Совршенство...

davinci

православје
Член од
1 ноември 2008
Мислења
18
Поени од реакции
0
Што ке биде после оваа?
Каде одиме? Зарем небото сеуште постои?
Не Џонатане, не постои. Небо не е ниту време, ниту место.
НЕБО Е СОВРШЕНСТВО !!!
Richard Bach

 
Член од
23 март 2008
Мислења
685
Поени од реакции
165
Sovrsenstvoto e proizvod na nekoja imaginacija ...sovrsen covk da mozebi ima ...vo zaivsnost od sostojbata na negoviot um i kriteriumu za poimot sovrsentvo...ima sovrsena priroda ima sovrsena fizicka ubavina,ima sovrsena slika .no sovrsena fizicka i duhovna ubavina tesko ne sekogas se poklopuva.
 

ada

Модератор! ок?
Член од
21 август 2006
Мислења
5.706
Поени од реакции
566
Совршенството е перманентен човеков стремеж, баш затоа што, во овој живот, е неостварливо.

Но, е позитивен стремеж, во секој случај, кој не тера да дадеме се од себе и да правиме близу-до-совршенството нешта.
 
Член од
16 февруари 2007
Мислења
2.778
Поени од реакции
8.228
Apsolutno, univerzalno, kosmicko sovrsenstvo ne postoi... ne moze da postoi... do dusa moze po pravilno kazano e deka nie ne mozeme da go dostigneme, a i samiot univerzum veruvam deka ne moze. Ke izgubi od svojata lepota, ke izleze i otstapi od negovite definicioni "granici", od svojata "prirodnost"...
Природата на совршенсвото е манифестацијата,така?
Ако е така,значи твојот заклучок за негово непостоење се базира на хаотично експанзионистичкиот макрокосмос и можеби уште по-хаотичниот микрокосмос во кој живееме.
Со целата манифестација на нескладности,конфликти и разединувања кои се случуваат во нашето постоење и во општиот универзален тек,некои луѓе(особено верниците)доаѓаат до заклучок дека совршенството доаѓа во за нас невозможното за конципирање.
Манифестација која ние неможеме да ја перцепираме.Безграничниот тек на чистата енергија.
Сум ги читал хипотетичките етапи на еволуцијата после овој наш стадиум.Завршната транседентална фаза е баш тоа наводно ослободување од телото и безвременско постоење како духовна манифестација,која ќе ги асимилира сите единки во една енергија на врховно постоење.Something like a new Demigod.(најверојатно затоа тој Бог би спречил напредок нели?Квари бизнис.Квари монопол...)
Но,и покрај идеалистичките небулози,Бог не постои,а совршенството е слободно поле за наша интерпретација,доживување и е далеку од еволутивен чекор.Не е вера,туку е порив.
Ако се препуштиме на нашиот порив за совршенство во себичниот микрокосмос,ако почнеме со разградување на себеси,со отворање на сопствената психа и добивање свесност за сопствените потреби,желби и соништа,тогаш можеме да се префрлиме кон нивна манифестација.
Нема Утопизам,а со тоа нема и колективно совршенство.
Тоа е само комбинација на сетилното,искуственото,идеолошкото и манифестационото.....со успехот или неуспехот во нивната манифестација како загради кои релативизираат индивидуално достигнување на индивидуално совршенство.
Во кратки црти...да,Моника Белучи е еблеста....ама незнае да глуми.
Ја би рекол Никол Кидман(особено во Eyes Wide Shut) :)

Kolku trae toj moment na premin, dali nasiot mozok i nasata svest raboti na tolkava frekfencija, dali nie ke imame moznost toa da go uvidime i primetime?
Znaes, vo edna sekunda video ima 24 sliki ( ili taka nesto, ne sum bas siguren ). Nie gi gledame slikite ili nesto drugo? :)
Знаеш што е совршен момент?
Земавме снимка од една домашна веселба и таму кај седмата минута од филмот вметнавме еден фрејм во кој имаше слика од две крвави девојки во невестински фустан.Тој фрејм,според мојата и пресметката на моите другари,би траел дел од секундата.
Им ја пуштивме снимката на едни дечки од друштво и кога се појави тој момент,прво имаше мала пауза,после сите не прашуваа дали сме приметиле нешто чудно.Се правевме наудрени.Не убедуваа да вратиме наназад.Бла бла бла,од цела таа монотонија,тој фрик фрејм беше забележан,го направи своето,и остана запаметен уште долго време.
Никој не ни ја спомна дебелата тетка која го испраќаше синот во Ирак со солзи во очите.

Совршенството е перманентен човеков стремеж, баш затоа што, во овој живот, е неостварливо.

Но, е позитивен стремеж, во секој случај, кој не тера да дадеме се од себе и да правиме близу-до-совршенството нешта.
Позитивен?
Нели има само еден Бог?И само тој дава привилегии на негови синови да му се доближат до неговото совршенство?
И нели стремежот како таков е дуален,па може да ја искривоколчи сликата која е замислена во "Седумдневниот План"?
Не е убаво,според таа дефиниција,да даваш се од себе за работи кои одат според divine plan теоријата.(А таа е-Обама победува,Мекејн губи,грците-ура-Хелас ел Гранде,Македонце нема сиски,сиски се наси) :)
 
Член од
18 ноември 2007
Мислења
609
Поени од реакции
41
Совршенство во определени нешта,па дури и тоа е дискутабилно по мене не постои,стремеж има, но недостижно е ,сепак сме луѓе .
 

ada

Модератор! ок?
Член од
21 август 2006
Мислења
5.706
Поени од реакции
566
Позитивен?
Нели има само еден Бог?И само тој дава привилегии на негови синови да му се доближат до неговото совршенство?
И нели стремежот како таков е дуален,па може да ја искривоколчи сликата која е замислена во "Седумдневниот План"?
Не е убаво,според таа дефиниција,да даваш се од себе за работи кои одат според divine plan теоријата.(А таа е-Обама победува,Мекејн губи,грците-ура-Хелас ел Гранде,Македонце нема сиски,сиски се наси) :)
Очигледно си помешал нешто со концептот на совршеност и Божјата природа.

А, за дадениот пример, односно неговиот под-текст...Лично одам подалеку од давање на себе, и во тоа не се повикувам на Библијата. Како и во многу други сегменти од мојот живот. Затоа што таа не ми дава одговор на таквите мундани нешта (барем не одговор кој ми се допаѓа) и замижувам пред истата.
Хипокризија?
Можда...And I don't give a fuck.

Се на се, почитувач и познавач на нешто, не те прави и негов апсолутен следбеник.
 

BliND

Raptus regaliter...
Член од
16 јануари 2006
Мислења
3.963
Поени од реакции
361
Баш подлабоко се размислив за што е тоа Совршенство и ми дојде на ум ова . Се има мани , ништо не е тотално добро , од почетната до крајната точка !
Епа совршенство е кога неможеме да ги видиме тие мани ,или доколку тие несворшености не претставуваат недостаток за нас.
 

ada

Модератор! ок?
Член од
21 август 2006
Мислења
5.706
Поени од реакции
566
Као едит на пост, конкретно на овој...
Очигледно си помешал нешто со концептот на совршеност и Божјата природа.

А, за дадениот пример, односно неговиот под-текст...Лично одам подалеку од давање на себе, и во тоа не се повикувам на Библијата. Како и во многу други сегменти од мојот живот. Затоа што таа не ми дава одговор на таквите мундани нешта (барем не одговор кој ми се допаѓа) и замижувам пред истата.
Хипокризија?
Можда...And I don't give a fuck.

Се на се, почитувач и познавач на нешто, не те прави и негов апсолутен следбеник.
Уствари, I give a fuck, и се кајам кога замижувам. Како што се кајам и сега за претходно напишаното.

Бог е единствениот совршен. Но, ние, како создадени според неговото наличје може, всушност пожелно е, да се трудиме да му се приближиме. Оттаму е тежњата кон совршенството позитивна.

А, за Обама и сличните ствари...Само две парафразирани реченици од Библијата:
"На Бога, Божјото, на царот, царевото"
"Верувај во Бога, но сепак навечер заврзувај ја камилата".

Поинаку, неправдите и несреќите не се секогаш дел од Божјиот план, туку се и резултат на човечката инертност, и општо на неговата грешна природа.
 

bad_girl

The girl you can't have
Член од
21 февруари 2007
Мислења
216
Поени од реакции
4
неможе да постои совршенство прво зошто секој различно размислува секој има различни потреби неможе да постои нешто што ке биде совршено за сите освен тоа се може да биде подобро поголемо и посовршено човек никогаш нема да се задоволи со нешто ке се стреми кон уште и уште повеке
 
Член од
27 септември 2007
Мислења
1.028
Поени од реакции
440
Јасно е дека совршенство не постои, сите ние луѓето можеме само да се доближиме до тоа совршенство но никогаш и целосно да бидеме совршени. Се доближуваме до совршенството преку нашите дела преку и нашите постапки, начинот на кој се однесуваме :smir:
 
R

RAYTHEON23

Гостин
Kako prvo sovrsenstvoto ne e definirano a i ima mnogu aspekti......ako e za covekot ne veruvam deka ke ima sovrsen(osven ako pocituva etika moral religija)DEFINITIVNO NEMA

da zboruvame za nekoj tip na harmonicen sistem samoodrzuvacki koj se stremi kon opstanok koga ke se promenat varijabilite sistemot veke ne e vo harmonija pa taka da povtorno ke se stremi kon harmonija..no dali posovrsena od denesnava NE ZNAM:toe:
 
Член од
21 октомври 2008
Мислења
178
Поени од реакции
3
na edna tema sto bese otvorena sto bese za grevot ili sto e grev napisav
koga vistinski ke go pocustvuvamegrevot deka sme go napravile od toj moment pocnuvame da mislime za sovrsenoto
a jas veruvam vo sovrsenoto kako sto i na ljubov vo prv pogled:smir:
 

Ајанта

Македонка
Член од
21 декември 2008
Мислења
580
Поени од реакции
37
Дали има совршенство? Дали вие и општо луѓето несвесно или свесно се стремат кон тоа? А што е всушност совршенството?

Дали можеби човекот не го прифаќа совршенството затоа што тоа е некој вид конечна појава (па повеќе признава предмети како совршени) и со достигнување на истата, би се дошло до некаков крај за него и неговото творење и постоење?
Совршенството е повеќе го сфаќам како идеал, идеја за некаков врв, отколку како реална можност.
Освестените, осознаените луѓе свесно се сремат кон идеалот, а другите тоа го прават несвесно, водени од инстиктот да се искачат повисоко, да успеат.
Јас лично секогаш се обидувам да видам што има зад следната кривина, а верувам дека патеката е бесконечна, секое достигање ја продолжува, ја креира......
 

Kajgana Shop

На врв Bottom