Сообраќајни прекршоци и казни

Член од
19 ноември 2008
Мислења
740
Поени од реакции
284
Ако има 6 месеци од правосилност на осуда повикај се на застареност.
По чл.110 ст.3 и чл.111 ст.5 и ст.6 од кривичен законик применлив согласно чл.2 ст.1 од закон за прекршоци.
Не сум само сигурен дали треба да пишиш до судот или до цајканите

Ако нема 6 месеци криј се додека не се наполни. Ако ти дојдат дома или на работа речи им ја изгубив и не возам посекако.
Ова правиме муабет за возачката дозвола за да не ми ја одземат или за возачката книшка?
 
Член од
29 јануари 2014
Мислења
32
Поени од реакции
14
Kaj mene mina 14 meseci od pravosilnsa odluka i uste ne mi e donesena
за прогласување застареност т.е. прекин на правни последици од пресудата треба да се подај поднесок до основниот суд кој те осудил за да се прекинат правните последици од осудата согласно чл.547 од закон за кривична постапка преку чл.2 ст.2 од ЗП.
се повикува на апсолутна застареност на забраната, по чл.110 ст.3 и чл.111 ст.5 и ст.6 од кривичен законик применлив согласно чл.2 ст.1 од закон за прекршоци.

најдобро адвокат најди си за овие работи, јас не сум, само копам по законите.
Автоматски споено мислење:

Ова правиме муабет за возачката дозвола за да не ми ја одземат или за возачката книшка?
возачка книшка веќе неколку години не постои и не се применува. не знам кој и зошто ти ја барал. или им останало на стари покани такво однапред испечатено напатствие.
тука е муабет за земање возачка на која нема забрана и да се сликаш и секако платиш за нова на која пиши од кога до кога ти е забраната. само што гледај дали е застарено и да се то побара да се прогласи некако.
 
Член од
2 август 2022
Мислења
192
Поени од реакции
119
за прогласување застареност т.е. прекин на правни последици од пресудата треба да се подај поднесок до основниот суд кој те осудил за да се прекинат правните последици од осудата согласно чл.547 од закон за кривична постапка преку чл.2 ст.2 од ЗП.
се повикува на апсолутна застареност на забраната, по чл.110 ст.3 и чл.111 ст.5 и ст.6 од кривичен законик применлив согласно чл.2 ст.1 од закон за прекршоци.
После колку време застарува?
 

Kanye.brt

Пропо
Член од
29 ноември 2019
Мислења
713
Поени од реакции
965
се деси мал удес, другата страна призна дека е крива, бевме во еуролинкс ги сликаше проценител, ја однесовме колата на сервис што ни предложија, направи дефектажа, понуда ја одобрија, и сега колата е готова ама не даваат гарантно писмо требало сега да идат на увид да видат кој е крив?

ме прашуваат дали имало знаци за стоп (за нас немаше 100%, а од кај нив незнам) во ист гејт се деси иначе во гаража, ние бевме од влез само што влеговме тие од десна страна, нашата кола е цел браник паднат фар и хауба оштетена. нивната само малце изгребана.
ова е нормлна постапка? или да идам преку адвокат?
 
Член од
16 април 2014
Мислења
6.828
Поени од реакции
10.466
Најверојатно пробуваат да те ебат нешто. Пробуваат да се спасат ваљда.
Еден пријател имаше слична ситуација. Возеше по главна улица и од споредна му излезе еден, се чукнаа и преку европски се среди работава. После тоа осигурувањето проба да ги изедначи улиците, демек немало знак на спореднава и важело правило на десна рака. Преку ноќ знакот СТОП го снема. Среќа овај имаше врски па поставија нов, исто преку ноќ. Гној држава.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.394
Поени од реакции
9.706
се деси мал удес, другата страна призна дека е крива, бевме во еуролинкс ги сликаше проценител, ја однесовме колата на сервис што ни предложија, направи дефектажа, понуда ја одобрија, и сега колата е готова ама не даваат гарантно писмо требало сега да идат на увид да видат кој е крив?

ме прашуваат дали имало знаци за стоп (за нас немаше 100%, а од кај нив незнам) во ист гејт се деси иначе во гаража, ние бевме од влез само што влеговме тие од десна страна, нашата кола е цел браник паднат фар и хауба оштетена. нивната само малце изгребана.
ова е нормлна постапка? или да идам преку адвокат?
Штом си на влез нема за тебе знак стоп сигурано таму а за тој што те удрил сигурно има
 
Член од
26 октомври 2012
Мислења
7
Поени од реакции
5
Дали камериве поставени на раскрснициве ловат собраќајни прекршоци и дали би стигнало казна по пошта.
 
Член од
9 септември 2021
Мислења
1
Поени од реакции
0
Океј читам неклку страни наназад и други со истово прашање ко моево но никој да даде конкретен одговор. Ме сопреа лани за возење под дејство на алкохол. Бев на суд пред некој месец и ми стига пресуда со забрана за возење 3 месеци. Е сега, од тогаш помина скоро цел месец а ми нема стигнато ништо кога и каде да ја однесам да ја пишат/активираат забраната.

Прашањето ми е, дали да чекам да ми стигне од нив или сам да одам да ми ја внесат за да почнат да течат 3те месеци?
 
Член од
29 јануари 2014
Мислења
32
Поени од реакции
14
Океј читам неклку страни наназад и други со истово прашање ко моево но никој да даде конкретен одговор. Ме сопреа лани за возење под дејство на алкохол. Бев на суд пред некој месец и ми стига пресуда со забрана за возење 3 месеци. Е сега, од тогаш помина скоро цел месец а ми нема стигнато ништо кога и каде да ја однесам да ја пишат/активираат забраната.

Прашањето ми е, дали да чекам да ми стигне од нив или сам да одам да ми ја внесат за да почнат да течат 3те месеци?
Процедурата е чекаш да те побараат, одиш предаваш стара и се сликаш (и нормално, плаќаш) за нова возачка во која пиши (мислам на задната страна) од кога до кога ќе ја „лежиш“ казната.
Ако не одиш сам, по некое време те бараат тие, а ако во моментот кога те бараат дома испадне дека тие денови СИ ЈА ЗАГУБИЛ возачката па немам што да им дадеш, тоа е нивна лоша среќа.
Ако потрај некое време без да се сликаш за нова возачка со забрана, можно е да побараш од судот застареност на извршување на санкцијата по членови 110 и 111 од кривичниот законик, или да ти им бараш да ти одредат пократко траење на казната, т.е. да ти намалат дополнително откако ќе те осудат по чл.547 од законот за кривична постапка применлив преку чл.2 став 2 од законот за прекршоци по кој си осуден.
Колку ќе ти успее ова, не знам за сигурно да ти кажам.
 
Член од
25 февруари 2019
Мислења
60
Поени од реакции
45
Океј читам неклку страни наназад и други со истово прашање ко моево но никој да даде конкретен одговор. Ме сопреа лани за возење под дејство на алкохол. Бев на суд пред некој месец и ми стига пресуда со забрана за возење 3 месеци. Е сега, од тогаш помина скоро цел месец а ми нема стигнато ништо кога и каде да ја однесам да ја пишат/активираат забраната.

Прашањето ми е, дали да чекам да ми стигне од нив или сам да одам да ми ја внесат за да почнат да течат 3те месеци?
Slicna situacija imav i jas i presudata bese pravosilna i ne mi dadoa da se slikam za nova mi rekoa deka mora dandarite da mi ja donesat doma eve 15 meseci mina od sud i uste ja nemat doneseno za da se slikam za nova so zabrana
 
Член од
13 декември 2019
Мислења
713
Поени од реакции
1.231
Zdravo ,edno info,Dali zabrana za vozenje vo Mk (3 meseci) ne e Vpisana vo vozackata,Dali ovaa zabrana vazi vi site zemji ili Samo vo Makedonija ( zboruvam za balkanskite zemji ,Italija,Svajcarija,Germanija ) pozdrav
 
Член од
13 мај 2013
Мислења
56
Поени од реакции
0
Дали доколку на раскрсница кај што има знак за забрането полукружно вртење, свртам полукружно, може да добијам казна преку камери и сл., бидејќи немаше полиција? Фала.
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
5.565
Поени од реакции
17.339
Дали доколку на раскрсница кај што има знак за забрането полукружно вртење, свртам полукружно, може да добијам казна преку камери и сл., бидејќи немаше полиција? Фала.
Не.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom