Софиja - импресии

Член од
25 јануари 2011
Мислења
505
Поени од реакции
216

This is an advertising movie about Sofia, the capital of Bulgaria. Terry Randall is an Englishman who has lived in Sofia for about a decade. He invites his friend Merete Baun from Denmark and takes her around the city as well as telling her the story of it. The movie is with english audio.
Enjoy!
 
Член од
6 април 2007
Мислења
1.095
Поени од реакции
443
Одлична репортажа за градот на македонската надеж. Софиjа никогаш не знаела подобра промоциjа.

Leandra, што посебно не ти се свиѓа?
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Подобро прашај што ми се допаѓа,така имам помалку за набројување.
 
Член од
25 јануари 2011
Мислења
505
Поени од реакции
216
Music from Rhodope Mountain in Sofia


Great performance of a young cute Bulgarian girl playing bagpipe (kaba gaida). This is the music of Rhodope Mountain. Watch the whole video it's amazing! Enjoy! Her name is Nikolaya and she is from the Rhodope Mountain village of Momchilovci. 14 years old, she is the youngest gaida player from those region. My self personally likes very much this kind of music!
 
Член од
6 април 2007
Мислења
1.095
Поени од реакции
443
Подобро прашај што ми се допаѓа,така имам помалку за набројување.
Тоа уствари и да не е толку важно. Софиjа чекори напред. Доби метро систем коj се проширува, експонира античка Сердика со пари од ЕУ, се градат небодери за странските инвеститори, од аспект на културата нуди се што може да посака човек. Права метропола.

Софиjо, те сакам! :smir:

 
Член од
6 април 2007
Мислења
1.095
Поени од реакции
443
Вероватно скоро ништо. Таа не jа мириса цела Бугариjа.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Ти бе бугарин си? На секоја тема устата ти се лепи за нив.
Ништо не ми се допаѓа,освен изгледот на неколку ресторани,кафичи и дискотеки.Ужасната храна доминира,но има добра услуга.Калаштури на секој чекор,луѓе без вкус на облекување,одвратно.Јазик што неможеш да издржиш а да не прсниш од смеа,чергарско селски.Музика крадена од македоснката,турбо фолк кичерај,сељаци на куп.Мито кога влегуваш на граница,мито по патишта,непрофесионален однос во фирмите,прави татари.Наместо пријатно ти трескаат телефон,а пари им даваш.Што да правиш неписмен народ и они бизнис ќе терале,преваранти еден тон.
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.113
Ти бе бугарин си? На секоја тема устата ти се лепи за нив.
Ништо не ми се допаѓа,освен изгледот на неколку ресторани,кафичи и дискотеки.Ужасната храна доминира,но има добра услуга.Калаштури на секој чекор,луѓе без вкус на облекување,одвратно.Јазик што неможеш да издржиш а да не прсниш од смеа,чергарско селски.Музика крадена од македоснката,турбо фолк кичерај,сељаци на куп.Мито кога влегуваш на граница,мито по патишта,непрофесионален однос во фирмите,прави татари.Наместо пријатно ти трескаат телефон,а пари им даваш.Што да правиш неписмен народ и они бизнис ќе терале,преваранти еден тон.
:pos::pos: колку што си ти ГЕЈКА - фалејќи и бранејќи ги гејците :helou:
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
:pos::pos: колку што си ти ГЕЈКА - фалејќи и бранејќи ги гејците :helou:
Ти да не ги споредуваш овие два народа случајно? Едно леѓенче вода и трк на миење копитца.
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.113
Ти да не ги споредуваш овие два народа случајно? Едно леѓенче вода и трк на миење копитца.
два народа-????????! хмммммм- гејците не се народ -вештачка творевина- ИЗРОДИ:helou:
ти изгледа не правиш разлика- што значи дискусија за соседите .За кого треба да разговараме за Ј.Америка ли- или за егзотичните предели во Азија??
Ако не ти се допаѓа Софија или бугарите и оние кои зборуваат на оваа тема- зошто воопшто се вклучуваш?
точно, мое поле на интерес се БГ и гејлада- но тоа никако не ме прави бугараш.
Најсељачка работа што можеше да направиш е некому да залепиш етикета-.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
два народа-????????! хмммммм- гејците не се народ -вештачка творевина- ИЗРОДИ:helou:
ти изгледа не правиш разлика- што значи дискусија за соседите .За кого треба да разговараме за Ј.Америка ли- или за егзотичните предели во Азија??
Ако не ти се допаѓа Софија или бугарите и оние кои зборуваат на оваа тема- зошто воопшто се вклучуваш?
точно, мое поле на интерес се БГ и гејлада- но тоа никако не ме прави бугараш.
Најсељачка работа што можеше да направиш е некому да залепиш етикета-.
Затоа е темата да кажам дека не ми се допаѓа.Каде пишува дека треба да викам дека е убава? Значи ако неможеш да читаш критики,слободно прескокни,јас овде ќе пишувам колку не е убава Софија,ако има некој против,нека плаче.
Немој да ми зборуваш за сељачки работи и етикети,немој барем ти кој уста не затвори од навреди низ темиве.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom