Сообраќајни прекршоци и казни

Член од
5 ноември 2012
Мислења
2.527
Поени од реакции
5.718
Здраво би сакал да слушнам дали некој имал слично искуство и чисто за совет денеска сакав да извадам Меѓународна возачка дозвола и ме упатија на шалтерот од МВР за потврда.Кога од таму ми кажаа дека сум имал забрана која е активна од 5 април 2022 и важи до 05 април 2026 незнаеше конкретно да ми појасни но ми,рече дека тој е периодот до кога застарува,делото но не е сигурен дали е така и дека неможат да ми дадат потврда за меѓународна возачка, да отидам до Мтв за да видам што е подетално. Сега мене ме интересира бидеќи во возачката немам евидентирано забрана а во систем стои дали доколку ме сопре полиција би било исто како да е пишана и би ме казнило за возење со забрана,или треба во тој период да ја однесам за да ми,пишат забрана и да ми важи од денот кога ми е пишана во возачката дозвола?
Автоматски споено мислење:


Автоматски споено мислење:


Дали од горенаведеното кога полицаецот ќе ја одземе возачката дозвола и ќе ја однесе возачката да ја запишат забраната, по автоматизам ќе следи и нова казна од 500е или тоа следува доколку ве фатат со впишана забрана во возачката а вие и покрај тоа си возите ?
Nema prostor za strav.
Vo slucajov, si imal prekrsok koga te zaprala policija (sigurno si znaes koga I zasto) I potoa predmetot odi na sud (plus, pretpostavuvam deka si imal I paricna kazna).

Sudot ti presudil zabrana za vozenje I ponatamu go izvestuva MVR za presudata/zabranata.

Od MVR ti dostavuvaat pokana (koja ti ne si ja dobil ili ne si sakal da ja primis) na osnov na koja treba da otides do MVR kade ke ti bide pisana zabranata.

E sega, bez razlika sto se slucilo za da ti ne otides da zapises zabrana - vo sistem kaznata ti stoi.

Koi ti se opciite:
1. Da otides samiot vo MVR da ti ja pisat kaznata.
2. Da vozis taka I da cekas da zastari deloto
3. Da vozis I da te fati kontrola na pat I ako eventualno proverat vo sistem, pa tie da ti ja zemat dozvolata.

Nemas dopolnitelna kazna ako vozis bez pisana zabrana. Ama ako te fatat, a imas pisano zabrana, veke e druga prica. Isto, se dodeka e kaznata vo sistem, ne moze da izvadis megunarodna, ne moze da prodolzis vozacka (ako ti istekuva)... se dodeka ne si ja reguluras kaznata
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
Законот за после 23 часот е бидејќи е поредок сообраќајот и поголеми се шансите да се развие брзина со која би можел ти како возач од ризична категорија да предизвикаш сообраќајна незгода повредувајќи се себеси или некој друг. Денски иако сообраќајот е по густ, помали се шансите да предизвикаш сообр. незгода со смртни последици токму заради гужвата и бројот на возила.
Ti policaec mislam bese. Ostaj toa vozenje posle 23 casot, daj kazi sho pravite so ovie sho koristat telefon dodek vozat. Pisite kazni ili tesko?
Dve nedeli bev u MK i site sto gi vidov bea so tel u raka, ili so tel u skut i gledaat dolu i pisat poraki. Ovie neli predizvikuvaat soobrakajki?
Edno vreme duri se uplasiv deka ke me kaznat posho ne go drzam telefonot u raka dodeka vozam. :D
Ic da ne zborime za zastanuvanje na pesacki, ke treba da cekas cel den ili da pocnis da pominuvas ulica so nadez deka ke zastanat.
Najlosoto bese koa policija preteknuva tocak i mi vleva u moja lenta, pa moram naglo da kocam za da ne me udri. I ova se desi u grad kade bukvalno moze da me vidi deka sum sproti niv. Ja mislev oni treba da sluzat ko primer ali oni polosi od site drugi.
 
Член од
12 јануари 2015
Мислења
2.169
Поени од реакции
3.467
Ti policaec mislam bese. Ostaj toa vozenje posle 23 casot, daj kazi sho pravite so ovie sho koristat telefon dodek vozat. Pisite kazni ili tesko?
Dve nedeli bev u MK i site sto gi vidov bea so tel u raka, ili so tel u skut i gledaat dolu i pisat poraki. Ovie neli predizvikuvaat soobrakajki?
Edno vreme duri se uplasiv deka ke me kaznat posho ne go drzam telefonot u raka dodeka vozam. :D
Ic da ne zborime za zastanuvanje na pesacki, ke treba da cekas cel den ili da pocnis da pominuvas ulica so nadez deka ke zastanat.
Najlosoto bese koa policija preteknuva tocak i mi vleva u moja lenta, pa moram naglo da kocam za da ne me udri. I ova se desi u grad kade bukvalno moze da me vidi deka sum sproti niv. Ja mislev oni treba da sluzat ko primer ali oni polosi od site drugi.
Подобро да чекаш цел ден отколку да те собере некој несовесен. Инаку за овие пешачкиве без семафори што се на средина на булевар, треба да има надземен премин (кога веќе не може да копаат под земја). А за пешачките без семафори на мали/споредни улички, треба пешакот сам да ја процени брзината на колата како и намерата дали ќе ти застане. Многу често се дешава пешаци да поминуваат нагло пред залетан (30-40 на саат) шлепер или автобус, кај што времето да закочи е многу помало и е потешко. Подобро да го пуштиш да помине, него да направи беља. А исто, ради несовесни ПЕШАЦИ, се создава огромна колона поради тоа што на пешаците кога ќе им текне поминуваат на пешачки. Обично се прави коа ќе има барем 2-3ца пешаци, па да се фати бранот, помини со нив. А ако одиме еден по еден на пешачки, кола нема ни да мрдне.
 
Член од
26 октомври 2012
Мислења
8
Поени од реакции
5
Четири години забрана?
Ако ти е впишана забраната, а возиш во проблем голем си. Ако не си ја однел дозволата да ти ја впишат забраната, нема ништо.
Ја немам однесено туку кога отидов да ја извадам Меѓународната ме известија дека во систрм как,нив,стои дека имам од април годинава доставено од суд правосилна пресуда за забрана и дрка неможат да ми издадат меѓународдна , се распрашав со познаници и ми,најдпа дека имам пресуда од 30 дена за казна од 2018г.Фала за инфото
Автоматски споено мислење:

Nema prostor za strav.
Vo slucajov, si imal prekrsok koga te zaprala policija (sigurno si znaes koga I zasto) I potoa predmetot odi na sud (plus, pretpostavuvam deka si imal I paricna kazna).

Sudot ti presudil zabrana za vozenje I ponatamu go izvestuva MVR za presudata/zabranata.

Od MVR ti dostavuvaat pokana (koja ti ne si ja dobil ili ne si sakal da ja primis) na osnov na koja treba da otides do MVR kade ke ti bide pisana zabranata.

E sega, bez razlika sto se slucilo za da ti ne otides da zapises zabrana - vo sistem kaznata ti stoi.

Koi ti se opciite:
1. Da otides samiot vo MVR da ti ja pisat kaznata.
2. Da vozis taka I da cekas da zastari deloto
3. Da vozis I da te fati kontrola na pat I ako eventualno proverat vo sistem, pa tie da ti ja zemat dozvolata.

Nemas dopolnitelna kazna ako vozis bez pisana zabrana. Ama ako te fatat, a imas pisano zabrana, veke e druga prica. Isto, se dodeka e kaznata vo sistem, ne moze da izvadis megunarodna, ne moze da prodolzis vozacka (ako ti istekuva)... se dodeka ne si ja reguluras kaznata
Точно така 2018 за брзо возење уредно потпишан платен налог и регистрирани 50 негативни бода во книшка . Во суд си прашав ме најдоа 30 дена имам,забрана .Е сега маката ми е што периодов одам,на одмор со возило па,да не ми излезе превозов како со авионска карта од прва класа од емирати аиерленс
 
Последно уредено:
Член од
5 ноември 2012
Мислења
2.527
Поени од реакции
5.718
Ја немам однесено туку кога отидов да ја извадам Меѓународната ме известија дека во систрм как,нив,стои дека имам од април годинава доставено од суд правосилна пресуда за забрана и дрка неможат да ми издадат меѓународдна , се распрашав со познаници и ми,најдпа дека имам пресуда од 30 дена за казна од 2018г.Фала за инфото
Автоматски споено мислење:


Точно така 2018 за брзо возење уредно потпишан платен налог и регистрирани 50 негативни бода во книшка . Во суд си прашав ме најдоа 30 дена имам,забрана .Е сега маката ми е што периодов одам,на одмор со возило па,да не ми излезе превозов како со авионска карта од прва класа од емирати аиерленс
Pa sega...
So kazna vo sistem, sekako nema da mozes da izvadis megunarodna :(
Edna opcija ti e da vozis taka na odmor I da rizikuvas (mene licno vo 15-tina godini vozenje niz 10-tina drzavi niz Evropa samo ednas mi imaat pobarano megunarodna, I toa na granica)
Druga opcija ti e da vozi vo stranstvo nekoj tvoj sopatnik (zena, drugar..) ako ima vozacka...

I sekako, (posto neznam kade planiras da odis), informiraj se dali vo taa drzava treba voopsto megunarodna. Imas drzavi so koi MK ima potpisano bilateralen dogovor I ni gi priznavaat I nasite biometric vozacki.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.908
Поени од реакции
10.538
Pa sega...
So kazna vo sistem, sekako nema da mozes da izvadis megunarodna :(
Edna opcija ti e da vozis taka na odmor I da rizikuvas (mene licno vo 15-tina godini vozenje niz 10-tina drzavi niz Evropa samo ednas mi imaat pobarano megunarodna, I toa na granica)
Druga opcija ti e da vozi vo stranstvo nekoj tvoj sopatnik (zena, drugar..) ako ima vozacka...

I sekako, (posto neznam kade planiras da odis), informiraj se dali vo taa drzava treba voopsto megunarodna. Imas drzavi so koi MK ima potpisano bilateralen dogovor I ni gi priznavaat I nasite biometric vozacki.
При сообраќајка какви се правилата? Да не не важи осигурувањето без меѓународна?
 
Член од
5 ноември 2012
Мислења
2.527
Поени од реакции
5.718
При сообраќајка какви се правилата? Да не не важи осигурувањето без меѓународна?
Kolku sto jas znam, zavisi od koja osuguritelna firma. Kaj del nemalo problem, ama kaj del firmi, da, bez megunarodna, ne vazelo osiguruvanje.
*ova so rezervna, nemam 100% tocni informacii
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
4.405
Поени од реакции
29.797
Нема ништо нејасно околу меѓународната возачка дозвола во држави со кои немаме склучено билатерален договор за признавање на националната возачка.

Едноставно. Недај боже сообраќајка, прекршок каде те сопира полиција и ти бара возачка итн итн. Без меѓународна возачка практично управуваш возило БЕЗ дозвола.
Сообраќајка (недај боже), полиција итн без меѓународна возачка, едноставно исто како да немаш возачка и крај, точка. Си се лупнал, па ќе правиш европски, осигурање ќе покрива? :lolzz: тоа утре сабајле.

Кој каде сака нека праша во било која официјална институција, одговорот е тој.

ПС Во пракса, ако те сопре полиција може и да не ти побара меѓународна, но зависи од причината зошто си сопрен и секако најмогу зависи од полицаецот како е расположен. Со еден збор, шизик на ризик. А во случај на сообраќајка нема опростување 100%.
 
Последно уредено:
Член од
29 февруари 2008
Мислења
17
Поени од реакции
3
По кој датум точно не сум веќе возач почетник?

Кај 4а.b датумите се 04.08.2020 и 30.07.2030, а позади кај “B ” датумите се 24.07.2020 и 30.07.2030.
Сега не сум сигурен дали од 4 август или од 24 јули можам да возам после 23 чадот итн?
 
Член од
28 октомври 2019
Мислења
1.633
Поени од реакции
3.648
По кој датум точно не сум веќе возач почетник?

Кај 4а.b датумите се 04.08.2020 и 30.07.2030, а позади кај “B ” датумите се 24.07.2020 и 30.07.2030.
Сега не сум сигурен дали од 4 август или од 24 јули можам да возам после 23 чадот итн?
Тие шо ти се позади датуми, значи од 24ти Јули
 
Член од
13 април 2021
Мислења
3.125
Поени од реакции
10.469
Mene me interesira, ako me snimi radarot kako pravam prekrshok, dali ke dobijam pismeno izvestuvanje?
 
Член од
26 октомври 2012
Мислења
8
Поени од реакции
5
Nema prostor za strav.
Vo slucajov, si imal prekrsok koga te zaprala policija (sigurno si znaes koga I zasto) I potoa predmetot odi na sud (plus, pretpostavuvam deka si imal I paricna kazna).

Sudot ti presudil zabrana za vozenje I ponatamu go izvestuva MVR za presudata/zabranata.

Od MVR ti dostavuvaat pokana (koja ti ne si ja dobil ili ne si sakal da ja primis) na osnov na koja treba da otides do MVR kade ke ti bide pisana zabranata.

E sega, bez razlika sto se slucilo za da ti ne otides da zapises zabrana - vo sistem kaznata ti stoi.

Koi ti se opciite:
1. Da otides samiot vo MVR da ti ja pisat kaznata.
2. Da vozis taka I da cekas da zastari deloto
3. Da vozis I da te fati kontrola na pat I ako eventualno proverat vo sistem, pa tie da ti ja zemat dozvolata.

Nemas dopolnitelna kazna ako vozis bez pisana zabrana. Ama ako te fatat, a imas pisano zabrana, veke e druga prica. Isto, se dodeka e kaznata vo sistem, ne moze da izvadis megunarodna, ne moze da prodolzis vozacka (ako ti istekuva)... se dodeka ne si ja reguluras kaznata
A dali mozes bez dopolnitelni problemi da vozis dodeka ne ja vpises zabranata vo vozackata dozblvolatoes da bides aktiven ucesnik vo Sobrakajot? Hipoteticki ako nedaj boze udris ili napravis drug sobrakaen prekrsok vo meguvreme dali toa sto stois vo sistem znaci isto kako da ne si smeel da vozis Primer (da ne ti pokrie osiguritelnata za nastanatata steta, ako ti pisat kazna za pojas pa da vidat deka imas zabrana pa da te sankcioniraat i za toa ) celiot toj period se dodeka ne ja vnises zabranata? Mnogu mi e vazno bideki dnevno pominuvam i po 50km gradski sobrakaj a znaeme deka vo Skopjevo skoro na sekoj bulevar i raskrsnica ima policija. Pozdrav i respekt do site sto pomognavte da stanat rabotite pojasni
 
Член од
11 мај 2021
Мислења
2
Поени од реакции
2
Здраво Дечки,

Пред недела дена ме запираат после подвозникот кај Бриколаж, наводно сум поминал на црвено. После дискусија со полицаецот, да пишиме да непишиме и од околу барајње мито, само ме запиша во тефтеро и ме пушти, демек ко несакам да признаам имало тука камери така че се докажувало.

Некој со слично искуство и дали воопшто постои ваков закон/начин на казна ?

пс: не потпишав никаков записник и слично
 

Kajgana Shop

На врв Bottom