Сребро - инвестиција на декадата

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.620
Поени од реакции
34.863
Може линк од златарата? Сами да не си прават монети некакви. Но стандардизирани со гарантиран квалитет и печат само НБРМ и имаа пишано за во Рубин. Инаку во минативе страни има доста корисни информации ако веќе не си разгледал. На темава допрва му идат нејзините 5 минути.

Sent from my Alpha 20 using Tapatalk
Еве ги


Sent from my Alpha 20 using Tapatalk
Даваат ли некаков сертификат кој е официјален и признаен за овие?
 
Член од
22 февруари 2019
Мислења
315
Поени од реакции
305
Ова досега немам видено ваква работа. На ден ваков пораст. Нападнаа Reddit Bets


Sent from my Alpha 20 using Tapatalk
 
Член од
22 февруари 2019
Мислења
315
Поени од реакции
305
Залихите на сребро тенки последниве дена. Краткорочно големи се осцилациите, но долгорочно трендот си е тој. Најголемиот број прогнози за 2021 за цената на среброто се од 28-35 УСД.


Sent from my Alpha 20 using Tapatalk
 
Член од
19 април 2014
Мислења
402
Поени од реакции
1.117
Даваат ли некаков сертификат кој е официјален и признаен за овие?
Пиши им па пренеси што ќе ти кажат, мене ми е чудно дека сто пати се имам изнаслушано дека во Македонија освен оние златниците на НБРМ не можеш да купиш други.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.288
Поени од реакции
22.528
Даваат ли некаков сертификат кој е официјален и признаен за овие?

Canadskite paricki se OK. Stanuva zbor za eden od najpopularnite bullion silver coin taka nemas gajle.

Prackite bar tie na slikata se najverojatno od topeni moneti. Iskreno i tie bi rekol se ok mada jas bi zel od monetite ednostavno pogolem pazar imaat
 
Член од
22 февруари 2019
Мислења
315
Поени од реакции
305
Пиши им па пренеси што ќе ти кажат, мене ми е чудно дека сто пати се имам изнаслушано дека во Македонија освен оние златниците на НБРМ не можеш да купиш други.
Ништо не враќаат, а гледам ни на коментари не враќаат на други. Да, и мене ме интересираат монетите. Ги гледав тие од НБ и се со 925 чистота, не се со 999 како овие. Плус овие по 2200, а од НБ ~3500+. Видов на нет меил од Рубин и им пишав и нив да не имаат некој онлајн каталог или сл. Со Коронава не ме носи патот на кај Скопје, а сум за земање. Во меѓувреме утре планирам уште една тура да инвестирам прв пат во PSLV. Досега сум само во SLV. Ми се чини последниот воз го фаќаме пред да пробие плафонот од 30$.
 
Член од
22 февруари 2019
Мислења
315
Поени од реакции
305
Еден предлог, претходно имаше пишано некој за пасивноста на темава. Предлогот ми е спојување со таа за злато и прекрстување во инвестиции во благородни метали. Така што ќе може и за друго нешто ко платина која исто е потценета. Не знам кои се модератори и како се прави тоа.

Sent from my Alpha 20 using Tapatalk
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Ништо не враќаат, а гледам ни на коментари не враќаат на други. Да, и мене ме интересираат монетите. Ги гледав тие од НБ и се со 925 чистота, не се со 999 како овие. Плус овие по 2200, а од НБ ~3500+. Видов на нет меил од Рубин и им пишав и нив да не имаат некој онлајн каталог или сл. Со Коронава не ме носи патот на кај Скопје, а сум за земање. Во меѓувреме утре планирам уште една тура да инвестирам прв пат во PSLV. Досега сум само во SLV. Ми се чини последниот воз го фаќаме пред да пробие плафонот од 30$.
925 е поквалитетно од 999?
Извини но не се разбирам до толку... :(
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.797
Поени од реакции
15.708
а од кај му се на овој канадските монети, не верувам дека ги откупил од мекој ???
 
Член од
22 февруари 2019
Мислења
315
Поени од реакции
305
Ниту тие на Фејсбук ниту од Рубин одговорија на меил. Така што само лично може да види некој што живее или оди Скопје. Јас имам во ЕТФ, но штом има прилика дел сакам да претворам во физичко. Причината е јасна - и ЕТФ е сребро на хартија. Инаку SLV денес издадоа куп нови акции во етерот. Така што ок е за изложеност на цената на среброто која на велико се манипулира, но тоа само додека да има во државава добар канал на продажба на инвестициско сребро, монети и барови.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.288
Поени од реакции
22.528
Ниту тие на Фејсбук ниту од Рубин одговорија на меил. Така што само лично може да види некој што живее или оди Скопје. Јас имам во ЕТФ, но штом има прилика дел сакам да претворам во физичко. Причината е јасна - и ЕТФ е сребро на хартија. Инаку SLV денес издадоа куп нови акции во етерот. Така што ок е за изложеност на цената на среброто која на велико се манипулира, но тоа само додека да има во државава добар канал на продажба на инвестициско сребро, монети и барови.

Antikvatnica... baraj moneti. Imas cel kup evropski srebrenjaci. Del drzat numizmaticka vrednost a pogolem del i ne bas pa gi sitkaat za mal profit cesto i poeftino nego vrednosta na srebroto pogotovo vo bull market
 
Член од
22 февруари 2019
Мислења
315
Поени од реакции
305
Antikvatnica... baraj moneti. Imas cel kup evropski srebrenjaci. Del drzat numizmaticka vrednost a pogolem del i ne bas pa gi sitkaat za mal profit cesto i poeftino nego vrednosta na srebroto pogotovo vo bull market
Тоа си стои, но проблемот е како ќе знаеш што е сребро, а што никел/цинк/стандард монети. Потемнети и едните и другите. Треба човек ептен да се разбира за да земи така. Еве во музејот има :) а претходниве продаваат и на Реклама5
 
Последно уредено:

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.288
Поени од реакции
22.528
а од кај му се на овој канадските монети, не верувам дека ги откупил од мекој ???

Mozes da kupis direkt od mint. Za mkd neznam kolku e toa pametno so ogled na postenskiot sistem ali u princip najlesno i da gi kupis od mintot kade se proizveduvaat. Jas porano kupuvav od perth (avstraliskiot) koj vadi interesni limitarani serii i ima prilicno jaka baza na kolekcioneri niz svetot. Kanadskiot mint tradicionalno vadi pogolemi serii i e poveke namenet za ona sto tuka se diskutira "silver hording" prakticno sobiranje srebrena gramaza a ne kolekcionerska vrednost. Eve vi za perth da si vidite.


Cesto se naoga i poefrino nego od mint koga nekoj prodava direkt. Imam zimano od ebay za smesni ceni ali PAZETE da ne e prodavacot od kina posto od tamu se e mozno.
Автоматски споено мислење:

Која цена е 999 од грам да купам?
Spored perth mint momentalno 48.1 denari. Racunaj tesko a zemes od prodavac za tie pari posto treba da platis provizija... provizijata ovicno ide od 5% ako zimas kilo bar pa do 30% na moneti so sitna gramaza.
Автоматски споено мислење:

Тоа си стои, но проблемот е како ќе знаеш што е сребро, а што никел/цинк/стандард монети. Потемнети и едните и другите. Треба човек ептен да се разбира за да земи така. Еве во музејот има :) а претходниве продаваат и на Реклама5
Srebroto e lesen metal. Plus ne se sekiraj tie znaat hahaha.... mozes i na net da ja proguglas koga ke najdes nesto intesno.

Antikvatnica e ok opcija u mk posto pretezno se zatucani i pogolem del gi formuliraat cenite vrz baza na oni sto platile pri otkup plus provizija a ne vrz baza na momentalna vrednost na metalot. Ova e bar moe iskustvo ali povtorno ke kazam poveke od kolekcionerska gledna tocka nego od silver hording...
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom