Сообраќајни прекршоци и казни

Член од
15 јуни 2013
Мислења
1.687
Поени од реакции
2.539
Која е потребата да го има законот за после 11 за возач почетник? Ајде за кола над 77kw ќе разберам, почетник е, појака кола може да направе глупост, ама за после 11? Шо има врска ако возам во 10 ноќе и после 11 ноќе а сум почетник? Да ти ебам законот глуп колку пари да прават само.
Баш кога се патиштата без многу сообраќај
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Сигурно си имаат некоја статистика на сообраќајни незгоди во кој дел од денот се имаат случено.
Најчесто се после 23:00, па затоа и од таму овие ограничувања за возач почетник и зголемување на безбедноста.

И не е само тоа има и ограничувања во брзина на возење од 60 km/h на јавен пат, 80 km/h на пат наменет исклучиво за сообраќај на моторни возила или 100 km/h на автопат.
 
Член од
14 јули 2017
Мислења
626
Поени од реакции
1.207
Според мене ова е само закон за да дерат пари од народот, ништо друго. Океј, може има сообраќајки после 11, ама за тоа според мене најмала причина е дека е возач почетник, колку пати си идам навечер, патот чист нема никој, сообраќајки прават тиа што најчесто си имат пивнато малце или се под дејство на нешто друго.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.911
Поени од реакции
10.541
Според мене ова е само закон за да дерат пари од народот, ништо друго. Океј, може има сообраќајки после 11, ама за тоа според мене најмала причина е дека е возач почетник, колку пати си идам навечер, патот чист нема никој, сообраќајки прават тиа што најчесто си имат пивнато малце или се под дејство на нешто друго.
А што мислиш послем 11саат кој иде по дискотеки? Неискуство во комбинација со алкохол е доста зезнато
 
Член од
14 јули 2017
Мислења
626
Поени од реакции
1.207
А што мислиш послем 11саат кој иде по дискотеки? Неискуство во комбинација со алкохол е доста зезнато
Па виа закон не решава апсолутно ништо. 80% од почетниците не го ни почитуват и баш тиа шо не го почитуват никогаш ниту се казнети ниту ништо. Одат во дискотеки во 12, до 3/4 лумпуват, и баш тогаш нема полиција да врше контрола некаква. Синоќа, по трет пат од каа сум положен ради шо се одложи ЛШ финалето, си одам у 12 саатот ме застануе, и зема ме пиша у 12, а ниту се противев да дувам ниту ништо, 0.0 и зема ме пиша за најглупиот закон шо може да постое, а некој клошари ќе ги пушта врски имале. Па веќе ако дериш, дери ги сите а не за некој важи за некој не, голем дел не ни казнуат туку опоменуат само ако некој го прекрше виа закон. Ама тоа е каа секоа втора бараба од виа младите станаа џандари, нема шо да прае у животот и ајде џандар преку врски ќе го пикнат да клошаре така.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.911
Поени од реакции
10.541
Па виа закон не решава апсолутно ништо. 80% од почетниците не го ни почитуват и баш тиа шо не го почитуват никогаш ниту се казнети ниту ништо. Одат во дискотеки во 12, до 3/4 лумпуват, и баш тогаш нема полиција да врше контрола некаква. Синоќа, по трет пат од каа сум положен ради шо се одложи ЛШ финалето, си одам у 12 саатот ме застануе, и зема ме пиша у 12, а ниту се противев да дувам ниту ништо, 0.0 и зема ме пиша за најглупиот закон шо може да постое, а некој клошари ќе ги пушта врски имале. Па веќе ако дериш, дери ги сите а не за некој важи за некој не, голем дел не ни казнуат туку опоменуат само ако некој го прекрше виа закон. Ама тоа е каа секоа втора бараба од виа младите станаа џандари, нема шо да прае у животот и ајде џандар преку врски ќе го пикнат да клошаре така.
Затоа протестираш затоа што те изгореле јбг ако така гледаме не треба воопшто казни да постојат за поминување на црвено, претицување на дупла итн затоа што оној што си има грб ке помине неказнет ама ти друже штом немаш на кого да се јавиш не треба ни да ризикуваш и да возиш послем 23 часот, сурово е ова ама таа е реалноста
 
Член од
14 јули 2017
Мислења
626
Поени од реакции
1.207
Затоа протестираш затоа што те изгореле јбг ако така гледаме не треба воопшто казни да постојат за поминување на црвено, претицување на дупла итн затоа што оној што си има грб ке помине неказнет ама ти друже штом немаш на кого да се јавиш не треба ни да ризикуваш и да возиш послем 23 часот, сурово е ова ама таа е реалноста
Абе ја оправдувам да сум казнет за закон шо има смисла. Ае да поминам на црвено, океј, казните ме, да возам пиан или нешто, нема никаков проблем, ама сеа при здрав разум, почитувам се правила и бап казна за после 11 оти си почетник, шо дека сум почетник каа подобро возам можеби од некој со години и години искуство.
 
Член од
21 ноември 2011
Мислења
1.132
Поени од реакции
549
Законот е тој го бендисало некого или не, има многу нелогичности ама тоа е...
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.911
Поени од реакции
10.541
Абе ја оправдувам да сум казнет за закон шо има смисла. Ае да поминам на црвено, океј, казните ме, да возам пиан или нешто, нема никаков проблем, ама сеа при здрав разум, почитувам се правила и бап казна за после 11 оти си почетник, шо дека сум почетник каа подобро возам можеби од некој со години и години искуство.
Ти спаѓаш во оној мал процент на примерни ама голем е бројот на оние што лудуваат затоа е и законот за да се намали што е можно повеќе беснеењето
Ако ги поштуваш законите тигаш треба и овој закон да го поштуваш зашто ако се водиме по логичности ке заглавиме, пример зашто со запалени светла да возиме преку ден? Зашто каишот да е обвезен?
 
Член од
14 јули 2017
Мислења
626
Поени од реакции
1.207
Ти спаѓаш во оној мал процент на примерни ама голем е бројот на оние што лудуваат затоа е и законот за да се намали што е можно повеќе беснеењето
Ако ги поштуваш законите тигаш треба и овој закон да го поштуваш зашто ако се водиме по логичности ке заглавиме, пример зашто со запалени светла да возиме преку ден? Зашто каишот да е обвезен?
Каишот прво треба да се става заради сопствена безбедност а втора причина да е тоа да го ставаш за да не те казнат. За светлата не знам, а за воа законот за после 11 баш ме интересира да проверам во колку од другите држави има ваков закон за почетниците, ќе постирам тука ако се решам ептен да разгледам виа денови за тоа.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.812
Поени од реакции
15.735
а казнување при Регистрација на возило, на СОПСТВЕНИК на возило постар од 70г, независно дали е возач или БИЛО што друго...
 
Член од
21 ноември 2011
Мислења
1.132
Поени од реакции
549
а казнување при Регистрација на возило, на СОПСТВЕНИК на возило постар од 70г, независно дали е возач или БИЛО што друго...
И ваква работа постои? :))))
 
Член од
22 јули 2015
Мислења
607
Поени од реакции
493
Законот за после 23 часот е бидејќи е поредок сообраќајот и поголеми се шансите да се развие брзина со која би можел ти како возач од ризична категорија да предизвикаш сообраќајна незгода повредувајќи се себеси или некој друг. Денски иако сообраќајот е по густ, помали се шансите да предизвикаш сообр. незгода со смртни последици токму заради гужвата и бројот на возила.
 
Член од
26 октомври 2012
Мислења
8
Поени од реакции
5
Здраво би сакал да слушнам дали некој имал слично искуство и чисто за совет денеска сакав да извадам Меѓународна возачка дозвола и ме упатија на шалтерот од МВР за потврда.Кога од таму ми кажаа дека сум имал забрана која е активна од 5 април 2022 и важи до 05 април 2026 незнаеше конкретно да ми појасни но ми,рече дека тој е периодот до кога застарува,делото но не е сигурен дали е така и дека неможат да ми дадат потврда за меѓународна возачка, да отидам до Мтв за да видам што е подетално. Сега мене ме интересира бидеќи во возачката немам евидентирано забрана а во систем стои дали доколку ме сопре полиција би било исто како да е пишана и би ме казнило за возење со забрана,или треба во тој период да ја однесам за да ми,пишат забрана и да ми важи од денот кога ми е пишана во возачката дозвола?
Автоматски споено мислење:


Автоматски споено мислење:

Често поставувано прашање, па да ги расчистиме работите:
Член 29 став 3 од Законот за прекршоците гласи: „Забраната на управување со моторно возило се евидентира во досието на возачот најдоцна во рок од 15 дена од правосилноста на одлуката и започнува да тече од денот на евидентирањето во возачката дозвола, односно во возачката книшка.“.
Член 268 од Законот за извршување на санкциите гласи: „(1) Правосилната пресуда со која е изречена санкцијата забрана на управување со моторно возило надлежниот суд и ја доставува на извршување на полициска станица за определено подрачје според местото на живеалиште, односно престојувалиште на сторителот на кој му е изречена оваа санкција. (2) Извршувањето на санкцијата од ставот (1) на овој член се спроведува со евидентирање во досието на возачот најдоцна во рок од 15 дена од правосилноста на одлуката и започнува да тече од денот на евидентирањето во возачката дозвола, односно возачката книшка, за одреден вид или категорија или во забрана на нејзино издавање на сторителот за времето за кое му е изречена (4) Изречената санкција забрана на управување со моторно возило се запишува во казнената евиденција.“.
Од цитираните законски одредби со сигурност може да заклучиме дека НЕМА РОК во којшто МВР мора да ја евидентира (запише) забраната на управување со моторно возило во возачката дозвола, односно во возачката книшка. МВР само ти испраќа покана за да ти ја запишат забраната во дозволата, односно книшката и толку. Рокови кога мора да се јавиш на поканата нема. Сепак, забраната како таква стои во досието на возачот и казнената евиденција во МВР.
Е, тука веќе настанува проблемот.
Во член 341 од Законот за безбедност на сообраќајот на патиштата е наведено: „(1) Полицискиот службеник на самото место привремено ќе го исклучи од сообраќај и ќе му ја одземе возачката дозвола на возачот кога: ... - ќе утврди дека му е изречена прекршочна санкција забрана за управување со моторно возило, а забраната не е запишана во возачката дозвола, односно во возачката книшка;...(6) Возачката дозвола одземена согласно со одредбата од ставот (1) алинеја 3 на овој член, се доставува до надлежната организациска единица во Министерството за внатрешни работи која истата ја издала.“.
Од овие законски одредби може да го заклучиме следново: Ако не дај боже ве фатат како возите без запишана забрана во возачката дозвола, односно возачката книшка, полицаецот ќе ти ја земе возачката дозвола и ја носи во МВР за да ти ја запишат забраната.
И во едниот и во другиот случај, забраната тече од моментот кога е запишана во возачката дозвола, односно возачката книшка.
Само да ви напоменам дека казната за возење на возило за време додека трае забраната за управување со моторно возило е 500 евра или 65 негативни бода и задолжително се изрекува повторно истата забрана, ама овојпат во траење од 6 месеци до 1 година.
Се надевам дека ги разјаснивме работите околу фамозната санкција: забрана за управување со моторно возило.
Поздрав.
Дали од горенаведеното кога полицаецот ќе ја одземе возачката дозвола и ќе ја однесе возачката да ја запишат забраната, по автоматизам ќе следи и нова казна од 500е или тоа следува доколку ве фатат со впишана забрана во возачката а вие и покрај тоа си возите ?
 
Последно уредено:
Член од
9 декември 2012
Мислења
812
Поени од реакции
875
Здраво би сакал да слушнам дали некој имал слично искуство и чисто за совет денеска сакав да извадам Меѓународна возачка дозвола и ме упатија на шалтерот од МВР за потврда.Кога од таму ми кажаа дека сум имал забрана која е активна од 5 април 2022 и важи до 05 април 2026 незнаеше конкретно да ми појасни но ми,рече дека тој е периодот до кога застарува,делото но не е сигурен дали е така и дека неможат да ми дадат потврда за меѓународна возачка, да отидам до Мтв за да видам што е подетално. Сега мене ме интересира бидеќи во возачката немам евидентирано забрана а во систем стои дали доколку ме сопре полиција би било исто како да е пишана и би ме казнило за возење со забрана,или треба во тој период да ја однесам за да ми,пишат забрана и да ми важи од денот кога ми е пишана во возачката дозвола?
Автоматски споено мислење:


Автоматски споено мислење:


Дали од горенаведеното кога полицаецот ќе ја одземе возачката дозвола и ќе ја однесе возачката да ја запишат забраната, по автоматизам ќе следи и нова казна од 500е или тоа следува доколку ве фатат со впишана забрана во возачката а вие и покрај тоа си возите ?
Четири години забрана?
Ако ти е впишана забраната, а возиш во проблем голем си. Ако не си ја однел дозволата да ти ја впишат забраната, нема ништо.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom