Совршенство...

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Па кај виде дека изјавив дека има совршенство? Јас само реков дека мојот профет е цар.
 

Dani^^^

Femme fatale
Член од
8 април 2005
Мислења
1.831
Поени од реакции
21
Garfield напиша:
Па кај виде дека изјавив дека има совршенство? Јас само реков дека мојот профет е цар.
eпа ај изјасни се баш ме интересира :)
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Реков нем совршенство, онакво какво што се бара, побарува, исчекува, се што може да се добие е нешто посовршено од претходното, а ни тоа да не биде совршенство.
Кога би имало совршенство тогаш би било здодевно. Она што го чини животот и се околу нас интересно е стремежот, копнежот, потрагата по недофатливото. КОга би знаеле каде е целта значи дека би била дофатлива или некој веќе ја дофатил. Нема интересност тогаш.
 

Dani^^^

Femme fatale
Член од
8 април 2005
Мислења
1.831
Поени од реакции
21
Garfield напиша:
Реков нем совршенство, онакво какво што се бара, побарува, исчекува, се што може да се добие е нешто посовршено од претходното, а ни тоа да не биде совршенство.
Кога би имало совршенство тогаш би било здодевно. Она што го чини животот и се околу нас интересно е стремежот, копнежот, потрагата по недофатливото. КОга би знаеле каде е целта значи дека би била дофатлива или некој веќе ја дофатил. Нема интересност тогаш.
Целосно се сложувам као и што напишав во мојот пост за оваа тема.Совршенството води до здодевност и бесцелност на постоењето .
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Немој сеа Шлаки да стане љубоморен хехехехех!
 

Dani^^^

Femme fatale
Член од
8 април 2005
Мислења
1.831
Поени од реакции
21
Garfield напиша:
Немој сеа Шлаки да стане љубоморен хехехехех!
хехехе нема бе он беше со мене коа ти го напишав тоа :icon_lol::icon_lol::icon_lol:Што да праам коа конечно најдовме нешто за што се согласуваме:pehar::icon_lol:
 

kLiNkA

Ponosna Hrvatica
Член од
4 јануари 2006
Мислења
2.116
Поени од реакции
5
Smetam deka ne postoi SOVRSENSTVO.... Vsusnost se vo prirodata e sozdadeno nesovrseno za da nie LUGjETO go zememe i napravime Sovrseno... Toa e celta na naseto postoenje... Ima edna pogovorka NE BARAJ SOVRSENSTVO ZA DA ZASAKAS ZASTO MOZE DA UMRES BEZ LjUBOV...NAJDI NESTO NESOVRSENO I NAPRAVI GO SoVrSeNo! :)
 
Член од
13 февруари 2006
Мислења
315
Поени од реакции
4
ПОСТОИ!-еве јас:)
Сериозно,мислам дека постои ама како и светот е субјективен и објективен поим!Објективната постојност на светот е совршена зошто е вечна!Субјективната конечност на човекот е несовршена зошто е смртен!Телото и нашата биологија е несовршена ама нашиот дух и душа,сржта и она што го носиме во себе може по сопствен избор да го издигнеме и обликуваме до совшенство!како??ако успееме да го ослободиме духот од телото и го прошетаме по бесконечната просторност што е совршена.Не мислам дека ако го ослободиме духот од телото веќе сме мртви-попоразно е кога е мртов духот во телото отколку телото без духот!!до некаде влечам накај тоа дека сите го носиме совшенството во нас во нашиот разум?мислата е совршена ако и ја дозволиме слободата!.....а може и смртта е совршенство??
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Dani^^^ напиша:
хехехе нема бе он беше со мене коа ти го напишав тоа :icon_lol::icon_lol::icon_lol:Што да праам коа конечно најдовме нешто за што се согласуваме:pehar::icon_lol:
Ja vazno rekov, ama ti si znaes. Ne si mala, tolku!
 

WhiteWeedy

Young salamander
Член од
9 февруари 2006
Мислења
30
Поени од реакции
0
Sovrsenstvoto se sozdava i postoi koga ke se spojat slednive raboti:
-Magareskiot inet
-Tvrdoglavosta i
-Rabotnata navika

Eve na primer jas sum Tvrdoglavo Magare koe neprestano nosi tovar na grbot. - Pa zatoa ke vi kazam

-Tvrdoglavosta e sovrsena
-Da bev majmun mozebi ke bev poubav no ne sum los i za magare, a
-rabotnata navika isto e sovrsena

(Opsto zemeno jas sum (u)sovrsen samo za nekolku raboti)
Znaci sovrsenstvoto postoi no sekogas se javuva vo poinakva forma

Nekoi sprema kombinacijata na formite ja merat sovrsenosta na edna licnost, bez da znaat deka sovrsenosta ima golemi izgledi da bide eden od najrelativnite poimi vo svetskata leksika poradi postojanata promena na formite.........;)
 
Член од
16 февруари 2006
Мислења
2.830
Поени од реакции
21
WhiteWeedy напиша:
Sovrsenstvoto se sozdava i postoi koga ke se spojat slednive raboti:
-Magareskiot inet
-Tvrdoglavosta i
-Rabotnata navika

Eve na primer jas sum Tvrdoglavo Magare koe neprestano nosi tovar na grbot. - Pa zatoa ke vi kazam

-Tvrdoglavosta e sovrsena
-Da bev majmun mozebi ke bev poubav no ne sum los i za magare, a
-rabotnata navika isto e sovrsena

(Opsto zemeno jas sum (u)sovrsen samo za nekolku raboti)
Znaci sovrsenstvoto postoi no sekogas se javuva vo poinakva forma

Nekoi sprema kombinacijata na formite ja merat sovrsenosta na edna licnost, bez da znaat deka sovrsenosta ima golemi izgledi da bide eden od najrelativnite poimi vo svetskata leksika poradi postojanata promena na formite.........;)
e da usovrsen si za nekoj raboti so ne znaci deka si sovrsen za istite :)
 

WhiteWeedy

Young salamander
Член од
9 февруари 2006
Мислења
30
Поени од реакции
0
E zs togas viket: Se usovrsiv za praenje filmoj - na primer

Znacit sum sovrsen za to.

a pravo da kazam usovrsen sum za nogu raboti
a poznavam po to so sekoja rabota ja rabotam isto ko za dvajca

Baska i vo megjuvreme se usovrsvam za neso drugo

Evo go mojot Sovrsen kraj

Prijatna Vecer i Se najubavo
 

kLiNkA

Ponosna Hrvatica
Член од
4 јануари 2006
Мислења
2.116
Поени од реакции
5
Код:
Sovrsentvoto se sozdava
So ova se soglasuvam!
 
Член од
18 септември 2005
Мислења
318
Поени од реакции
12
Совршенството гледано од различни аспекти не може никако да се утврди како постоечко.Тоа пред се е индивидуално ,а се додека е индивидуално тогаш не е ниту совршено.
Многу често сум се прашувала дали тоа води кон перфекционизмот и ако води повторно контрадикторност.За мене е перфекција за тебе не е,за мене е совршено за тебе не е,значи секогаш се наоѓа барем една страна која веле неееееееееееееееее!
Совршенство едноставно не постои меѓутоа задоволувајќи си ги сопствените потреби и барања и желби доаѓаме до за нас некое совршенство кое останува само за нас ,но не и за некој друг.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom