Сонови, толкување на сонови

Член од
22 февруари 2011
Мислења
3
Поени од реакции
0
povece pati sonuvam nekoi cudni sonovi i ovoj verojatno znam sto znacese, vikendov sto pomina izletav so kolata od pat na patot imalo zamrznat del i iletav od pat bese opasno ama fala bogu ne se sluci nisto
 
Член од
16 февруари 2011
Мислења
36
Поени од реакции
12
Јас пред некое време сонував како ми се зезнал екранот на мобилниот (на преклоп). После 2 дена навистина почна да зафркава - да губи контакти на пола екран :( :( :( :( :(
Епа, ти си го видел тоа и порано, ама не си бил свесен, па подсвеста ти обрнала внимание :)

--- надополнето ---

povece pati sonuvam nekoi cudni sonovi i ovoj verojatno znam sto znacese, vikendov sto pomina izletav so kolata od pat na patot imalo zamrznat del i iletav od pat bese opasno ama fala bogu ne se sluci nisto
Дали си возач или учиш возење? Ако сонуваш дека возиш тоа може да значи чиста желба и страст кон возењето. Во пренесена смисла, имаш „лизгав дел на патот“.

--- надополнето ---

Сонував како еден мој другар (со кој сум скаран) ми се извинувал и плачел пред мене и сакал да се смириме. Шо би можело да значи ова?
Жал ти е дека сте скарани и сакаш да с есмирите :)

--- надополнето ---

За толкување на соништата навистина обично е потребна уште една личност- кај нас бидејќи сме дружељубиви доволно е да имаш пријател кој ќе те слуша, а на Запад за истата таа работа мора да си платите психолог :). Важно е да се зборува за своите проблеми, соништа, недоумици, зошто кога ги артикулираме со зборови и самите ние подобро ги согледуваме и полесно доаѓаме до решение. Сигурно Ви се случило да имате некакво проблемче, а кога сте го поделиле со пријател да сте нашле одговор. Тоа не е затоа што пријателот ви дал решение, туку вие самите сте се слушнале што кажувате, во што е проблемот и како треба да се реагира.
Исто е и со соништата.
Во нив не е најважна сетилната рецепција (што гледате или слушате), туку чувството кое ве обзело во сонот. Тоа говори најмногу. Наутро, чувството од сонот обично сеуште трае. Тоа, во комбинација со сонот и со реалната состојба, ви го дава одговорот- ретки се соништата кои не можеме да ги одгатнеме. На интернет има многу, многу текстови за важноста на разговарањето со пријател, на пример овде, а за начелата на соништата, на пример, овде... Тука велат: „Ако сонот е површно опишан и неговото толкување ќе биде површно, зошто секој детал во сонот има свое значење и симболика . Затоа пробајте да се присетите на секој детал- да ли бил ден или ноќ, какво било небото, водата или средината воопшто, дали се сеќавате на некои броеви или натписи; и како се чувствувавте во сонот - исплашено, среќно, рамнодушно? Кај толкувањето на соништата важно е да се присетите што Ви се случува моментално, зошто сонот е најчесто порака која најчесто се однесува на моменталните настани и на моменталната состојба на Вашата психа. Вие сте тие кои треба да почувствувате што е вистина, а што не е во толкувањето на соништата , зошто самите себеси најдобро се познавате.“
 
S

Sheldon Cooper

Гостин
Го имав досега најлуцидниот и најреален сон. Бев на работ на некоја зграда и многу јасно можев да ја видам глетката, зајдисонцето беше прекрасно толку живи бои а воедно и бев свесен дека е сон. Еден другар беше тука у близина. Потоа влеговме во зградата и испадна дека тоа е лавиринт без крај и се случуваа грозоморни работи. Како некој хорор филм од типот Пила само ова кај мене беше многу пострашно. Сите требаше да го бараме излезот но некако се враќавме на иста позиција. Се качивме во еден лифт и стиснавме копче за 4ти спрат, таму кога се симнавме имаше 4 соби и влеговме во една од нив каде се отвори нов ходник уште поголем. Имаше прозорци па можеше да се види дека не е целосно стемнето. Видовме и една девојка како го бара излезот и само се поздравивме и таа насмеана продолжи понатаму (се качи во лифтот). Не се сеќавам баш ама мислам дека имаше некои чудни суштества околу нас како и крици но ние продолжувавме понатаму. Бевме 4ца, тројца машки и една женска но ниеден од нив не ги познавав (а другарот од почетокот се загуби го снема). Потоа некако стигнавме до врвот но почнаа проблемите. Ја најдовме вратата за излез но беше заклучена и единствено ќе можеше да се отклучи ако некој од нас умре. Така едниот дечко си ја пресече раката а девојкава го докрајчи со нож и главата му распука. Останавме ние 3ца, но дојдоа едни на привид вонземски суштества и ја грабнаа девојката. Останавме јас и дечково..вратава се отвори и влеговме а внатре имаше отворен прозорец и работна маса (изгледаше како канцеларија). Дечково ми рече „јас скокам незнам за тебе..“ и скокна и се утепа. А надвор од прозорецот беше истата глетка што може да се види од прозорецот од моето домашно купатило. Се качив и јас на работ на прозорецот но кога сакав да скокнам се фатив за олукот и полека се спуштив на земја. Потоа незнам зошто но повторно влегов во зградава и на истото место се најдов. Кај прозорецот. Дојде и девојкава и почна нешто да ми зборува со милозвучен глас и одеднаш почна да се тресе - од нејзиниот стомак излезе едно пајачешко нешто и женскава падна на земи (и се гледаа дигестивните органи). Јас повратив врз нејзе и на толку се сеќавам. Мислам дека се разбудив потоа..
 
Член од
22 декември 2010
Мислења
290
Поени од реакции
204
За толкување на соништата навистина обично е потребна уште една личност- кај нас бидејќи сме дружељубиви доволно е да имаш пријател кој ќе те слуша, а на Запад за истата таа работа мора да си платите психолог :). Важно е да се зборува за своите проблеми, соништа, недоумици, зошто кога ги артикулираме со зборови и самите ние подобро ги согледуваме и полесно доаѓаме до решение. Сигурно Ви се случило да имате некакво проблемче, а кога сте го поделиле со пријател да сте нашле одговор. Тоа не е затоа што пријателот ви дал решение, туку вие самите сте се слушнале што кажувате, во што е проблемот и како треба да се реагира.
Исто е и со соништата.
Во нив не е најважна сетилната рецепција (што гледате или слушате), туку чувството кое ве обзело во сонот. Тоа говори најмногу. Наутро, чувството од сонот обично сеуште трае. Тоа, во комбинација со сонот и со реалната состојба, ви го дава одговорот- ретки се соништата кои не можеме да ги одгатнеме. На интернет има многу, многу текстови за важноста на разговарањето со пријател, на пример овде, а за начелата на соништата, на пример, овде... Тука велат: „Ако сонот е површно опишан и неговото толкување ќе биде површно, зошто секој детал во сонот има свое значење и симболика . Затоа пробајте да се присетите на секој детал- да ли бил ден или ноќ, какво било небото, водата или средината воопшто, дали се сеќавате на некои броеви или натписи; и како се чувствувавте во сонот - исплашено, среќно, рамнодушно? Кај толкувањето на соништата важно е да се присетите што Ви се случува моментално, зошто сонот е најчесто порака која најчесто се однесува на моменталните настани и на моменталната состојба на Вашата психа. Вие сте тие кои треба да почувствувате што е вистина, а што не е во толкувањето на соништата , зошто самите себеси најдобро се познавате.“

potpolno tocno i ispravno kazano , ama mislam deka nedostiga uste nesto ...ne mozam vo momentov da kazam sto tocno , ama ova sto e kazano od strana na oblakot , treba da e dovolno
 
Член од
26 декември 2008
Мислења
608
Поени од реакции
236
Еве еден за мене чуден и малку страшен сон кој ми се има повторено повеќе пати пред околу 2 -3 години, не се сеќавам во целост но знам дека имаше некаква војна, борба од стар тип без модерно оружје и јас се борев во него чудно ми беше што во сонот не бев сам бевме многумина од мојата страна, бевме силни и облечени во некакви воени наметки, но сепак имав чуство на страв, и чуство дека се бориме со некое вистинско зло од кое се плашев дека ќе бидеме завземени, поразени, и потоа отидовме во една тврдина беше како грациозна градба а беше ноќ и таму имав чуство дека сме сигурни и силни, и самоуверени дека ништо не може да не порази, но сепак како да се боревме против нешто премногу силно и се јавуваше едно грозно чуство, и на крајот од сонот некој непознат силен лик од мојата страна кој давал голема сигурност се покажува дека е од другата страна и се јавува чуство дека како дел од тој лик сум јас и чуството е грозно и сме поразени на некој начин. Толку се сеќавам, но сонот се повторуваше повеќе пати, а сега веќе не, и сонот цело време се одвива во ноќ .
Дали некој би можел да го протолкува овој чуден сон????????
 
Член од
26 декември 2008
Мислења
608
Поени од реакции
236
Мислам дека тој сон носи или сериозна порака или пак премногу гледам филмови.
 

SV-Strange

Sorcerer Supreme
Член од
27 август 2007
Мислења
3.604
Поени од реакции
367
Синоќа сонував како после кивање, крв од носот почнува да ми тече како чешма, па после извесно време се гледам себеси без свест, веројатно мртов од преголемо крварење.

Ова како би го протолкувале?
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
1.104
Поени од реакции
359
Ae ako moze nekoj da mi kaze so znaci sonov : Sonuvav kako sum ja skrsil nogata t.e. od stapaloto do kolenoto i nosev neso kao zastitno ( ne bese gips) i crveno bese.
tnx....
 
Член од
16 февруари 2011
Мислења
36
Поени од реакции
12
имаше некаква војна, борба од стар тип без модерно оружје и јас се борев во него чудно ми беше што во сонот не бев сам бевме многумина од мојата страна, бевме силни и облечени во некакви воени наметки, но сепак имав чуство на страв, и чуство дека се бориме со некое вистинско зло од кое се плашев дека ќе бидеме завземени, поразени, и потоа отидовме во една тврдина беше како грациозна градба а беше ноќ и таму имав чуство дека сме сигурни и силни, и самоуверени дека ништо не може да не порази и на крајот од сонот некој непознат силен лик од мојата страна кој давал голема сигурност се покажува дека е од другата страна и се јавува чуство дека како дел од тој лик сум јас и чуството е грозно и сме поразени на некој начин.
Дали некој би можел да го протолкува овој чуден сон????????
Сонов е јасен како ден: имаш некаква внатрешна борба- можеди те гризе совеста поради нешто што си направил неодамна, си издал на некој начин некого па сега ти е криво. Се чувствуваш и јак и слаб, потсвеста те предупредува да не бидеш слепо самоуверен туку малку поскромен... според мене е тоа, а Филозофка и Метатрон сигурно имаат нешто попаметно да кажат.

--- надополнето ---

Синоќа сонував како после кивање, крв од носот почнува да ми тече како чешма, па после извесно време се гледам себеси без свест
Крвта е животна есенција, а носот сетило на мирисот, нешто ти „смрди“... некоја нечиста, нејасна работа, можеби нешто на работа не се легални работите или дома некој нешто некому зад грб му прави?
Губиш многу крв значи потполно си исцрпен ментално и емоционално. Што и да те мачи мораш нешто да промениш- ако е семејството разговарај отворено и најди решение, ако во прашање врската важи исто, но толку си исцрпен, што ако не си во брак јас на твое место би раскинала, ако е врската тоа што толку те мачи. Ако е работата земи одмор, храни се убаво, наспиј се и почни да не ги доживуваш работите лично.
Мораш нешто да смениш за да не се разболиш, а јас на твое место би отишла на лекар на еден систематски преглед.
 
Член од
19 декември 2010
Мислења
523
Поени од реакции
23
Јас повеќе пати овие 5-6 дена имам сонувано храна. Не се сеќавам баш која но важно во врска со неа сонувам. Баш ми е чудно да ја сонувам храната кога баш и не јадам. Тоолкување? :toe:
 
Член од
30 јуни 2008
Мислења
474
Поени од реакции
152
Пак еден поврзан сон според мене, се гледам во огледало и наеднаш испред мене и огледалото се појавува како ѕид и наеднаш гледам голем бел простор со една коцка ама како рубикова коцка, со бои; и коцката почнува со разни бои да отсликува броеви, на пр. имаше црвена 7 тоа знам сигурно, после имаше зелена 4... и натака не ги памтам више...
Толкување од метатрон по можност?
 
Член од
26 декември 2008
Мислења
608
Поени од реакции
236
Филозофка и Метатрон би ве замолил да го кажете вашето толкување на тој сон се разбира само доколку имате време и желба за тоа.
 
Член од
22 декември 2010
Мислења
290
Поени од реакции
204
Синоќа сонував како после кивање, крв од носот почнува да ми тече како чешма, па после извесно време се гледам себеси без свест, веројатно мртов од преголемо крварење.

Ова како би го протолкувале?
.krvta e zivot...zivotna energija...ova e son , ama e i vizija , za tebe...predupreduvanje , sto moze da ti se sluci ili sto ke ti se sluci...gubis prijatele, se gubis sebe si , i toa go gledas ,,, na sto ja trosis i gubis energijata ...dali si svesen za toa? ovde fizicki lekarstva ne pomagaat...nosot ne e samo za miris , tuku najgolem del od zivotnata energija prana, ja dobivame preku nosot, preku vozduhot...a ti , ti ja gubis , i toa naglo, naednas...vnimavaj, sledi sto ke se sluci , sto e toa sto samiot na sebe si pravis, so sto se kaznuvas sebe si i dali si svesen za toa...ne se plasi vo sekoj slucaj, ama razmisli...

--- надополнето ---

Ae ako moze nekoj da mi kaze so znaci sonov : Sonuvav kako sum ja skrsil nogata t.e. od stapaloto do kolenoto i nosev neso kao zastitno ( ne bese gips) i crveno bese.
tnx....
..ova e najverojatno blokada...znaci ne e bas kako krsenje, ama i e...nogata ne mozes da ja koristis, znaci , ne moze da odis ili da go dobies toa sto vo toj moment ili mozebi seuste go sakas i ocekuvas...ke pomine...

--- надополнето ---

Еве еден за мене чуден и малку страшен сон кој ми се има повторено повеќе пати пред околу 2 -3 години, не се сеќавам во целост но знам дека имаше некаква војна, борба од стар тип без модерно оружје и јас се борев во него чудно ми беше што во сонот не бев сам бевме многумина од мојата страна, бевме силни и облечени во некакви воени наметки, но сепак имав чуство на страв, и чуство дека се бориме со некое вистинско зло од кое се плашев дека ќе бидеме завземени, поразени, и потоа отидовме во една тврдина беше како грациозна градба а беше ноќ и таму имав чуство дека сме сигурни и силни, и самоуверени дека ништо не може да не порази, но сепак како да се боревме против нешто премногу силно и се јавуваше едно грозно чуство, и на крајот од сонот некој непознат силен лик од мојата страна кој давал голема сигурност се покажува дека е од другата страна и се јавува чуство дека како дел од тој лик сум јас и чуството е грозно и сме поразени на некој начин. Толку се сеќавам, но сонот се повторуваше повеќе пати, а сега веќе не, и сонот цело време се одвива во ноќ .
Дали некој би можел да го протолкува овој чуден сон????????
...ova si TI prijatele...covekot koj se obiduva da ja pobedi svojata temna strana...borbata e vo tebe i ne e od sega tuku od damnina, vo ovoj zivot samo prodolzuuva...coveckata priroda e dualna, taka sme stvoreni, ti se obiduvas da ja pobedis svojata temna strana , i gledas sto se slucuva i koj ti e najglemiot neprijatel zaradi koj mozes da ne uspees vo toa..pa toa si TI samiot...samite na sebe sme si najgolemi neprijateli...si ja videl ikonata na sv.Gjorgjija...sto mislis kogo toj pobeduva,so sto i kako i sto simbolizira taa ikona...Vnimavaj, ona sto go rabotis raboti go do kraj , dodeka ne si siguren deka e gotovo, togas idi na drugo,bidi strpliv i istraen, ne potpagjaj vo iskusenija, ovde toa go imas , nekoe iskusenie sto ke te natera da se izdades samiot sebe...i uste nesto , protiv temninata ne se borime, taa ne se pobeduva taka , so borba...taa se pobeduva so svetlina, ako vneseme svetlina vo nea , nea ke ja snema...kolku i da mislis deka si vnesol, baraj uste...bidi kako sonceto...

poz!

--- надополнето ---

Јас повеќе пати овие 5-6 дена имам сонувано храна. Не се сеќавам баш која но важно во врска со неа сонувам. Баш ми е чудно да ја сонувам храната кога баш и не јадам. Тоолкување? :toe:
..ti fali energija , mozebi ne tolku hrana za fizickoto telo kolku za ostanatite ili za duhot...ako jades , znaci dobivas, dobivas tamu toa sto ne go dobivas ovdeka , toa e dobro..mozes i da napravis nesto sto ke te smiri vnatresno, duhovno, nekoja molitva, meditacija,poseta na nekoja crkva,ili slicno

--- надополнето ---

Пак еден поврзан сон според мене, се гледам во огледало и наеднаш испред мене и огледалото се појавува како ѕид и наеднаш гледам голем бел простор со една коцка ама како рубикова коцка, со бои; и коцката почнува со разни бои да отсликува броеви, на пр. имаше црвена 7 тоа знам сигурно, после имаше зелена 4... и натака не ги памтам више...
Толкување од метатрон по можност?
... a zosto ne pobaras nekoi duhovni ili mentalni vezbi sto ke ti pomgnat da ja resis kockata ili da se pronajdes sebe...samo predlog, imas nekoj skrien potencijal koj odvaj ceka da se pojavi....

Za da se vidis sebe si i svojata vistinska priroda ne ti ni treba ogledalo, a i da imas takvo nesto imas prepreka, baras da vidis ama ne mozesvo beliot prostor ili cistotata ti doagja taa kocka koja treba da ja resis za da se oslobodis i da si go pronajdes vistinskiot pat...sedmicata so crveno mozebi ti kazuva nesto pogresno ili te predupreduva da ne odis vo pogresna nasoka ..ama vistinskoto nesto e cetvorkata so zeleno , se sovpagja i so boja i so broj so chakrata na srceto...vekje spomnav negde deka ovaa chakra ja vrsi rabotata na site ostanti ako e dovolno razviena i otvorena...znaci raboti na srceto, meditiraj,ili samo bidi svesen za nego(chakrata ne fizickoto) i negovata zelena boja, navecer pred spienje koga si opusten svesta nasoci ja vo toj del i zadrzi ja tamu i posmatraj sto ke se slucuva...

--- надополнето ---

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
...ajde ekipo, dopolnete ili koregirajte...ne sum jas najpametniot ovde...a i zaedno sme posilni... da im pomogneme na onie sto imaat potreba...
 
Член од
19 декември 2010
Мислења
523
Поени од реакции
23
=
[/COLOR]
..ti fali energija , mozebi ne tolku hrana za fizickoto telo kolku za ostanatite ili za duhot...ako jades , znaci dobivas, dobivas tamu toa sto ne go dobivas ovdeka , toa e dobro..mozes i da napravis nesto sto ke te smiri vnatresno, duhovno, nekoja molitva, meditacija,poseta na nekoja crkva,ili slicno
=

Tnx. иначе ете и денес храна сонував. ;d
 

Kajgana Shop

На врв Bottom