Совршенство...

Член од
27 август 2005
Мислења
783
Поени од реакции
7
StormAngel напиша:
Веруј ми, има.
Барем од она колку што јас знам. Некои ептен релевантни факти за да го докажам тоа, немам, али силно сум убеден дека сфера и топка не е едно исто нешто. :)
у право си... сеа ми светна таа сијаличката... сферата е само обвивката на топката, така да по горната дефиниција сферата е совршена форма (али тоа веќе е цепидлачење :))
 
Член од
21 февруари 2006
Мислења
5
Поени од реакции
0
Совршенството е меѓу многуте работи кој служат да го залажат човекот и истовремено да го муваат низ животот. Ебаго, да можеше да се контролира ќе беше одамна искоренето.

Едно е сигурно. Не постои, бидејќи го гледаме само како фотоморгана или како сенка кој секогаш се пред нас и неможеме да ги стигнеме.
 

Toreador

Spectacular Apocalypse
Член од
24 јуни 2005
Мислења
3.374
Поени од реакции
48
Ги сакам тие кои се стремат кон совршенство, но ги мразам тие кои се сметаат за совршени.

Совршенството, иако не постои, ниту некогаш ќе постои, е цел кон која се стремиме. Ако не се стремиме кон совршенство и подобрување на нашиот животен стил, уште ќе мисливме дека живеењето во пештери е кул. Иако мрчиме дека дека никогаш нема да бидеме совршени, не сфаќаме дека ден со ден, нашиот животен стил (барем во одредени аспекти од нашиот живоет) се подобрува. Баш како тиа графоите во математика како се викаа...кога се приближува кон 0 или кон 1, но никогаш не може да ја има таа вредност. Така и ние, можеме да бидеме секој ден, се поблиску до совршенство, но да бидеме совршени во буквална смисла на зборот, никогаш.

Ако не за друго, туку ради нашиот индивидуализам. Совршенството бара колективитет и зедништво, барем ако се стримиме кон совшренство кое ќе биде општо прифатено од целото опшетество.

Нашите доблести се нашите најголеми недостатоци.
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
ај да ти ја скратам мислата.
Работата која ние ја вршиме за да стигнеме до совршенство е сизифовска
 

The_Grim

Acid Nightmare
Член од
22 ноември 2005
Мислења
1.501
Поени од реакции
24
Андроник напиша:
Не може да постои совршенство, бидејќи тогаш не би имало рамнотежа, би се срушило тоа (било што и да е што го држи овој универзум). Слично на јинг и јанг, лошо и добро, ако една работа преовладее со тежината, настанува колапс.

bas toa e sovrsenstvoto....ramnoteza na site raboti...a ako nesto prevladee togas se narusuva harmonijata i sovrsenstvoto....postoi sovrsenstvo samo nie lugeto uste ne sme spremni da go prifatime i da go primenime...a ako bi go postignale toa ke bide samo so edna cel....ili da se falime deka sme sovrseni, ili ke go iskoristime za prevlast i losi raboti so sto bi se narusila harmonijata i bi se izgubilo seto sovrsenstvo i pak bi trebale da pocneme od pocetok...i se taka vo krug....zatoa civeskata rasa uste ne e podgotvena za takvo golemo nesto...premnogu sme mali i ograniceni za da mozeme voopsto i da razmisluvame za toa...kamoli pak da sme spremni da go prifatime takvo kakvo sto e..
 

Toreador

Spectacular Apocalypse
Член од
24 јуни 2005
Мислења
3.374
Поени од реакции
48
Bacillus gagous напиша:
ај да ти ја скратам мислата.
Работата која ние ја вршиме за да стигнеме до совршенство е сизифовска
На некој начин да...ама ако не постои таа цел ние ја губиме смислата на целиот наш прогрес, можеби дури и на нашето постоење.
 

The_Grim

Acid Nightmare
Член од
22 ноември 2005
Мислења
1.501
Поени од реакции
24
ne znam bas dali smislata na naseto postoenje e da postigneme sovrsenstvo.....ako e toa taka togas site sme ziveele zaludno i nikoj ne ja ostvaril svojata misija....ali dobro e da se ima cel vo zivotot...sekogas ti dava pottik da storis i da smenis nesto vo vrska so monotonijata na naseto bezsustinsko postoenje...
 
V

Vlad II Draculea

Гостин
peer tema na moe ime ste otvorile... ја незнам шо толку млатите...

/me мрчи
 

Dani^^^

Femme fatale
Член од
8 април 2005
Мислења
1.831
Поени од реакции
21
Совршенство не постои од проста причина што кога би постоело би престанал да функционира светот а и луѓето онакви какви што се. Поентата на постоењето на човештвото е секогаш да трага кон нешто подобро,да се бори да пронајде нешто што би го довело чекор поблиску до совршеното. Секој човек својата цел ја гледа во совршенството но не секој човек има иста слика за тоа што е совршено.Затоа и постои прогресот.Каков прогрес би имало кога би постоело совршенството?Кој би бил мотивот за одење напред?
Кога ќе се постигне тој степен на совршено постоење ќе дојде и самиот крај на постоењето.Човештвото ќе остане без мотивација и без цел која ќе го турка напред а со тоа ќе остане и без основното нешто потребно за живот.
 

NikolaP

Команданат Флик
Член од
30 октомври 2005
Мислења
1.095
Поени од реакции
16
Зависи што мислите под совршенство.
Постои сигурно, постојат форми кои се совршени. Совршенството дури има и свој коефициент 1.618(и уште многу други децималки). 12 е совршен број. 6 исто. Пентаграмот е совршен.
Има многу примери за совршенство.

Ако мислите на човекот, тој секако се стреми кон совршенство. Дали има или нема совршен човек, не знам. Али има некои кои се многу блиску. Сепак мислам дека 70 години се многу мало време за било кој човек да стане совршен. За тоа блиску мислев на физичката убавина и форма, и на психичката моќ. Некои апроксимираат на една, некои на друга, ретко кој и на двете.
Постојат пак, совршени дела, кои некој човек ги направил.
Љубовта(чистата љубов) е совршена.
И хаосот е совршен, иако на некои ова ќе им се чини невозможно.

Значи, совршенството постои, зависно само каде го барате.
 

Toreador

Spectacular Apocalypse
Член од
24 јуни 2005
Мислења
3.374
Поени од реакции
48
NikolaP напиша:
Зависи што мислите под совршенство.
Постои сигурно, постојат форми кои се совршени. Совршенството дури има и свој коефициент 1.618(и уште многу други децималки). 12 е совршен број. 6 исто. Пентаграмот е совршен.
Има многу примери за совршенство.

Ако мислите на човекот, тој секако се стреми кон совршенство. Дали има или нема совршен човек, не знам. Али има некои кои се многу блиску. Сепак мислам дека 70 години се многу мало време за било кој човек да стане совршен. За тоа блиску мислев на физичката убавина и форма, и на психичката моќ. Некои апроксимираат на една, некои на друга, ретко кој и на двете.
Постојат пак, совршени дела, кои некој човек ги направил.
Љубовта(чистата љубов) е совршена.
И хаосот е совршен, иако на некои ова ќе им се чини невозможно.

Значи, совршенството постои, зависно само каде го барате.

Мислам дека темава повеќе се однесува за "практичната" совршеност кај човекот, бидејќи ние, биолошки гледано сме совршени. Се раѓаме, растеме, умираме. Придонесуваме за синџирот на природата и природниот баланс. Се што е природно е со цел и е совршено, дури и болестите, нивната цел е контрола на бројот на некој вид суштества, или опстанок на помоќните. Не сум некој биолог, но барем јас така мислам...

Инаку, дани, потполно се согласувам со тоа што го рече. Се трудев баш тоа да го кажам и ја. :) Што ќе се случи кога ние ќе ја постигнеме нашата цел, совршенство, што тогаш? Јас мислам дека совршенството е баш ко у филмовите кога стопанот со јадица има врзено морков пред магарето...тоа оди напред да го земе, но никогаш нема да го стигне, ипак, морковот е главен двигател...
 

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
941
Ништо не е совршено, зошто секогаш ќе има нешто што е подобро од претходното, барем до сега било така. Се е релативно.
 

NikolaP

Команданат Флик
Член од
30 октомври 2005
Мислења
1.095
Поени од реакции
16
Торчо, ако живите суштества се совршени, тогаш еволуцијата не би постоела.

Кај нешто живо како целина неможе да постои совршенство, бидејќи тоа е динамичен систем. Можат да постојат моментални, инцидентни совршенства. Апстрактни совршенства.
Совршенство има во се по малце. Зависи каде го бараш.
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Совршенство има, и сите ќе го увидите тоа доколку не му пристапувате толку филозофски на прашањево, барајќи ги само причините за тоа да не постои. :)

Не значи дека доколку некое совршенство не остане вечно во таква состојба дека не е совршено, доволно е тоа да било така макар и во еден момент. Има прости примери од секојдневниот живот.
 
Член од
22 февруари 2006
Мислења
24
Поени од реакции
0
Мистичен напиша:
Совршенство има, и сите ќе го увидите тоа доколку не му пристапувате толку филозофски на прашањево, барајќи ги само причините за тоа да не постои. :)

Не значи дека доколку некое совршенство не остане вечно во таква состојба дека не е совршено, доволно е тоа да било така макар и во еден момент. Има прости примери од секојдневниот живот.
Па не би се сложила баш со тебе...совршество според мене не постои а особено не во некои прости примери од секојдневниот живот.Се има своја маана колку и да е мала и незабележителна сепак постои.Совршенството не остава место за грешки и маани колку и да се мали,во него се треба да биде беспрекорно.А таква беспрекорна појава денеска сеуште не постои.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom