Србија повторно во поход кон соседите

Член од
30 ноември 2007
Мислења
6.328
Поени од реакции
3.520
1. Босна и Херцеговина : Во последно време се повеќе србите ја напаѓаат Босна, пред неколку дена Додик изјави Goodbye BiH, welcome RS-exit. Тој уверува дека БиХ нема да опстане и дека Република Српска ќе се отцепи. Тој со неговата власт, не ја почитува Босна, намерно ја блокираат државата, не почитуваат никакви одлуки, не го признаваат уставниот суд.

2. Косово : оваа година по се изгледа е дојдено времето за решавање на косовското прашање, на маса претходно беше некоја Заедница на српски општини, и беше постигнат договор, меѓутоа Уставниот суд на Косово го прогласи тој договор како против устваен во многу точки, а поучени од дешавањата во БиХ, албанците не сакаат договор што во иднина би го блокирало функсионирањето на Косово. Потоа на маса беше и размена на територии, србите го бараа северно Косово, но и тоа беше спречено од неколку косовски политичари. Вучиќ инсистира дека Србија мора да добие нешто за да го признае Косово. Секако целта му е територија, не дека толку му се важни 1000 км2 што би ги земал од Косово, туку со тоа сака да го отвори и прашањето на Република српска - БиХ, а таму се работи за 25000 км2. (колку Македонија)

3. Црна Гора : среќата на црногорците беше што нивниот референдум беше во 2006, им успеа, воен напад немаше од страна на србите, меѓутоа обидите да ја растурат државата не изостануваат. Таму имаше обид за пуч, организатори беа руски агенти и неколкумина срби меѓу кои и опозициони лидери, сакаа да спречат Црна Гора да стане членка на НАТО.
Моментално во Црна Гора со недели протестираат србите, бидејќи се донеса закон со кој многу цркви и манастири ќе им се земаат на Српската православна црква.
Во Црна Гора живеат околу 280000 црногорци и 180000 срби, меѓутоа речиси сите цркви и манастири се под управување на српската православна црква, што е ненормална работа, особено што се знае што претставува СПЦ и каква е нејзината улога како во минатото така и во сегашноста. Црногорците сакаат држава со сите нишани, а независна Црногорска црква итекако е потребна, а тоа не може да се оствари без да им се вратат црквите и манастирите кои што припаѓаат на народот, а не на големосрпските промотори како што е СПЦ.

Во Црна Гора се собираат по црквите, и маршираат по населените места, се собираат, го искажуваат српскиот елемент, цртаат српски знамиња насекаде, песни, националистички пароли, протестираат и србите во останатите држави во знак на подршка. Све е исто само чекаме заканеата на Аркан, Младиќ, Караџиќ, шкорпиони и такви геноцидарци.

Дали има простор за уште еден српски поход како во 90-тите или сепак се овие последните клоци пред конечно пцовисање на српскиот национал-шовинизам.
 
Последно уредено:
Член од
4 октомври 2018
Мислења
2.455
Поени од реакции
5.859
Многу е смешно кога Албанци зборуваат за агресивна политика, а тие истите Албанци ги прават работите погоре што ги пишуваш ти како негативни..

- Верскиот лидер на ИВЗ го нарекува Македонскиот народ диво племе
- Градите на диво џамии кај ќе ви текне, пр онаа на Шапка во Охрид итн
- Голем дел од доминантно Албански места не плаќаат данок на имот, струја, вода
- Не почитувате државни органи како полиција и судови
- Браните убијци и организирате протести за подршка на уапсени, пр Монструм каде што се вееа вехабистички знамиња
- Дивеете по државни институции како МНТ со песни и навреди “немате историја“ итн
- На секој чекор поставувате знаме кое не е државно, дури градоначалников на Чаир лупнал знаме на Косово во општината
- Им пружате логистичка подршка на терористички групи (Куманово)
и уште стотици други работи..
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
33.918
Поени од реакции
51.334
Хумор подфорумот е скроз најдоле.
Нека ја преместат темава надлежните.

вакви смешки има подоста во уводниот пост
Во последно време се повеќе србите ја напаѓаат Босна,
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.286
Поени од реакции
18.724
Има еден интересен податок кој можам да го надоврзам на овој куп говна со кој е отворена темава. Работам во близина на едно школо за странски јазици, кое издава некакви ебени сертификати со кои нешо се остварува - престој у Германија ваљда. Има денови кога таму има таква навала од „наивни и невини“ учкарски фамилии, кои триумфално, у чопор ги дочекуваат своите деца со дипломата во рака, дека конечно ќе се спасат и ќе си одат од овој концентрационен логор. Тоа се фамилии од Липково, Ваксинце, Отља, Вејце.......тие шо пукаа на наша војска, мачеа недолжни селани, работници, фаќаа луѓе у заседа. Откако ебаа мајката на бивша Југославија, даваа деца да им гинат по ровови и ги поеа оџите и учкарските команданти и сфатија дека ништо не добија со тоа - сега, масовно, за цело село, си фаќаат џаде за Германија.

У такво време кога ќе прочиташ некоја ваква конструкција - „агресивна политика на Србија“, па тука никој на к не ги ставал, у Црна Гора се организирале маршови.......многу вишак ви остануе бе од тоа дрогите. Дај нешо поделете и ние да се порадуваме.....скот од народ, племе проклето. Се надевам ќе ја искантираат глупава тема многу брзо.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
12.779
Поени од реакции
18.495
Де де, малце почна да расте геополитичкото влијание на Србија, и одма плачење. Ако нешто требаше да научите од нив е дека ничија није до зоре горела.
 

RebelMk

₪ ₪ ₪
Член од
18 октомври 2010
Мислења
1.546
Поени од реакции
786
Само да ве потсетам на една па понатаму е ваше дали ќе коментирате на оваква траги-комедична тема :)
Тко о чему к‘рва о поштењу :)
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
6.693
Поени од реакции
11.296
Од вакви како тебе се уништи овој златен регион, со еден од најдобрите народи и луѓе на светот.

Слуги за мали пари на големите сили, уништивте прво млади животи пред 20, 30 години во војните кои ги напраија вашите татковци и дедовци, кои го водеа стариот систем, за денеска таквите како тебе да се најголемите националисти, верници и патриоти.
И сега од кога разјебавте се, на нас ни останува само да бираме дали да бидеме робови на запад или пак дома на истите газди.

Племето да ви го ебам гадно, се најлошо ви посакувам на таквите како тебе без разлика од која држава доаѓаат.

Оди да видиш деца од Косово како рмбаат по Бургер Кинг и Мекдоналдс, и како уште многумина нивни другари чекаат за виза по 2 години, па после продавај магла овде aма на таквите како вас ви е лесно, размислете што ќе се случи со вашите идни генерации.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
11.589
Поени од реакции
10.953


„Срби у походу“ масло на платно, Дарди
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
6.328
Поени од реакции
3.520
Многу напишани глупости, од многу форумски членови. :bravobe:

Не знам како се осмелувате да одбраните нечиј смртен грев, кажувајќи дека и некој друг направил обичен грев.

Темата е отворена во подфорум Регион, и се работи за односите помеѓу Србија вс Бих, Косово и Црна Гора.

Дали е во ред обидот на црногорците кои се мнозинство во Црна Гора да создадат своја црква. Ѓукановиќ а и многу други велат дека тоа е многу важно за иднината на Црна Гора, бидејќи со СПЦ како единствена црква, а знаејќи како делува таа црква, нема да е мирно.
Ако настојувате да ја вклучите Македонија во темата или ако сакате подобро да разберете што се случува во Црна Гора, вратете го филмот со Вранишковски или Прохор Пчински.
Ако на македонците им сметаше еден безвреден Вранишковски, замисли во Македонија да имаш цела Српска православна црква и да ги водат сите цркви и манастири.

Што мислите за блокирањето на БиХ од страна на Р.Српска и најавите дека ќе се оделат од БиХ, и за тоа што бошњаците и хрватите велат дека нема да попуштат, а Ѓукановиќ вели дека обидот за поделба за Р.Српска значи нова војна.

Кога велам поход, не велам дека е успешен, пошто нивниот поход носи крвопролевање, ама не и добивка за нив.

Уште еднаш го поставувам прашањето како во воведниот пост :

Дали има простор за уште еден српски поход како во 90-тите или сепак се овие последните клоци пред конечно пцовисање на српскиот национал-шовинизам.
 
Последно уредено:
Член од
10 септември 2016
Мислења
6.693
Поени од реакции
11.296
Многу напишани глупости, од многу форумски членови. :bravobe:

Не знам како се осмелувате да одбраните нечиј смртен грев, кажувајќи дека и некој друг направил обичен грев.

Темата е отворена во подфорум Регион, и се работи за односите помеѓу Србија вс Бих, Косово и Црна Гора.

Дали е во ред обидот на црногорците кои се мнозинство во Црна Гора да создадат своја црква. Ѓукановиќ а и многу други велат дека тоа е многу важно за иднината на Црна Гора, бидејќи со СПЦ како единствена црква, а знаејќи како делува таа црква, нема да е мирно.

Што мислите за блокирањето на БиХ од страна на Р.Српска и најавите дека ќе се оделат од БиХ, и за тоа што бошњаците и хрватите велат дека нема да попуштат, а Ѓукановиќ вели дека обидот за поделба за Р.Српска значи нова војна.

Кога велам поход, не велам дека е успешен, пошто нивниот поход носи крвопролевање, ама не и добивка за нив.

Уште еднаш го поставувам прашањето како во воведниот пост :

Дали има простор за уште еден српски поход како во 90-тите или сепак се овие последните клоци пред конечно пцовисање на српскиот национал-шовинизам.
Еве јас уште еднаш ти одговарам, племето да ви го ебам профитерско на сите како тебе, без разлика од која националност се.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: No9

Kajgana Shop

На врв Bottom