Совршенство...

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Елената напиша:
Па не би се сложила баш со тебе...совршество според мене не постои а особено не во некои прости примери од секојдневниот живот.Се има своја маана колку и да е мала и незабележителна сепак постои.Совршенството не остава место за грешки и маани колку и да се мали,во него се треба да биде беспрекорно.А таква беспрекорна појава денеска сеуште не постои.
Постои, постои...

Можеш да направиш тест совршено и да освош 100 поени, без ниедна грешка. Можеш да играш "стрит фајтер" и да го убиеш противникот без да те перне ни еднаш и да ти пишува "perfect", нормално - после долго тренирање или учење си стигнал до таа твоја способност, си се стремел кон тоа и ти успеало... и така натаму...

Совршенството се постигнува, без разлика дали понатаму ќе остане така.
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Нема совршенство, да не ви објаснувам, знаете, само се преправате дека не знаете. Нели!
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Garfield напиша:
Нема совршенство, да не ви објаснувам, знаете, само се преправате дека не знаете. Нели!
Ти си филозоф со тапија, нормално ќе тврдиш дека нема, така те учеле! :)
 
Член од
16 февруари 2006
Мислења
2.830
Поени од реакции
21
Nema sovrsenstvo zaso testot na koj si dobili 100 poeni ako si go resil za 40min e sovrseno ama ako istiot go resis za 30 min i pak imas 100 boda ke bide po sovrseno.
so znaci sekogas ke ima neso so e podobro i "posovrseno" barem jas mislam taka :):):)
 
Член од
23 јануари 2005
Мислења
401
Поени од реакции
1
Се зависи од која точка на гледање е посматрачот на појавите и околината и се што може да се категоризира или види, замисли и тн.
 

Dani^^^

Femme fatale
Член од
8 април 2005
Мислења
1.831
Поени од реакции
21
Ништо што е плод на нешто несовршено како човекот неможе да биде совршено. Совршенството произлгува од совршенство а човекот е полн со маани и нема јасна визија за тоа што е совршено.
 
N

NeMiRnA

Гостин
A zasto pa da ne postoi sovrsenstvo,zatoa sto nekoj iskompleksiran pred nekoi 100000 godini rekol deka go nema i nie seuste ke se vodime po toa?Zborime za evolucija a uste se vodime po nesto kazano pred da nekazam vekovi.Denes se e vozmozno.Why not luge?Zborime za sekoj aspekt od zivotot NALI?Zar ne postoi sovrsen mobilen,tocno moze da postoi nekoj model sto ke gi zadovoluva site moi potrebi,ama moze da postoi i nesto podobro u idnina,nesto plus so ke me zainteresira,megutoa toa e sovrseno za ova vreme,mozeme da ideme do beskraj so sovrsenstvoto i da barame mal milion sitini mani samo za da nebide sovrseno.Mozebi zastoa sto covekot se plasi od sovrseno.Sekoj covek e sovrsen,zasto e sovrseno unikaten.Nema reper za nesto sovrseno neli,sovrsenstvoto sami si go sozdavame vo nasite mali,umni glavi,se e tolku relativno.Nemoze nekoj fraer da izleze i mene da mi kaze od utre toa i toa ke bide sovrseno i jas gotovo taka e kazano toa e sovrseno,mene moze mi e sovrseno nesto so za nekoj bi bilo krajno ne sovrseno.I bla bla bla mi se prispa.....
 

Dani^^^

Femme fatale
Член од
8 април 2005
Мислења
1.831
Поени од реакции
21
NeMiRnA напиша:
A zasto pa da ne postoi sovrsenstvo,zatoa sto nekoj iskompleksiran pred nekoi 100000 godini rekol deka go nema i nie seuste ke se vodime po toa?Zborime za evolucija a uste se vodime po nesto kazano pred da nekazam vekovi.Denes se e vozmozno.Why not luge?Zborime za sekoj aspekt od zivotot NALI?Zar ne postoi sovrsen mobilen,tocno moze da postoi nekoj model sto ke gi zadovoluva site moi potrebi,ama moze da postoi i nesto podobro u idnina,nesto plus so ke me zainteresira,megutoa toa e sovrseno za ova vreme,mozeme da ideme do beskraj so sovrsenstvoto i da barame mal milion sitini mani samo za da nebide sovrseno.Mozebi zastoa sto covekot se plasi od sovrseno.Sekoj covek e sovrsen,zasto e sovrseno unikaten.Nema reper za nesto sovrseno neli,sovrsenstvoto sami si go sozdavame vo nasite mali,umni glavi,se e tolku relativno.Nemoze nekoj fraer da izleze i mene da mi kaze od utre toa i toa ke bide sovrseno i jas gotovo taka e kazano toa e sovrseno,mene moze mi e sovrseno nesto so za nekoj bi bilo krajno ne sovrseno.I bla bla bla mi se prispa.....
Moжеби твоите потреби тој мобилен ќе ги задоволува но не моите-за да биде совршен треба да биде совршен за сите и од секој аспект така да доста банален пример.

Ниту еден човек не е совршен.Човекот се разболува,пати,умира на прениска или превисока температура,подложен е на толку генетски пореметувања-повторно лош пример и тоа најлошиот-човекот ни од далеку не е совршен.

Како што кажав -за да биде нешто совршено треба да е беспрекорно од секој аспект за сите .Такво нешто не постои.Индивидуално гледано можеби за некого и едно пенкало од 10денари е совршено но сепак тоа незначи дека тоа навистина е совршено.
 

NikolaP

Команданат Флик
Член од
30 октомври 2005
Мислења
1.095
Поени од реакции
16
Dani^^^ напиша:
Ништо што е плод на нешто несовршено како човекот неможе да биде совршено. Совршенството произлгува од совршенство а човекот е полн со маани и нема јасна визија за тоа што е совршено.
Хм...
Нели човекот е плод на бога, по негова лика и стас?
Значи и бог е несовршен :) Овде самата се побиваш.
Пљус, кругот е совршен, 6ката е совршена. Исто и 12ката. Пентаграмот е совршен.
Женската форма е совршена.
Ај побиј ме :)
 

Dani^^^

Femme fatale
Член од
8 април 2005
Мислења
1.831
Поени од реакции
21
NikolaP напиша:
Хм...
Нели човекот е плод на бога, по негова лика и стас?
Значи и бог е несовршен :) Овде самата се побиваш.
Има разлика од плод на нешто несовршено по дифолт е несовршено а плод на нешто совршено може да биде и совршено и несовршено бидејќи на совршениот создавач му е оставен избор а на несовршениот не :wink:
 

NikolaP

Команданат Флик
Член од
30 октомври 2005
Мислења
1.095
Поени од реакции
16
Не пошто ако он е совршен, море се совршено да прави. Ерго, бог не е совршен у некои аспекти :) Нема совршена личност.
А совршени форми има. Де одговори за тие што ти ги кажав.
 

Dani^^^

Femme fatale
Член од
8 април 2005
Мислења
1.831
Поени од реакции
21
NikolaP напиша:
Хм...
Нели човекот е плод на бога, по негова лика и стас?
Значи и бог е несовршен :) Овде самата се побиваш.
Пљус, кругот е совршен, 6ката е совршена. Исто и 12ката. Пентаграмот е совршен.
Женската форма е совршена.
Ај побиј ме :)
Е де кажи ми ти како 12ката и 6ката се совршени,кој тоа кажал,докажал а особено ме интересира за женската форма...овие 2ве други на страна за нив дополнително сакам да прочитам нешто :)
 

NikolaP

Команданат Флик
Член од
30 октомври 2005
Мислења
1.095
Поени од реакции
16
Длабока мистика е тоа...
А да и 5ката е индиректно совршен, не због петката туку због пентаграмот. Ама за него знаеш, пошто не праша :)
6ката е совршена, затоа што е кружна бројка. А кругот е совршен.
Земи круг нацртај со шестар. Остави го така(да се запази радиусот), после почни да удараш цртки по кругот со тој радиус. Ќе добиеш хексаграм. Повржи ги темињата. Ќе добиеш шест совршени еднострани триаголници. Со по 60 степени. Кругот има 360 степени. а 6*6 се 36. И 36 се дели со 12. Не случајно! 12 е исто кружна бројка. И совршена.
Не случајно старите делеле по 12 се. Не случајно е зборот дузина.
Не случајно имаме 12 саати на часовникот.
Женската форма како форма. Не треба објаснување. Зборувам за перфектни женски тела.
Пи јес.
Не случајно е 69 една од најдобрите пози :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom