
Поени од реакции
305
Се исплати ли 1000€ да се вложат во ETF или ќе те изедат провизиите на брокерот?
Од муабет со други луѓе и со брокерите како некој лимит за евтини провизии се 3.000. Јас досега dollar cost average терам по 3000$, но и по 2.500$ и севкупните провизии ми се 2,44 сите купувања. Но имајќи го предвид она пто претстои и помала сума би ставил оти ќе си излези провизијата.
Автоматски споено мислење:

Да присоберам уште некој денар и следна цел платина (PPLT) - сино. Обично се држат со златото - портокалево, но сега се во сериозен расчекор. Овие дена зема замаф.
PPLT!.JPG
Автоматски споено мислење:

И последен график за денес за сите кои веруваат на официјалните статистики за инфлацијата дека е 1,7%. Вистинската инфлација е онаа на производите кои најмногу се трошат, храната пред се. Food inflation во Македонија и 3,5%. Еден од најдобрите параметри за да видиме во која насока се движи инфлацијата на храната е цената на шеќерот. Последнава година си фати правец на горе. Така што време е за благородни метали ;)
инфлација.JPG
 
Последно уредено:
Член од
22 февруари 2019
Мислења
315
Поени од реакции
305
Од последниот извештај за побарувачката за сребро од индустријата за електрични возила.
ag.cars.JPG
 
Член од
18 април 2015
Мислења
59
Поени од реакции
104
Здраво дечки. Имам стари бугарски левови од 1930те, пребарувајки на нет видов дека пишува silver .500 - претпоставувам дека половина е сребро половина никел. Ако сакам да ги стопам за да извадам само сребро каде би можел да го направам тоа?
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.309
Поени од реакции
22.594
Здраво дечки. Имам стари бугарски левови од 1930те, пребарувајки на нет видов дека пишува silver .500 - претпоставувам дека половина е сребро половина никел. Ако сакам да ги стопам за да извадам само сребро каде би можел да го направам тоа?
Zosto pobogu bi go pravel toa? I vaka si imaat vrednost, cuvaj gi ko sto si se.
 
Член од
18 април 2015
Мислења
59
Поени од реакции
104
Чисто информативно ме интересираше кај може да се стопат, инаку гледам на ebay ги продаваат ама не многу и по релативно мала цена, затоа чисто како опција прашувам
 

Kajgana Shop

На врв Bottom