Софиja - импресии

Дискусија во форумот 'Бугарија' започната од PIRIN3, 30 јануари 2011.

 1. sorenoat

  sorenoat

  Член од:
  6 август 2011
  Мислења:
  1.184
  Допаѓања:
  339
  IMG_0394.jpg


  IMG_0497.jpg


  IMG_0754.jpg


  IMG_0835.jpg


  IMG_0841.jpg


  IMG_0742.jpg


  IMG_0843.jpg


  IMG_0735.jpg


  IMG_0764.jpg


  tumblr_p7onqnTWPm1uxa2gzo4_1280.jpg
   
  На Obi4am_Bulgaria, killcreak и Dino de Bosch им се допаѓа ова.
 2. sorenoat

  sorenoat

  Член од:
  6 август 2011
  Мислења:
  1.184
  Допаѓања:
  339
  WALLTOPIA - Sofia , Mladost I

  collider-nova-reshetka-1.jpg

  4c3c67699a4997e6bb2a6bcd0fe0715a.jpg


  phpe4xbg2_800x_.jpg


  4-Copy-762x600.jpg


  18209041_287065861752886_5206192103002459475_o.jpg


  bl8.jpg


  Climbing-Walls-Hero-01.jpg


  GER_8089_BW.jpg


  lavina_real2.jpg 2111315006.jpg
   
  На Obi4am_Bulgaria му/ѝ се допаѓа ова.
 3. sorenoat

  sorenoat

  Член од:
  6 август 2011
  Мислења:
  1.184
  Допаѓања:
  339
  DJI_0001.jpg


  DJI_0008.jpg  DJI_0108.jpg  IMG_0105.jpg


  IMG_0644.jpg


  IMG_0652.jpg


  IMG_0702.jpg


  SD99sXlh.jpg
   
  На BabylonBloke и Obi4am_Bulgaria им се допаѓа ова.
 4. sorenoat

  sorenoat

  Член од:
  6 август 2011
  Мислења:
  1.184
  Допаѓања:
  339
  WKK+Capital+Fort+Sofia+2.jpg


  WKK+Capital+Fort+Sofia+1.jpg


  18238554_1439357929484045_200116837597400151_o.jpg


  IMG_0233.jpg


  29365712_1749599491793219_9067339956594752103_n.jpg  tumblr_p7onqnTWPm1uxa2gzo5_1280.jpg


  1349422897.jpg


  IKOMEDIA-0004.jpg


  IKOMEDIA-96231.jpg


  37140586954_ec64c20d1f_h.jpg


  41391264431_4d249acd9a_o.jpg


  DSC_0094.jpg  35196992_2082339865389085_8095610738430705664_n.jpg  31113562_1888739441415959_4188204889884792119_n.jpg
   
  На hurley, Obi4am_Bulgaria и BabylonBloke им се допаѓа ова.
 5. sorenoat

  sorenoat

  Член од:
  6 август 2011
  Мислења:
  1.184
  Допаѓања:
  339
  IMG_0857.jpg


  Sofia.5.jpg  Sofia.2.jpg  Sofia.1.jpg  Sofia7..jpg  Sofia.7.jpg  Sofia.jpg  Sofia.17.jpg  IMG_0048.jpg  Sofia.8.jpg  Sofia.15.jpg  Sofia.11.jpg  Sofia.14.jpg  Sofia.12.jpg
   
  На PIRIN3, Obi4am_Bulgaria и killcreak им се допаѓа ова.
 6. istrel

  istrel

  Член од:
  3 декември 2010
  Мислења:
  161
  Допаѓања:
  74
  Предлог места/молови за шопинг-гардероба по пристапни цени, аутлети, спортски продавници? Кога вообичаено има попусти?
  Клима-инвертер за преку граница како е?
  Враќање на ддв, кои се условите?

  Ако има некој време нека сподели :)
   
 7. sorenoat

  sorenoat

  Член од:
  6 август 2011
  Мислења:
  1.184
  Допаѓања:
  339
  29789872_356032594884333_175478357826207744_o.jpg  37868280_10211260855949755_7117506553233539072_o.jpg


  32306645633_f8590067b9_h.jpg


  40665916_1030190373817323_4916938410830069760_n.jpg  31788482_367652803722312_8021333711452635136_o.jpg  34072656_378161152671477_2907036923396620288_o.jpg


  30728175_361408604346732_1348259112604925952_o.jpg


  41296424505_fd48c4f877_h.jpg  36527024_10156766742094255_1453103318749413376_o.jpg
   
  На killcreak му/ѝ се допаѓа ова.
 8. >>ЕкО<<

  >>ЕкО<< ЕкологисТ

  Член од:
  18 октомври 2011
  Мислења:
  96
  Допаѓања:
  18
  Скопје-Софија? Се што е потребно и што би требало да знам? (патарини, патни услови, безбедност...) Околу нова година планирам на прошетка па секоја информација е добро дојдена.
  Btw прв пат одам.


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
 9. Marick14

  Marick14

  Член од:
  23 јуни 2011
  Мислења:
  6.850
  Допаѓања:
  1.804
  240/250 км во еден правец. Има две рути до Софија. Едната е преку Дупница, а другата преку Перник. Ти препорачувам да одиш по таа преку Дупница, иако преку Перник е околу 10 км пократко. Внимавај каде ја паркираш колата бидејќи пајаци многу креваат. А ако си на платен паркинг гледај убаво да го изгребеш талонот што ќе ти го дадат тие што се на паркинг и пази како ја праќаш пораката, доколку праќаш порака. Мене за една погрешна буква за порака ми стави шепа и платив 30 лева казна. Цената е од 2 лева па нагоре за час. Паркинзите се безбедни, но внимавај, не оставај вредни работи внатре во кола или некои работи како ранец, чанта, што ќе провоцираат крадци.

  Во Македонија има две патарини кон Бугарија. Едната е 40 а другата 60 денари. Во Бугарија обавезно вињетка. Се купува на бензинска и на граница кај цариникот или во бараката позади него. Има за 1 седмица, за 1 месец, 6 месеци и година. Кога ќе ја поминеш границата, внимавај кај селото Грљано, стои гранична полиција нон-стоп, но не мерат брзина туку проверува да не шверцуваш нешто. Вози според дозволеното, 50 км/ч. Кога ќе го поминеш Ќустендил и кога ќе одиш преку Дупница, многу внимавај со која брзина возиш низ селата, посебно низ тоа второто Багренци или не знам како се викаше но е на Б. Има огромна камера која снима. Не верувам дека ќе ја приметиш.
  Исти такви камери има и на неколку места низ Софија. Пишува радар и после таблата на неколку метри стојат и камерите. И тие снимаат сигурно, бидејќи јас изедов казна за брзо возење, баш од тие камери.
  Пред влез на Софија пак имаш полиција која стои нон-стоп.

  Не ми текнува што друго да ти кажам. Ако те интересира уште нешто, слободно прашај ме тука или во порака.
   
 10. >>ЕкО<<

  >>ЕкО<< ЕкологисТ

  Член од:
  18 октомври 2011
  Мислења:
  96
  Допаѓања:
  18
  Паркинг во близина на центарот кај е најповолно да се паркира за да се прошета во строгиот центар?
  Инаку најверојатно првин ќе одиме во Боровец па од таму се враќаме преку Софија и да прошетаме малку. Можеби ете и за таа рута нешто да дополниш доколку знаеш.


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
 11. Marick14

  Marick14

  Член од:
  23 јуни 2011
  Мислења:
  6.850
  Допаѓања:
  1.804
  Пред Народната банка. Таа се наоѓа на главната улица во центарот во Софија. Со жолти коцки е улицата/булеварот, така ќе ја познаеш. Паркингот е од отворен тип и се плаќа со смс ако имаш бг број или кај луѓето со жолти елеци што се надлежни за паркингот и што се таму цело време. Таму ќе ти дадат талон да гребеш (час, ден, година, минути, месец). Паркингот ти е пред народната банка од лева страна кога одиш од Цариградско Шосе/The Mall кон центарот. Таму е 2 лева од час. Безбедно е. Во работен ден од 19:30 часот не се плаќа паркинг. Општо за секаде низ Софија.
   
 12. >>ЕкО<<

  >>ЕкО<< ЕкологисТ

  Член од:
  18 октомври 2011
  Мислења:
  96
  Допаѓања:
  18
  Тука ми рекоа имало и подземен паркинг. Иначе првин идам за Боровец така што кај може да се сменат пари? Ме интересира за винетка дали може во евра да се плати?


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
 13. Marick14

  Marick14

  Член од:
  23 јуни 2011
  Мислења:
  6.850
  Допаѓања:
  1.804
  Би ти препорачал да смениш пари во Ќустендил во банката ДСК (мислам беше) што е на главната улица пред паркингот кај Била зградата (жолта е зградата) и винетка да си купиш од било која бензинска. Но не заборавај да купиш бидејќи проверуваат на граница, а и полиција ако те сопре прво тоа гледа дали имаш.

  За подземниот паркинг не знам. Овој што ти го препорачав добар е и безбеден, но не оставај било какви работи во кола на виделина. Стави се у багаж.

  Од Боровец до Софија пола од патот е досаден, со една лента во правец и на неколку места со дупки (освен ако не ги поправиле од преклани кога бев). Другата половина ти е голем автопат и многу добар за возење. Истиот кога возиш од Дупница кон Софија.

  Боровец ти е повеќе за скијачи и фамилии. Не очекувај да е како Банско.
   
 14. >>ЕкО<<

  >>ЕкО<< ЕкологисТ

  Член од:
  18 октомври 2011
  Мислења:
  96
  Допаѓања:
  18
  Ке пробам ако најдам во Ќустендил зошто транзит ке поминам, ако не па со евра ке купам винетка мора да примаат на бензиска и не верувам дека е голема разлика, па ке сменам евра во Боровец ако не се снајдам.

  Па фамилијарно одам и баш затоа се одлучив за Боровец.


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   

Сподели преку: