Спортска опрема (информации, размена, купување продавање)

Член од
4 април 2006
Мислења
9.181
Поени од реакции
3.070
Лоша комбинација .... шансите да останиш без штитник или протези после тренинг се големи
 
M

M-Nikolovski

Гостин
Иди прашај таму кај што би ти ја ставале,али јас мислам дека ке ти смета.
Веќе имам ставено протеза. Сеа сакам да си купам штитник за уста, но проблемот е што сум од Радовиш и нема како да пробам дали ќе ми смета и планирам по пошта да порачам па да ве прашам за да не се избрзам ..
 
Член од
9 мај 2011
Мислења
278
Поени од реакции
65
Веќе имам ставено протеза. Сеа сакам да си купам штитник за уста, но проблемот е што сум од Радовиш и нема како да пробам дали ќе ми смета и планирам по пошта да порачам па да ве прашам за да не се избрзам ..
Епа брат небрзај
 
M

M-Nikolovski

Гостин
Btw.. после еден тренинг добив 2-3 удари во лице и ми течеше крв од устата малце бидејќи и малце да ме удрат од протезата веднаш ми се сече устата и кога виде тренерот дека ми се случува тоа ми го кажа ова „Не се сеќирај, имам јас дома неколку штитници за уста и ќе ти донесам некој и ќе немаш проблем“
Е сеа ова до некаде еден период ми даваше храброст дека нема да има проблем, ама кога ќе размислам, од каде би знаел тој дали ќе ми смета или нема да ми смета.

Наједноставно решение, дали некој знае некоја продавница за такви ствари, опрема во Штип или Струмица?
 

ficdogg

221b
Член од
29 септември 2008
Мислења
1.104
Поени од реакции
693
Совет само, ако ептен си запнал да купуваш, зимај само Everlast или некое друго познато име, ќе го цицаш со саати, не сакаш да биде некој фуш па да добиеш некое тровање.
 

UncleSam

Будока
Член од
23 јануари 2011
Мислења
269
Поени од реакции
509
Обрати се тука имаше некои штитници околу 400 денари што се ставаат во топла вода и омекнуваат, па после кога ќе загризеш се обликуваат според забите и вилицата. Ваљда ќе можат да ти испратат по пошта ако не можеш да одиш до Скопје.
 
M

M-Nikolovski

Гостин
Обрати се тука имаше некои штитници околу 400 денари што се ставаат во топла вода и омекнуваат, па после кога ќе загризеш се обликуваат според забите и вилицата. Ваљда ќе можат да ти испратат по пошта ако не можеш да одиш до Скопје.
Најдов и јас во таа но и во други продавници. Кај скоро сите штитници ако не се лажам принципот е тој, ги ставаш во жешка вода, ги оставаш 1 мин да омекнат и загрзуваш. За праќање по пошта сигурно ќе може, по карго не би требало да е повеќе од 100 денари, но страв ми е да не имам проблем заради протезата и да бидат за џабе лупнати пари :/
 

Marchelo93

Дипломиран Џаболебар
Член од
10 јули 2011
Мислења
1.931
Поени од реакции
1.995
Кога тренирав карате,носев 2 години протеза,тренерот не ми дозволуваше да учествувам во борби на тренинг,а не пак на натпревар.Така да протези и боречки спортови не идат заедно.
 
M

M-Nikolovski

Гостин
Кога тренирав карате,носев 2 години протеза,тренерот не ми дозволуваше да учествувам во борби на тренинг,а не пак на натпревар.Така да протези и боречки спортови не идат заедно.
Јас не одам на натпревари, а и не планирам барем сеа за сеа.
Овој ми е втор месец како тренирам и не го тренирам за да одам на борби туку за самоодбрана (за недај боже). Можеби кога ќе сум поголем (17-18 години) ќе одам, но сега за сега не. (таман до тогаш и протезата ќе ми ја извадат хD)
На мене ми е за на тренинг, кога правиме спаринг некој и малце да ме удри од протезата веднаш ми се сече устата, а некогаш ми се и подувува. Не сакам некој професионален штитник кој ќе ме чини 1000 или повеќе денари, мислам дека до 200-300 денари може да се најде аматерски штитник, но зошто и тие пари да ги дадам и после така дома да ми стои.
 

Hurin

Pokerface bastard
Член од
3 јуни 2009
Мислења
8.076
Поени од реакции
13.454
ти ја преместив темата овде пошо оваа е генреална дискусија за опрема
 
Член од
8 март 2012
Мислења
3.058
Поени од реакции
1.250
Собери си повеќе пари бидејќи важен фактор игра и дебелината ..:)
--- надополнето: 11 март 2013 во 17:32 ---
Btw.. после еден тренинг добив 2-3 удари во лице и ми течеше крв од устата малце бидејќи и малце да ме удрат од протезата веднаш ми се сече устата и кога виде тренерот дека ми се случува тоа ми го кажа ова „Не се сеќирај, имам јас дома неколку штитници за уста и ќе ти донесам некој и ќе немаш проблем“
Е сеа ова до некаде еден период ми даваше храброст дека нема да има проблем, ама кога ќе размислам, од каде би знаел тој дали ќе ми смета или нема да ми смета.

Наједноставно решение, дали некој знае некоја продавница за такви ствари, опрема во Штип или Струмица?
Дете ти нормално ли си со протеза да играш, кај е тренерот да те глеа ? :O
 
M

M-Nikolovski

Гостин
Собери си повеќе пари бидејќи важен фактор игра и дебелината ..:)
--- надополнето: 11 март 2013 во 17:32 ---

Дете ти нормално ли си со протеза да играш, кај е тренерот да те глеа ? :O
Нема некои поголеми проблеми. Сум примил доста удари на тренинзи и единствен проблем е што ми се сече устата што мислам дека со штитник за заби ќе се реши тој проблем. До сеа да не се подречам ми се нема одлепено протезата и слично.. :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom