Спортски повреди совети, искуства...

Член од
26 септември 2012
Мислења
8.055
Поени од реакции
6.660
Дечки вчера играв фудбал и при еден дуел многу лошо нагазив со едната нога (скочен зглоб). Сега имам болки во стапалото и мал оток од страната. Дали занете некој број од жена или човек во Скопје што мести такви повреди? фала поздрав.
стави мраз и мирувај малку ништо страшно........не си играјте со местачи колку што може да помогни можи многу повеќе да одмогни
 
Член од
29 октомври 2015
Мислења
2
Поени од реакции
1
Имам мала повреда на раката сум слушнал пофалби за Таир од Ѓорче дали некој мозе да ми даде телефонски број од него ?
 
Член од
10 февруари 2013
Мислења
240
Поени од реакции
81
Вчера додека играв фудбал(бранев) ме удри топката во десна рака и сега ме боли кај зглобот,можам да ги мрдам прстите но ме боли многу раката и кај зглобот е топло,неможам да ја свиткам раката на лево,моментално сум во Скопје,неможам да си одам затоа што имам тест во четврток,дали има некој кој би можел да ми помогне барем да ја виде дали е измистена или скршена?
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Вчера додека играв фудбал(бранев) ме удри топката во десна рака и сега ме боли кај зглобот,можам да ги мрдам прстите но ме боли многу раката и кај зглобот е топло,неможам да ја свиткам раката на лево,моментално сум во Скопје,неможам да си одам затоа што имам тест во четврток,дали има некој кој би можел да ми помогне барем да ја виде дали е измистена или скршена?
Ако сакаш да посетиш „местач“, оди кај Таир, погоре во темава имаат оставено број, во Ѓорче 2 се наоѓа. Сепак, мој совет е да си одиш на лекар, нека те снимаат.
 
Член од
10 февруари 2013
Мислења
240
Поени од реакции
81
Ако сакаш да посетиш „местач“, оди кај Таир, погоре во темава имаат оставено број, во Ѓорче 2 се наоѓа. Сепак, мој совет е да си одиш на лекар, нека те снимаат.
Колку зема отприлика за местење знаеш? зашто сум студент и не сум баш при пари..
 
Член од
23 септември 2015
Мислења
97
Поени од реакции
88
Вчера додека играв фудбал(бранев) ме удри топката во десна рака и сега ме боли кај зглобот,можам да ги мрдам прстите но ме боли многу раката и кај зглобот е топло,неможам да ја свиткам раката на лево,моментално сум во Скопје,неможам да си одам затоа што имам тест во четврток,дали има некој кој би можел да ми помогне барем да ја виде дали е измистена или скршена?
Доколку имаш скршеница/пукнатина во рок од 3часа ќе помодри и гиспче а доколку е изместена(или што викаат шината) кај што ти препорачаја со топла вода и сапунче или кремче ќе те среди. Поздрав и со лесно :)
(што и да е не ја форсирај одмарај со таа рака).
 
Член од
10 февруари 2013
Мислења
240
Поени од реакции
81
Ќе идам да ми ја снимаат нешто потешка повреда е ми рекоја да не идам на местачи сепак фала на брзите одговори :)
 
Член од
11 октомври 2014
Мислења
1.913
Поени од реакции
1.766
Само едно надоплнување....при повреда кога ставате мраз не дирекно мраз на повреденото место туку прво се става текстил па одозгора мраз(ако се стават дирекно само мраз е многу лошо)и се држит најмногу 20 минути.
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.055
Поени од реакции
6.660
Само едно надоплнување....при повреда кога ставате мраз не дирекно мраз на повреденото место туку прво се става текстил па одозгора мраз(ако се стават дирекно само мраз е многу лошо)и се држит најмногу 20 минути.
во подебела пластична ќесичка е ОК
 
Член од
27 декември 2015
Мислења
67
Поени од реакции
42
Имам 18 години, имав повреда на менискусот на десно колено пред 2 години, од тогаш до денес имам после првата повреда уште 4-5 повреди не играм многу активно моментално имам големи пречки.Повредата ја добив при скок играв кошарка активно.Имам направено 3 магнетни,докторите во Прилеп од каде што сум велата дека не сум за медицински зафат дека менискусот не е целосно скинат,исто така бев во Неуро медика во Скопје ми рекоа дека многу сум млад за операција.Дали некој можеби знае некој добар доктор или некој лек бидејќи имам голема мака,а сакам да продолжам да играм.Ако може некаков совет.
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.055
Поени од реакции
6.660
Имам 18 години, имав повреда на менискусот на десно колено пред 2 години, од тогаш до денес имам после првата повреда уште 4-5 повреди не играм многу активно моментално имам големи пречки.Повредата ја добив при скок играв кошарка активно.Имам направено 3 магнетни,докторите во Прилеп од каде што сум велата дека не сум за медицински зафат дека менискусот не е целосно скинат,исто така бев во Неуро медика во Скопје ми рекоа дека многу сум млад за операција.Дали некој можеби знае некој добар доктор или некој лек бидејќи имам голема мака,а сакам да продолжам да играм.Ако може некаков совет.
какви симптоми ти дава коленото и каква попреченост објасни подетално поточно шо осеќаш,друго дали отекува,укочува,крцка(на кои напори и превиткувања), и трето кое си годиште и дали мускулатурата ти е на завидно ниво,твојата висина и тежина
 

Kajgana Shop

На врв Bottom