Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.644
Поени од реакции
38.835
многу се замарате со ситници. Кола со оваков став никад нема да купите. На секоја половна кола и фали нешто. Најбитно е каросеријата, мотор и мењач да се ок, све друго се средува.
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.170
Поени од реакции
15.981
Ако сакате кола да ви биде цакум пакум, правец у салон и нова кола кеширајте се.
 
Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.058
Поени од реакции
1.178
многу се замарате со ситници. Кола со оваков став никад нема да купите. На секоја половна кола и фали нешто. Најбитно е каросеријата, мотор и мењач да се ок, све друго се средува.
Ако сакате кола да ви биде цакум пакум, правец у салон и нова кола кеширајте се.
во право сте, но и цената мора да сооддветствува на целокупната состојба на возилото!

не може канта да преставуваш како лимузина и да ја опишуваш состојбата како "нова, фабричка, редовно одржувана..." ако е како на цртаниот со мамли :)
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.651
Поени од реакции
34.933
Ликови кои продаваат кола со скоро измината регистрација, смачкана задна врата, пукнат браник и точка на шофершајбна која "жими тебе нема да се шири"
И на крај ти вика - Ти намалив 200€ за кваровите.
Значи кој првин ќе ти ја купи во таква состојба. Јас ако дадам 2000-2500€ за половњак сиугрно ќе барам барем малку од малку сочуван.
Кој ќе ми го плати мене малтретирањето и носење по мајстори.
Зошто ти како продавач во прв план не ја однесеш да ја нашминкаш и инвестицијата да си ја префатиш во цена?

Се е будало! Еден нема саглам!
Одиш да гледаш, крај на Мај, почеток на Јуни ја вози на зимски. Надвор 30'C, асфалт 50'C гумите чкрипат при вртење на кружен и бараш бериќет од тој продавач.
Те убедува правен мал и голем сервис, тој стегнат, циција, ретровизорот со селотејп го залепил.
Оф беее...
Цената е релативна работа, понуда-побарувачка + може ако не е во таква состојба истата да е 4000.
Ако слична година/модел како истата одат по 4000 евра, а е на оглас за 2500 има две опции: апла му се брза да ја шитне поради Х причини, или е канта.
Е сега никој не те тера и да ја земаш ако не ти се допаѓа, лошиот дел е што го губиш времето, али јбг кога нема за нова ова е една од главоболките.

Мене ми се брзаше, пред 2 недели ја продадов 500-600 евра под тоа што беа огласени слични на мојата, првиот што дојде да ја гледа ја купи. Има некои што имаат време на претек и ги продаваат со години, дури и им се огласени со 500+ евра над просекот.

Исто имаш и тешки канти, лани колешка ја продаваше колата, тешко на тој што ја зеде (гарант се има израдувано дека купил возило со малку километри). Возилото беше купено ново од мкд, на 90 000км клапаше цел мењач, два или три пати имаа променето сет ламела/потисна, внатре возилото беше кокошарник (платија хемиско да нашминка троа), маслото променето еднаш во 2-3 години кога братот и се враќа од Австралија (самата на сервис ја носи само ако застане), за електрониката да не правиме муабет, мислам дека дури и возилата што се во автошколите се подобри од ова :D
 
Член од
7 март 2014
Мислења
92
Поени од реакции
68
Nov vozac tuka, pred 2 meseca uspeav na sid da fatam branik I sea vaka mi izgleda kako da e otkacen pod farot

IMG_20220515_183547.jpg

Bev na obicen taka maalski servis, mi zema pari zada go izvadi branikot I vika smenil nekoj drzac no skoro isto izgleda pod farot, vika deka plasticni drzaci na podbranik mu se skrseni I toa samo so Nov branik, I mi vika vozi go taka ne smeta ama sepak sakam da go popravam ne lici kako kompliciran fiks, ima nekoj sovet? Mu se javiv na nekoj Igor servis u Dracevo no vikaat deka toj e skap I vika ako ti se rizikuva daj 1000 den da go simnam da vidam sto mue pa ke vidime sto moze da napravime, a stvarno ne mi se plaka poveke od 3000 max za ova
 
Член од
6 април 2014
Мислења
4.947
Поени од реакции
6.144
Коментар за колата?
Автоматски споено мислење:

 
Последно уредено:

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
Коментар за колата?
Автоматски споено мислење:

Clio секако + стварно фул опрема + дизајн итн
 
Член од
25 февруари 2019
Мислења
351
Поени од реакции
203
Коментар за колата?
Автоматски споено мислење:

Зависи од потреби, за лично мислење 1.3 мултиџет секако би го одбрал пред било што од рено.
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.911
Поени од реакции
1.378
JTD neunistliv motor. I DCI ne e za potcenvanje. Ovie sega po novite generacii od 2014 pa nagore dosta dobri motori se pokazaja i JTD i DCI. Zemaj so e pozacuvano.
 
Член од
6 април 2014
Мислења
4.947
Поени од реакции
6.144
Edinstveno sto me buni e kilometrazata site uvezeni koli se so slicna kilometraza.
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.287
Поени од реакции
4.689
Edinstveno sto me buni e kilometrazata site uvezeni koli se so slicna kilometraza.
Нема што километража да те буни друже, толку возат низ Европа ако возат поише ќе ги вратиме сосема нормално :)
 
Член од
6 април 2014
Мислења
4.947
Поени од реакции
6.144
Нема што километража да те буни друже, толку возат низ Европа ако возат поише ќе ги вратиме сосема нормално :)
Smenat motoren kompjuter, smeneta sal tabla i nemozis da najdis tocni km. Ako se samo vrateni km a ne e smenat motornio ECU,lesno mozi da se proveri.
A ovie sto nudat servisni kniski za kilometrite moze da im se veruva ili i toa lesno se manipulira. Inaku za clioto barat 6500 evra.
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.287
Поени од реакции
4.689
Друже на плац со коли у Шведска не му верувам а не па у Македонија, јас би идел со мислење дека сите се враќани па ако по некоја несреќна случајност се погоди да не е вратена (а мали се шансите за тоа) тогаш ќе бидеш уште посреќен :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom