Сообраќајни прекршоци и казни

Член од
4 февруари 2013
Мислења
738
Поени од реакции
551
Ne bre druze, ne bese na pesacki, ne bese ni na pesacka zona t.e. ne bese ni pomegju dva pesacki, nemase nikade nikakov pesacki nitu vo blizina. Imase samo edna ulicka koja sto se priklucuva na glavnava ulica a pred priklucokot na ulicata drvo posadeno. I ona ko sto izleze na ulica si pisuvase SMS na telefonot jas ne ja vidov od drvoto a od desna strana imase kombe parkirano i jas morav da preminam na levata lenta (inace i patot e ednosmeren) i mi izripa pred kola. Dobro e sto maksimalno usporiv poradi komebeto a i vrnese taka da dali 20-30 km vozev. Kazav ubavo, vo nitu eden pogled jas ne bev kriv, ama nas ne ni cinat zakonite. Devoceto i vo izvestajot u policija ubavo pisa deka ona e kriva, i go pisa ova sto go kazav i jas deka pisuvala SMS deka ne gledala koga pominuvala i sl.... Ali posle nekoe vreme nejiznite pametni roditeli otisle kaj advokat i toj gi poucil deka za mocani 1000 evra koj sto ke im gi plati osiguranjeto moze da me dadat na sud. I me dadoa. Jas nisto ne plativ ama me osudija edna godina krivicno uslovno, sto i ne e nekoj problem osven toa sto sega ne mozam da izvadam potvrda deka sum ne osuduvan a mi trebase takva potrvda za eden biznis. Da im se mocam na parite, da razbovaraa so mene prvo 2000 evra ke im dadev. Ama idioti prosti.

На пешачки ли го удри?Ако си го удрил на пешачки,по ниеден основ неможе тој да биде крив.Ќе те обвинат дека си возел невнимателно,и дека при лице на пешачки премин си се движел со непрописна брзина.А многу често сум се среќавал и јас во слична ситуација како твојата,ни лево ни десно,мисли пешачкиот е на татко му.
--- надополнето: 13 јануари 2014 во 17:00 ---



Ако сакаш казната да се смали,треба да си платиш во рок од една недела,што се однесува парично,дупло ќе биде поефтина.А ако бил арогантен бил,требало некако скришно да го снимаш со телефон,евентуално така ќе можеш на суд да докажеш и да го суспендираат на некој период или да му намалат од плата,кога ќе дојдете на суд ќе биде твојот збор против неговиот.Можеш само поголема белја да си направиш,да ти ги запамтат таблиците,и да им бидеш стална мета.Ти чим си бил пијан,не се менува ништо кај тебе.Ем ќе ти ја земат возачката на најмалку 3 месеци,и ќе си платиш парична казна.Како бе пијани седнувате да возите не ми е јасно?Си викаш ај нема да ме сопрат,и баш тогаш ќе ти го спопикаат.
 

Zbo

Член од
12 јануари 2014
Мислења
107
Поени од реакции
277
Ме интересира како гласи законот, односно дали смеам да си ставам моја регистарска табличка од позади на автомобилот? Иф ју ноу вот ај мин
 
Член од
4 март 2011
Мислења
699
Поени од реакции
704
Арно шо кажа, и јас штотуку си нарачав. Ме ебаа со условна казна од 1 година ни крив ни должен пошто една глуперда ми изрипа пред кола, нит да запре нит да се опули лево десно, и капак на се беше дека си пишуваше СМС на телефонот. Не сум правник ама во реалност беше крива во било кој поглед ама на крај пак јас го јадев.

п.с. доколку ова го снимев ке ми помогнеше нешто на суд?
А како се утврди твојата вина? Имаше ли сообраќајно вештачење? Сведоци?
 
Член од
4 февруари 2013
Мислења
738
Поени од реакции
551
Ништо немаше, јас кажав како беше, и девојката тоа го потврди, и им кажа со овие зборови "јас бев крива, не гледав кога минев улица и изрипав пред на дечкото колата". Ја праша судиката " дали го сметаш за виновен и дали сакаш некаква оштета од него" и она рече "НЕ"

Е сега тука имало некој закон дека возачот е стално крив бидејки во законот имало точка што велела дека возачот стално мора да внимава на пешаците во сообракајот и според неа како шофер ти си стално виновен, дури и пешакот да тврди дека тоа не е така.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.808
Поени од реакции
33.647
Хипотетички случај: возач кој не е под дејство на алкохол, предходно неосудуван, немал ни сообраќајни прекршоци, прави сообраќајка при која останува неповреден, но го оштетува возилото и прави материјална штета на приватен имот. Прашањето е како тече постапката со судењето?

Според она што ми го кажаа и го прочитав до сега:
1. Ти доаѓа покана за суд под обвинение дека си ја загрозил безбедноста на сообраќајот. Ако те осудат - плаќаш казна. Прашањата се:
-во кои случаи поминуваш неказнет на суд?
-дали олеснителна околност е што возачот е претходно неосудуван и без сообраќајни прекршоци?
-колкав може да биде износот на паричната казна?
-дали како казна може да ти ја одземат возачката дозвола и дали истото би било привремена или трајна мерка?

2. Ти доаѓа покана за суд од сопственикот на приватниот имот на кој си предизвикал материјална штета. Прашањата се:
-дали ова се случува секогаш, по дифолт?
-кој одредува колкава материјална штета си направил и колкава сума треба да платиш?
-слушнав муабет дека можно било материјалната штета да биде покриена со осигурувањето на автомобилот. Дали е ова вистина, и доколку е - објаснете подетално во кои случаи, како, кога (...) ?
 
Член од
24 февруари 2014
Мислења
20
Поени од реакции
5
edno parasanje dali moze i pod koi uslovi moze
prekrsitel vo preksrosna postapka
da odgovara i krivicno ??
za prekrsok po clen 25, i po clen 376 od zakonot za ZBSP

i za koe krivicno delo bi odgovaral pred sud ??
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Направив "прекршок" лани во Јули. Поминав на зелено и после семафорите ме сопираат и ја дур се јавам тој ја пишал казната и кога да видам, пишал на црвено дека сум поминал глупото шипо. И ништо не му потпишав казната и на суд. Бев во декември во суд, тој ми постави само едно единствено прашање, дали сум поминал на црвено и јас му викам не поминав на црвено туку на зелено и толку. Машко судија беше, викаа дека бил многу лош тој. И ја кај него се паднав. И не ми кажа ништо што е како е. Можно ли е да ми пишат казна или па да ми пишале па да касни казната? :(
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.814
Поени од реакции
15.739
Ништо немаше, јас кажав како беше, и девојката тоа го потврди, и им кажа со овие зборови "јас бев крива, не гледав кога минев улица и изрипав пред на дечкото колата". Ја праша судиката " дали го сметаш за виновен и дали сакаш некаква оштета од него" и она рече "НЕ"

Е сега тука имало некој закон дека возачот е стално крив бидејки во законот имало точка што велела дека возачот стално мора да внимава на пешаците во сообракајот и според неа како шофер ти си стално виновен, дури и пешакот да тврди дека тоа не е така.
Се сеќавам уште во СФРЈ, на работа шоферот што го возеше службеното комбе беше казнет 800.000 ју динари мислам, можеби пола плата а и повеќе, не се сеќавам. Во пресудата пишуваше дека тој со 8км/час поминувал на пешачки и ја закачил и изгребал оштетената која поминувала на црвено. Работата беше тој возел ем полека ем на негово зелено, но гуската решила да не го пушти па му го препречувала патот за инат иако тој полека лазел... дали се налутила оти и свирнал кога преминувала на црвено незнам.
 
Член од
12 февруари 2012
Мислења
227
Поени од реакции
25
Дали знае некој што типови на радари користи полицијата кај нас?
 
Член од
23 април 2014
Мислења
21
Поени од реакции
6
Дали некој имал искуство со...доколку не застанеш на полицаец што ти крева "стоп" палка,а ти да си продолжиш како да не си го видел...што понатака,запишуваат регистрација,памтат...или??
Поздрав
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Дали некој имал искуство со...доколку не застанеш на полицаец што ти крева "стоп" палка,а ти да си продолжиш како да не си го видел...што понатака,запишуваат регистрација,памтат...или??
Поздрав
Ќе ти се пушти со кола и ќе те застане. Јас бар знам за такви работи дека прават.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom