Спортски повреди совети, искуства...

Член од
27 декември 2015
Мислења
67
Поени од реакции
42
какви симптоми ти дава коленото и каква попреченост објасни подетално поточно шо осеќаш,друго дали отекува,укочува,крцка(на кои напори и превиткувања), и трето кое си годиште и дали мускулатурата ти е на завидно ниво,твојата висина и тежина
Немам никакви отоци најчесто добивам блокади при витканје на коленото повеќе од 90 степени, при послно стапнување, постојано се слуша како крцка нешто звуците се многу тупи,неможам да го држам повеќе од 20-30 минути свиткано.Мускулатурата мие во добро ниво,185цм, околу 75 килограми.
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.051
Поени од реакции
6.657
Немам никакви отоци најчесто добивам блокади при витканје на коленото повеќе од 90 степени, при послно стапнување, постојано се слуша како крцка нешто звуците се многу тупи,неможам да го држам повеќе од 20-30 минути свиткано.Мускулатурата мие во добро ниво,185цм, околу 75 килограми.
можно е да е потребна интервенција од доктор да се среди менискусот, за тоа секако со докторите..................
 
Член од
4 јануари 2016
Мислења
1
Поени од реакции
0
Ништо не ти е, мачкај се 1-2 дена со counter pain и не бери гајле. Ова е слично како на пример кога ќе те удрат со лакт во бицепс на физичко и после тоа ти се укочува бицепсот и те боли некој ден.
би сакал да ве прашам имам повреда на левата града напукнат мускул после едно 6 месеци мирување ми помина и потоа поцнав да вежбам 1 месец и колку со повише вежбам имам по малце болки ми е страв повторно да не ми напукне има ли некој спреј или несто слицно за да ми заздрави градата ...[DOUBLEPOST=1451943476][/DOUBLEPOST]би сакал да ве прашам имам повреда на левата града напукнат мускул после едно 6 месеци мирување ми помина и потоа почнав да вежбам 1 месец и колку со повише вежбам имам по малце болки ми е страв повторно да не ми напукне има ли некој спреј или нешто слично за да ми заздрави градата ...
 
Последно уредено:
Член од
23 август 2010
Мислења
38.157
Поени од реакции
107.586
би сакал да ве прашам имам повреда на левата града напукнат мускул после едно 6 месеци мирување ми помина и потоа поцнав да вежбам 1 месец и колку со повише вежбам имам по малце болки ми е страв повторно да не ми напукне има ли некој спреј или несто слицно за да ми заздрави градата ...[DOUBLEPOST=1451943476][/DOUBLEPOST]би сакал да ве прашам имам повреда на левата града напукнат мускул после едно 6 месеци мирување ми помина и потоа почнав да вежбам 1 месец и колку со повише вежбам имам по малце болки ми е страв повторно да не ми напукне има ли некој спреј или нешто слично за да ми заздрави градата ...
Не знам за ова, не можам да ти помогнам. Најубаво повторно да отидеш на лекар, мада според мене нормално е да имаш мали болки, ипак повредено ти било местото одреден период.
 
Член од
16 јули 2013
Мислења
3.865
Поени од реакции
4.368
Левото стопало од внатрешната страна осеќам болка при газење(трчање) под зглобот,згазнат сум од страна на друг од надворешната страна..... нешто да го излекувам... бидејки не верувам да е нешто страшно,пошто кога сум во мирување не осеќам никаква болка,му стаив мраз ама нема знаци на отекување.... да не е истегната жила некоја или шината..... некој поупатен нека даде некој предлог што да направам...,
 

hypoterrian

Young Free Thinker
Член од
12 јуни 2016
Мислења
162
Поени од реакции
49
Во текот на последните 2-3 месеци почнав да вежбам различни вежби и тоа два пати секој ден 3 часа после доручек и 3 часа после вечера. Кога ќе станам од спиење си трчкам до Охридско и назад (на одмор сум ;-;). Јас правам 30 стомачни, 15 склекови, растегнување, првите две вежби од овој типац https://www.youtube.com/watch?v=PEnPG_yrtr4 и тоа е тоа. Но во текот на оваа недела левата рака почнува да ме боли додека правам склекови а некогаш и десната. Зошто ми се случува ова help pls?
 

Kocka

Manchild
Член од
1 август 2006
Мислења
3.531
Поени од реакции
2.752
Во текот на последните 2-3 месеци почнав да вежбам различни вежби и тоа два пати секој ден 3 часа после доручек и 3 часа после вечера. Кога ќе станам од спиење си трчкам до Охридско и назад (на одмор сум ;-;). Јас правам 30 стомачни, 15 склекови, растегнување, првите две вежби од овој типац https://www.youtube.com/watch?v=PEnPG_yrtr4 и тоа е тоа. Но во текот на оваа недела левата рака почнува да ме боли додека правам склекови а некогаш и десната. Зошто ми се случува ова help pls?
ke bidam doktor od drzavna ili 8mi septemvri:eek:k si niso ne ti e samo treba da odmaras 2 nedeli
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Магнезиум + омега 3.
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.051
Поени од реакции
6.657
Ги правам точно ама зошто во текот на оваа недела ми почна левата да ме боли?
залежаност,па префорсираност,одмарај дур не поминат болките после продожи со вежбање , но со намален интензитет
 
Член од
20 јануари 2016
Мислења
15
Поени од реакции
0
Здраво,
Дечко ми професионално игра фудбал и има истегнување на препонот проследен со модринки. Ме интересира доколку некој имал вакво искуство или знае некој нешто да ми предложи некое решение за оздравување или барем намалување на болката и модринките.
Ви благодарам однапред
 
Член од
5 мај 2016
Мислења
1.330
Поени од реакции
854
Здраво,
Дечко ми професионално игра фудбал и има истегнување на препонот проследен со модринки. Ме интересира доколку некој имал вакво искуство или знае некој нешто да ми предложи некое решение за оздравување или барем намалување на болката и модринките.
Ви благодарам однапред
Сигурна сум дека и твојот дечко знае многу за таквите повреди штом е професионален фудбалер.:)
 
Член од
20 јануари 2016
Мислења
15
Поени од реакции
0
Сигурна сум дека и твојот дечко знае многу за таквите повреди штом е професионален фудбалер.:)
Штом прашувам има причина, не за мое лично информирање околу спортските повреди :)
 
Член од
5 октомври 2010
Мислења
972
Поени од реакции
298
Ќе Ве замолам за совет што да правам,кај да одам бидејќи на големи маки сум со левата рака? Поточно ланската година некаде пред Нова Година го извиткав показалецот на левата шака и од тогаш прстот константно секој ден ме боли така што веќе се навикнав на болката,но раката поради прстот ми е ослабната и на најмало виткање,истегнување или било каква активност болката ми се враќа и е подеднакво интезивна исто како на почетокот. Мислев дека со тек на време месец,два-три евентуално ќе исчезне болката но еве веќе половина година си трае. Веќе бев кај Таир и во Драчево кај еден човек што работи исто како Таир но ништо од третманите,само приметив дека и кај двајцата кога ми го вртеа,тегнеа прстот раката во делот над прстите ми отекуваше.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom