Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.911
Поени од реакции
1.378
Здраво дечки едно прашање за оние што повише разбираат имам passat 1.9 tdi 2004 74kw 101hp 5 брзини, моторот зариба најдов 2004 passat 1.9 tdi 4x4 131hp 6 брзини на странски табли и ме интересира дали е можно да се сменат моторите, ако да дали процедурата би била лесна (извади-стави) или би имал многу проблеми.Колата е исправна и во вожња состојба па ако се фати моторот би можело да ги извадам и останатите делови што би биле потребни за моторот.
Nemozis od Formotion motor da stavis na kola so pogon samo na predni. Lezajot na motorot ne e ist, menjacot e razlicen, treba da smenis instalacia, nov kompjuter, mnogu rabota ne isplatlivo. Zemi ist motor 131ks pogon na predni komplet sose menjac i stavigo nakola ke nema gajle ili da baras ist motor 101ks....inace kako dojde do toj moment da zariba? Skina kais?
 
Член од
10 февруари 2022
Мислења
5
Поени од реакции
0
Nemozis od Formotion motor da stavis na kola so pogon samo na predni. Lezajot na motorot ne e ist, menjacot e razlicen, treba da smenis instalacia, nov kompjuter, mnogu rabota ne isplatlivo. Zemi ist motor 131ks pogon na predni komplet sose menjac i stavigo nakola ke nema gajle ili da baras ist motor 101ks....inace kako dojde do toj moment da zariba? Skina kais?
Ne skina kais, gasese vo voznja i koga sakase palese na pola kluc a nekogas vergla i trosi akumulator pa morase so kabli, mi rekoa do elektrika e problemo na patot nakaj elektricarot zariba crkna motorot se izgasi istece uljeto i tolku.
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
Таа мала вдлабнатина не се познава ама има бела боја врз неа (мојава е црна)

кое навечер друже после 9 сонце ми заоѓа ако почекам уште некоја недела ќе треба на полноќ да ја носам за да е темно :)
Zavisi kolku dlaboko e navlezena belata boja. Ako ne e dlaboko navlezena kupi "wonder wipes" i probaj dali ke se izbrise. Ja na koleska so ovie i iscistiv crna boja na svetlo zelena boja kola.
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
Пак јас со моите прашања

Да препорачате некој авто лимар низ скопје, лани кога бев во скопје некој на паркинг веројатно при отварање на вратата многу внимателно ми има направено мала вдлабнатина (да точно тука можам да ја поминам со осигурување ама 200е треба да платам јас а осигурувањето да покрие останатото, реално сметам дека штетата не е ни 100е ако ја правам у мкд ама и да се лажам сигурно не е 200+)

Исто би било добро да добијам и препораки за полирање, восок а можеби и керамика зависи зависи од цената. И некои кои се флексибилни зашто во мкд ќе сум само 2 недели а верувам дека Даме у Ново Лисиче (ако уште работи) е пребукиран уште од сега (доста задоволен бев од неговата работа додека живеев во мкд ама немам негов контакт ни да го прашам дали би можел)

Најпрофи и најбрз, освен со закажување термин
Мене цела кола од град ми ја направи нема шанси никој да познае дека имало вдлабнатини
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.979
Поени од реакции
14.756
неможи да се оштети....бидејќи све што е фабрички направено да се користи на една кола, не толку штетно...плус на самата боја штом можи да се подистура бензин на бензиските и ништо да не и е на бојата...
 
Член од
13 март 2015
Мислења
165
Поени од реакции
125
Пред 3 недели наполнив гориво речиси полн резервоар. Оттогаш сеуште покажува дека е полн резервоарот, што со сигурност не може да биде точно бидејки имам извозено некаде околу половина од резервоарот. Што е потребно за исправање на грешката што се покажува?
*Screenshot е од нет (исто возило).
maxresdefault.jpg
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.590
Поени од реакции
2.095
Некој да сподели мислење/искуство со Ford Focus 1.6 TDCI 90кс ? Ме интересира до која година немаат дпф

Дури и да имал дпф...големи шанси дека е веќе изваден...инаку преломна година е 2005/2006...за сите 1,6 хди...исто зависи за кој пазар била колата наменета, за некој пазари покасно е воведен дпф.


Инаку моторот е на пежо уствари 1,6 хди...не троши многу ама е релативно спор...на пример 2,0 хди со исто 90 коња е побрз, зошто влече појако од пониски вртежи, кубикажата игра улога сепак. Ако е ставано добро масло по пропис немаат никаков проблем со турбо, се јавуваат проблеми кога се става евтино масло и истото се менува еднаш на 25 000 км.
Автоматски споено мислење:


Пред 3 недели наполнив гориво речиси полн резервоар. Оттогаш сеуште покажува дека е полн резервоарот, што со сигурност не може да биде точно бидејки имам извозено некаде околу половина од резервоарот. Што е потребно за исправање на грешката што се покажува?
*Screenshot е од нет (исто возило).
Прегледај го приврзокот 330649

Заглавен е пловакот во резерварот на “полно“ веројатно...треба да се отвори да се види.
 
Последно уредено:
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.979
Поени од реакции
14.756
Инаку моторот е на пежо уствари 1,6 хди...не троши многу ама е релативно спор...на пример 2,0 хди со исто 90 коња е побрз, зошто влече појако од пониски вртежи, кубикажата игра улога сепак. Ако е ставано добро масло по пропис немаат никаков проблем со турбо, се јавуваат проблеми кога се става евтино масло и истото се менува еднаш на 25 000 км.
.
На другар мој на ново Пежо 307 му откажа турбото на помалку од 100 000 км, а редовно ја сервисираше во овластен сервис(парите не му се проблем). Бидејќи е собраќаен инжењер(плус најдобар вештак во РМ за сообраќајки)...се зафати со овај проблем, и откри дека во други држави(Србија пред све) проблемот со слабо подмачкување на турбото го решиле со заварување на друго цевче за доток на масло до турбото, и проширување на дупчињата на ситото од маслената пумпа во картерот. Дупчињата биле премногу ситни и многу често се запушувале
 
Член од
8 јули 2017
Мислења
107
Поени од реакции
81
Од моја гледна точка дизелот веќе не се исплати за возење, ниту гледано од поглед на потрошувачка бидејќи: има многу поскапо одржување, повисоки даноци во голем број од земјите низ светот (уште не во мкд, ама за брзо ќе дојде), нафтата се продава по исти/поскапи цени со бензинот, а кај голем дел од бензинците ако возиш многу можеш да наместиш плин и пак да ти испадне поефтино.
Ako namestis plin ke si dobies poskapo odrzavanje od dizel posto ke treba da odrzavas 2 sistemi za ubrizguvanje na gorivo, plus ima eden kup osetlivi motori koi imaat problemi so dihtoni/ventili. Ako sakas da se vozis eftino imas 1.3/1.4 dizeli bez DPF i DMF, ili Punto 1.2 benzin.
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.590
Поени од реакции
2.095
На другар мој на ново Пежо 307 му откажа турбото на помалку од 100 000 км, а редовно ја сервисираше во овластен сервис(парите не му се проблем). Бидејќи е собраќаен инжењер(плус најдобар вештак во РМ за сообраќајки)...се зафати со овај проблем, и откри дека во други држави(Србија пред све) проблемот со слабо подмачкување на турбото го решиле со заварување на друго цевче за доток на масло до турбото, и проширување на дупчињата на ситото од маслената пумпа во картерот. Дупчињата биле премногу ситни и многу често се запушувале

Се погодило така, а тоа откажување се случува на многу дизели. Верувај на запад врват по 300 000 км со истите мотори и никој се замара со цевчето или ситото кое се вади кај нас...
 
Член од
2 ноември 2019
Мислења
20
Поени од реакции
5
dal e za cistejne ili nesto drugo nekoj so vakvo iskusvo vw touran 1.9 13F19D2C-0CCB-4E03-AE45-752211F4E45F.jpeg
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.307
Поени од реакции
7.289
Се погодило така, а тоа откажување се случува на многу дизели. Верувај на запад врват по 300 000 км со истите мотори и никој се замара со цевчето или ситото кое се вади кај нас...
Германските форуми се полни со лелекање од тој мотор со умрено турбо. Некои дури и два пати го смениле и пак им рикнало. Фабричка грешка има тој мотор.
 
Член од
17 мај 2016
Мислења
3.655
Поени од реакции
4.142
Планирам за прв пат да возам надвор од државава во некоја од соседниве држави (Грција), но најголем проблем ми е што би правел со случај на ненадеен дефект.
Моментално разгледував АMSM Europe Premium 3000денари членска картичка во случај на дефект во странство шлеп служба во износ од 200евра.
Некој да сподели мислење, искуство ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom