Сообраќајни прекршоци и казни

dungeon master

Милиционер
Член од
14 февруари 2006
Мислења
793
Поени од реакции
18
Добро бе , што ку* мислат овие со закониве!? Зашто да не смеам да возам после 23,00 ако неам 2 години искуство ? ПА КАКО КЕ ИДАМ НА МАТУРА СО КОЛА БЕ ?!:nesum:
Abe idi si so taksi :) Ili pokani nekoja cura sto e povozrasna, da te vozi do tamu, ce ti bide i partner za vecerta hehe
 
Член од
29 декември 2008
Мислења
1
Поени од реакции
0
pomos moze li nekoj da mi

kaze kade da gi najdam na eden spisok site kazni sto se za vozaci, bez kais , nez vozacka bez itn razbirate na sto mislam aj ako ima nekoj neka mi prati na mail:ace.delete@hotmail.com. pozz i fala odnapred.
 

dungeon master

Милиционер
Член од
14 февруари 2006
Мислења
793
Поени од реакции
18
kaze kade da gi najdam na eden spisok site kazni sto se za vozaci, bez kais , nez vozacka bez itn razbirate na sto mislam aj ako ima nekoj neka mi prati na mail:ace.delete@hotmail.com. pozz i fala odnapred.
Site da gi najdes tesko, treba nekoj sega da sedne i site kazni da gi prepise od zakonot. I od soobracajna policija da baras nema da gi imaat skros site, ama mozda ke gi ima pocestite prekrsoci. Ja porano imav takov spisok ama so najcesti prekrsoci, aj da vidam po novo ako najdam nesto ke go stavam tuka za site da go imaat :salut:
 
Член од
14 февруари 2009
Мислења
5
Поени од реакции
0
pomos

Dali za prebrzo vozenje vo naseleno mesto 30km nad dozvolenoto policaecot treba da ti dade zapinsik da potpises ili uopste da ti dade kopija i platen nalog ili sto?? Kako odi procedurata ? Mene ne mi dadae nisto samo na obicen list me zapisa !
 

dungeon master

Милиционер
Член од
14 февруари 2006
Мислења
793
Поени од реакции
18
Dali za prebrzo vozenje vo naseleno mesto 30km nad dozvolenoto policaecot treba da ti dade zapinsik da potpises ili uopste da ti dade kopija i platen nalog ili sto?? Kako odi procedurata ? Mene ne mi dadae nisto samo na obicen list me zapisa !
Sega davaat zapisnik za sve, ako ne ti dal prasaj zosto ne ti dal, zosto moze da te zapisal samo na strana kolku da te uplasi. Plus bi trebalo da ti dade i uplatnica za da ja platis kaznata, a ako ne ti dade mozes da si zemes vo bilo koja policiska stanica
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.344
Sega davaat zapisnik za sve, ako ne ti dal prasaj zosto ne ti dal, zosto moze da te zapisal samo na strana kolku da te uplasi. Plus bi trebalo da ti dade i uplatnica za da ja platis kaznata, a ako ne ti dade mozes da si zemes vo bilo koja policiska stanica
Записник...отсекогаш требаше да давате...ама ај да не зборам...
btw, сега казниве за брзо возење се пичкин дим.
за некои 20 - 45 евра дури не ми се расправа со органот
 
Член од
14 февруари 2009
Мислења
5
Поени од реакции
0
Decki fala za odgovorot mene inaku me soprea posle plasticarskata ulica kon avtokomanda mi rekoja deka kaznata e 300evra plus zabrana od 3-12 meseci,zapisaa no nisto ni mi dadoa ni me prasaa da potpisam nesto moze i ce mi prostat, vo sekoj slucaj fala za odgovorite pozdrav
 

Xak

Член од
23 декември 2007
Мислења
2.610
Поени од реакции
464
Decki fala za odgovorot mene inaku me soprea posle plasticarskata ulica kon avtokomanda mi rekoja deka kaznata e 300evra plus zabrana od 3-12 meseci,zapisaa no nisto ni mi dadoa ni me prasaa da potpisam nesto moze i ce mi prostat, vo sekoj slucaj fala za odgovorite pozdrav
Потпиша?
Мене исто така ме застанаа пред година ипол некаде, не ми дадоа белешка, тие казни идат директно на суд и ќе ти стигне судска покана дома.
Ако си потпишал има гоолеми шанси да го јадеш, ако не си потпишал пак има шанси али не толкави дека со тоа што потпишуваш си го признаваш делото.
 
Член од
14 февруари 2009
Мислења
5
Поени од реакции
0
Ne nisto ne mi dadadoja da potpisam stvarno neznam ne me ni prasa da potpisam ednostavmo zapisaa na obicen list vo tefter malku se molevme i tolku pojma nemam neli treba barem da imas sansa da platis 150evra vo rok od 8 dena no treba barem da dadat beleska a ne sega jas da odam da baram :toe:
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
Потпиша?
Мене исто така ме застанаа пред година ипол некаде, не ми дадоа белешка, тие казни идат директно на суд и ќе ти стигне судска покана дома.
Ако си потпишал има гоолеми шанси да го јадеш, ако не си потпишал пак има шанси али не толкави дека со тоа што потпишуваш си го признаваш делото.
Нема повеќе судска белешка... Цајканот ти суди на лице место, и одма добиваш пресуда со уплатница, само да си ја платиш казната.

Ако не дал лифче, уживај, нема ни да дојде.
 

Xak

Член од
23 декември 2007
Мислења
2.610
Поени од реакции
464
Нема повеќе судска белешка... Цајканот ти суди на лице место, и одма добиваш пресуда со уплатница, само да си ја платиш казната.

Ако не дал лифче, уживај, нема ни да дојде.
Ги смениле правилата? Не сум знаел. Што како е сега?
Мене за 6 месеци некаде ми застарува делото, а ми стигнаа две покани за на суд и ништо веќе повекје од пола година.
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
Ги смениле правилата? Не сум знаел. Што како е сега?
Мене за 6 месеци некаде ми застарува делото, а ми стигнаа две покани за на суд и ништо веќе повекје од пола година.
Судот е ненадлежен повеќе. Ако не го вратат во МВР назад, ке куртулиш.

Инаку со почеток на 2008 почнаа и тие регулативи. Пополнувањето на уплатницата во 3 примероци (еден за на пошта, еден за во МВР, еден за тебе) и уплатницата е безплатно. На брат ми му дадоа “честитка“ од 25 евра (2.000 денари) за возење мотор без кацига.
 

dungeon master

Милиционер
Член од
14 февруари 2006
Мислења
793
Поени од реакции
18
Ne nisto ne mi dadadoja da potpisam stvarno neznam ne me ni prasa da potpisam ednostavmo zapisaa na obicen list vo tefter malku se molevme i tolku pojma nemam neli treba barem da imas sansa da platis 150evra vo rok od 8 dena no treba barem da dadat beleska a ne sega jas da odam da baram :toe:
Da ne te razocaruvam, ama moze da ti dojde kazna, zosto moze da ti ja pustat posle prijavata, a da pisat deka ne si sakal da se potpises. Za zal ima bajagi pederi kaj mene u sluzba, pa znaat taka da pravat. Pa odi ti posle dokazi deka ne ti dale nisto
 

Kajgana Shop

На врв Bottom