Совршенство...

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.532
Поени од реакции
33.732
Совршенството, од моја гледна точка го класифицирам како ништо повеќе од една најобична илузија.
Нешто безкрај.
 

Гладиус

notusually
Член од
14 август 2008
Мислења
5.508
Поени од реакции
1.728
Дали има совршенство? Дали вие и општо луѓето несвесно или свесно се стремат кон тоа? А што е всушност совршенството?

Дали можеби човекот не го прифаќа совршенството затоа што тоа е некој вид конечна појава (па повеќе признава предмети како совршени) и со достигнување на истата, би се дошло до некаков крај за него и неговото творење и постоење?
Или пак едноставно, совршенството не е возможно од многу причини и на било кој начин да се постигне?:raz:
Според мене, совршенството претставува утопија која е создадена за да секогаш се стремиме кон подобро. Совршенството е стимул за понатамошен напредок и желба за остварување на соновите, па дури и подалеку отколку што првично сме си ги зацртале.

Не верувам дека постои совршенство, затоа што секогаш може подобро. Често пати сме се нашле во ситуации кога сме рекле, леле ова е нешто совршено, а по само неколку минути ги приметуваме сите ндостатоци кои тоа нешто ги има. Само во тој момент, тоа е најдоброто што сме го виделе и затоа го сметаме за совршенство.
Луѓето кои се во потрага по непрестаен напредок многу добро го сфаќаат значењето на совршенството. Знаат дека е тоа нешто кое е таму некаде, и продолжуваат да се обидуваат. Едноставно го перцепираат како предизивик.

Човекот не го прифаќа совршенството единствено затоа што тоа навистина и не постои. Не затоа што би дошло до негов крај, туку затоа што живее се мислата дека и од тоа “најсовршеното“ постои, или ќе постои уште посовршено.
 

bebush

Portable Heater
Член од
4 септември 2007
Мислења
4.468
Поени од реакции
5.166
Не верувам дека постои совршенство.Според мене тоа е само измислица.
Измислица која ние(океј повеќето) си ја создаваме во нашиот ум, што ќе ни биде корисно понатака за мотивација, совладување на работите и пречките.
Доколку нешто постигне човекот, повторно се разочарува, затоа што секогаш вели дека можел тоа да го направи и подобро иако е задоволен од себе за стореното.Сеуште сепак, не се откажува од посовршеното, од подоброто.Понекогаш тоа може толку да му се уврти во умот, што неговите постапки идат над границите.Но хеј, човекот е сепак само човек.Секој сам за себе.
Во љубовта пак, сите го бараат она совршеното, онаа личност која нема маани туку е совршена во изгледот и однесувањето.
Јас велам, да прекинеме да го бараме совршенството затоа што не постои.Единствено со нашите очи, несовршеното можеме совршено да го направиме.Не со бркање на илузијата.
 

Lucy in The Sky

A girl with kaleidoscope eyes
Член од
8 март 2009
Мислења
304
Поени од реакции
34
Sovrshenstvoto e relativno.. Toa e individualno neshto.. i zatoa nemoze da postoi.. Neshtoto shto e sovrsheno treba da bide besprekorno za site lugje, od site mozni aspekti... odnosno toa neshto treba istovremeno da bide i dobro i losho.. i ubavo i grdo.. i pametno i glupavo...
Zatoa nemoze da postoi...
 

DonJas

Married and Happy
Член од
22 јуни 2008
Мислења
2.651
Поени од реакции
586
совршенство ... тоа не постои поради тоа што секогаш ке има подобро.. онака колку и да е нешто најдобро пак може да се направи подобро.. такада тоа е само една илузија во некој вид..
 
А

Аниии

Гостин
Според мене не може колку и да се труди некој мора некогаш да згреши...
Само Господ може да биде совршен
 

PokerFace

I'll never be the same..
Член од
30 март 2009
Мислења
1.212
Поени од реакции
623
Не постои совршенство и никој не е совршен ... колку и да се трудиш да не згрешиш или слично едноставно не можеш ....
 

Вештица

love&reason
Член од
2 јануари 2009
Мислења
1.524
Поени од реакции
856
Види мајката...
Прво бевме до толку совршени што и на Бог му го дадовме своето лице, да биде лика и прилика на совршенството наше.
Сега гледам пишувате не сме совршени, ама пошто ние не сме пази некој друг да не е, па не постои совршенство.
Абе луѓе, кој отишол на планина над еве нека се 1000 метри висока видел што е совршенство.
 
Член од
8 јануари 2009
Мислења
929
Поени од реакции
21
Совршенството, од моја гледна точка го класифицирам како ништо повеќе од една најобична илузија.
Нешто безкрај.
Столе никој човек не е совршен.Токму така совршено е во рајот нешто бескрај и Само БОГ е совршен!!! Кој е безгрев нека фрли камен врз мене!
 
V

[vladimir]

Гостин
Види мајката...
Прво бевме до толку совршени што и на Бог му го дадовме своето лице, да биде лика и прилика на совршенството наше.
Сега гледам пишувате не сме совршени, ама пошто ние не сме пази некој друг да не е, па не постои совршенство.
Абе луѓе, кој отишол на планина над еве нека се 1000 метри висока видел што е совршенство.
Јас искрено ова неможам да го сфатам, за тебе постои или не постои совршенство?


Инаку на темава, кога би постоел само еден одговор за сите прашања, кога се што би направиле доаѓа до совршенство, дали би постоело доволно контраст во животот да би можело некој да тврди дека имал некакво искуство?
Без опасност, авантури... животот би ни бил како некоја детска игра, без можноста од неуспех, успехот не би имал вредност.Без смртта не би имало смисла да одбереме и донесеме една одлука наспроти друга во животот, затоа што и двете искуста би биле еднакви.
Кој би сакал да живее така?

Границите ја даваат смислата на она што лежи внатре во нив....
 
Z

Zona Pelucida

Гостин
Ако постои совршенство ќе се наруши балансот на природата,рамнотежата меѓу доброто и злото,нема да постои среќата,бидејќи нема да има несреќа,па од тука и животот е проклето несовршен.
Совршенството е благосостојба на умот.
 

Вештица

love&reason
Член од
2 јануари 2009
Мислења
1.524
Поени од реакции
856
[vladimir];2446630 напиша:
Јас искрено ова неможам да го сфатам, за тебе постои или не постои совршенство?


Инаку на темава, кога би постоел само еден одговор за сите прашања, кога се што би направиле доаѓа до совршенство, дали би постоело доволно контраст во животот да би можело некој да тврди дека имал некакво искуство?
Без опасност, авантури... животот би ни бил како некоја детска игра, без можноста од неуспех, успехот не би имал вредност.Без смртта не би имало смисла да одбереме и донесеме една одлука наспроти друга во животот, затоа што и двете искуста би биле еднакви.
Кој би сакал да живее така?

Границите ја даваат смислата на она што лежи внатре во нив....
Природата недопрена од човекот е совршенство, според мене:helou:
 

DonJas

Married and Happy
Член од
22 јуни 2008
Мислења
2.651
Поени од реакции
586
Природата недопрена од човекот е совршенство, според мене:helou:
ке биде тоа совршенство за тебе..се додека не сретнеш нешто по совршено од тоа... тогаш тоа ке ти биде совршенство.. кога после тоа ке се појави нешто друго посовршено од посовршеното.. и цело време така ке се врти кругот...такада свати си дека совршенството е само нешто што твојот ум го гледа како такво
 
М

Мрак

Гостин
Совршенство не постои,но убаво е да се стремиме кон некој замислен облик на совршенство,о што стануваме се подобри и одиме нагоре.Крај нема,секогаш може подобро дабиде едно нешто,па затоа спорд мене совршенство не постои.Сепак ок е кога ќе кажеме:совршено е,со што сакаме да искажме колку многу ни се допаѓа нештото.:smir:
 

Delfin4e

Го обожавам морето
Член од
20 април 2009
Мислења
61
Поени од реакции
5
Совршенството мене и ме плаши, ме плаши помислата дека еден ден би се разбудила и сите околу мене би биле среќни, весели, насмејани...доколку би постоело своршенство луѓето не би ни знаеле што е среќа, за нив среќата ќе биде само еден обичен збор и ништо повеќе, нема да постои зборот тага, да имаат ништо за споредба(нема да има лоши моменти, поука), се ќе биде розево, монотоно, нема да има кревање на адреналинот (паднат испис, страв, трема...) ништо од тоа!!!
Тогаш светот би бил дом на програмирани роботи кои никогаш нема да ја осетат врелата солза на својот образ, а најжално е тоа што нема ни да знаат што е тоа! :smir:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom