Спорот со Грција - коментари од Срби

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
3 март 2008
Мислења
831
Поени од реакции
31
Postot primerot go dadov za da karikiram da sfatite poenta al uzalud

drugo

jass te prasav kolku od tie 100 dusi sto si gi zapoznal te osporuvale 90 ????

Jas licno ne osporuvam nikogo , koj sum jas da kazuvam sto bilo u istorija... toa se gluposti i gubenje vreme

i Pak site ke Ve prasam


KOLKU SRBI STE UPOZNALE U REAL LIFE i kolku od niv ve osporile deka ste Makedonci ????
Kako prvo so samoto prasanje sto go postavuvas, samiot se stavas vo podredena polozba, pod toj drugiot.
Ne treba mene Srbinot da mi odobri ili da mi ospori dali jas mozam ili ne mozam , ili dali jas sum ili ne sum Makedonec.
Etnickata pripadnost e neprikosnoveno pravo na sekoj poedinec spored site megjunarodni konvencii.
Taa, po default ne e potrebno da se priznae...

Ako razgovaras so civiliziran covek, bilo da e od Srbija ili od Japonija, so samoto toa sto ke mu kazes deka si Makedonec, mu otvaras dve opcii,
Prva, Da bide uctiv, pristoen, i da te pozituva za toa za sto se deklariras
i
Vtora Da bide neciviliziran(kako Grcite), ogranicen, i etnocentristicki nastroen kon tebe poradi svoi licni beneficii i pricini.

Dali si se zaprasal, zosto samo do nasite sosedi barame da ni potvrdat deka nemaat problem so nas?
Zosto Germancite nemaat problem so Makedonec/Makedonija? zosto Japoncite go nemaat toj problem? Kinezite? Pakistancite?? itn itn...

Balkanskiot sindrom, e nesto koe doprva treba da se proucuva od socioloska gledna tocka, no vo sustina e edno- mal zatvoren svet, na mali beznacajni narodi, koi nemaat nikakva uloga vo globalni ramki, a koi krevaat vreva za nesta koi ostanatiot civiliziran svet ne gi razbira...borejki se kako petli vo kafez, koe e poubav, pomokjen, pobogat, i so pogolema istorija od drugiot.
Toa ti e : Grcija, Srbija, Makedonija,Bugarija,HrvatskaCrna Gora itn itn...
 
Член од
30 јуни 2008
Мислења
2.802
Поени од реакции
98
Drugar ok seto toa ama ajde korektno i konkretno



jas te prasav kolku od tie 100 dusi sto si gi zapoznal te osporuvale 90 ????

Kazi otprilike ajde ... 70 ...50 ... 10 ???
 
Член од
17 јули 2006
Мислења
3.114
Поени од реакции
22
Winston... Еднаш ти ми рече да не се нервирам, еве и јас ти викам , немој да се нервираш... Ова што овде го пишуваат се деца од 15 до 17 години, така да немој да се нервираш тие сеуште ништо не разбираат...
Тие незнаат дека ние Македонците сме помеѓу себе разединети, а се чудат што другите мислат за нас... Е па ќе мислат кога имаме власт која ги ЛАЖЕ младите како Александар Велики бил наш, како ние не сме Словени, како сме биле Антички Македонци и така натака...
Со тоа непознавање на историјата кај младите Македонци се ствара непотребна омраза кон соседите, а нарочито кон Србите (незнам зошто)... А треба да се замислат малку, зошто сите околу нас се против нас...??? Дали тоа со нас нешто не е во ред...??? Треба да ја удриме главата и да ја преваспитаме нашата младина, за да немаат предрасуди кои сме и што сме... Ние сме СЛОВЕНИ И НЕМАМЕ НИКАКВА ВРСКА СО АЛЕКСАНДАР ВЕЛИКИ... Тоа го кажувам јас јавно како Македонец... Не сум ни Србин ни било која друга нација... Значи прво да се разбереме меѓу себе ние Македонците кои сме и што сме и од каде потекнуваме, па после да видиме што другите зборат за нас...
:pos2::pos2::smeshko::pos:dali da se smejam ili da placam :)hahahaaha
 
Член од
3 март 2008
Мислења
831
Поени од реакции
31
Drugar ok seto toa ama ajde korektno i konkretno



jas te prasav kolku od tie 100 dusi sto si gi zapoznal te osporuvale 90 ????

Kazi otprilike ajde ... 70 ...50 ... 10 ???
Ne sakam da spekuliram so brojki bidejki ne vodam tocna statistika za toa so koj sum zborel i komuniciral za ovie prasanja, toa sto go kazav na forumot e opsto generalno mislenje, koe e dobieno vo globala.
Megjutoa ne treba pogresno da me razberes, NE SE SITE Srbi losi, i ne i mislat site loso na Makedonija.
Ima i tamu mnogu mladi intelektualni lugje koi razmislauvaat so svoja glava, a ne so glavite na Milosevic(vo minatoto),Seselj i Kostunica(vo segasnosta)...ili verski fanatici koi voopsto nemaat smisla za poimanje i rasuduvanje i zborat kako papagali toa sto ke im go kaze Vladikata Arfilohije/Artemie/Pavle
 
Член од
17 јули 2006
Мислења
3.114
Поени од реакции
22
Winston, еве ти пример одма за тоа што ти зборев... Еве еден таков... Кажи бе јаден на мајка, ние сме ги ранеле Србите... :pos2: Оф леле бе... Па и ден денес да не се они за месо ќе цркнеме, а да не зборам за се останато... Погледај во продавниците и ќе видиш какви се Српски производи се продаваат тука... Викаме со МАкедонско сонце да купуваме...!!! А бе ќе купуваме да е малце по квалитетно... Со заврзани очи да ми дадеш еден ист производ од Македонија и од Србија , ќе го препознам кој е Српски затоа што е по вкусен... Па и децата неможат ни паштети да јадат ако се Македонски... Не им се свиѓаат... :toe:

Неможам сега да ти зборам за распадот на СФРЈ и кој е крив, но можеби друг пат...

А овој дел од твојот пост:

So nekolku sum sporel za MPC, i mi rekle...pa toa ne se vasi crkvi Car Dusan gi izgradi so negovi pari polovinata od crkvite vo Makedonija(Dusanovo Carstvo), a nekoi i deka sme bile eden ist narod, pa Tito bidejki sakal da ja ponizi Srbija(citaj bil Hrvat) po WW2 ja sozdal Makedonija, Kosovo i Vojvodina, so cel da ja namali nejzinata mokj vo novata Yugoslovenska Federacija...

КАЖИ ШТО ТУКА НЕ Е ВИСТИНА...??? :toe:
aj i tuka kese smean hahaahah:pos2::vozbud::baeh:ljubi te majka srpski sin hahaha
 
Член од
17 јули 2006
Мислења
3.114
Поени од реакции
22
za
Освен борбата со Грција за името ние треба да с ебориме и со останатите наши соседи зашто сите како ламји се здружиле против нас. Едни од тие се србите кои дури отвориле тема на еден форум за тој спор па даваат коментари и имаат анкета. па ајде дечки кој е распложен млаку да им покажеме кој сме што сме и дека македонско име нема да загине.




а еве дел од некои коментари на форумот што би требало да ве изиритираат да дојдете и да им покажете дека сме постоеле и ќе постиме и нашата мила макеоднија не одлгедала за д аја браниме.


Makedonija kao samostalna drzava nikad nije postojala, tzv. makedonci nikad nisu postojali...
Jos jedan ,,narod'' koji su stvorili komunisti...

Ali ako ne moze da bude Srbija, bolje da bude Grcka...
Ili podela mi sever, Grci jug, Bugari istok, a Albanci zapad...



Kakvi ,,makedonci''? Jos mi nisi pronasao podatke o tom narodu...



Moze da postoj samo jedna Makedonija.Grcka makedonija


има и такви кои не бранат фер е да се аже но за тие што се националисти да им покажеме кој сме што сме.

еве лник

http://forum.bgdcafe.com/index.php?showtopic=62524&st=340
leeeeeeeeeeeeee vidi procent auuuuuuuuuuuuuuuuuuu pa toa od 100 dusi 50 se za makedonija znaci od 8 mil srbi 4 se protiv makedonija. spred srpskiot forum :) ili lazatttttttttt srbite beeee, a drugiot procent sigurniso nese srbi.EDNO NESTO MNOGU BITNO :) IZGLEDA PROBLEMOT I TE KAKO SE INTERNACIONALIZIRA NASEKADE I EDEN NACIN DOBRA REKLAMA ZA NAS SAMO NEKA NE REKLAMIRAAA:))A ZA TOJ DELIJA SLOVENOT :pos2:USTE GO LAZAT KOMUNISTITE :pos2::pos2:
 
Член од
8 јуни 2005
Мислења
69
Поени од реакции
0
Te sfakjam... U pravo si, ti imas stav, ja iam stav... Jas sakam da se okonca ova so imeto , da nema vise zamaranje, kako kje odlucat tie sto se na pozicii taka neka bide...Jas ne sakam da ti utuvam u glava,sakam sam da sfatis deka za 10 godini moze kje se vodi vojna za parce leb poso kapitalizmot ne trpi slabi... Vreme e da se reagira, i toa brzopotezno...

Da ne izbie slucajno gragjanska vojna ako se smeni imeto ??? Sekako deka nema...Kje ima lavina reakcii, sekoe cudo 3 dena, taka kje bide i toa...

Posledna replika na ovaa tema,... JAS SAKAM MOITE DECA UBAVO DA ZIVEAT BEZ RAZLIKA KAKO IM SE VIKALA DRZAVATA ... KOGA TIE KJE PORASNAT SAMI KJE SE ODLUCAT DALI KJE SE CUVSTVUVAAT KAKO MAKEDONCI,KINEZI ILI AMERIKANCI POSTO NACIONALNATA PRIPADNOST E PRAVO LICNA VOLJA I ZELBA....
Не е лична него е желба на грците,бугарите ,србите(со мали букви)
 
Член од
30 јуни 2008
Мислења
2.802
Поени од реакции
98
Ne sakam da spekuliram so brojki bidejki ne vodam tocna statistika za toa so koj sum zborel i komuniciral za ovie prasanja, toa sto go kazav na forumot e opsto generalno mislenje, koe e dobieno vo globala.
Megjutoa ne treba pogresno da me razberes, NE SE SITE Srbi losi, i ne i mislat site loso na Makedonija.
Ima i tamu mnogu mladi intelektualni lugje koi razmislauvaat so svoja glava, a ne so glavite na Milosevic(vo minatoto),Seselj i Kostunica(vo segasnosta)...ili verski fanatici koi voopsto nemaat smisla za poimanje i rasuduvanje i zborat kako papagali toa sto ke im go kaze Vladikata Arfilohije/Artemie/Pavle
Dobro se gleda si ucel velika skola...

Dal e realno da se vredja eden narod ... a nemash iskustvo LICNO ( ne ti , zboram opsto ) so pripadnici od toj narod i site informacii gi dobivas od mediumi i forumi ???

Zatoa potenciram kolku Srbi ste zapoznale i ste praele muabet so niv i Ve sporele ???

Pozadi internet bukvite moze da stoi bilo koj, mozebi i jas sum baba Milunka od Plovdiv ili Kinez od Zair ...zatoa rekov spekulacii , koga ke zapoznaete licno na masa 10 Srbi koi ke Ve sporat deka ne ste Makedonci i od niv mnozinstvoto ke Ve osporuva i podjebava neli so arogantniot odnos ...togas imame osnova za muabet ... a deca koi uste ne zapozanle 10 zenski u zivot da zborat kakvi bile Srbite a ne znaat ni dvajca u zivo ... e nerealno i ukazuva na teski kompleksi na koi mora da se raboti
 
Член од
23 декември 2007
Мислења
20
Поени од реакции
6
Winston... Еднаш ти ми рече да не се нервирам, еве и јас ти викам , немој да се нервираш... Ова што овде го пишуваат се деца од 15 до 17 години, така да немој да се нервираш тие сеуште ништо не разбираат...
Тие незнаат дека ние Македонците сме помеѓу себе разединети, а се чудат што другите мислат за нас... Е па ќе мислат кога имаме власт која ги ЛАЖЕ младите како Александар Велики бил наш, како ние не сме Словени, како сме биле Антички Македонци и така натака...
Со тоа непознавање на историјата кај младите Македонци се ствара непотребна омраза кон соседите, а нарочито кон Србите (незнам зошто)... А треба да се замислат малку, зошто сите околу нас се против нас...??? Дали тоа со нас нешто не е во ред...??? Треба да ја удриме главата и да ја преваспитаме нашата младина, за да немаат предрасуди кои сме и што сме... Ние сме СЛОВЕНИ И НЕМАМЕ НИКАКВА ВРСКА СО АЛЕКСАНДАР ВЕЛИКИ... Тоа го кажувам јас јавно како Македонец... Не сум ни Србин ни било која друга нација... Значи прво да се разбереме меѓу себе ние Македонците кои сме и што сме и од каде потекнуваме, па после да видиме што другите зборат за нас...

DA DAJ GOSPOD ZLATEN DA TE FRLAT VO KAFEZ I 24/7 DA GO SLUSAS VOJO STOJANOVSKI!!! :pos2:
Posle, ili ke se razbudis od toj tvojot son (za nas Makedoncite tvojot Srpski/Slovenski son e koshmar) ili ke se samoubies. Kako i da e, nie Makedoncite ke sme vo korist ako ve snema site takvi. Kreten! Ti mene ke mi kazuvas koja sum i koj bile moite predci. Mrsh!

Izvinete forumdzii sto se razvikav ama ovoj "Serbian Wannabe" mnogu me nervira!
 
Член од
17 јули 2006
Мислења
3.114
Поени од реакции
22
DA DAJ GOSPOD ZLATEN DA TE FRLAT VO KAFEZ I 24/7 DA GO SLUSAS VOJO STOJANOVSKI!!! :pos2:
Posle, ili ke se razbudis od toj tvojot son (za nas Makedoncite tvojot Srpski/Slovenski son e koshmar) ili ke se samoubies. Kako i da e, nie Makedoncite ke sme vo korist ako ve snema site takvi. Kreten! Ti mene ke mi kazuvas koja sum i koj bile moite predci. Mrsh!

Izvinete forumdzii sto se razvikav ama ovoj "Serbian Wannabe" mnogu me nervira!
:back::aplauz::smir:
 
Член од
19 јули 2006
Мислења
3.157
Поени од реакции
129
DA DAJ GOSPOD ZLATEN DA TE FRLAT VO KAFEZ I 24/7 DA GO SLUSAS VOJO STOJANOVSKI!!! :pos2:
Posle, ili ke se razbudis od toj tvojot son (za nas Makedoncite tvojot Srpski/Slovenski son e koshmar) ili ke se samoubies. Kako i da e, nie Makedoncite ke sme vo korist ako ve snema site takvi. Kreten! Ti mene ke mi kazuvas koja sum i koj bile moite predci. Mrsh!

Izvinete forumdzii sto se razvikav ama ovoj "Serbian Wannabe" mnogu me nervira!
За него не вреди ни еден збор да потрошиш, само на игнор. Србоман е кој сака да е Србин ама бидејќи не е мора да се докажува и притоа и самите Срби ги срами.

Не си губи време со него имаш попаметни работи.
 

realen_07

Опозиционер
Член од
12 април 2008
Мислења
3.636
Поени од реакции
134
Balkanskiot sindrom, e nesto koe doprva treba da se proucuva od socioloska gledna tocka, no vo sustina e edno- mal zatvoren svet, na mali beznacajni narodi, koi nemaat nikakva uloga vo globalni ramki, a koi krevaat vreva za nesta koi ostanatiot civiliziran svet ne gi razbira...borejki se kako petli vo kafez, koe e poubav, pomokjen, pobogat, i so pogolema istorija od drugiot.
Toa ti e : Grcija, Srbija, Makedonija,Bugarija,HrvatskaCrna Gora itn itn...
Немаш поима колку многу си во право за ова.
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
MAKEDONCI I SRBI SE DVA RAZLICNI NARODA , RAZLICEN MENTALITET < KULTURA I JAZIK STO E NAJBITNO
Не се со различни култура и јазик...Јазикот кој го говорат србите е стандардизирана форма од северното наречје на Македонскиот јазик. Културата и традицијата, пак Македонски, донекаде...попримиле србите нешто и од Унгарците, ама нејсе.

Македонија е многу поголема од Србија, и не мислам територијално. :wink:
 

Chombe_United

Да ми бричите ташаците!
Член од
14 декември 2007
Мислења
8.809
Поени од реакции
452
Drugar ok seto toa ama ajde korektno i konkretno



jas te prasav kolku od tie 100 dusi sto si gi zapoznal te osporuvale 90 ????

Kazi otprilike ajde ... 70 ...50 ... 10 ???
Винстон не ќењај бе друже. Јас сум запознал многу срби кои кога ќе му кажеш дека си македонец те гледаат со потсмев и потценување.
Има некои ретки но тоа мене не ми е доволно.
Има и македонци одкоренети од сопствениот народ нели:toe:
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom