Сообраќајни прекршоци и казни

r1ot

I O
Член од
25 април 2023
Мислења
40
Поени од реакции
34
Zdravo ,edno info,Dali zabrana za vozenje vo Mk (3 meseci) ne e Vpisana vo vozackata,Dali ovaa zabrana vazi vi site zemji ili Samo vo Makedonija ( zboruvam za balkanskite zemji ,Italija,Svajcarija,Germanija ) pozdrav
Мислам дека ако имаш забрана - ти се одзема и возачката за одредениот период.. Поправете ме ако грешно зборам, но да се надоврзам тука. Имав сообракајна несреќа, казни си стигнаа "кад-тад" но сепак стигнаа.. Амааааа треба да чекам и покана за на суд, и поминаа околу седум месеци - ништо.
 
Член од
13 декември 2019
Мислења
713
Поени од реакции
1.231
Мислам дека ако имаш забрана - ти се одзема и возачката за одредениот период.. Поправете ме ако грешно зборам, но да се надоврзам тука. Имав сообракајна несреќа, казни си стигнаа "кад-тад" но сепак стигнаа.. Амааааа треба да чекам и покана за на суд, и поминаа околу седум месеци - ништо.
SE e ok te razbbiram ,no kaj Mene e drug slucajot,kaznata paricna si ja plastiv,vo sistem vo MvR mi SE bara vozackata ,so odluka deka ne smeam da vozam 3 meseci,megutoa na sklop na okolnosti ,taa zabrana na vozackata ne mi e Vpisana ...Samo Sto SE bara vo sistem na MvR ,e sea prasanjeto mi e Dali ovaa zabrana vazi Samo vo Mk ili I vo drugite zemji ,Dali drugive zemji moze da me proverat vonsistem na MvR itn ili ova vazi Samo za vo Mk .pozdrav
 

r1ot

I O
Член од
25 април 2023
Мислења
40
Поени од реакции
34
SE e ok te razbbiram ,no kaj Mene e drug slucajot,kaznata paricna si ja plastiv,vo sistem vo MvR mi SE bara vozackata ,so odluka deka ne smeam da vozam 3 meseci,megutoa na sklop na okolnosti ,taa zabrana na vozackata ne mi e Vpisana ...Samo Sto SE bara vo sistem na MvR ,e sea prasanjeto mi e Dali ovaa zabrana vazi Samo vo Mk ili I vo drugite zemji ,Dali drugive zemji moze da me proverat vonsistem na MvR itn ili ova vazi Samo za vo Mk .pozdrav
Имаш платено казна - океј. Во систем во МВР ти се бара возачката со таа и таа одлука, но забраната не ти е впишана..? Не знам дали е до тоа што го мислам, не сакам сепак да навлагам во приватни договори.

e sea prasanjeto mi e Dali ovaa zabrana vazi Samo vo Mk ili I vo drugite zemji ,Dali drugive zemji moze da me proverat vonsistem na MvR itn ili ova vazi Samo za vo Mk .pozdrav
За ова не можам да ти помогнам.. Башка и тоа што за својот случај имам работи кои не ми се јасни тек после 7 месеци :)
 
Член од
13 декември 2019
Мислења
713
Поени од реакции
1.231
Имаш платено казна - океј. Во систем во МВР ти се бара возачката со таа и таа одлука, но забраната не ти е впишана..? Не знам дали е до тоа што го мислам, не сакам сепак да навлагам во приватни договори.


За ова не можам да ти помогнам.. Башка и тоа што за својот случај имам работи кои не ми се јасни тек после 7 месеци :)
Toa e prasanjeto ...sepak Fala za komentarite
 
Член од
16 мај 2023
Мислења
1
Поени од реакции
0
Zdravo, imam prekrsok napraveno vo oktomvri 2021g. so alkotest, podmirena globa vo rok od 8 dena i izrecena kazna zabrana od 9 meseci. Duri denes mi stigna pokana za 17.05.2023 za vnesuvannje zabrana. Dali ke ima posledici ako ne se pojavam i prodolzam da vozam bez vnesena zabrana na vozacka dozvola?
 
Член од
3 јуни 2022
Мислења
538
Поени од реакции
1.206
Колкава е казната доколку имам возачка ама во моментот кога ме запрале не ја носам со мене ?
 
Член од
20 април 2023
Мислења
677
Поени од реакции
1.502
Zdravo, imam prekrsok napraveno vo oktomvri 2021g. so alkotest, podmirena globa vo rok od 8 dena i izrecena kazna zabrana od 9 meseci. Duri denes mi stigna pokana za 17.05.2023 za vnesuvannje zabrana. Dali ke ima posledici ako ne se pojavam i prodolzam da vozam bez vnesena zabrana na vozacka dozvola?
spored dosegashnive odgovori na temata, nema da imash. prvoto zapiranje i proveruvanje vo sistem na tvojata vozachka, samo kje ti ja odzemat i kje te iskluchat od soobrakaj. zatoa imaj sopatnik shto znae da vozi :D
 

r1ot

I O
Член од
25 април 2023
Мислења
40
Поени од реакции
34
Ајде сега да се надоврзам да не правам thread безвезе. Најверојатно е покана за на суд, имав незгода каде што само јас бев во дејството. Нема друг повреден, нема друга кола. Си платив казни, и се друго е покриено. За што би ме ребрале сега?
 
Член од
11 март 2023
Мислења
1.114
Поени од реакции
1.215
Денес последен пат, а многу често, џандариве крузираа со 15kmh пред мене, на полна линија во центар. До која нивна брзина смеам да ги престигнам и дали воопшто смеам, бидејќи провоцираат со ова?! Дали некој го регулира ова и дали доколку сум прав и сакаат да ме пишат казна за претекнување на полна линија, како противтужба се рачунаат докази од камери од банки/дуќани во околината?
 
Член од
24 септември 2011
Мислења
27
Поени од реакции
15
Здраво
пред околу еден месец имавме сообракајка, во автомобилот бевме јас и жена ми. Сообракајката се случи на стариот пат Куманово-Св.Николе. На некој земјоделец му изгаснал тракторот и го оставил на сред пат , необележан. Бидејки беше темно, многу доцна го видов тракторот и рефлексно некако успеав да го избегнам и свртев во другата лента, ама за жал од спротивен правец идеше камион-шлепер во којшто се удрив и се извртевме во нивите.(за среќа поминавме со лесни повреди). Нашиот автомобил беше уништен а камионот имаше голема материјална штета. За брзо време пристигна итна помош и не однесе во болницата во Штип. Ми беше направен алкотест , беше со нула промили секако. После 1час добивме информација дека сопственикот на тракторот, си донел осветлување и го обележил тракторот и тврдел дека се било обележано кога стигнала полицијата да прави записник. Подоцна ги контактирав сведоците и возачот на камионот, го прашав дали е повреден, дали е во ред итн, за среќа и он поминал без никакви повреди. Ми кажа дека дале коректни изјави со сведоците и дека нема да дозволат да се прават никакви манипулации со записникот. Овие денови добив информација дека тракторот бил нерегистриран, а штетата за камионот ќе биде покриена од осигурителната компанија. Сопственикот на тракторот сеуште ме нема контактирано.Ме интересира, бидејки за да го избегнам тракторот отидов во другата лента и удрив директно во камионот, дали технички ќе бидај јас виновен за сообракајката и дали ќе бидам казнет, и дали има шанси да барам обесштетување од сопственикот на тракторот. Имаме лекарско извадено и јас и жена ми, а автомобилот е целосно уништен.
 
Член од
21 ноември 2011
Мислења
882
Поени од реакции
398
Денес последен пат, а многу често, џандариве крузираа со 15kmh пред мене, на полна линија во центар. До која нивна брзина смеам да ги престигнам и дали воопшто смеам, бидејќи провоцираат со ова?! Дали некој го регулира ова и дали доколку сум прав и сакаат да ме пишат казна за претекнување на полна линија, како противтужба се рачунаат докази од камери од банки/дуќани во околината?
На полна линија никого не смееш да претекниш, а нив може слободно ама не на полна линија. Сега незнам како е за в град со претекнување ама на отворен пат слободно претекни ги
 
Член од
5 ноември 2012
Мислења
2.377
Поени од реакции
5.293
Здраво
пред околу еден месец имавме сообракајка, во автомобилот бевме јас и жена ми. Сообракајката се случи на стариот пат Куманово-Св.Николе. На некој земјоделец му изгаснал тракторот и го оставил на сред пат , необележан. Бидејки беше темно, многу доцна го видов тракторот и рефлексно некако успеав да го избегнам и свртев во другата лента, ама за жал од спротивен правец идеше камион-шлепер во којшто се удрив и се извртевме во нивите.(за среќа поминавме со лесни повреди). Нашиот автомобил беше уништен а камионот имаше голема материјална штета. За брзо време пристигна итна помош и не однесе во болницата во Штип. Ми беше направен алкотест , беше со нула промили секако. После 1час добивме информација дека сопственикот на тракторот, си донел осветлување и го обележил тракторот и тврдел дека се било обележано кога стигнала полицијата да прави записник. Подоцна ги контактирав сведоците и возачот на камионот, го прашав дали е повреден, дали е во ред итн, за среќа и он поминал без никакви повреди. Ми кажа дека дале коректни изјави со сведоците и дека нема да дозволат да се прават никакви манипулации со записникот. Овие денови добив информација дека тракторот бил нерегистриран, а штетата за камионот ќе биде покриена од осигурителната компанија. Сопственикот на тракторот сеуште ме нема контактирано.Ме интересира, бидејки за да го избегнам тракторот отидов во другата лента и удрив директно во камионот, дали технички ќе бидај јас виновен за сообракајката и дали ќе бидам казнет, и дали има шанси да барам обесштетување од сопственикот на тракторот. Имаме лекарско извадено и јас и жена ми, а автомобилот е целосно уништен.
Se ti zavisi kako policija go sostavila zapisnikot.
Jas imav nesto slicna situacija, se pogodi policaec od majka roden, I napravi korekten zapisnik, ( imase obid od krivecot za nekoj mucki) I nitu bev kriv, nitu bev gonet ili kaznet, I na kraj osiguranjeto ja pokri celata steta,i na mojata I na drugite koli.
E sega, jas ne barav nikakva obestetuvanje od krivecot, vazno mi bese sto sum ziv I zdrav, taka da vo toj del neznam.
 
Член од
25 февруари 2019
Мислења
60
Поени од реакции
45
Најдобро појави се на суд, побарај да имаш бранител адвокат и после брани се дека не си возел/а 82 туку 79 оти според правилник за начинот и постапката за оцена на сообразност на тип на мерила на брзина на возилата во сообраќајот на патиштата по службен весник 61/11 каде во член 9 се вели дека грешка на мерилата за брзина е +-3 км/ч.
Тоа прави разлика дали брзаш над или под +30, а ако е во населено место ја прави разликата дали ќе кркаш забрана за возење или не.

Најдобро најди си адвокат кој ќе ти се нафати оти повеќето за вака ситно не се нафаќаат, укажи му го ова за да знај како да те брани а ако е добар ќе извади судска пракса за слични пресуди со вака успешна одбрана од интернет страницата на судовите пребарувајќи по број на службен весник.

Ако не се појавиш, автоматски те прогласуваат за виновен/а и кркаш забрана ако е во населено место, заедно со парична казна ако не ти е платена и уште и судски трошоци.

Со среќа.
Автоматски споено мислење:


има судска пракса и пресуди каде се признава грешка на мерачот радар за +-2 или 3 км/ч што прави разлика дали е над или под +30 што е граница за кркање забрана. според правилник за начинот и постапката за оцена на сообразност на тип на мерила на брзина на возилата во сообраќајот на патиштата по службен весник 61/11 во член 9

Istrazuvav na sud mk u poslednite 2 god ne go prifakat +-2/3 kmh i stavat zabrani na site bez razlika dali se poviskuvas na toj zakon slednata nedela imam sudenje za istoto delo
 

Kajgana Shop

На врв Bottom