Спортска опрема (информации, размена, купување продавање)

Hurin

Pokerface bastard
Член од
3 јуни 2009
Мислења
8.072
Поени од реакции
13.435

Брзии

Бело сунце, Бело небо, иди даље бог те јебо!
Член од
15 јануари 2012
Мислења
1.026
Поени од реакции
481
Дечко ако не ти се толку неизбежни ракавиците, земи си лента за врзување, нешто слично на завој:
Ги има на ebay по 5$//6$
 
Член од
8 март 2012
Мислења
3.058
Поени од реакции
1.250
Нема некои поголеми проблеми. Сум примил доста удари на тренинзи и единствен проблем е што ми се сече устата што мислам дека со штитник за заби ќе се реши тој проблем. До сеа да не се подречам ми се нема одлепено протезата и слично.. :)
Можеш да си направиш проблеми потоа ..
--- надополнето: 11 март 2013 во 23:14 ---
Дечко ако не ти се толку неизбежни ракавиците, земи си лента за врзување, нешто слично на завој:
Ги има на ebay по 5$//6$
Ги има во секој спорт шоп иначе се викаат бандажери :)
--- надополнето: 11 март 2013 во 23:30 ---
Иначе има ли некој сајт во Македонија за спортска опрема ? :) :)
 

Кирца

Монк
Член од
7 април 2008
Мислења
7.044
Поени од реакции
2.289
Дечко ако не ти се толку неизбежни ракавиците, земи си лента за врзување, нешто слично на завој:
Ги има на ebay по 5$//6$
Не можеш да тренираш со бандажери само.Без ракавици можеш да издржиш само првите 2-3 месеци кога ја вежбаш основата ама после ништо не правиш без ракавици,пред се не можеш да правиш спаринг.
 

UncleSam

Будока
Член од
23 јануари 2011
Мислења
269
Поени од реакции
509
баш такво нешто, од 5 кг или зависи што ќе најдеш :)
KWON во трговски. Е сега за цената не ми кажаа сигурно, ми рекоа околу 5000 ама не е сигурно може и поевтино да е, да си отидеш и да провериш лично колку е најубаво.
 

Брзии

Бело сунце, Бело небо, иди даље бог те јебо!
Член од
15 јануари 2012
Мислења
1.026
Поени од реакции
481
Не можеш да тренираш со бандажери само.Без ракавици можеш да издржиш само првите 2-3 месеци кога ја вежбаш основата ама после ништо не правиш без ракавици,пред се не можеш да правиш спаринг.
Бандажери се викале, ете, ич не ми текнуваше у моментот... Инаку не се лоши за мавање во вреќа, јас имав едни како војнички али се искинаа, од лош материјал беа...
 
Член од
19 август 2007
Мислења
940
Поени од реакции
299
Јас не одам на натпревари, а и не планирам барем сеа за сеа.
Овој ми е втор месец како тренирам и не го тренирам за да одам на борби туку за самоодбрана (за недај боже). Можеби кога ќе сум поголем (17-18 години) ќе одам, но сега за сега не. (таман до тогаш и протезата ќе ми ја извадат хD)
На мене ми е за на тренинг, кога правиме спаринг некој и малце да ме удри од протезата веднаш ми се сече устата, а некогаш ми се и подувува. Не сакам некој професионален штитник кој ќе ме чини 1000 или повеќе денари, мислам дека до 200-300 денари може да се најде аматерски штитник, но зошто и тие пари да ги дадам и после така дома да ми стои.
Има добра причина зошто некои штитници се 100, а некои 1000 денари. Колку пари, толку штитат.

Во твојот случај пак, приказната е сосема поинаква. Прво ти треба специјална гума (braces mouthguard), а не било што. Може да се најде по Интернетов по цена од 1000 денари па нагоре, ама без никаква гаранција. За гаранција ќе ти треба некој да ти ја направи специјално за тебе ако сакаш да ти биде точна. За тој луксуз цената е од 100 евра па нагоре.

Второ, воопшто не е паметно да добиваш било какви удари во пределот на забите, независно колку тие удари се лесни или јаки. Твоите заби се посебно затегнати и опуштени за да се наместат како треба, затоа и носиш протези. И да имаш гума ударите дефинитивно ќе влијаат на целиот процес.
 

Kaiser

Hidden Fortress
Член од
6 мај 2011
Мислења
3.199
Поени од реакции
2.441
Значи дефинитивно ќе ми смета :(
Прочитај го последниот пасус од @nikola.b истото и јас ќе ти го пишев.

Нема никаква поента да добиваш удари во вилица а ако ги добиваш значи или тренинг партнерот не се контролира како што треба или ти работиш погрешно. Ако не си доволно добар да се штитиш и правилно да ескивираш немој да одиш во таков спаринг, рано ти е а може да имаш и штета посебно со протезава.
 
Член од
3 април 2013
Мислења
175
Поени од реакции
75
Значи дефинитивно ќе ми смета :(
Полека малце со тоа спарингот додека ја носиш протезата ќе си направиш двојна штета. Гумата нема да те заштити од добри удари, а како што сфатив од постовите арно се млатарите тамо. Инаку чисто информативно заштитната Гума за вилица се моделира според формата на забалото. Ова значи дека ја купуваш ја ставаш дома во ѓезве да врие јако, ја вадиш ја ладиш одма со ладна вода и ја загризуваш јако со забалото, тогаш ќе ја добие твојата форма, ако треба малку ја кратиш од двата краја кои ги има и тоа е тоа. На овој начин можеш да ја адаптираш и на твојата фиксна протеза но горните совети беа добри прво поправи си ги забите па после мавај спаринзи.
 
A

Avenger99

Гостин
Да не може некаде случајно во Скопје да се најде ѕиден фокусер,нешто налик на ова
41cw1Pf3Q7L._SL500_AA300_.jpg
 

T81

The Chosen One
Член од
15 ноември 2009
Мислења
229
Поени од реакции
6
Здраво ценети форумџии :) Барам да купам летна шпризерка и карбонско весло (по можност криво) за К1 ако некој знае каде има да се продава опрема од овој вид ве молам нека пише а може и у ПП заради нотификацијата, ако некој продава може и на старо само да не е искинато/искршено. Однапред биг тенкју позз.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom