Соживотот во Македонија

  • Креатор на темата Macedon1um
  • Време на започнување
Член од
12 јануари 2015
Мислења
2.354
Поени од реакции
4.222
Уште пред да отворам знаев дека овие од ТФТ ги нападнале чаирчани кои бегале низ прозор и излезите во случај на опасност. Суспензија за клуб како ТФТ е и мала казна, ако се смета дека албанците како малцинство се маргинализирани и отфрлени од општеството во Македонија. Толку се отфрлени што ни струја во ЕВН не може да си платат, а УЈП не им дава фискални уреди за да може да го евидентираат целиот промет во нивните пекари и берберници.

Штета…
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.613
Поени од реакции
4.707
Добро е, само со цените малце да се пазариме.
Цената не е проблем, дури и да е превисока.
Парите не се проблем, доаѓаат „од надвор„ во огромни количини.

Проблемот со продажбата на ѓаурскиот стан/куќа е решен...како и нивното отселување.
 

A__

Супер модератор
Член од
16 март 2005
Мислења
5.011
Поени од реакции
10.934
Цената не е проблем, дури и да е превисока.
Парите не се проблем, доаѓаат „од надвор„ во огромни количини.

Проблемот со продажбата на ѓаурскиот стан/куќа е решен...како и нивното отселување.
Начинот на работа е многу едноставен, првата куќа се купува по цена 5 пати повисока него реалната бидејќи парите доаѓаат од сомнителни извори.

Штом првата куќа се откупи и првата хиена се всели, одма го запустува местото и за останатите жители и никој нормален не сака да живее тука, а со тоа следните куќи на продажба се продаваат за ич пари.

Затоа и во Косово како што вели еден член има многу работи поефтини него кај нас, нормално е тоа кога најголем дел од работите се крадени а на сите продажби не се плаќаат давачки и данок.
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.537
Поени од реакции
5.084
Начинот на работа е многу едноставен, првата куќа се купува по цена 5 пати повисока него реалната бидејќи парите доаѓаат од сомнителни извори.

Штом првата куќа се откупи и првата хиена се всели, одма го запустува местото и за останатите жители и никој нормален не сака да живее тука, а со тоа следните куќи на продажба се продаваат за ич пари.

Затоа и во Косово како што вели еден член има многу работи поефтини него кај нас, нормално е тоа кога најголем дел од работите се крадени а на сите продажби не се плаќаат давачки и данок.
Можеби на теорија, ама на пракса не фунскионира, цените се многу високи, информацииве од терен ги имам.
Автоматски споено мислење:

Канцерот почнува само од една клетка па почнува да се шири, а шиптaрите се дефиниција за канцер.
Можеби вие сте канцерот, а албанците се белите клетки и конечно се борат за своето тело.
Зависи од перспективата.
 
Член од
19 февруари 2011
Мислења
545
Поени од реакции
620
Канцерот почнува само од една клетка па почнува да се шири, а шиптaрите се дефиниција за канцер.
Кај нив тоа е доктрина можеби веќе 60 тина години. Прво да се прават многу деца без разлика кој ќе го направи на снашката, кој е дома тој ги прави децата. Целта е да се намножат за да бидат поголем број од останатите околу нив.
Второ, бидејќи многудетството претежно може да опстои по селата од таму почнуваат со тортура на христијанските фамилии на кои државата не им помагаше во одбрана и тие почнаа да се иселуваат. Тоа и тоа како функционираше во Косово и за времена СФРЈ а функционира и кај нас.
Тие што живееја по градовите беа поцивилизирани, се школуваа и не правеа по многу деца.
И после христијаните нив не им дозволувале да се школуваат, да се вработуваат.
Во самата Албанија тоа го нема, затоа што таму немаат кого да бркаат, се асимилираа уште со создавањето на Албанија.
 
Член од
3 ноември 2009
Мислења
6.649
Поени од реакции
39.033
Можеби вие сте канцерот, а албанците се белите клетки и конечно се борат за своето тело.
Зависи од перспективата.
Тргни со кола од Аеродром накај Чаир, спореди и после дојди и кажи ми кој е белата клетка, а кој канцерот.
 
Член од
16 октомври 2021
Мислења
586
Поени од реакции
1.293
zabuleni nusinja pocnaa i u Kisela Voda da se shetaat, po toa novite zgradi od kancerot filip temelkovski sho gi odobri pocnaa da doagjaat zatucani shiptаri i otvorija kaj sampionceto kiper market. Kolku sto primetuvam im stoi kako muzej, osven sto pazaruvaat tamu par nekolku hipici frikovi i par penzioneri. Sledna inicijativa mi e da gi prasuvam zosto pazaruvaat od tamu i da go sprecam toj glup zakoraven mentalitet koga vsusnost imaat reptil odma na 30 metri podole i zito market na 100 metri. Klasicni stetnici. Vo Kisela Voda inaku ziveat lugje od site nacionalnosti osven turci i shiptаri. Duri i ciganite se gore dole top kaj posledna 4ka i nikad ne praele problemi i bi trampal 3 cigani za 1 shiptаr. Ama za ovie turcive i shiptаrive kako trgnalo so masovno selenje loso i se pisuva na naselbata za prv pat vo nejzinata istorija. Steta sto celiot budzet ne moze da se odvoi da se dignat krstovi na sekoj kjosh vo naselbata, da prebegaat

Vidi samo chair kako izglea, bagdad, kako u 15ti vek da se zaglaveni, kaj se naselija sve opustoshija.
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
7.038
Поени од реакции
22.393
Денес ме носеше патот натаму и баш се изненадив кога го видов киперот али па мило ми беше што немаше никој внатре. Си помислив ај рано е 8 и пол но одма по него видов Зур во кој имаше луѓе така да изгледа има малку свет се уште.

Инаку Кипер маркети растат како печурки насекаде во градов вклучително чисти македонски места како КВ и Аеродром, на потегот од Термо/Триангла до Хиподром има 2 од кој едниот пред некоја недела се отвори.
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.613
Поени од реакции
4.707
Денес ме носеше патот натаму и баш се изненадив кога го видов киперот али па мило ми беше што немаше никој внатре. Си помислив ај рано е 8 и пол но одма по него видов Зур во кој имаше луѓе така да изгледа има малку свет се уште.

Инаку Кипер маркети растат како печурки насекаде во градов вклучително чисти македонски места како КВ и Аеродром, на потегот од Термо/Триангла до Хиподром има 2 од кој едниот пред некоја недела се отвори.
Хмммм...ајде да видиме и некој македонски маркет во Гајре, Шипковица, Студеничани, Арачиново, липковско...
 
Член од
3 ноември 2009
Мислења
6.649
Поени од реакции
39.033
Има уште еден кипер отворено на Чешма во Кисела Вода на новата улица што ја отворија што искача кај Пролет.
 
Член од
16 октомври 2021
Мислења
586
Поени од реакции
1.293
Има уште еден кипер отворено на Чешма во Кисела Вода на новата улица што ја отворија што искача кај Пролет.
Sekade se nakotija. Mamata nivna, prasaj gi u Slupcane, Aracinovo dali ima Makedonski dukjani, e nema. Ama bitno ima u Kisela Voda kaj sho e etnicki najcista. Epa nema da projdete taka lesno
 

Kajgana Shop

На врв Bottom