Сонови, толкување на сонови

Член од
21 април 2006
Мислења
7.398
Поени од реакции
4.058
Здраво
Ако може некој да го протолкува сонот и да ми помогне да го разберам

сонував како сум била Во црква и духот на мојата покојна баба ( сега во четв ќе и се прават 40 дена ) сака да ме земе сп неа да летнеме заедно а јас се карам и не сакам.
И како мојата др покојна баба веќе скоро 4 г и помогна да ме земе ..
последниот дел ми беше како во фазата на будење и неможам убаво да се сетам.
Се разбудив во 6 ч сабаље и после тоа неможев да заспијам
Дали значи ова дека наскоро ќе умрам ?
Се верува дека човечкиот дух талка во овој земјен свет до 40 дена и после оди во другиот свет.

Сонот ти е толкување на твојот страв од смртта.Очекувано во твојата состојба е субтилно да бидеш погодена и реално и свесно ако не мислиш за смрт - твојата потсвест се отсликува во сонот.Ако си се чувствувала исплашена после сонот - тогаш до стравот е.

Нема да умреш наскоро но и она клише - сите ќе умреме некогаш и не треба да си правиме тоа да ни предизвика анксиозности.
.
 
Член од
13 јуни 2009
Мислења
104
Поени од реакции
36
Се верува дека човечкиот дух талка во овој земјен свет до 40 дена и после оди во другиот свет.

Сонот ти е толкување на твојот страв од смртта.Очекувано во твојата состојба е субтилно да бидеш погодена и реално и свесно ако не мислиш за смрт - твојата потсвест се отсликува во сонот.Ако си се чувствувала исплашена после сонот - тогаш до стравот е.

Нема да умреш наскоро но и она клише - сите ќе умреме некогаш и не треба да си правиме тоа да ни предизвика анксиозности.
.
Мене ми беше страв и се разбудив од страв зАшто сум легнала со тие две мои баби
 
Член од
21 април 2006
Мислења
7.398
Поени од реакции
4.058
Мене ми беше страв и се разбудив од страв зАшто сум легнала со тие две мои баби
Тоа е механизам на справување со стравот,тоа што си летнала или шо и да е со бабите. Странски кажано coping.
Соновите многу ретко се буквални и повеќето се симболични копинг механизми за справување со стравот кои ни немаат смисла ако не се протолкуваат.
 
Член од
3 септември 2022
Мислења
49
Поени од реакции
18
Се верува дека човечкиот дух талка во овој земјен свет до 40 дена и после оди во другиот свет.

Сонот ти е толкување на твојот страв од смртта.Очекувано во твојата состојба е субтилно да бидеш погодена и реално и свесно ако не мислиш за смрт - твојата потсвест се отсликува во сонот.Ако си се чувствувала исплашена после сонот - тогаш до стравот е.

Нема да умреш наскоро но и она клише - сите ќе умреме некогаш и не треба да си правиме тоа да ни предизвика анксиозности.
.
Тоа клише што предизвикува анксизности ако го прифатиш има позитивна страна. Што е човечкиот дух\душа ако не концепт измислен од човек за полесно да се носи со стравот од смртта и конечноста на неговиот живот.
 
Член од
26 ноември 2022
Мислења
2
Поени од реакции
1
Здраво,сонував многу чуден сон,на повеќето не се сеќавам, па ако може да ми кажете што значи. Вака, дум била со една другарка ( со таа другарка повеќе не се дружам ама како мали нон-стоп бевме заедно ) и сме се сретнале и сме седнале на некоја клупа, спроти нас имало автомобил во кој биле нејзините мајка и татко и не гледале. Ние сме правиле муабет ( ама не се сеќаам што ) и во еден момент сум си помислила “чекај да се покријам со џемперот за да не помисли татко и дека сум дебела????!!!!???!!!??” Не знам. Јас инаку сум била облечена во плави фармерки. После некое време сме одлучиле да отидеме до некој ресторан и во тој дел каде што сме седеле ние немало никој ,а во другиот било полно со луге. Сме јаделе и толку се сеќавам. Ако може некој да ми каже што значи би му била благодарна.
 
  • Љубов
Reactions: wot

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
1.641
Поени од реакции
1.612
Разбуди се (конечно...) и заборави го сонот...
 
Член од
11 октомври 2014
Мислења
1.479
Поени од реакции
1.190
Здраво,сонував многу чуден сон,на повеќето не се сеќавам, па ако може да ми кажете што значи. Вака, дум била со една другарка ( со таа другарка повеќе не се дружам ама како мали нон-стоп бевме заедно ) и сме се сретнале и сме седнале на некоја клупа, спроти нас имало автомобил во кој биле нејзините мајка и татко и не гледале. Ние сме правиле муабет ( ама не се сеќаам што ) и во еден момент сум си помислила “чекај да се покријам со џемперот за да не помисли татко и дека сум дебела????!!!!???!!!??” Не знам. Јас инаку сум била облечена во плави фармерки. После некое време сме одлучиле да отидеме до некој ресторан и во тој дел каде што сме седеле ние немало никој ,а во другиот било полно со луге. Сме јаделе и толку се сеќавам. Ако може некој да ми каже што значи би му била благодарна.
Можит да ти се појавит некој здравствен проблем(дали си имала некој проблем порано шо го имаш намерно занемарено).Сонот те упозорвит.
Пријателката е нешто од минатото,фармерките /плава боја...хормоните? јадењето во ресторанот -болест.
 
Член од
26 ноември 2022
Мислења
2
Поени од реакции
1
Не знам што ми е со соновите во последно време, го сонував симпатијата како ми пишал и ми рекол дека пријателите негови се во болница и не се сеќавам дали и тој со нив бил, толку е сонот. Имаше пораки на кои што не се сеќавам што точно пишуваше ама знам дека беа огромни реферати и јас сум била среќна што тој ми пишал. После знам дека го вртев чатот и се сеќавам дека имаше како стикери срциња испратено, не знам дали ова има значење или само ми е во потсвеста дека сакам да ми пише хахахаха. Кој знае нека каже.
 
Член од
16 јануари 2023
Мислења
1
Поени од реакции
0
Сонував како сум седела на едно место и до мене беше мојот поранешен дечко, а од другата страна беше дечкото со кој сега излегувам. Од никаде се појави жена со дете во раката, но не ја видов како изгледа само го остави детето кај мојот поранешен дечко. Детето беше со темна виткана коса и темни очи, имаше околу 2 годинки. Потоа јас се свртев кон сегашниот дечко и се качивме во кола, отидовме во некоја куќа. Таму се поздравив со еден непознат човек и влеговме во друга соба. Седевме и само одеднаш се разбудив… Дали некој би знаел што може да значи сонов?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom