Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.053
Поени од реакции
1.176
Планирам за прв пат да возам надвор од државава во некоја од соседниве држави (Грција), но најголем проблем ми е што би правел со случај на ненадеен дефект.
Моментално разгледував АMSM Europe Premium 3000денари членска картичка во случај на дефект во странство шлеп служба во износ од 200евра.
Некој да сподели мислење, искуство ?
јас 2 пати вадев од АМСМ Europe Premium и за среќа не сум користел нивна услуга бидејќи се се завршило како што треба т.с сум немал никаков проблем за време на патувањето, е сега за оваа година планирам да го пробам ова ми делува за нијанса по добро бидејќи можеш да одбереш шлепање до дома независно од дестинација т.с km или сервис (работна рака-делот нормално си го плаќаш) до одредена сума, исто така со инсталирање и регистрирање добиваш некој основен бесплатен пакет во траење од 30 ден. за во Р.Македонија.
 
Член од
30 септември 2015
Мислења
318
Поени од реакции
432
Drustvo, kako se pogodeni modelite na honda accord od 2011 ta pa na dajle...mislam na redizajnot so 2.2 dizle motor i 2.0 benzinec...iskustva nekoj so ovie modeli?
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.232
Поени од реакции
7.039
Кои се мајстори за средување "луфта" на волан? Обични механичари или оние што менуваат гуми и центрираат предници?
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
Кои се мајстори за средување "луфта" на волан? Обични механичари или оние што менуваат гуми и центрираат предници?
Mehanicar, osven ako onie kaj sho menuvas gumi i centriras se i mehanicari.
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.589
Поени од реакции
2.092
Drustvo, kako se pogodeni modelite na honda accord od 2011 ta pa na dajle...mislam na redizajnot so 2.2 dizle motor i 2.0 benzinec...iskustva nekoj so ovie modeli?

2.2 дизел моторот е еден од најдобрите јапонски дизел мотори а за бензинецот нема што да се зборува...лош бензинец нема излезено од Хонда.
 
Член од
17 мај 2016
Мислења
3.653
Поени од реакции
4.142
Алтернаторот во место ми полни 14-14.2.
Кога ќе пуштам светла и радио паѓа на 13.8, клима дополнително ако пуштам до 13.6.
Дали бројкиве се во ред или треба ремонт да му правам?
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.368
Поени од реакции
38.345
Алтернаторот во место ми полни 14-14.2.
Кога ќе пуштам светла и радио паѓа на 13.8, клима дополнително ако пуштам до 13.6.
Дали бројкиве се во ред или треба ремонт да му правам?
Добар ти е алтернаторот, толку треба да биде отприлика.
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
Decki kade u mk moze da se najde 12v car socket splitter? Pojma ne znam kako se vika na mk i ne mozam da go najdam.
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
4.405
Поени од реакции
29.797
Decki kade u mk moze da se najde 12v car socket splitter? Pojma ne znam kako se vika na mk i ne mozam da go najdam.
Ова вака на интернет што може да се најде.
Инаку јас купив од зелено пазарче пред неколку години, на тезгите кај што продаваат FM/Bluetooth трансмитери и слични работи за во кола. Со 3 sockets го купив за околу 150-200 денари.
Би требало да има и во продавниците за авто галантерија, но не сум разгледувал.
 

Кајганеро

Немој не ме радуј!
Член од
3 јули 2010
Мислења
2.800
Поени од реакции
2.598
Поздрав дечки,

Имам проблем со умоболни луѓе што со клуч у контиунитет у маало ми ја гребат кола со клуч. Значи од заден штоп до предница поминато со клуч и нацртано А. Ликот потоа со клучот почнал да оди назад.

Денеска, и на на шофершајбната почнал да прави линии. Рискирам одење у затвор ако го фатам жив :D .

Дали некој знае кај може да најдам камера за во кола што снима додека колата не е вклучена? Има некој искуство со ова?

Поздрав!
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
Ова вака на интернет што може да се најде.
Инаку јас купив од зелено пазарче пред неколку години, на тезгите кај што продаваат FM/Bluetooth трансмитери и слични работи за во кола. Со 3 sockets го купив за околу 150-200 денари.
Би требало да има и во продавниците за авто галантерија, но не сум разгледувал.
Fala druze, bas vakvo nesto mi treba za kolata na majka mi.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.906
Поени од реакции
14.598
Поздрав дечки,

Имам проблем со умоболни луѓе што со клуч у контиунитет у маало ми ја гребат кола со клуч. Значи од заден штоп до предница поминато со клуч и нацртано А. Ликот потоа со клучот почнал да оди назад.

Денеска, и на на шофершајбната почнал да прави линии. Рискирам одење у затвор ако го фатам жив :D .

Дали некој знае кај може да најдам камера за во кола што снима додека колата не е вклучена? Има некој искуство со ова?

Поздрав!
консултирај ги продавниците за лов, пред све Микеи...ловните друштва кај нас купуваат и поставуваат камерите низ шумите прикриени во форма на гранка на дрво(можи да биди било кој предмет), реагираат на инфраред светлина(живо суштество)..и работат на СИМ картички и сликата ти ја праќа уредот одма на мобилен
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.589
Поени од реакции
2.092
Поздрав дечки,

Имам проблем со умоболни луѓе што со клуч у контиунитет у маало ми ја гребат кола со клуч. Значи од заден штоп до предница поминато со клуч и нацртано А. Ликот потоа со клучот почнал да оди назад.

Денеска, и на на шофершајбната почнал да прави линии. Рискирам одење у затвор ако го фатам жив :D .

Дали некој знае кај може да најдам камера за во кола што снима додека колата не е вклучена? Има некој искуство со ова?

Поздрав!
Ако имаш поглед кон колата од дома, стави камера преку прозор да ја снима колата. Али немој да се фалиш со тоа зошто снимање на јавна површина не е баш легално кај нас со нашите комунистички закони.

Ако го снимиш кој е консултирај се со адвокат за што понатаму...немој сам да превземаш чекори зошто за се одговараш дури и за закана...реално ќе платиш многу повеќе по судови него што вреди за да се полираат гребаниците ако решиш сам да ја средиш работата.

Адвокатот ќе ти каже што понатаму...


Опција 2 ако е поново возило каско осигурување и не се замарај...умоболни имало и ќе има, таков е генот на македончето, само штета да се прави на другиот.
 
Последно уредено:
Член од
4 јануари 2008
Мислења
2.330
Поени од реакции
4.895
Ликови кои продаваат кола со скоро измината регистрација, смачкана задна врата, пукнат браник и точка на шофершајбна која "жими тебе нема да се шири"
И на крај ти вика - Ти намалив 200€ за кваровите.
Значи кој првин ќе ти ја купи во таква состојба. Јас ако дадам 2000-2500€ за половњак сиугрно ќе барам барем малку од малку сочуван.
Кој ќе ми го плати мене малтретирањето и носење по мајстори.
Зошто ти како продавач во прв план не ја однесеш да ја нашминкаш и инвестицијата да си ја префатиш во цена?

Се е будало! Еден нема саглам!
Одиш да гледаш, крај на Мај, почеток на Јуни ја вози на зимски. Надвор 30'C, асфалт 50'C гумите чкрипат при вртење на кружен и бараш бериќет од тој продавач.
Те убедува правен мал и голем сервис, тој стегнат, циција, ретровизорот со селотејп го залепил.
Оф беее...
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.589
Поени од реакции
2.092
Во главном одржувани коли во МК многу ретко има на продажба...никој не е будала да ја продава колата ако е одржувана и има вложено во нејзе. Има исклучоци али тие се мал процент.

Генерално треба да се избегнува:

Кола што се продава или ЗАМЕНУВА во 99 % од случаите е роскоп, и таквите коли си ги заменуваат циции на секој 6 месеци...и секој од нив мисли дека го заебал другиот.


Коли што се возени по села/рурални области во МК. Патиштата низ селата се катастрофа, колите се возат до ниви или низ планина, одржавање нула, што од цицилук што од немање мајстори по селата.


Кола од човек што мисли дека колата е исправна ако пали и се движи, т.е. не му смета тропање во предница, вдлабнатини по каросерија, искршен ентериер, итн. Нема терија дека таков одржувал кола како што треба.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom