Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
11 април 2012
Мислења
4.307
Поени од реакции
4.725
@wiksa jas gledav kaj mene i 1.8 touring sport gr e spora ko jugo i ke ha imas istata maka ko segasnata kola.

1.8 e 122konja i 0-100kmh e 10.7 sekundi. Torque e 105lbs/ft.
2.0 e 184konji i 0-100kmh 7.8 sekundi. Torque e 140lbs/ft.
Dvete se hybrid i sport gr.
Iako ti nema da se trkas so niv podobro e da imas pogolemo zabrzuvanje.

Ford se opsto poznati deka ni gi biva mnogu, mada ima pokazani isklucoci.

Inace pogledaj volvo v60 ili v90. Ne bi trebalo da e mnogu golema razlikata u cenata.

Mora li da bide hybrid? Realno hibridot e okej za gradska voznja posho ke ti troshi pomalku niz grad radi elektricniot motor. Na otvoreno ke nemas bas nekoja pridovika posho postojano ke raboti na benzin.
Друже работам за волво (до пред некој месец камиони, сега сум префрлен во колите на системот за автономно возење), волво е изгор скупо и освен ако не идам на овие што им се фул електрик (кои имаат мал багажник) другото период на чекање е 13-15 месеци, цабе ми е 20% попуст и слично кога треба да се оставам чекајќи ја.
Друго претпочитам да е хибрид зашто е значително помал данокот, на бензинците е околу 400€ годишно, дизел не сакам ни да помислам колку е, а хибрид се околу 100€ што реално ми го покрива осигурањето со таа разлика :)
Ради сите поволности што ги имам од волво прв избор ми беа ама реално е многу чекање а в60 ми е совршенство ако ме прашаш мене
Штета што полстар воопшто не се насочува кон каравани топ би било еден таков електричен да извадат

ако се продужи вака а ид бузз е добра цена може на крај за тоа да одам
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.998
Поени од реакции
14.809
Не знам како вадите 5 литри на 1.9 мотор, ваква потрошувачка сум имал само на 1.3 мултиџет и тоа на 100ка брзина, и имам видено на понови возила и хибриди.
Кај мене на 1.9 дци мотор си трошеше 6 литри на отворена (100-110), па се до 8 ако ја газев 150. Во град никогаш не извадов под 7 литри.
Овде еден дел ми беше градска вожња..макс. 1 км. Еднаш до Скопје каде реков не штедам( Групчин 150 км/ч)....другото е магистрален пат. Бордот е прецизен, тестиран на поголема килотража( над 1000)
20201230_171035.jpg 20201230_171022.jpg
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.693
Поени од реакции
35.084
Kaj drugar audi a3 2007 2.0 so kruz krontrol 120kmh mu trosi 4.5, a kaj mene 2.0 aurisot bez kruz k. 4.4-5.0 taka da mozno e..
Не викам дека не трошат такви возила како аудито, сум видел и други возила од повисока класа што трошат ептен малку, ама не и овие рандом возила од пониска класа со 1.9 мотор(без разлика на производителот).

Се возев во мерцедес авангард ц250 од 2015та, на 170км на час на борд даваше 5.7л со 200+ коња, возев кратко службена Шкода Суперб 2.0, на 150км трошеше 5.1 литар, а на помали брзини од 100-120 не мрдаше над 4.9л.
Од друга страна пак другар купи Ауди А6 2.5 тди од 2006, чудото качуваше и до 7.5 литри на брзини над 140км, и по 9 литри во град.


Овде еден дел ми беше градска вожња..макс. 1 км. Еднаш до Скопје каде реков не штедам( Групчин 150 км/ч)....другото е магистрален пат. Бордот е прецизен, тестиран на поголема килотража( над 1000)
Прегледај го приврзокот 329908Прегледај го приврзокот 329909
Браво! Не сум возел алфа во живот, и не знам како оди потрошувачката. Имаше другар 147ца,знам колку одеше потрошувачката за одржување :D, ама не се имав замарано да го прашам околу потрошувачка на гориво.

Од моја гледна точка дизелот веќе не се исплати за возење, ниту гледано од поглед на потрошувачка бидејќи: има многу поскапо одржување, повисоки даноци во голем број од земјите низ светот (уште не во мкд, ама за брзо ќе дојде), нафтата се продава по исти/поскапи цени со бензинот, а кај голем дел од бензинците ако возиш многу можеш да наместиш плин и пак да ти испадне поефтино.
Автоматски споено мислење:

дел од условите ми се да не е СУВ така што лекусос одма отпаѓа, плус е надвор од буџетот кои гледам да не надминува 40к
Субару Оутбек е интересно ама е скапо и нема хибрид како што гледам на нивниот сајт (само Е85 гориво)



Туринг спорт ГР со 1.8 гледав (иако моторот 1.8 или 2.0 нема врска дали е основната верзија или ГР сите се исти сега ги споредував на нивната страна), единствен проблем со моменталната при забрзување ми е на некој угорници низ градов (а ги има многу) што има лежечи и при тоа кочење после е малку проблем убрзувањето ништо друго не ми смета, затоа се надевав дека со хибридов барем тоа ќе е малку олеснето (нормално ќе ги пробам и едната и другата па ќе видам која е разликата и кое повеќе ми одговара)

Од она што ги видов до сега а ми се вклопува во буџетот (до кај 400.000сек/40000евра):
- Тојота Корола Туринг Спорт ГР+ 1.8 хибрид - околу 350.000сек (со дополнителни пакети, зимски гуми, и држачи за roofbox)
- Сузуки Сваце 1.8 хибрид - 314.000сек (ПОЈМА НЕАМ КОЈ Е ОВОЈ МОДЕЛ ВЧЕРА ПРВ ПАТ ГО ВИДОВ ДЕКА ПОСТОИ)
- Форд Мондео Титаниум хибрид 2.0 ЦВТ 187 коња - 321000сек
- Форд Мондео ST-line хибрид 2.0 ЦВТ 187 коња - 363000сек

Ако имате некоја друга идеа што испуштам да погледнам во овој ценовен ранг би бил благодарен, Хјундаи имаат само и30 караван тука ама нема хибрид (имаат само она милд хибрид што е исто како да го немаш), Киа Сеед е околу 450000 (иако ако вреди за парите може да одам да ја погледнам), Пежо 308св го немаат на продажба само на лизинг (ќе одам да проверам директно во салон иако според лизингот изгледа поскупо од тојотата), Рено не им видов хибрид може сум промашил, кај цитроен не им најдов караван само сув имаат, фолцваген/сеат/скода се смешно скупи


Друже гледам бројќите и се чудам, возам како пензионер низ град не можам да се спуштам под 7 на 1.0 мотор, на отворено под 6 го немам видено (брзина околу 100ка на отворено, ретко 110)
Дај нека кажат кој е рецептот и ние да заштедиме некој денар :)
Разгледај ги како опција шкодите суперб, имаш голем багажен простор, само не сум сигурен колку е соодветен за кучиња.
 
Последно уредено:
Член од
11 април 2012
Мислења
4.307
Поени од реакции
4.725
Разгледај ги како опција шкодите суперб, имаш голем багажен простор, само не сум сигурен колку е соодветен за кучиња.
Погледнав друже ама мислам дека малку се прецениле најефтината хибрид им е 510.000сек, 200.000 повеќе од королата (грубо кажано дели со 10 за да добиеш во евра) 20.000€ разлика што е многу многу е
БМВ 330 караван хибрид ми е 540.000сек

Што некако ми личи на преценување на шкодава, колку сака нека е добра реални никогаш не би ја ставил во категорија со бмв
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.693
Поени од реакции
35.084
Погледнав друже ама мислам дека малку се прецениле најефтината хибрид им е 510.000сек, 200.000 повеќе од королата (грубо кажано дели со 10 за да добиеш во евра) 20.000€ разлика што е многу многу е
БМВ 330 караван хибрид ми е 540.000сек

Што некако ми личи на преценување на шкодава, колку сака нека е добра реални никогаш не би ја ставил во категорија со бмв
Им летнатало пилето на Шкода, забегаа одамна со цените, ама ова е веќе претеризам.

Знам дека не сакаш SUV, но во последно време ги форсираат наместо поранешните minivan, од новите возила тука апла ретко гледам вакви (последно 2022 година видов Хонда Одисеј).

Други возила што ми доаѓаат на памет:

Mitsubishi Eclipse Cross овие одат тука околу 50к долари (2.4 хибрид мотор).

Megane Conquest (Arkana) ова ти е X6 од алиекспрес :D, шала на страна имаат и хибриден мотор, а и чист бензинец, мислам дека бензинецот е околу 6 литри на 100км (комбинирана), а хибридот нешто ситно под 5л на 100км.
На изглед е личен, имаш 480л багажен простор на хибридот (малку е помал во однос на обичниот). Види само дали го имаат хибридот на продажба и колку пари е таму, во мкд пишува околу 43к евра, а во АУС воопшто го немаат.
Чист бензнец, со највисоко ниво на опрема, плус екстра салтанати (држачи за велосипеди, затемнет стаклен кров, премиум подници и тн.) ми го изваде тука околу 48к АУД (32000 евра).


Пежо 508 ми се има видено дека е прилично голема, ама не сум сигурен какви мотори имаат.
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.307
Поени од реакции
4.725
Им летнатало пилето на Шкода, забегаа одамна со цените, ама ова е веќе претеризам.

Знам дека не сакаш SUV, но во последно време ги форсираат наместо поранешните minivan, од новите возила тука апла ретко гледам вакви (последно 2022 година видов Хонда Одисеј).

Други возила што ми доаѓаат на памет:

Mitsubishi Eclipse Cross овие одат тука околу 50к долари (2.4 хибрид мотор).

Megane Conquest (Arkana) ова ти е X6 од алиекспрес :D, шала на страна имаат и хибриден мотор, а и чист бензинец, мислам дека бензинецот е околу 6 литри на 100км (комбинирана), а хибридот нешто ситно под 5л на 100км.
На изглед е личен, имаш 480л багажен простор на хибридот (малку е помал во однос на обичниот). Види само дали го имаат хибридот на продажба и колку пари е таму, во мкд пишува околу 43к евра, а во АУС воопшто го немаат.
Чист бензнец, со највисоко ниво на опрема, плус екстра салтанати (држачи за велосипеди, затемнет стаклен кров, премиум подници и тн.) ми го изваде тука околу 48к АУД (32000 евра).


Пежо 508 ми се има видено дека е прилично голема, ама не сум сигурен какви мотори имаат.
Меган караван (sport tourer или така нешто) во основна верзија за хибрид почнува од 384000сек

Пежо 508sw го погледнав и е доста големо и пространо ама кога видов почетна цена над 740.000сек мислам дечки у реду е па не зимам мерцедес амг
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.782
Поени од реакции
39.042
тоа е брат кога живиш со ненормални, исто и цените такви ќе бидат на све. Сустејнабилити, еквити, и елџибити.
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.307
Поени од реакции
4.725
тоа е брат кога живиш со ненормални, исто и цените такви ќе бидат на све. Сустејнабилити, еквити, и елџибити.
Па недека и јас сум којзнае колку нормален ама ова е претеризам :)
 
Член од
27 мај 2016
Мислења
349
Поени од реакции
133
Дајте препорака за во Скопје за проверка на клима ?!
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.693
Поени од реакции
35.084
Меган караван (sport tourer или така нешто) во основна верзија за хибрид почнува од 384000сек

Пежо 508sw го погледнав и е доста големо и пространо ама кога видов почетна цена над 740.000сек мислам дечки у реду е па не зимам мерцедес амг
Ко така ѕвони кај Русите да ти шитнат една Лада, проверена работа, на зима можеш да преносуваш и по кубик дрва :D
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.307
Поени од реакции
4.725
Ко така ѕвони кај Русите да ти шитнат една Лада, проверена работа, на зима можеш да преносуваш и по кубик дрва :D
Ма може и појќе само треба добро да ги наредиш, мислев и на тоа ама нели сега модерно е рестрикции да има кон руските ако паркирам Лада намерно ќе ми ја гребат комшиите на паркинг :)
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.693
Поени од реакции
35.084
Ма може и појќе само треба добро да ги наредиш, мислев и на тоа ама нели сега модерно е рестрикции да има кон руските ако паркирам Лада намерно ќе ми ја гребат комшиите на паркинг :)
Ништо не разбирам од овој чудниот јазик, ама ми се гледа цитроен ц4 дека не е толку скапичок :D
Јас би го земал фул бензин, разликата во осигурањето не верувам дека ќе биде поголема од сумата што ја плаќаш за електричните на старт.
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.307
Поени од реакции
4.725
Ништо не разбирам од овој чудниот јазик, ама ми се гледа цитроен ц4 дека не е толку скапичок :D
Јас би го земал фул бензин, разликата во осигурањето не верувам дека ќе биде поголема од сумата што ја плаќаш за електричните на старт.
Ама има гепек како хјундаито мое :)

тоа е проблемот што мене главна причина ми е промена на колата ми е големината на багажниот простор (почнав да гледамхибридиве само заради интересната понуда од Тојота за королата)
Воопшто не ми требаат перформансите, дали забрзува до 100ка за 3 или 23 секунди ништо нема да ми смени, максимална брзина и на 130 да ми ја ограничат ми е гајле секако не ја возам повеќе
Може за некој ќе биде смешно ама еве и30кава ми беше топ за патување кога имав едно куче, кучето у ѓепек, тулето на кров накриви капата и уживај
Седиштата ми се удобни (веројатно има боље ама мене ми е супер за до МКД и слично)
Променава ми е зашто два самоједи веќе едвај ги сместувам во ѓепек :)

хибрид како што пишав не ми е да штедам гориво него ми е за да плаќам помал данок кои ќе ми ги покрива другите трошоци како осигурување на пример
Да поскапо е хибрид точно ама па 30% од каматата ми ја одбиваат од данокот што го плаќам (затоа прекинав да зимам во готово ствари, земи на кредит и намалувај у даночна пресметка после) парите што останале место купено со мои пари ќе идат у фондови акции и слично па често и ќе ја надминат таа камата што би ја платил плус :)

ако веќе давам 50к€ тогаш веројатно би идел на бмв-330 хибрид со 270коња или и тоа е споро :)

едино нешто што ме замара на хјундаиво е што имам околу стан 2 угорници со буквално на сред успон лежечи и морам у прва да сменам иначе повеќе иде надоле него нагоре :)
 
Член од
15 ноември 2013
Мислења
1.467
Поени од реакции
2.501
Здраво, само што положив па сакам да земам кола, буџетот ми е 4000 - 5000 еур, од други луѓе што сум слушал Opel Corsa D биле супер за почетници, што би ми предложиле вие?
 
Член од
27 мај 2016
Мислења
349
Поени од реакции
133
Здраво, само што положив па сакам да земам кола, буџетот ми е 4000 - 5000 еур, од други луѓе што сум слушал Opel Corsa D биле супер за почетници, што би ми предложиле вие?
Мазда 2 1.4 /1.6 dizel
 

Kajgana Shop

На врв Bottom