Солун

Член од
20 јуни 2011
Мислења
192
Поени од реакции
13
Здраво.Бидеќи досега несум бил во Солун ,сакам даве прашам дали во Солун имат плажи и дали е посетен од туристи.
 

vaga1985

Разочарена од се
Член од
30 јули 2011
Мислења
1.564
Поени од реакции
417
Има во солун плажи и има туристи колку ти душа сака :)
 

vaga1985

Разочарена од се
Член од
30 јули 2011
Мислења
1.564
Поени од реакции
417
измав слушано од некои луѓе дека водата била доста загадена од големион број танкери што пловат.
Не мора да одиш на градска плажа оди на некоја друга на 30 км од Солун имаш многу убави плажи. :)
 
T

Tetro

Гостин
До Катерини имаш 70 км од Солун, една од најубавите плажи ова време од годината. :)
 
Член од
17 август 2011
Мислења
5.131
Поени од реакции
7.604
Какво бањање во солун не заебавајте.Едино у навта ако ти се плива.:))Најблиска асална плажа имаш на првиот крак, неа потидеа и накај пефкохори имаш неколку гратчиња.Од другата страна паралиа е најблиску.Друго ти е тиња и не вреди да се мокриш за тоа...
 
Член од
20 ноември 2010
Мислења
738
Поени од реакции
749
Здраво.Бидеќи досега несум бил во Солун ,сакам даве прашам дали во Солун имат плажи и дали е посетен од туристи.
Секако дека е посетен, само од Македонци е преплавен секоја сабота кои одат на шопинг. :)
 
Член од
17 август 2011
Мислења
5.131
Поени од реакции
7.604
Не баш секоја сабота,коа има попусти само.И плажи нема у градот,се знае за што се иде таму.
 

nilla-vanilla

#kingliam
Член од
17 јуни 2010
Мислења
2.001
Поени од реакции
1.745
Нема плажи, ама убаво е да појдеш да го посетиш, сепак за нас македонците некако има посебно значење, прекрасен град, со многу гужви, сообраќај, туристи, бродови, продавници...впрочем како и секој град од таков тип.
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
9.732
Поени од реакции
3.310
Солун ти е прекрасен град. Само за бањање немој ни да помислуваш. Јас кога одам во Солун, одам само за шопинг преку саботите и за шетање. Има убави нешта кои вреди да се видат како Белата кула, Александрос о Мегас, некои стари цркви и градби итн...
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.436
Поени од реакции
15.319
Пиреја мислам дека ти е најблиску за капење, не ја мешај со атинската Пиреја ова е некој вид предградие на Солун или пак некое село. Побарај на гугл мене ме мрзи сега.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
5.131
Поени од реакции
7.604
неа потидеа е најасално место за бањање у близина и тоа 100 км :icon_mrgr: Се друго е бањање у кал и навта..Така да ако идете да се бањате Солун не е никаков избор..се знае за што се иде,У тоа приеја не би препорачал да се бањаш ништо чудно радиоактивен да искочиш од толку бродови што проаѓаат.
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.029
Поени од реакции
2.264
Вчера се вратив от Солун. Бев за прв пат и доживеав хорор во мозокот. Стварно очекував многу,многу,многу повеке....
Загадуване-ужас, улици-прашина насекаде, губре, нема култура на возене абсолутно никаква,како да си во Беjрут или Дамаск. Паркинзи тежко да наjдете во строгиот центар. Редко се намира платен,па не можам да предпоставам колко поредко безплатен,даже не барав...
Цените - от нормално до леко повисоки от нормалното и ако е турстичка дестинациja(стварно не знам како може да е турстичка дестинациja).
Хотелот во коj бевме беше на улица Игнатиа во близина на плоштадот Аристотел. Тоа беше наjужасниот хотел во целиот ми живот. Да доизградиш банja во соба со некакви плоскости... невероатно. И за тоа ти барат 40 евра на нок. Многу полош от студенски домови во западна Европа. Поне закуската им беше нормална.
Таверната во коja бевме во близина исто на улица Игнатиа беше супер. Цените прилични. За 13-15 евро по човек можеш да се наjaдеш солидно (1-2-3) без проблем. Кафичити покраj морето са многу поскапи и ако не си засулужуват.
Поприлично и поубаво станува,кога човек се качи нагорем после министерството за Тракиja и Македониja ком стариот град.
Малце луге зборуват англиски или немски jaзик (поне тиja jaзици пробав). Ти им зборуваш на англиски, те ти зборуват грчки... абсурд тотален. Понекога тежко да ти кажат и колко ти кошта нешто, па ти го пишат на калкулатор.
Како цело - разочаран сум от Солун.
 
На врв Bottom