Солун

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Вчера се вратив от Солун. Бев за прв пат и доживеав хорор во мозокот. Стварно очекував многу,многу,многу повеке....
Загадуване-ужас, улици-прашина насекаде, губре, нема култура на возене абсолутно никаква,како да си во Беjрут или Дамаск. Паркинзи тежко да наjдете во строгиот центар. Редко се намира платен,па не можам да предпоставам колко поредко безплатен,даже не барав...
Цените - от нормално до леко повисоки от нормалното и ако е турстичка дестинациja(стварно не знам како може да е турстичка дестинациja).
Хотелот во коj бевме беше на улица Игнатиа во близина на плоштадот Аристотел. Тоа беше наjужасниот хотел во целиот ми живот. Да доизградиш банja во соба со некакви плоскости... невероатно. И за тоа ти барат 40 евра на нок. Многу полош от студенски домови во западна Европа. Поне закуската им беше нормална.
Таверната во коja бевме во близина исто на улица Игнатиа беше супер. Цените прилични. За 13-15 евро по човек можеш да се наjaдеш солидно (1-2-3) без проблем. Кафичити покраj морето са многу поскапи и ако не си засулужуват.
Поприлично и поубаво станува,кога човек се качи нагорем после министерството за Тракиja и Македониja ком стариот град.
Малце луге зборуват англиски или немски jaзик (поне тиja jaзици пробав). Ти им зборуваш на англиски, те ти зборуват грчки... абсурд тотален. Понекога тежко да ти кажат и колко ти кошта нешто, па ти го пишат на калкулатор.
Како цело - разочаран сум от Солун.

Искрено да идеше од Нирнберг па вака да го опишеш Солун да ти поверував. Али ти од Софија да добиеш хорор у мозокот...незнам, немам збор да ти кажам на описов за Солун.
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Искрено да идеше од Нирнберг па вака да го опишеш Солун да ти поверував. Али ти од Софија да добиеш хорор у мозокот...незнам, немам збор да ти кажам на описов за Солун.
Хорор,абсолутно. Не знам кога последно си била во Софиja и во Солун,но... разликата е огромна. Ако сакаш почни от културата на шофиране,ке те згазат на пешеходна патека..., толератност да паркираш,па да те изчекат... нема никаква, па ако сакаш мини през зборуването на туги jaзици... разликата е огромна.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Хорор,абсолутно. Не знам кога последно си била во Софиja и во Солун,но... разликата е огромна. Ако сакаш почни от културата на шофиране,ке те згазат на пешеходна патека..., толератност да паркираш,па да те изчекат... нема никаква, па ако сакаш мини през зборуването на туги jaзици... разликата е огромна.
Во Софија бев лани, а Солун два до три пати годишно идам чисто за релаксација. Така да одлично го познавам градот, местата, културата, сообраќајот, населението. Не ти ја гледам само поентата на ваков опис, кога апсолутно никој нема да ти поверува кој барем еднаш бил во Солун. Освен за сообраќајот кој им е хаос, а ништо помалку од хаосот во Софија и Скопје.

А за туѓи јазици, Англиски зборат од младо до старо, од бугарите десет пати повеќе. Незнам од каде да почнам да ве споредувам дури, Солун за Софија е неспоредлива работа од повеќе аспекти, прво е тоа што Солун има душа и топлина, Софија е Софија. Различен тип на градови. Не му се свиѓале кафиќите на кеј на море :ROFLMAO: Булшит.
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Во Софија бев лани, а Солун два до три пати годишно идам чисто за релаксација. Така да одлично го познавам градот, местата, културата, сообраќајот, населението. Не ти ја гледам само поентата на ваков опис, кога апсолутно никој нема да ти поверува кој барем еднаш бил во Солун. Освен за сообраќајот кој им е хаос, а ништо помалку од хаосот во Софија и Скопје.

А за туѓи јазици, Англиски зборат од младо до старо, од бугарите десет пати повеќе. Незнам од каде да почнам да ве споредувам дури, Солун за Софија е неспоредлива работа од повеќе аспекти, прво е тоа што Солун има душа и топлина, Софија е Софија. Различен тип на градови. Не му се свиѓале кафиќите на кеј на море :ROFLMAO: Булшит.
Види сега, ако сакакш да си зборуваш на инат - даваj,тоа ти е изкуство на тебе.
Jaс сум кажал мои впечатоци,дали ти ке се слагаш или некоj друг - друга работа е тоа. За мене Солун е многу позле во секи правец. Скопje и Софиja имат култура на возене, Солун - НЕМА!
Определено не ми се свигат кафичите на кеj, заштото - губре во кафичите на под, масите не се чистат. Бев во две кафичи на кеj - истата приказна.
Бев во таверна во близина на Егнатиja, сосем друга приказна - тамо можам да се подпишам со две раце,дека се беше на ниво.
За споредба после Солун бев во Кавала...абсолутно не може да се прави споредба. Кавала сосем различно,оттамо до Неа Перамус. Исто не можеш да правиш споредба со Солун.
Абсолутно Солун е само премного прехвален - ништо посебно,ништо коj знае колко интересно....
 
Член од
23 март 2011
Мислења
1.039
Поени од реакции
946
е сега дечкото бара плажа во Солун и најблиска плажа во солун му е местото ,,Агиа Триада или на наше ,,Света тројца

тоа ти е кога ке продолжиш по игнатиа и местото е убаво водата чиста неколку кафичи мала населба. много блиску и се гледа цел град Солун.



а иначе Солун како град е империја за Софија.

точно во последно време е нечист и сообракајот е без ред,многу повеке питачи има и во последно време. ама за друго? се е на ниво.
 
Член од
23 март 2011
Мислења
1.039
Поени од реакции
946
Нема споредба Солун со Софија
А за морето смешно е да коментираме.
Солун има туризам,и сите зборуваат странски јазици по бутици ,таверни , по ресторани и кафичи.
Јас работев долго време во Грција. времиња...
Малку опаднаа од порано тоа ми беше муабетот.Ама како што тој го опиша како да бил у Бурунди.
кејот со кафичите е исто така незаменливо нешто .
 

Казаки

Атаманот - Army of Christ
Член од
2 септември 2011
Мислења
1.526
Поени од реакции
1.967
Смешката е двоjна со мислата ти за Солун. Само не разбрав,зашто сакаш да споредуваш Солун со Скопje или Софиja?!
Пријател, Солун за Софија е мегалополис!!! (y)
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Пријател, Солун за Софија е мегалополис!!! (y)
Незнам само зашто се зафативте за Софиja на темава...?! Софиja нема море,па и не е дел от темава...
Jaс изкажав мое мислене и не терам никоj да се обврзуво со него. Вас како некоj дома да ви влезол,па наскокавте сите вкупом да браните Солун, коj за мене абсолутно е само префален и ништо више. Jaс един пат бев, повеке немам намера да одам.Тоа е мое право.
Мислам секи има право на мнение нели?
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
4.002
Поени од реакции
4.245
За чистотија Солун како град не е воопшто чист. Дечкото добро кажа за паркирање, уназад колку време одам освен платени паркинзи (кој да, ги има ама очигледно дечкото не се потрудил да ги најде, и тоа за доста ниска пара) нема шанси да најдеш место, а и ужасни возачи се ФАКТ е тоа, не само Солунџиите туку и општо Грците. Не правам споредби со Софија, не треба ни да се прават, убав град ми е мене, сигурен сум дека и од Атина има повеќе душа, но за чистотија не би рекол баш дека се за фалби. А и кафетериите на морето не се баш најуредни, јест да се убави внатре ама услугата и чистотијата е на секое ниско ниво. Дури и Старбакс ми изгледа мизерно наспрема она во Лондон кога пиев кафе.
 
C

cige

Гостин
Ми треба доброволец набргу што ќе оди Солун :)
 
Ф

Флеш

Гостин
Има можност да е моменталнава ситуација во Солун,каква што е да има влијание од моменталните ситуации во Грција .... ?! како што читам коментари ,доста негативни впечатоци за Солун .... :eek:
 

Vuki-Viola-Fan

Solo Fiorentina
Член од
18 мај 2008
Мислења
3.502
Поени од реакции
680
Дечки ај едно прашање... Дали за да стигнам до аеродромот во Солун треба да влагам во Солун или го одминувам? Ќе влагам од Богородица иначе! Некој да ми објасни подетално ако знае и за патот после граница како се вози...дали се врти некаде,патарини и слични инфо!? поздрав
 

Казаки

Атаманот - Army of Christ
Член од
2 септември 2011
Мислења
1.526
Поени од реакции
1.967
Дечки ај едно прашање... Дали за да стигнам до аеродромот во Солун треба да влагам во Солун или го одминувам? Ќе влагам од Богородица иначе! Некој да ми објасни подетално ако знае и за патот после граница како се вози...дали се врти некаде,патарини и слични инфо!? поздрав
можиш да го одбегниш градот по обиколницата која води за Халкидики!
 
C

cige

Гостин
Дечки ај едно прашање... Дали за да стигнам до аеродромот во Солун треба да влагам во Солун или го одминувам? Ќе влагам од Богородица иначе! Некој да ми објасни подетално ако знае и за патот после граница како се вози...дали се врти некаде,патарини и слични инфо!? поздрав
Абе пријателе за тоа прашање гугл мапс е попаметен од форумов. Ама ај еве ја од лично искуство ќе ти кажам дека кога ќе влезеш во Грција од Богородица цели надоле по Е75 и следи го знакот со авиончето











 

smole

Ѕверотилук
Член од
26 јануари 2007
Мислења
1.693
Поени од реакции
287
За да го најдеш знакчето со авиончето прво иди по знаци накај Солун, додека не дојдеш до обиколницата (кога ќе се исклучиш од автопатот Е75 идеш према Солун на 10ина КМ има семафори (не се први семафори и пред нив има неколку)па под автопат идеш и знак LIDL (вртиш лево за да се качиш на автопатот кој всушност е обиколницата солунска) таму ќе почне знакот со авиончето да ти се појавува - следи го.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom