Србија повторно во поход кон соседите

Член од
8 мај 2013
Мислења
7.301
Поени од реакции
22.013
Во исто време, Србите немаат проблем со Бугарите.


Белград благодарен за континуираната бугарска подршка на евроинтеграцијата
....................

Селаковиќ се заблагодарил на континуираната поддршка на Бугарија во процесот на евроинтеграција на Србија и го истакнал интересот на Србија за понатамошна соработка на планот на пренесувањето на бугарските искуства од процесот на пристапување во ЕУ, како и потребата за директни контакти меѓу министрите на двете влади одговорни за важни прашања во процесот на евроинтеграцијата, соопштија од српското МНР.......

https://nezavisen.mk/belgrad-blagodaren-za-kontinuiranata-bugarska-podrshka-na-evrointegracijata/
Кажете им дека српскиот јазик е всушност бугарски дијалект а српската нација е со бугарски корени, па ќе видите дали ќе немаат проблем со Бугарија.
 
Член од
22 јули 2011
Мислења
853
Поени од реакции
989
Во исто време, Србите немаат проблем со Бугарите.


Белград благодарен за континуираната бугарска подршка на евроинтеграцијата
....................

Селаковиќ се заблагодарил на континуираната поддршка на Бугарија во процесот на евроинтеграција на Србија и го истакнал интересот на Србија за понатамошна соработка на планот на пренесувањето на бугарските искуства од процесот на пристапување во ЕУ, како и потребата за директни контакти меѓу министрите на двете влади одговорни за важни прашања во процесот на евроинтеграцијата, соопштија од српското МНР.......

https://nezavisen.mk/belgrad-blagodaren-za-kontinuiranata-bugarska-podrshka-na-evrointegracijata/

Србија за првпат во последните 7-8 години откако ги почна преговорите со ЕУ, за првпат помина цела една година а не се отвори ниту едно ново поглавје.
Ова кажува колку е часот.

Ова е само празно клише изјавата на Селаковиќ, политичка коректност.
 
Член од
18 мај 2008
Мислења
7.557
Поени од реакции
17.483
Нормално дека е задоволен Белград од настаните околу Македонија и си тријат раце за да никогаш не дадат зелено светло Бугарите. Баш точно по нивните ноти врват работите, а Блгарите мислат дека нешто диктираат и се договараат со Србите и Грците кога уствари овие суптилно во дослух ги дупат(како и обично низ историјата :icon_lol: ).
Таман моментално после ветото освен денко, љупчо и поповите секој аполитичен и аисторичен е ставен во антиблгарската машина од дип стејтот, т.е. негативностите околу Бугарија преминаа во отворено непријателство, слично на тоа со Грците, а не беше така до пред година или две. Место да се договараа со Белград и Атина, милион пати подобро ќе поминеа ако ги туркаа Албанија и Македонија, ама што можеш да очекуваш од држава каде што Преимер е бивш бодигард со завршен курс за пожарникари.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
12.525
Поени од реакции
9.545
Таман моментално после ветото освен денко, љупчо и поповите секој аполитичен и аисторичен е ставен во антиблгарската машина од дип стејтот, т.е. негативностите околу Бугарија преминаа во отворено непријателство, слично на тоа со Грците, а не беше така до пред година или две.
So ne e tocno. Nastrana bugarski pasosi I lesni bugarki,omrazata kon bugarija I oficijalnata bugarska politika niti e nova,niti e od vcera. Ednostavno nikoj e gi esapese za zivi, si imavme pogolemi problemi I ne se zamaravme za tamu nekoj nebitni. Arno ama od koga dojde zivotot I od koga se resija mnogu gorki problemi dojde vreme nebitnite da ni bidat I toa kako bitni.
 
Член од
18 мај 2008
Мислења
7.557
Поени од реакции
17.483
So ne e tocno. Nastrana bugarski pasosi I lesni bugarki,omrazata kon bugarija I oficijalnata bugarska politika niti e nova,niti e od vcera. Ednostavno nikoj e gi esapese za zivi, si imavme pogolemi problemi I ne se zamaravme za tamu nekoj nebitni. Arno ama od koga dojde zivotot I od koga se resija mnogu gorki problemi dojde vreme nebitnite da ni bidat I toa kako bitni.
Да де, од што никој не се замараше со нив, ниту па гледал нивна ТВ или бил во контакт со нив, не ни знаевме дека уствари тие и ден денес не признаваат Македонци, а дел од народот имаше и симпатии заради славјанството. Е сега, после циркузот сите знаат дека Бугарите се уствари исти гнаси како и Грците. Па поради тоа ако имале благонаклоност Македонците пред 2-3 години наспрема нив, ден денес на 99% им се гадат. А ќе им се гадеа и пред 4-5 години ако им ги знаеа мислите и пропагандите кои ги тераат. Сега од оваа политика која ја тераат со вета и блокади единствена логична стратегија може да биде распарчување и насилна асимилација како на Пиринците, зашто за културно зближување нема веќе шанса. Затоа и Србите тријат раце и одобруваат вакви политики на Бугарите.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
12.525
Поени од реакции
9.545
Да де, од што никој не се замараше со нив, ниту па гледал нивна ТВ или бил во контакт со нив, не ни знаевме дека уствари тие и ден денес не признаваат Македонци, а дел од народот имаше и симпатии заради славјанството. Е сега, после циркузот сите знаат дека Бугарите се уствари исти гнаси како и Грците. Па поради тоа ако имале благонаклоност Македонците пред 2-3 години наспрема нив, ден денес на 99% им се гадат. А ќе им се гадеа и пред 4-5 години ако им ги знаеа мислите и пропагандите кои ги тераат.
Koj prati malce od malce znae deka Bg nikogas ne priznavala Makedonci. Uste koga prvi ne priznaa ubavo, jasno I nedvosmisleno si kazaa deka ja priznavaat drzavata no ne I narodot koj bese drzavotvoren. Ama koj prati ;).
 
Член од
18 мај 2008
Мислења
7.557
Поени од реакции
17.483
Koj prati malce od malce znae deka Bg nikogas ne priznavala Makedonci. Uste koga prvi ne priznaa ubavo, jasno I nedvosmisleno si kazaa deka ja priznavaat drzavata no ne I narodot koj bese drzavotvoren. Ama koj prati ;).
Не пратеа доволно, никогаш не биле битна тема, ниту се вртеле нивните фантазии и навреди по телевизии, туку биле тотално надвор од етерот, па затоа имаа шанса да направат продор помеѓу народот за културно и суптилно зближување со мека кампања, слична на Србите, ама преовлада таа татарско-азијатска агресивност кај нив и после изјавите на таа тиквата Каракачанов имаат нула симпатии тука, слично на Грците.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
12.525
Поени од реакции
9.545
Не пратеа доволно, никогаш не биле битна тема, ниту се вртеле нивните фантазии и навреди по телевизии, туку биле тотално надвор од етерот, па затоа имаа шанса да направат продор помеѓу народот за културно и суптилно зближување со мека кампања, слична на Србите, ама преовлада таа татарско-азијатска агресивност кај нив и после изјавите на таа тиквата Каракачанов имаат нула симпатии тука, слично на Грците.
Ne deka ne pratea tuku bea nebitni.Bugarskiot sovinizam niti e nesto novo niti e od vcera.Nikoj ne im e kriv deka nekoj spiese na usi I na mala vrata si rovarese tuka so delenjeto na bugarski pasosi pa sega kako iznenadeni. Vprocem ako sporeduvas Grcija so Bugarija kako neprijateli,Bugarite bea nesto kako neprijatnost,komarec koj zui vo zeska letna nokj no ti e maka da stanis I da go slapnis od zidit pa neka zui ,koj go eba. Arno ama blagodarejki na nasite super napredni nadvoresni politiki ,posebno vo poslednite godini plus kako bonus dodadija I nasata napredna mladina koja se pokaza ekstremno glupa I radodajna dojdoja I nivnite pet minuti.
Dovolno e da pobaraat I so pravo bi rekol ednakvi prava za navodnoto bugarsko malcinstvo vo republikata koe blagodarenie na pasosite tocno se znae po broj I koga toa nema da mozeme da go isporacame da ne obvinat za diskriminacija od najdolen vid. Nema bugarska partija,nema bugarski mediumi, nema izucuvanje na bugarski jazik vo osnovnoto I srednoto obrazovanie ,gi nema vo ustavot itn itn. I toa se crno na belo, so potpis so pecat so se kolku se deklariraja kako bugari. Kade se tie treba nekoj da objasni a da ne e diskriminacija. Da ne gi ni spomnuvam komisiite za istorija. Sah mat sami si dadovme. Nekoj I na toa trebase da misli koga se dogovaraja so Grcite, ama ete ne misleja ocigledno.Za vozvrat izgubivme se a ne dobivme nisto. Ni tapsanje po ramo.
Samo odi toa objasnimu go na prosecen banjat intelektualec I prosvetlen severdjan.
 
Член од
12 мај 2020
Мислења
85
Поени од реакции
53
Ne deka ne pratea tuku bea nebitni.Bugarskiot sovinizam niti e nesto novo niti e od vcera.Nikoj ne im e kriv deka nekoj spiese na usi I na mala vrata si rovarese tuka so delenjeto na bugarski pasosi pa sega kako iznenadeni. Vprocem ako sporeduvas Grcija so Bugarija kako neprijateli,Bugarite bea nesto kako neprijatnost,komarec koj zui vo zeska letna nokj no ti e maka da stanis I da go slapnis od zidit pa neka zui ,koj go eba. Arno ama blagodarejki na nasite super napredni nadvoresni politiki ,posebno vo poslednite godini plus kako bonus dodadija I nasata napredna mladina koja se pokaza ekstremno glupa I radodajna dojdoja I nivnite pet minuti.
Dovolno e da pobaraat I so pravo bi rekol ednakvi prava za navodnoto bugarsko malcinstvo vo republikata koe blagodarenie na pasosite tocno se znae po broj I koga toa nema da mozeme da go isporacame da ne obvinat za diskriminacija od najdolen vid. Nema bugarska partija,nema bugarski mediumi, nema izucuvanje na bugarski jazik vo osnovnoto I srednoto obrazovanie ,gi nema vo ustavot itn itn. I toa se crno na belo, so potpis so pecat so se kolku se deklariraja kako bugari. Kade se tie treba nekoj da objasni a da ne e diskriminacija. Da ne gi ni spomnuvam komisiite za istorija. Sah mat sami si dadovme. Nekoj I na toa trebase da misli koga se dogovaraja so Grcite, ama ete ne misleja ocigledno.Za vozvrat izgubivme se a ne dobivme nisto. Ni tapsanje po ramo.
Samo odi toa objasnimu go na prosecen banjat intelektualec I prosvetlen severdjan.
Или па благодарение на Грујо што не уназади 10год и ги трпиме неговите последици
 
Член од
12 мај 2020
Мислења
85
Поени од реакции
53
Da I so toa. Samo daj potsetime so sto konkretno ne unazadi.
Како бе да те потсетам. Па кај живееш ти. Економијата ја уназади. Рекорд по број на незапослени во Европа. Само Косово беше пред нас. Стандард 0. За други работи да не зборам. А ако те запослил државно да зимаш плата не треба да рипаш одма за него
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
12.525
Поени од реакции
9.545
Како бе да те потсетам. Па кај живееш ти. Економијата ја уназади. Рекорд по број на незапослени во Европа. Само Косово беше пред нас. Стандард 0. За други работи да не зборам. А ако те запослил државно да зимаш плата не треба да рипаш одма за него
BoratAgo aj ziti se preispitaj se i ne se blamiraj. Posebno okolu brojot na vraboteni.
 
Член од
12 мај 2020
Мислења
85
Поени од реакции
53
BoratAgo aj ziti se preispitaj se i ne se blamiraj. Posebno okolu brojot na vraboteni.
Хаха закон си. Преиспитај се бе. У шо бе да се преиспитам. У бројот на незапослени. Па 23% беа у време на Грујо мада поише беа пошо копилето ги бришеше. Таков клетник и штетник нема да се роди. Ајде дај кажи едно позитивно за него може
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
12.525
Поени од реакции
9.545
Хаха закон си. Преиспитај се бе. У шо бе да се преиспитам. У бројот на незапослени. Па 23% беа у време на Грујо мада поише беа пошо копилето ги бришеше. Таков клетник и штетник нема да се роди. Ајде дај кажи едно позитивно за него може
E dobro de, kolku bese pred toa vo zlatnite vreminja koga tecese med i mleko.
Ne mora sega, utre ke mi kazis. Prespijaj ednas.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom